Nástup do práce programátora, začátky

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #15 kdy: 05. 02. 2020, 10:01:08 »
Však to taky netvrdím. Ale přes všechny zdejší mistry světa co je podle nich VŠ naprosto zbytečná mám z desítek let praxe v oboru jednoznačný poznatek: Škola (*) hodně silně koreluje s kvalitou člověka. Není to samozřejmě 100%, ale v náročnějších firmách ani lidi bez VŠ nezvou na pohovory, protože by to byla skoro jistá ztráta času. Je klidně možné, že je to prostě tím, že chytřejší lidé obecně chodí na lepší školy, ale je to prostě tak.

*) Míněno nejen SŠ / VŠ, ale i jaká konkrétní škola

Tak stím se dá souhlasit, ale znám i vyjímky potvrzující pravidlo.

"Zaučit" znamená, že ten člověk začne firmě brzy přinášet peníze a to je to, o čem mluvím. Když tam přijde člověk, co nemá vzdělání ani nějakou praxi, jak tazatel, tak bude trvat rok, než bude alespoň k něčemu dobrý, tak to není "zaučit".

Tak toto je individuální, a neřekl bych že tazatel nemá žádnou praxi a vzdělání, u podobných lidí jsem měl zkušenost že to trvalo měsíce a né rok, než začali být přínosem. A ono to občas bohužel je i obráceně. Lidé se vzděláním a praxí nemusí vždy znamenat přínos.

Ale chápu, že můj příspěvěk vyzněl tak, že umím akorát patlat weby a informační systémy.

Spíš vyzněl tak, že si to představuješ jako Hurvínek válku. Udělat jakýkoli složitější soft je týmová práce.

Tak jsou jedinci co dokáží vytvořit komplexní a složitý soft sami, ale to jsou vyjímky a nakonec i oni uznají že v množství je síla :-)


R0OT

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #16 kdy: 05. 02. 2020, 20:46:43 »
U nás dělá člověk při pohovoru testík, na kterém se pozná jestli dotyčný má analytickou mysl a jak přemýšlí. Pak nějaké čtení a porozumění kódu a od juniora se nečeká mnoho. Obecně znalost syntaxe, datových typů a práci s ukazateli stačí (jsme C lopaty). Pokud je člověk schopný tak se mu rádi všichni věnují a je to radost takovému kolegovi předávat znalosti. Bohužel bez VŠ to u nás nejde (firemní politika), i když u nás spíš platí čím vyšší titul tím hůře.

Sám mám ze začátků v mých dvou zaměstnání velmi dobrou zkušenost. Nikdo se nade mně nepovyšoval a když jsem něco nevěděl, nebál jsem se zeptat. A to vlastně platí dodnes. Obecně nikdo nemá rád namachrovaný všeználky. Zeptat se a přiznat mezeru ve vzdělání není slabost a speciálně na juniorské pozici se s tím počítá.

mikrom

  • ****
  • 321
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #17 kdy: 05. 02. 2020, 23:01:55 »
U nas kazdeho koho vezmeme aj zaucime ako sa co robi.
Osobne som to robil tak, ze som sa u noveho kolegu kazdy den zastavil s kavou, prebrali sme si nejake veci z ktorych som hned robil poznamky/screenshoty do wordu (aby si to kolega mohol zrekapitulovat) a potom kolega dostal nejaku malu ulohu na 1-2 dni.
Myslim, ze to nebolo zle, lebo nikto predcasne nezdrhol  ;)

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #18 kdy: 06. 02. 2020, 21:01:26 »
Ahoj, tohle téma mě zajímá.
Na začátky v it se tady ptají vesměs absolventi nebo studenti. Mě by zajímalo, jestli by měl reálnou šanci změnit obor a začít prakticky od nuly příslušně motivovaný týpek po čtyřicítce a se závazky jako já. Jestli jste se někdo s takovým případem setkal nebo snad si tím dokonce prošel?

Programování mě láká a hraju si s tím od nepaměti, ale je to jako s klasickým jazykem; aby se ho někdo naučil pořádně, musí ho denně používat  a žít v tom. Jinak je věčný začátečník. To je vlasně proč se ptám na změnu oboru, viz výše. Vychází mi to jako jediná možnost, jak se do toho opravdu dostat.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #19 kdy: 06. 02. 2020, 22:57:09 »
namísto patlání zbytečných IT projektů ve zbytečné IT firmě.
A zkoušel ses třeba porozhlédnout po nezbytečných projektech? Při současné situaci na trhu práce v IT (množství nabídek, firmy zoufale sáhnou po komkoli) si nevybereš? Já si před půl rokem vybral, zbytečným zákazníkům (freelancer) řekl sbohem a bylo to to nejlepší, co jsem v poslední době udělal. Ve zbytečných firmách jsem získal spoustu zkušeností, které teď bohatě využívám, ale měl jsem to quitnout tak o rok dřív.


borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #20 kdy: 07. 02. 2020, 07:04:45 »
A zkoušel ses třeba porozhlédnout po nezbytečných projektech?
Jsem v MS kraji a zde jsou pouze neschopné firmy. Do Prahy ani Brna se stěhovat nehodlám a v Brně má mzdově blíž Ostravě než k Praze. Pokud jde o projekty, dělám na jednom vlastním. A projekty z někého webtrhu nebo toptalu fakt dělat nebudu, to nechám Indům a Ukrajincům. Pokud vím, tak normálně placená a smysluplná práce pro freelancary v ČR je výhradně švarc v normální firmě s normální docházkou nebo jen s částečným homeofficem.
« Poslední změna: 07. 02. 2020, 07:10:09 od borekz »

Ink

  • *****
  • 654
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #21 kdy: 07. 02. 2020, 09:24:23 »
Vzhledem k tomu, ze mam s programovanim CADu profesni zkusenost, dovolim si vyjadrit obavu, ze nemas moc poneti, jak tvrdy orisek to je a co vsechno obnasi.

Profesní zkušenost nemám, jen jako hobby. Editor je samozřejmě náročnější než třeba prostý rendering, ale samotný editor bez featur jako FEA není žádná raketová věda. Ale chápu, že můj příspěvěk vyzněl tak, že umím akorát patlat weby a informační systémy.

Oblast CADu je narocna v hodne smerech. Ve stavebnictvi treba jde o ruzne profesni nadstavby - kresleni celych strech, ocelovych ci zelezobetonovych konstrukci, sten, vybaveni atd. a prakticky kazdy profesista nebo architekt ma specificke potreby. Ten trh je navic dost obsazeny, at uz jde o "hloupe" kreslitko nebo komplexni systemy a to od freeware az po systemy hodne drahe. Nevim, kdy presne jsi chtel do toho naskocit, ale mel bys to hodne tezke, na vyvoji se tvrde pracovalo od 70. a 80. let.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #22 kdy: 07. 02. 2020, 15:18:03 »
Oblast CADu je narocna v hodne smerech. Ve stavebnictvi treba jde o ruzne profesni nadstavby - kresleni celych strech, ocelovych ci zelezobetonovych konstrukci, sten, vybaveni atd. a prakticky kazdy profesista nebo architekt ma specificke potreby.
Tyhle generátory střech, armovacích sítí nebo sádrošových profilů jsou možná hodně pracné, ale laicky zvládnutelné. Skutečný mastrštyk jsou výpočty (statika, tepla nebo TZB...) metodou konečných prvků. Populární drahé programy jako Revit nebo Archicad překvapivě nemají v základu ani výpočty ani složité generátory.
Ten trh je navic dost obsazeny, at uz jde o "hloupe" kreslitko nebo komplexni systemy a to od freeware az po systemy hodne drahe.
Trh je obsazený hlavně jednoduchými nepoužitelnými kreslítky jako SweetHome3D nebo FloorPlanner a normální editační funkce jsou až v těch drahých.
na vyvoji se tvrde pracovalo od 70. a 80. let.
Trvdě se pracovalo na předělávání toho stejného pro nové verze OS (je to překvapivě pracné), nové normy a technologii, integrace. Reálná funkcionalita přibývá pomalu.

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #23 kdy: 07. 02. 2020, 18:11:59 »
Tyhle generátory střech, armovacích sítí nebo sádrošových profilů jsou možná hodně pracné, ale laicky zvládnutelné. Skutečný mastrštyk jsou výpočty (statika, tepla nebo TZB...) metodou konečných prvků. Populární drahé programy jako Revit nebo Archicad překvapivě nemají v základu ani výpočty ani složité generátory.
Vidíš, mě zrovna tohle nijak principiálně složité nepřipadá, jen trochu výpočetně náročné.
I když je to možná proto, že jsem z použití MKP pro 'výpočet mapy statického namáhání strojní součástky a využití výsledku k její optimalizaci' kdysi dělal diplomku.
Vzhledem k tomu, jak s tím některé SW bojují, mi docela náročné připadají boolovské operace v 3D modelovacích programech používajících NURBS plochy.

borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #24 kdy: 07. 02. 2020, 18:52:30 »
Vidíš, mě zrovna tohle nijak principiálně složité nepřipadá, jen trochu výpočetně náročné.
O tom to právě je. Principiálně není složité sestavit rovnice pro tisíce prvků, ale vyřešit je v rozumném čase na běžném PC je něco jiného. Další věc je dostupnost informací. Třeba matice tuhosti pro tlustou desku nebo nějaká netriviální tělesa.

