PhD je titul pro akademickou dráhu, člověk je doktorand, pak postdoc, pak "associate professor" a tak dále. Nemá moc smysl dělat si PhD a pak jít do praxe, ...
PHD je titul výzkumníka. Pokud chce jít někdo do praxe a dělat tam běžný vývoj, tak do nedává smysl. Pokud chce jít někdo do praxe a dělat tam výzkum, tak je PHD značná konkurenční výhoda. A to jak ten samotný titul, tak to, co se při tom studiu naučil a ty kontakty co nasbíral.
Problém je, že v Česku pracuje mnoho lidí pro zvučné zahraniční firmy, ale dělají tady pro ně právě ten běžný vývoj. Ten výzkum ty firmy dělají většinou v domácích pobočkách. Takže když tady nevidíte lidi s PHD titulem, tak máte pocit, že je v praxi k ničemu.
Samozřejmě u toho PHD se velmi zásadně řeší na jakém pracovišti ho nositel získal (často i kdo jeho doktorskou práci vedl) a přesný obor ve kterém jste studoval (často i téma práce). A samozřejmě je to většinou tak, že na jednoho výzkumníka (který má PHD) připadá třeba 10, 20 lidí s magisterskými či bakalářskými tituly (ale to je samozřejmě hlavně věc toho, jak dalece se daná firma zabývá výzkumem).
Page a Brin byli PHD studenti - akademici, kteří dokázali postavit produkt/službu nad věcí, kterou se zabývali ve svém výzkumu, sami vymysleli vyhledávací algoritmus. Algoritmus, který vychází z nějaké teorie. Teorie, kterou by neznali (vůbec, nebo dost dobře), kdyby skončili školu jako bakaláři/magistři.