Softwarová firma bez kabelového ethernetu

Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« kdy: 05. 03. 2020, 12:14:16 »
zdravim

je tu niekto kto ma realne skusenosti s fungovanim softw.firmy cca 100ludi ako celku pripadne na pozicii softw.vyvojara v korporatnom prostredi bez lan kabelaze ?
Predpoklada sa ze WiFi infrastruktura bude stavana na zvladnutie takehoto mnozstva pracovnikov.
zaujimali by ma realne skusenosti s pracou, problemami ktore ste zachytili atd.

realizuje sa okrem sucasnych web aplikacii aj vyvoj starsich tucnych klient server aplikacii, pristupuje sa k windows zdielanym diskom, databazam, proste vsehochut.

vdaka za info. 
« Poslední změna: 05. 03. 2020, 13:20:51 od Petr Krčmář »


Re:softwarova firma bez kabloveho ethernetu
« Odpověď #1 kdy: 05. 03. 2020, 12:28:21 »
Teoreticky ano, v praxi se z toho opupínkujete. WiFi je kolizní, čím víc lidí a čím víc AP a čím větší vzdálenost, tím prudce klesá propustnost. Krátkodobě může klesnout i blízko k nule. Stačí jeden zavirovaný počítač nebo pár pracovníku stahujících velká data.

Krom tohoto, fyzikou daného problému, se Vám ještě přidají problémy s řešením WiFi ve stanicích, které jsou taky málo stabilní pro seriózní práci. Tu a tam se každému prostě rozpadne připojení a celkový dojem bude katastrofální.

Proto firmy tahají kabely a nikdo není tak hloupý (pardon: progresivní), aby pracoval přes WiFi.

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:softwarova firma bez kabloveho ethernetu
« Odpověď #2 kdy: 05. 03. 2020, 12:36:10 »
Ja bych rekl ze by to zkusit meli - ma to svuj prinos, kdyz pan napsal co delaji. Takze takova appka kdyz bude otestovana v prostredi wifi-only, programatori zjisti ze nektere spojeni nejsou zcela tak spolehliva a provedou patricne upravy - treba retry, reconnect a pod. Zakaznici co tyto produkty pak provozuji na wifi dostanou ve vysledku lepsi produkt.

A ted ta usmevna cast.. vy chcete wifi instalovat do stolnich pocitacu? (protoze u me by prace na notebooku byla nesmyslna)

Re:softwarova firma bez kabloveho ethernetu
« Odpověď #3 kdy: 05. 03. 2020, 12:37:38 »
Takze takova appka kdyz bude otestovana v prostredi wifi-only, programatori zjisti ze nektere spojeni nejsou zcela tak spolehliva a provedou patricne upravy - treba retry, reconnect a pod.

Problémy sítě se dají (a měly by se) testovat nástroji. Ale jako dobrý, testovat aplikaci tím, že si vytvořím nestabilní prostředí :), to by mě nenapadlo. +1

Re:softwarova firma bez kabloveho ethernetu
« Odpověď #4 kdy: 05. 03. 2020, 13:17:38 »
Teoria je jedna vec, realita druha, preto sa pytam na realne skusenosti.
Mne je jasne ako funguje wifi, preco by som mal pouzit kabel atd.

Ale otazka je polozena do situacie: je tu iba wifi, ziadny kabel a hotovo. Kto pracuje v korporate, velkej firme asi vie o co ide.
 
Samozrejme hovorime o wifi infrastrukture napr od ruckus-u alebo inej vyssej strednej triedy.

Ad wifi karta do desktopu, zase sa nehrajme ze by to malo byt nieco extra exoticke. Ak si niekto polozi na stol naklady na kabelaz vs wifi karty do minoritnych desktopov,  nemusi to byt az taky ekonomicky nezmysel.


Re:softwarova firma bez kabloveho ethernetu
« Odpověď #5 kdy: 05. 03. 2020, 13:20:36 »
Ano, mám reálnou zkušenost se sítěmi, které se předělávaly na kabel, protože WiFi nefunguje dostatečně dobře, tak, jak se očekává. Byly to i překvapivě malé firmy, které na kabel utekly (15 zaměstnanců v 5 místnostech, 6x AP).

