Doporučte programovací jazyk pro Windows

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #45 kdy: 21. 02. 2020, 11:30:20 »
A hlavne HNED ZACIT POUZIVAT TEZKOTONAZNI IDE, primo na miru jazyka a dat aspon odpoledne tomu se to IDE radne naucit.

Gratuluji k popsání nejhoršího postupu pro začátečníka.  :)

To už dlouho není pravda. Dneska vás IDE prakticky vede za ruku. Velkou výhodu při učení dávají tyhle věci:

  • Intelligent code completion - to je neocenitelná věc, když vám IDE napovídá, co je k dispozici. Pro začátečníka je tohle "napíšu název proměnné a tečku, a pak se mi objeví seznam metod a atributů" obrovská pomůcka. Profík možná vysype "StringComparison.InvariantCultureIgnoreCase" z rukávu, ale začátečníkovi ten našeptávač pomůže nebýt o moc pomalejší. Ono to vlastně na počet stisků kláves vyjde rychleji s tím našeptávačem.
  • Kontrola chybějících věcí - je fajn, když už IDE vás upozorní, že nějaký kus kódu je špatně. Obzvláště když to jsou chyby, které neodhalí překladač. Například unreachable kód, switch bez default apod. A i u těch, co překladač odhalí, dokáže IDE obvykle napovědět lépe než chybová hláška překladače. Visual studio a jeho červené ikonky u scrollbaru jsou prostě fajn. Obzvláště když vám navíc napoví, co asi chcete udělat jako opravu.
  • Refactoring kódu - všechny tyhle hinty typu "invertuj podmínku a sniž úroveň zanoření", "použij var místo deklarace typu" nebo "místo konstruktoru a mraku setXY použij {}" je přesně to, co začátečník potřebuje. A kolikrát nejen pro začátečníka, protože do jazyků přibývají nové konstrukce. Například C# poměrně nedávno zavedlo syntactic sugar v podobě té, že funkce "is" umí jako side effect vložit výsledek přetypování do proměnné. Já se o tom dozvěděl díky Resharperu.

Takže za mne je rada stejná: začít s plným IDE a jako první doinstalovat všemožné IntelliSense, Resharpery apod. Hodně to zkracuje dobu nutnou na učení. Funkční kód z lidí padá prakticky okamžitě a nemusí frustrovaně studovat dokumentaci, co je přesně špatně.


Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #46 kdy: 21. 02. 2020, 11:30:54 »
Vyhoda nodejs je, ze vede k vytvareni balicku a pouzivani toolingu tak nejak automaticky. Kazdy tutorial zacina npm init nebo nejak podone.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #47 kdy: 21. 02. 2020, 14:00:09 »
Rád bych upozornil, že se chce naučit programovat. IDE může být fajn (někdy až nutnost, např. Java), ale lidi, co hned najedou na IDE pak nejsou schopni nic napsat, pokud nemají zrovna to své IDE se svými klikátky. Na začátku stejně nebude dělat žádné šílenosti, takže obarvování a případně code completion stačí.

(...) a nemusí frustrovaně studovat dokumentaci, co je přesně špatně.

Tak zrovna tohle nikomu neuškodí.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #48 kdy: 21. 02. 2020, 14:29:32 »
Já doporučuji Python, jednoduchý, efektivní, všude dostupný.

Nevím co máš za problém s odsazováním, standard jsou 4 mezery. Můj oblíbený zlozvyk je psát celý program prakticky do jednoho souboru, takže mé python soubory běžně dosahují desítek tisíc řádek. Umožňuje mi to folding ve vimu a je pro mě pohodlnější otvírat foldy a pohybovat se mezi nimi, než mezi soubory. Ani u těchto obřích souborů nemám sebemenší problém s orientací v kódu a odsazení.


Boze, ty to vidis ...
S cim mas problem?

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #49 kdy: 21. 02. 2020, 14:32:47 »

Podívej se znovu na ten Python, to odsazování má smysl v každém jazyce.

Tohle je nejvetsi pitomost co jsem kdy v nejakem jazyku potkal. Odsazeni zalezi na tabulatoru, mezerach a pod.
Pocitat mezeri jestli ten kod patri do jednoho bloku odsazeni nebo ne je zdrojem "super chyb".
Michani mezer a tabelatoru = prasacky kod.

