Zlepšení znalosti matematiky - CBT

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #15 kdy: 23. 03. 2020, 13:54:55 »
Zkus prohledat ceske VS (FEL, FIT, MatFyz, atd. ) a jejich seznamy ucitelu. Na jejich strankach se obcas vyskytuji ruzne materialy online, skripta, cviceni apod.

Priklad:
https://math.feld.cvut.cz/tiser/vyuka.htm


Jinak si nenapsal, co konkretne by ses chtel doucit....


mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #16 kdy: 23. 03. 2020, 16:59:37 »
... ale nevim o zadne knize typu "vse v jednom" podobne te co jsem jmenoval. Knihy o 1500 stranach v cestine bezne nevychazi.
taka knha je Karel Rektorys: Přehled užité matematiky

Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #17 kdy: 23. 03. 2020, 17:27:17 »
... ale nevim o zadne knize typu "vse v jednom" podobne te co jsem jmenoval. Knihy o 1500 stranach v cestine bezne nevychazi.
taka knha je Karel Rektorys: Přehled užité matematiky

podle nazvu se nejedna o ucebnici. Ale mohlo by to byt podobne. Ta kniha Riley, Hobson je psana jako normalni ucebnice, vcetne resenych prikladu, dukazu vsech vet. Obsahuje latku nekolika beznych ucebnic v jedne knize.

Longin

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #18 kdy: 23. 03. 2020, 18:14:57 »
... ale nevim o zadne knize typu "vse v jednom" podobne te co jsem jmenoval. Knihy o 1500 stranach v cestine bezne nevychazi.
taka knha je Karel Rektorys: Přehled užité matematiky

ta kniha je vyšla v několika vydání, poslední je dokonce dvoudílné...
je v tom nějaký rozdíl?

Jinak taky dávám přednost učebnicím s příklady k procvičení.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #19 kdy: 23. 03. 2020, 19:14:14 »
byl jsem jak na střední tak na vysoké nespokojen se způsobem výuky matematiky, nic mi to totálně nedalo, a učitelé manga typu odpovědi na můj dotaz: "k čemu se prakticky používají integrály", matikářka: "to já vůbec nevím, ale učím to a je to důležité" což mě od matematiky hodně odradilo.

Nicméně chtěl bych se matematiku doučit, hledám fakt nejlepší online training (udemy, cokoliv), prostě nejvyšší kvalitu

No, jestliže jste si sám nedokázal odpovědět, k čemu jsou integrály, leccos to o Vás vypovídá. A že by Vám matikářka neřekla o ploše pod křivkou, to se mi nezdá :-).
Podle mých vlastních zkušeností, byť už velmi letitých, je pro negeniální většinu studentů jediná dobrá cesta, jak se zvládnout matematiku. Dřít a dřít a dřít. Nastudovat si teorii, ale pak počítat příklady, čím více, tím lépe.
Učebnice - vzpomínaný Rektorys je velmi dobrý, klasikou je Jarník - Integrální počet, Diferenciální počet. Potřebujete ovšem spoustu času, neumím si představit, že bychom stihli za našich studií mít navíc regulérní zaměstnání (leda tak sobotní broigádu), což se se dnes jaksi považuje za normální. Jinak dříve bývalo běžné, že pro konkrétní pasáže existovala skripta, většinou velmi slušná (občas ovšem hieroglyfická ;-) ).
Jinak pokud studujete kombinovaně, klobouk dolů. Nevím na jaké jste škole, ale pokud na normální, pak je to řehole.


mukel

Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #20 kdy: 23. 03. 2020, 20:29:33 »
Ahoj,

byl jsem jak na střední tak na vysoké nespokojen se způsobem výuky matematiky, nic mi to totálně nedalo, a učitelé manga typu odpovědi na můj dotaz: "k čemu se prakticky používají integrály", matikářka: "to já vůbec nevím, ale učím to a je to důležité" což mě od matematiky hodně odradilo.

