Hledá se skutečně profesionální distribuce

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #30 kdy: 04. 02. 2020, 19:14:34 »
napr. mam primarni NB Thinkpad T420s, ma:

To je skor otazka chuti. Mal som Thinkpady 580 aj 440.

- Najhorsia klavesnica aku som kedy na notase mal, dvojite stlacenia, obrovske klavesy, magnet na spinu
ja psal T420s to je z posledni rady co mela neprekonanou klavesnici o ktere sem psal, 440 ani 580 bych nechtel...

- Trackpoint - pouzitelny tak akurat v posteli, az je notas na stole tak nic moc. Musel som kupit alternativny klobucik lebo ten original mi robil mozole.
pouzivam roky jako primarni polohovaci pri nb na stole, mozol sem nemel ani jednou, asi mas chatrne ruce...

- v linuxe nesiel sleep, teda siel ale neslo ho prebudit inak ako resetom :D
pouzivam roky Sleep/Hibernaci a posledni dobou i Hibrid-Sleep+Hibernaci, probudit slo nekolik tisickrat, normalni PowerOff vubec nepouzivam...


- na citacku prstov v linuxe zabudni
hloupost, na T60p a X220t ctecka otisku prstu fungovala, v praxi sem ji na chut neprisel, nicmene sla pouzit jak pro prihlaseni do systemu, pro odemceni zamceneho sezeni i misto hesla pro "sudo" ci "polkit" autentizaci...

- tazke jak krava
Videl si nekdy kravu? prave sem zvazil T420s a ma 1.67Kg...

Takze mily Kedar prestan tu ospevovat Thinkpady, su to podpriemerne notasy, krok so svetom drzia len tak tak X-kove modely.
pro mene chapaveho "fUKL fUKL", ja psal o tom ze asi tazatel(ktery to pak potvrdil) a urcite ja, nechci menit HW, napsal sem co pozaduju a ma T420s to splnuje, ja te nepresvedcoval o tom aby jsi sel do Thinkpadu, ani co je na tvem Apple spatne, ty jsi byl ten co to nepochopil a zacal si plivat a to jeste na uplne jinej model nez sem psal...
btw: kterej Apple ma to co sem psal ze mi splnuje T420s? ZADNEJ, tak se nevtirej ;-)


M Z

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #31 kdy: 04. 02. 2020, 20:32:20 »
Zatim nikdo nedoporucil Mint, coz se po pravde docela divim. Zvlaste posledni 19.3 Cinnamon je perfektne vyladena. Mam v praci i doma a nemusel jsem resit vubec zadny problem. Grafika, tiskarny, wifi, vse naprosto bez problemu. Snad jedine co jsem menil je pozadi na desktopu  ;). Je to prevlecene Ubuntu, takze je k dispozici spusta SW i dokumentace. Pro prechod z Win je to podle me idealni distribuce.

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #32 kdy: 04. 02. 2020, 22:59:45 »
Mintů Mate používám + spravuji nějakých 15 desktopů (nvidia, amd i integrovaný intel) a jde to. Samozřejmě stejně jako ubuntu 18.04 bojuje s nešťastným MTP pro přenos z androidu, na TP x220 a x230 trochu blbne widget network manageru. Screenshotovač nahradit za výborný shutter, nejnovější LibreOffice deby z ofiko webu, na mých strojích donastavit nepostradatelné klávesové zkratky  a pak už o něm nevím.

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #33 kdy: 04. 02. 2020, 23:33:16 »
takto.
1. ak distribuciu, vybrl by som si devuan, mxlinux alebo manjaro
2. pokial ide na vzhlad tak preferujem xfce4, fluxbox alebo icewm, v pripade nutnosti aj openbox. ale to je len o preferencii de/wm

pokial na tom maju ist veci z windows xp / dos (DOSbox) tak urcite MX linux (32bit/64bit podla cpu) a wine + dosbox.

