Jednoduchá „krabička“ pre videohovor

Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« kdy: 21. 04. 2020, 12:49:40 »
Dobrý deň vo spolok,
neriešili ste niekto videohovory so seniormi bez pc základov?

Mám babku vo vzdialenom meste, je zavretá sama doma. Takto žije dlhodobo, ale teraz je to ešte výraznejšie, už tam nemôžme prísť ani na občasnú návštevu. Tak mi napadlo, že by to chcelo videohovor, aby mohla vidieť svoje deti, vnúčatá a pravnúčatá (neviem, či nie už aj pra-pra vnúčatá). Ale s takýmito požiadavkami:
- Jedno zariadenie, ktoré nemá viac ako 1 alebo 2 ľahko stlačiteľné tlačítka. Žiadny dotykový displej, absolútne jednoduché na "ovládanie" (ideálne iba zdvihnúť hovor)
- Obrazovka dostatočnej veľkosti, možno ako väčší tablet alebo bežný notebook
- Zrejme 4G, pretože doma nemá internet
- Nemožnosť niečo pokaziť tak, že sa to neopraví vypnutím a zapnutím. Raz som niečo prepol na TV a bol z toho problém

Videl som reklamu na nejakú seniorský tablet, ale ja by som potreboval niečo o dva rády jednoduchšie.

Any ideas?
« Poslední změna: 21. 04. 2020, 13:56:42 od Petr Krčmář »


Re:Jednoduchá "krabička" pre videohovor
« Odpověď #1 kdy: 21. 04. 2020, 13:06:33 »
Já jsem tohle řešil pro babučku mojí ženy. Uznávám, že moje řešení nesplňuje zadání, ale nakonec je takovéto:
- sim karta - předplacená T-mobile za 500Kč 1GB měsíčně
- levný bazarový 4G tablet
- stylus
- stojánek na tablet

Ženině babičce je cca 75 a navíc má velmi těžký revmatismus (má velmi zkroucené prsty na rukou) a přesto pomocí stylusu nebo kloubem hovor dokáže přijmout.
Funguje to vždy tak, že jí žena předem zavolá na normální telefon, domluví se na čese videohovoru a pak se volá přes whatsup.
Vypnul jsem všechny aktualizace,... s tím, že jsem ještě vyzkoušel nainstalovat nějaký nástroj na vzdálenou správu.
Vše funguje prakticky bez problémů. Volá acc 2-3x týdně

Re:Jednoduchá "krabička" pre videohovor
« Odpověď #2 kdy: 21. 04. 2020, 13:09:13 »
Pro babičky je asi nejjednodušší nějaký televizor, který podporuje videohovory. Výrobci to mají (obvykle) zjednodušené na ovládání. A sfoukne se tím i dárek, který babičku nebude jen prudit, ale i potěší.

Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #3 kdy: 21. 04. 2020, 14:41:39 »
Dobrý deň vo spolok,
neriešili ste niekto videohovory so seniormi bez pc základov?

Mám babku vo vzdialenom meste, je zavretá sama doma. Takto žije dlhodobo, ale teraz je to ešte výraznejšie, už tam nemôžme prísť ani na občasnú návštevu. Tak mi napadlo, že by to chcelo videohovor, aby mohla vidieť svoje deti, vnúčatá a pravnúčatá (neviem, či nie už aj pra-pra vnúčatá). Ale s takýmito požiadavkami:
- Jedno zariadenie, ktoré nemá viac ako 1 alebo 2 ľahko stlačiteľné tlačítka. Žiadny dotykový displej, absolútne jednoduché na "ovládanie" (ideálne iba zdvihnúť hovor)
- Obrazovka dostatočnej veľkosti, možno ako väčší tablet alebo bežný notebook
- Zrejme 4G, pretože doma nemá internet
- Nemožnosť niečo pokaziť tak, že sa to neopraví vypnutím a zapnutím. Raz som niečo prepol na TV a bol z toho problém

Videl som reklamu na nejakú seniorský tablet, ale ja by som potreboval niečo o dva rády jednoduchšie.

Any ideas?

Starý android tablet/telefon, čím větší tím lepší a google duo. Nic víc není potřeba - a na hlavní stránku dát jen ikonu s tím duo - zmáčkne tlačítko, vrátí se na první stránku a zmackne jednu ikonu. Toho dotyku bych se neobával.
« Poslední změna: 21. 04. 2020, 14:44:12 od KoalaM »

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #4 kdy: 21. 04. 2020, 16:39:15 »
Notebook, nastavený na zapnutí/probuzení libovolnou klávesou, a následně se klávesnice zablokuje aby nešlo nic rozbít.