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #6 kdy: 05. 03. 2020, 13:52:41 »
Tuná majú bohaté skúsenosti ako funguje hodne wifi. Doporučujem informovať sa u nich. Dá sa aj osobne.
https://www.root.cz/clanky/na-navsteve-v-ntk-mistni-wifi-rozbiji-macocha/

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #7 kdy: 05. 03. 2020, 16:21:46 »
Ve sto lidech se nenašel ani jedinej, kterej by řekl, že podá výpověď, jestli tohle myslej vážně?

Těch sto lidí se vzalo kde, oni nevyrostli z nějakého menšího rozměru? Nemají mezi sebou nikoho, kdo se doteď staral o síť, aby jim řekl, že je to kravina? Nebo se šéfům nepříjemé věci neříkají?

Wifi na seriózní práci nefunguje prakticky ani ve chvíli, kdy jste na APčku sám. On se vždycky najde někdo, kdo si připadá děsně osvobozenej, že nepotřebuje ten kus drátu s kostkou na konci - a chodí a prudí, že mu nefunguje to či ono, databáze že se vleče, mailserver že se "kouše", práce s daty na fileserveru ho zdržuje... až si nakonec připojí ten drát a zjistí "tvle, ono to všecko jede jak z praku, že já vůl jsem se takovou dobu trápil wifinou". Komu není rady, tomu není pomoci.

Pamatuju si stesky v jedné debatě na OpenWRT fóru, že atherosí rádia (mluvilo se o konkrétním modelu), která se používají v mnoha APčkách různých výrobců, mají nějaké omezení ve firmwaru, že reálně utáhne řádově nízké desítky asociovaných klientů (dá se to trochu ladit snad alokací paměti ve firmwaru nebo co = uvnitř toho rádia = zkoušet různé buildy firmwaru). Ale uklidňuje mě, že desítky současně pracujících klientů na Wifi se budou chovat cca jako učebna ve škole blahé paměti na 10Mb koaxovém Ethernetu - už z hlediska sdílené kapacity. Takže na to omezení ve firmwaru nejspíš ani nedojedou.

Kamkoli jsem přišel, mají softwaráři nejnabušenější hardware (pravda trochu soutěžej se strojařema-konstruktérama). Sdílenou práci budou mít na serveru. A LAN pro seriózní práci budou řešit wifinou? Jako vážně? Víte jak se chová microsoftí sdílení disků (CIFS) když mu každou chvíli upadne konektivita na server?
Pravda je, že GIT umožňuje pracovat do značné míry v režimu "disconnected operations", a jednou za čas poslat push nebo merge request nebo jak se to jmenuje... ale teda...

Pokud do toho půjdou, tak to podle mého skončí kabelama po podlaze. Pokud budou mít rozum, tak ten daisy-mesh postaví na managed switchích a aspoň na páteřích si dají trochu záležet.

Wifi je tak do zasedačky pro hosty, pro mobilní telefony a pro zaměstnance, kteří rádi běhají při práci s noťasem po place.
« Poslední změna: 05. 03. 2020, 16:24:15 od František Ryšánek »

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #8 kdy: 05. 03. 2020, 16:25:16 »
..jsem se asi uklep... rozčilením :-) Prosím admina o výmaz...
« Poslední změna: 05. 03. 2020, 16:30:15 od František Ryšánek »

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #9 kdy: 05. 03. 2020, 16:26:24 »
Nemají mezi sebou nikoho, kdo se doteď staral o síť, aby jim řekl, že je to kravina? Nebo se šéfům nepříjemé věci neříkají?

Nebo je pan kolega tazatel právě ten ajťák, který musí šéfovi vysvětlit, proč jsou potřeba tak drahé kabely se složitou montáží, když WiFi dává prakticky tolik megabitů, jako měď. Na to, aby to šéfovi vysvětlil, musí znát něco o tom, jak funguje ethernet a jak funguje wifi, a že to nejde srovnávat.

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #10 kdy: 05. 03. 2020, 16:33:42 »
Nemají mezi sebou nikoho, kdo se doteď staral o síť, aby jim řekl, že je to kravina? Nebo se šéfům nepříjemé věci neříkají?