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #34 kdy: 05. 02. 2020, 10:28:03 »
Myslím, a chtěl bych podpořit, že jít na Linux je super krok. Přešel jsem před 5 lety, nejlepší krok v mém sw životě (jsem programátor).

Budeš mít problémy s těmi zděděnými aplikacemi. Před těmi 5 lety jsem si z nostalgie rozchodil pod Wine Visual FoxPro 9, chodilo to celkem slušně a od té doby WIne určitě udělalo kroky dopředu. O Foxce se říkalo, že je dost náročná na systém (dobře odzkouší vše). Takže teoreticky bys s Wine+Dosbox mohl uspět aspoň u programů z WinXP doby a starších. Osobně si myslím, že to je hodně problematická cesta. Radši nějak jinak: hledat linuxové náhrady, ponechat jedny/dvoje Win7 (dělá-li se s těmi programy jen občas), apod.

Myslím, že skoro každá distribuce z cca Top 10 je kvalitnější náhradou za Windows (viz např. distrowatch.com, u MX LInuxu bych si nebyl jistý jeho reálnou popularitou, ale nebál bych se ho).

Já jsem šel na Debian. Dobrá volba. Standard; stabilita; dobře dohledatelné znalosti; absolutní nezávislost na jakékoli firmě; volitelné jakékoli GUI (KDE, Gnome, Xfce /jasná volba pro staré stroje/,..); nepotřebuješ prozkoumávat další operační systém, pokud se rozhodneš si někde udělat VPS; když někdo z nelinuxového světa udělá balík svého softu pro Linux, tak to bude .deb pro Ubuntu (na Debianu poběží bez potíží); apod.

Mám nějaké povědomí o trojici Debian, Mint, xxUbuntu. Osobně bych měl největší pochybnosti (na rozdíl od prehistorické ústní tradice v ČR) o Ubuntu (kotrmelce s GUI v poslední době). Ale určitě cokoli z téhle trojice lze doporučit. Určitě bych šel s dobou (systemd, proč asi na něj mainstream - významné distribuce přešly? - toto bych vůbec neřešil).

U Debianu lze zvolit Stable (publikuje se po 2 letech a nyní je právě Debian 10 docela nový, vhodná doba začít - myslím, že z té trojky dá nejlepší stabilitu). Nebo Testing (nainstaluješ Stable a změníš apt (aktualizační) zdroje na Testing), pokud potřebuješ jít s dobou plynule a ne po 2-letých skocích (tady bych řekl, že stabilita bude podobná jako u Mintu nebo Ubuntu; ovšem neaktualizoval bych moc často, jen když máš nějaký vážný důvod).
Já zatím jedu Desktop a Notebook (KDE) na Testingu, VPS u Forpsi na Stable.


Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #35 kdy: 05. 02. 2020, 11:21:03 »
pokial na tom maju ist veci z windows xp / dos (DOSbox) tak urcite MX linux (32bit/64bit podla cpu) a wine + dosbox.
Wine a dosbox funguje i na ostatních distribucích.

Rike

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #36 kdy: 05. 02. 2020, 11:48:16 »
Před těmi 5 lety jsem si z nostalgie rozchodil pod Wine Visual FoxPro 9...
Kdyby jen před pěti lety - i dnes :D Ale na to mám zvlášť vyčleněný stroj, ke kterému usedám jen sporadicky.

Překvapuje mě, že se doporučuje Debian a jeho klony (nejen zde), přitom zde zase padlo, že na desktop jedině rodinu Ubuntu. Fedora má za sebou Red Hat, má za sebou Debian taky nějakého komerčního hráče? (Nic jsem nenašel).

GNOME vs. KDE - co je považováno za propracovanější a dotaženější?

Jinak díky všem za rady!

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #37 kdy: 05. 02. 2020, 13:07:15 »
GNOME vs. KDE - co je považováno za propracovanější a dotaženější?