Různé tablety a tak s Androidem bych nedoporučoval, protože tam něco spatlá blbě a co pak s tím, leda že bys tam dokázal nastavit automaticky spuštění SSH/VNC po zapnutí. Na počítači budeš mít SSH snadno.


Re:Jednoduchá "krabička" pre videohovor
« Odpověď #5 kdy: 21. 04. 2020, 16:51:54 »
sim karta - předplacená T-mobile za 500Kč 1GB měsíčně
- levný bazarový 4G tablet
-

Co vás k tomuto masochismu vedlo? To jste nenašel nic levnějšího? Nebo je datový průtok >1GB? dají se najít 1GB za 150Kč měsíčně

Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #6 kdy: 22. 04. 2020, 10:07:57 »
Shodou okolností jsem přemýšlel nad tím samým jako tazatel (i z hodně podobných důvodů), ale ještě navíc aby dané řešení bylo aspoň trochu důvěryhodné (takže pro mě padá cokoliv od Googlu, WhatsApp, Skype a podobné záležitosti). Po nějakém hledání mě napadlo použít buď Jitsi nebo Linphone přes automaticky nahozenou VPN nebo SSH tunel. To celé na notebooku s linuxem, automaticky spuštěné, bez nutnosti přihlašování, aby stačilo jen kliknout a přijmout příchozí hovor.

Nemáte někdo zkušenosti nebo nějaké tipy ohledně takového řešení, abych nemusel znovu objevovat kolo? :)

Ge Bu

Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #7 kdy: 22. 04. 2020, 10:28:45 »
Pokud by stačil jen hovor, tak VoIP třeba Odorik.cz: dá se k tomu přes bránu připojit i klasický telefon a babička se nemusí nic učit. Odorik umí i videohovory, ale na to už je potřeba počítač.

Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #8 kdy: 22. 04. 2020, 10:54:58 »
Mně jde právě o ty videohovory, s klasickým voláním problém není.

Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #9 kdy: 22. 04. 2020, 12:18:26 »
Tak pokud Odorik podporuje videohovory, a zdá se že podporuje, tak se s tím také dá pracovat. Záleží jestli bys dokázal za pomoci linuxu, notebooku a nějakého SIP klienta dosáhnout pro bábinu větší jednoduchosti než za použití tabletu a Skypu. Nebo možná koupit nějaký SIP video telefon.

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #10 kdy: 22. 04. 2020, 15:06:15 »
Video telefon ma obvykle malou obrazovku a starsi clovek na to spatne vidi.
Co treba neco na bazi raspberry + kamera + mikrofon a pripichnout k televizi? Bezelo by to neustale, pravidelne nastaveny v noci restart a prijem hovoru externim tlacitkem.

Clovek by pri prichozim hovoru zapnul televizi a zmacknul tlacitko.

Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #11 kdy: 22. 04. 2020, 15:53:18 »
Clovek by pri prichozim hovoru zapnul televizi a zmacknul tlacitko.
S největší pravděpodobností by ještě musela přepnout vstup (HDMI vs DVI vs VGA vs SCART...). To pro starého člověka také není triviální věc.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #12 kdy: 22. 04. 2020, 16:57:49 »
Některé televize dělají, že když se jim objeví signál, tak se na něj přepnou samy (a po zmizení zase zpátky na televizi). Nebo se dá k RPi připojit IR vysílač a přepnutí vstupu dálkovým ovladačem emulovat, ale to je fakt přes ruku.

Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #13 kdy: 22. 04. 2020, 16:59:12 »
Některé televize dělají, že když se jim objeví signál, tak se na něj přepnou samy (a po zmizení zase zpátky na televizi). Nebo se dá k RPi připojit IR vysílač a přepnutí vstupu dálkovým ovladačem emulovat, ale to je fakt přes ruku.

Fakt není jednodušší vzít rovnou televizor, co podporuje např. Skype?

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Jednoduchá „krabička“ pre videohovor
« Odpověď #14 kdy: 22. 04. 2020, 18:54:10 »
A bude ho podporovat i za rok, az bude potreba nova verze Skype a vyrobce na to bude kaslat? Nebo az vsechny microsoft donuti prejit na Teams, ...
Cokoliv zabudovaneho v televizi je za par let k nicemu.