Nutnost pocitani mezer a preference pocitani zavorek = prasacky kod.

Vymezovani bloku kodu pomoci zavorek je pro cloveka neprehledne, proto se pouziva odsazovani i u jazyku, ktere ho k vymezeni bloku nepotrebuji. Pokud je kod dobre napsany, je to videt na prvni pohled bez nutnosti cokoliv pocitat. Zdrojem superchyb neni odsazovani, ale neprehledny kod, jde to za autorem kodu.

Ehm, o PEP8 (https://pypi.org/project/pep8/) a jeho linteru, ktery je primo zabudovany to PyCharmu jsi uz slysel?
Ten PyCharm ma i autoformatter, co to do PEP8 struktury prekope samocinne...

Slysel, ale davam prednost pylintu, integrovanemu do Vimu spolu s MyPy. Proc se ptas?


qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #50 kdy: 21. 02. 2020, 14:37:52 »
A hlavne HNED ZACIT POUZIVAT TEZKOTONAZNI IDE, primo na miru jazyka a dat aspon odpoledne tomu se to IDE radne naucit.

Gratuluji k popsání nejhoršího postupu pro začátečníka.  :)

To už dlouho není pravda. Dneska vás IDE prakticky vede za ruku. Velkou výhodu při učení dávají tyhle věci:

To je ale otazka, jestli je to dobre. Neni pomoc jako pomoc. Jedna pomoc vas nauci chytat ryby a druha vam ty ryby dava a ucini vas na te pomoci zavisle.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #51 kdy: 21. 02. 2020, 14:46:11 »
Ja osobne zkousel pouzivat spoustu ruznych ide, pocinaje Wing Python IDE, ktere jsem si kdysi koupil, pres Eclipse, pyCharm az po Visual Studio Code a vzdycky jsem se pokorne vratil k Vimu. Ten editor je navykovy a jeho moznosti u me prekonavaji jakekoliv vyhody, ktere poskytuje ide. Takze imho je to dost individualni, v cem programovat.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #52 kdy: 21. 02. 2020, 14:55:06 »
A hlavne HNED ZACIT POUZIVAT TEZKOTONAZNI IDE, primo na miru jazyka a dat aspon odpoledne tomu se to IDE radne naucit.

Gratuluji k popsání nejhoršího postupu pro začátečníka.  :)

To už dlouho není pravda. Dneska vás IDE prakticky vede za ruku. Velkou výhodu při učení dávají tyhle věci:

To je ale otazka, jestli je to dobre. Neni pomoc jako pomoc. Jedna pomoc vas nauci chytat ryby a druha vam ty ryby dava a ucini vas na te pomoci zavisle.

V téhle metafoře bych přirovnal dobré IDE ke kvalitnímu prutu, háčku, splávku, pohodlné židličce, předpovídačce počasí, online encyklopedii ryb a autu co tě rychle převáží z jednoho místa řeky k jinému. Jasně, můžeš lovit i na klacek, kost a ponožku, taky něco chytíš, taky se leccos naučíš, ale s lepšími nástroji máš prostě víc možností, statisticky toho chytíš víc, a nakonec se toho i o samotném rybaření můžeš naučit víc, protože míň času trávíš činnostma co se samotným rybařením nesouvisí. Ta získaná závislost na IDE spíš říká něco o tom, že člověk prostě nechce pracovat s podřadnými nástroji když vyzkoušel lepší.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #53 kdy: 21. 02. 2020, 14:56:26 »
Ja osobne zkousel pouzivat spoustu ruznych ide, pocinaje Wing Python IDE, ktere jsem si kdysi koupil, pres Eclipse, pyCharm az po Visual Studio Code a vzdycky jsem se pokorne vratil k Vimu. Ten editor je navykovy a jeho moznosti u me prekonavaji jakekoliv vyhody, ktere poskytuje ide. Takze imho je to dost individualni, v cem programovat.