Nebo je pan kolega tazatel právě ten ajťák, který musí šéfovi vysvětlit, proč jsou potřeba tak drahé kabely se složitou montáží, když WiFi dává prakticky tolik megabitů, jako měď. Na to, aby to šéfovi vysvětlil, musí znát něco o tom, jak funguje ethernet a jak funguje wifi, a že to nejde srovnávat.

Když si jenom vezmu, jak často ve windowsech začne kravit a přihnívat wifina prostě proto, že Windows Update poaktualizoval generické vnitřnosti windows, ale ovladač wifiny zůstal starý... klasicky má wifina problémy se znovu připojit po probuzení noťase ze spánku apod... na metalickém ethernetu jsem tohle nikdy nezažil.

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #11 kdy: 05. 03. 2020, 16:35:48 »
Když si jenom vezmu, jak často ve windowsech začne kravit a přihnívat wifina prostě proto, že Windows Update poaktualizoval generické vnitřnosti windows, ale ovladač wifiny zůstal starý... klasicky má wifina problémy se znovu připojit po probuzení noťase ze spánku apod... na metalickém ethernetu jsem tohle nikdy nezažil.

Naprosto souhlasím. V prvním postu jsem to taky jednou větou shrnul.
Mimochodem, za co nemůžou Windows, to dokáže "vylepšit" dodávaný wifi pomocný software od vendora zařízení. Obvykle nastavený na nějakou magii, aby to "co nejlépe" fungovalo v kavárnách a na nádraží.

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #12 kdy: 05. 03. 2020, 22:17:15 »
Chtel bych se pritomnych diskuteru co tu tak smahem odsuzuji wifi zeptat, zda slyseli o profi wifi sitich typu: HW controller v serverovne, z neho coaxy s mezifrekvenci do krabicek na strope ktere obsahuji jen convertor na koncovou frekvenci (2.4G, 5G ci 60G), vykonovy stupen radia a fazove pole? Vsechny krabky na strope maji stejnou MAC, pracuji na stejne frekvenci a klienta si podle sily signalu mezi sebou plynule predavaji (bezvypadkovy roaming). Nesmite si pod pojmem "firemni wifi" predstavovat jen UniFi krabicky na PoE ethernetu....

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #13 kdy: 05. 03. 2020, 23:39:02 »
Chtel bych se pritomnych diskuteru co tu tak smahem odsuzuji wifi zeptat, zda slyseli o profi wifi sitich (...) Nesmite si pod pojmem "firemni wifi" predstavovat jen UniFi krabicky na PoE ethernetu....

Ano, slyšel jsem, a např. ve skladech by to bez toho dnes nešlo. Přesto do éteru nenaskládáte sto lidí pracujících na desktopech, aby fungování bylo srovnatelné. Jinou zátěž vygeneruje terminál ve skladu, kiosek nebo návštěvník, a jinou pracovník, sedící 8+ hodin na pracovním místě, přenášející co chvíli kupu dat. Ethernet mimo to vyjde v tomto srovnání levněji.

m1x

Re:Softwarová firma bez kabelového ethernetu
« Odpověď #14 kdy: 06. 03. 2020, 00:50:57 »
Zažil jsem vybavení které se sice dalo se skřípěním zubů používat, ale odezva serveru a někdy i samotného prac. noťasu byla špatná, přestože byl připojený kabelem. S WiFi to bylo ještě horší. Na prac. morálku, náladu celého kolektivu, na výkony a výsledky to mělo neuvěřitelný vliv. Každá jednou ušetřená koruna vám na každém zaměstnanci každý měsíc 100x víc prodělá.

Bezdrát který by měl při pořádné zátěži od mnoha klientů stejnou latenci, stejnou spolehlivost a stejnou propustnost jako kabel, jsem nikde neviděl.

Připojení kabelem je podle mě naprostý základ, WiFi pro pohodlí když ji někdo zrovna potřebuje. Radím kabel důsledně na každé pracoviště. I pro manažery (nemají kabely rádi, chtějí být free&cool&in :-), do zasedačky (víc než jeden!), prostě všude. Stejně budete WiFi používat a stejně ji zahltíte. Kolikrát jsem viděl někoho chystat prezentaci se slovy "Jó, dobrý, mají tady kabel"...