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #25 kdy: 07. 02. 2020, 22:10:04 »
Klupiku (autor prispevku), precti si aspon 3x to co psal nehalem, ma pravdu. Jestli te bavi programovani, mozna ti bude fakt stacit si to trenovat po vecerech, nebo si proste vyber nejakej projekt a issue na githubu a oprav ho. Budes mit hezkou referenci, i kdyz malou, ale kdo vi. Pokud ti nejde teoreticka matematika, neznamena to, ze nemuzes bejt lepsi programator nez nejaky titulovany samozvany guruove. Sitarina a systemy ti budou jenom k dobru, da ti to rozhled v tom na cem ty programy bezej atd., znam par lidi co si rikaj programtator, ale pytel vedej co je frame nebo rozdil mezi "indianama". A fakt, pokud mas moznost vypadni z ty tzv. ceskoslovensky diry, nebudes toho litovat.

PS: mikrom, hezej pristup aneb nikdo z nebe uceny nespadl :) Horsi je, kdyz si mysli, ze ano.

_Jenda

  • *****
  • 1 550
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #26 kdy: 09. 02. 2020, 02:37:19 »
Buduj si reference/portfolio, at uz v opensource nebo skrze soukrome utility.
Hlavne to rob zadarmo, tak ako chirurgovia po veceroch robia cvicne operacie srdca ci mozgu a buduju si portfolio a CV, rovnako ako automechanici si len tak opravuju auta, rovnako ako profesionalni vodici po veceroch jazdia aby najazdili kilometre, proste chapes v IT nie su naroky o nic vyssie nez inde, skratka musis robit vela a zadarmo a potom ti daju niekde 30k nastup a este sa budu pozerat blbo.
Na první pohled dobrá připomínka, jenže:
  • U automechaniků a řidičů je nejspíš i tento faktor důvodem, proč mají násobně nižší mzdy než vývojáři.
  • Chirurgové, kteří se mzdami programátorům blíží (špičkoví překonávají), to přesně takto mají: než se stanou chirurgy, tak 6 let povinně studují a pak dělají několik let často neprestižní a málo placené práce, než dostanou atestaci.
…a pokud máš portfólio a něco umíš a jdeš někam za 30k, tak děláš něco blbě. Edit: pokud to teda není 30k Eur za rok, to už by šlo.
« Poslední změna: 09. 02. 2020, 02:44:34 od _Jenda »

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #27 kdy: 09. 02. 2020, 22:47:06 »
  • Chirurgové, kteří se mzdami programátorům blíží (špičkoví překonávají), to přesně takto mají: než se stanou chirurgy, tak 6 let povinně studují a pak dělají několik let často neprestižní a málo placené práce, než dostanou atestaci.
Tak za doktory si jen dovolím podotknout, že atestace se "nedostávají". Na to člověk musí mít nejdřív roky praxe, přičemž něco z toho jsou i v oborech, které pak v tom svém oboru ani moc potřebovat nebude, pak různé povinné kurzy (třeba radiační ochrana, to určitě také využije každý lékař) no a pak také složit nějaké další zkoušky. A zadarmo to fakt není. Není to tedy o tom, že by před tím těch 5-6 let nutně pracovali zadarmo - ve fakultkách je to třeba za platy dle tabulek. Můžou si přivydělat pár tisíc měsíčně navíc službami (jo, i před tou atestací), ale otázka je, kolik večerů/nocí/víkendů měsíčně tomu je kdo ochoten obětovat. No a po atestaci je pak ten základ o pár tisíc vyšší...

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #28 kdy: 10. 02. 2020, 01:48:24 »
Trh je obsazený hlavně jednoduchými nepoužitelnými kreslítky jako SweetHome3D nebo FloorPlanner a normální editační funkce jsou až v těch drahých.

Tak zrovna SweetHome3D je kupodivu super. Stavim barak a pravdou je ze me prekvapilo ze neexistuje zadny rozumny soft (a to bych si ho i zaplatil), ktery by mi pomohl. Potreboval jsem si navrhnout kladecak jak dat nosniky, nebo jak umistit okno, nebo jake kachle zvolit, jak udelat pricky a milion dalsich veci. A je pravdou ze sweethome3d mi nestacilo, ale nakonec bylo jedine kde jsem to vse nejak rozumne zvladnul vyresit. Samozrejme mi chybeli veci jako vypocet unosnosti a dalsi veci, ale to se da resit tim ze misto urcite traversy pouziji vetsi a misto 8 roxoru pouziji 12 atd. :D

Re:Nástup do práce programátora, začátky
« Odpověď #29 kdy: 12. 02. 2020, 09:21:17 »
pokud Te mame brat vazne :)

Vy si vykáte, nebo jste se pasoval na mluvciho komunity?