Taky jsem dlouho trpěl touhle rozpolceností, až jsem to vyřešil pluginem IdeaVim do Intellij. Mám to nejlepší z obou světů.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #54 kdy: 21. 02. 2020, 15:25:47 »
A hlavne HNED ZACIT POUZIVAT TEZKOTONAZNI IDE, primo na miru jazyka a dat aspon odpoledne tomu se to IDE radne naucit.

Gratuluji k popsání nejhoršího postupu pro začátečníka.  :)

To už dlouho není pravda. Dneska vás IDE prakticky vede za ruku. Velkou výhodu při učení dávají tyhle věci:

To je ale otazka, jestli je to dobre. Neni pomoc jako pomoc. Jedna pomoc vas nauci chytat ryby a druha vam ty ryby dava a ucini vas na te pomoci zavisle.

V téhle metafoře bych přirovnal dobré IDE ke kvalitnímu prutu, háčku, splávku, pohodlné židličce, předpovídačce počasí, online encyklopedii ryb a autu co tě rychle převáží z jednoho místa řeky k jinému. Jasně, můžeš lovit i na klacek, kost a ponožku, taky něco chytíš, taky se leccos naučíš, ale s lepšími nástroji máš prostě víc možností, statisticky toho chytíš víc, a nakonec se toho i o samotném rybaření můžeš naučit víc, protože míň času trávíš činnostma co se samotným rybařením nesouvisí. Ta získaná závislost na IDE spíš říká něco o tom, že člověk prostě nechce pracovat s podřadnými nástroji když vyzkoušel lepší.

Pekna metafora. Ale narazim kdyz pak na javu pouzivam ideu, na python pycharm, na c# ...., na maily ....., na web ...., na ukoly ...., na chat ...., na 3d modeling ..... , .....

Neni lepsi kdyz na to vsechno muzu pouzivat jeden nastroj ktery mam v muscle memory?

V posledni vete mas pravdu. Od te doby co jsem vyzkousel emacs uz nechci pracovat s podradnymi nastroji.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #55 kdy: 21. 02. 2020, 15:34:50 »
To si říká o flame war Vim x Emacs.  :D

----------------------------------------------------

Do začátků je super VS Code. Je pro všechny platformy, má dost rozšíření a je vcelku rychlé.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #56 kdy: 21. 02. 2020, 15:52:34 »
Pekna metafora. Ale narazim kdyz pak na javu pouzivam ideu, na python pycharm, na c# ...., na maily ....., na web ...., na ukoly ...., na chat ...., na 3d modeling ..... , .....

Neni lepsi kdyz na to vsechno muzu pouzivat jeden nastroj ktery mam v muscle memory?
Jasně, taky na všechno výše uvedené používám univerzální nástroj. Nazývám ho "počítač" :-)

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #57 kdy: 21. 02. 2020, 17:09:25 »
zaspali jste dobu, IDE jsou dnes jen hloupy frontend pro lsp, dap a podobne. Nema smysl se o tom hadat. Funkcionality jsou vsude vicemene ekvivalentni.

Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #58 kdy: 21. 02. 2020, 19:02:14 »
To je ale otazka, jestli je to dobre. Neni pomoc jako pomoc. Jedna pomoc vas nauci chytat ryby a druha vam ty ryby dava a ucini vas na te pomoci zavisle.

Pokud umím stejného výsledku (= napsaný, zkompilovaný a spuštěný program) dosáhnout i v příkazové řádce, tak mne IDE nijak nekazí, naopak.

Pokud je pro mne IDE jen magií a ručně program ani nezkompiluju, tak jsem dost ztracený případ.

alex6bbc

  • *****
  • 1 431
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Doporučte programovací jazyk pro Windows
« Odpověď #59 kdy: 21. 02. 2020, 19:53:53 »
taky jsme kdysi pouzivali IDE, napriklad Karel :-)

IDE je pomucka, stejne jako vyssi programovaci jazyky jsou pomucka, kompilatory jsou pomucka, textovy editor vim je pomucka, tak snad s tim dokazeme zit jinak budeme zapisovat jen 0x00, 0x05, 0xff, 0xc8......
nebo snad jen modifikovat silikon :-)

kdo neni debil, tak se nauci pouzivat ruzne urovne pomucek.