Mal som taký istý problém a presne preto, že mi docenti na prednáške a doktorandi na cvičení nevedeli poukázať na praktickú aplikovateľnosť preberaného učiva. Jediná veta čo mi na moju otázku prednášajúci povedal bolo, že sa to učím preto, lebo to budem mať na zápočte a skúške, čo mi absolútne nestačilo.

Musím povedať, že ma to odradilo a štúdium matematiky som ukončil, čo je škoda, nakoľko matematiku som miloval. Ak by ste mali nejakú literatúru, kde by boli rozoberané praktické aplikácie matematiky, bol by som rád a určite by som si tie knihy prečítal. :)

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #21 kdy: 23. 03. 2020, 20:54:14 »

Musím povedať, že ma to odradilo a štúdium matematiky som ukončil, čo je škoda, nakoľko matematiku som miloval. Ak by ste mali nejakú literatúru, kde by boli rozoberané praktické aplikácie matematiky, bol by som rád a určite by som si tie knihy prečítal. :)

a co jste probirali a jake partie matematiky vam nevysvetlili na konkretnich prikladech?

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #22 kdy: 23. 03. 2020, 21:05:52 »
Na jednej strane je nieco natom pravdy, ze zavisi od toho, ako ucitel danu temu vysvetli, ale na druhej strane sa cielavedomy student nevzdava, kvoli tomu ze ucitel nevie vysvetlovat, alebo je arogantny. A hlavne pri matematike, ktora sa nemeni a su na nu plne kniznice knih sa nie je na co vyhovarat. Zazil som mnozstvo ucitelov roznych matematickych disciplin, ktori mi z nejakeho dovodu nevyhovovali, ale ked som nieco nechapal z toho co povedali a nacarbali na tabulu, pripadne z ich skript, tak som isiel do kniznice a pozical som si literaturu, kde to bolo solidne vysvetlene a sedel som nad tym a studoval som to s tuzkou a papierom, az pokial som danu vec nepochopil.
Aplikacii matematiky je mnoho - staci ked si pozriete do nejakej literatury pre technikov, ekonomov, ...

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #23 kdy: 23. 03. 2020, 21:15:58 »
Kedysi, ked sa clovek chcel nieco konkretne z matematiky dozvediet, musel prelistovat tucet knih. Dnes ziskat informacie je omnoho jednoduchsie:  staci zadat heslo do googla a najde sa to vacsinou uz vo wikipedii.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #24 kdy: 23. 03. 2020, 21:54:19 »
Ak by ste mali nejakú literatúru, kde by boli rozoberané praktické aplikácie matematiky, bol by som rád a určite by som si tie knihy prečítal. :)
Jakýkoliv úvod pro bakaláře do kosmologie nebo kvantové mechaniky, tam se to integrály jen hemží a všechny mají praktickou motivaci.

Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #25 kdy: 23. 03. 2020, 22:09:26 »
Ja bych negeneralizoval ohledne kvality ceskych ucebnic. Proslo mi rukama par anglickych i z renomovanych univerzit a uprimne to taky zadna slava nebyla. Na druhou stranu souhlasim ze s kvalitou vzdelavani v tomto smeru je to v nasich krajich spatne a pokud nekdo nema stesti na prednasejiciho typu Zbynka Kubacka tak je tezke najit kvalitni materialy. Uz pred casem sem se neuspesne pokousel najit alternativu Feynmanovych prednasek z fyziky k matematice, ale neuspesne. Pokud nekdo o necem podobnem vite, tak i ja budu vdecen.
Řekl bych, že asi nenajdete. Uvědomte si, že o matematice píší většinou matematici a ti to dělají způsobem, který je pro většinu ostatních lidí naprosto nestravitelný. Zbyněk Kubáček projevuje jistý zápal pro věc, umí upoutat pozornost, ale stejně to učí podobně jako jiní. Nemůže jinak.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLqiGU4u5LkCHQJbgL5_xW99XlEhxzq9bG
Dobré jsou přednášky z kanálu http://www.vsprednasky.cz/, ale nějak to tam zamrzlo, takže spíš jděte na https://www.aldebaran.cz/studium/. Fyzika v podání Petra Kulhánka je to nejlepší, co v oboru výuky na českém webu můžete najít. V přednáškách má i celkem praktické příklady, a ano čmárá křídou po tabuli, dělá při tom i chyby, nicméně v jeho podání pochopíte souvislosti i v tak abstraktním oboru jako je kvantová mechanika. V úvodu každého předmětu dělá zkráceně i potřebnou matematiku a celkem vzato o hodně praktičtěji než by to udělal matematik. K tomu abyste mohl používat derivace je vám opravdu supremum i infimum dost naprd.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #26 kdy: 23. 03. 2020, 22:20:04 »
V úvodu každého předmětu dělá zkráceně i potřebnou matematiku a celkem vzato o hodně praktičtěji než by to udělal matematik.
To je výhoda fyziků, že berou matematiku bez důrazu na absolutní přesnost, takže výklad má sice formální mezery, ale zato zbývá víc času a energie na praktické aspekty.

Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #27 kdy: 24. 03. 2020, 05:51:22 »
Jakýkoliv úvod pro bakaláře do kosmologie nebo kvantové mechaniky, tam se to integrály jen hemží a všechny mají praktickou motivaci.

Tož ty bude tedy expert. Doporučovat matematický aparát konce 17.století !!!! Numerické metody z 19.století nejspíš budou slepá ulička podle tebe? A MKP(FEM) z poloviny 20.století je na hovno, že? A co třeba tensory příp. tensory vyšších řádů či tensorové operace z přelomu 20/21. století je odpad, že?

Tupí šprti, serte na to, bez Mensa IQ na to stejně nemáte. Takových jako vy co jenom konzumují šprtáním ale žádné vlastní myšlenky a postupy netvoříte jsou na planetě miliardy. Ty znalosti jsou vám na hovno.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #28 kdy: 24. 03. 2020, 06:39:29 »
Tož ty bude tedy expert. Doporučovat matematický aparát konce 17.století !!!! Numerické metody z 19.století nejspíš budou slepá ulička podle tebe? A MKP(FEM) z poloviny 20.století je na hovno, že? A co třeba tensory příp. tensory vyšších řádů či tensorové operace z přelomu 20/21. století je odpad, že?

Tupí šprti, serte na to, bez Mensa IQ na to stejně nemáte. Takových jako vy co jenom konzumují šprtáním ale žádné vlastní myšlenky a postupy netvoříte jsou na planetě miliardy. Ty znalosti jsou vám na hovno.

pocuvajte kefalin, co si prestavujte pod tymi metodami z 17. storocia?!?!

jakoze plus a minus jsou metody z roku 0, takze jsou jako spatne?!
zadna metoda neni spatna, pokud slouzi, bez numerickych metod by sis na pocitaci neskrtl.

xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Zlepšení znalosti matematiky - CBT
« Odpověď #29 kdy: 24. 03. 2020, 10:15:42 »
Jakýkoliv úvod pro bakaláře do kosmologie nebo kvantové mechaniky, tam se to integrály jen hemží a všechny mají praktickou motivaci.

Tož ty bude tedy expert. Doporučovat matematický aparát konce 17.století !!!! Numerické metody z 19.století nejspíš budou slepá ulička podle tebe? A MKP(FEM) z poloviny 20.století je na hovno, že? A co třeba tensory příp. tensory vyšších řádů či tensorové operace z přelomu 20/21. století je odpad, že?

Tupí šprti, serte na to, bez Mensa IQ na to stejně nemáte. Takových jako vy co jenom konzumují šprtáním ale žádné vlastní myšlenky a postupy netvoříte jsou na planetě miliardy. Ty znalosti jsou vám na hovno.

Proc? Pokud to nekoho bavi, proc by si nemohl studovat matematiku? Ne kazdy se narodi jako Einstein. To je asi jako kdyz nekdo sbira brouky, tak ne kazdy ma to stesti, ze objevi novy druh :-)