KDE je (už skoro) plnohodnotný desktop, GNOME je pouhý spouštěč aplikací bez pracovní plochy
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

mjakl

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #38 kdy: 05. 02. 2020, 13:58:13 »
By mne zajmalo, kde se bere taková ta snaha lidi, co by chtěli Linux vyzkoušet, za každou cenu odpudit a doporučovat jim takové věci jako Devuan nebo KDE. Nejdřív je třeba nainstalovat něco, co bez problémů funguje a není tam potřeba řešit žádné problémy, a až ten člověk získá zkušenosti, tak se může rozhlížet dál.

martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #39 kdy: 05. 02. 2020, 15:47:39 »
By mne zajmalo, kde se bere taková ta snaha lidi, co by chtěli Linux vyzkoušet, za každou cenu odpudit a doporučovat jim takové věci jako Devuan nebo KDE. Nejdřív je třeba nainstalovat něco, co bez problémů funguje
Za mě KDE byla první věc, která mě udržela dlouhodobě na linuxu, stabilní a hlavně plnohodnotný desktop.
Teda stabilní...  nejstabilnější z testovaných řekněme, zažil jsem s ním nejméně problémů.
Když bych to seřadil, tak KDE, Mate, xfce, <všechny ostatní, které podrobněji neznám>, gnome.

Podle mě je zase šílenost doporučovat někomu k přechodu z win na linux gnome, tam jsou pak lidi jak alenka v říši divů...
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #40 kdy: 05. 02. 2020, 15:52:46 »
já používám XFCE, je v pohodě, v podstatě ani nevím, že ho tam mám čili "neplete se ničemu do cesty"

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #41 kdy: 05. 02. 2020, 16:39:56 »
Fedora má za sebou Red Hat, má za sebou Debian taky nějakého komerčního hráče? (Nic jsem nenašel).
Taky jsem tímto stylem přemýšlel o Fedoře. Ja jsem chtěl přejít na Fedoru právě proto, že má za sebou Red Hat a protože na rozdíl od Debianu se výrazně podílí na rozvoji sw na linuxu. Moc se mi nelíbí anitikapitalistické výkřiky, že linux, který vyvíjí nějaká firma je špatný. Pokud by neexistoval Libvirt nebo VFIO, tak by pro mne přechod z Win na Linux byl složitější. Za oběma projekty stojí právě Red Hat. Samozřejmě těch projektů co dělá Red Hat je mnohem více.

Bohužel jsem u Fedory zažil zklamání. Měl jsem ji na zkoušku v dualbootu. Když jsem si ji po několika měsících znovu spustil, tak byla rozbitá. Přitom když jsem ji opouštěl byla OK. Zřejmě se zaktualizovaly GNOME Shell Extensions, které nebyly kompatibilní se starou verzí Fedory. Taky jsem měl problém při instalaci přes Gnome Software. Myslím, že jsem instaloval Redshift. Dal jsem instalovat a nic se nestalo. Pak se mi to povedlo přes nějakého jiného správce balíčků. No a to byla další věc co mi vadila, že není jeden hlavní správce balíčků. V Gnome Software totiž bylo jenom něco (aplikace) a balíčky jsem musel hledat zase jinde - v PackageKit. Jenže PackageKit byl hrozně jednoduchý - mám dojem, že mi tam scházely vypsané závislosti jednotlivých balíčků. Na netu jsem našel chválený yumex, jenže jsem zjistil, že Fedora přestala používat yum a přešla na dnf :( Skončil jsem u dnfdragory. Když jsem zase za nějaký čas zapl Fedoru, že jí dám ještě šanci, tak jsem ji chtěl zaktualizovat, jenže moje verze byla -3 verze oproti aktuální verzi a nešlo ji jednoduše zaktualizovat. Vše se stáhlo, ale po restartu nedošlo k aktualizaci, jestli si dobře pamatuji, problém byl v GPG keys. Celkem jsem se s tím natrápil.

Fedoru jsem úplně nepohřbil, ale moc mě zatím nepřesvědčila. Mám dojem, že Red Hat má hodně stabilní RHEL a pak hodně testovací Fedoru. To co je mezi tím vyplňuje Debian a další distra.

Chtěl jsem vyzkoušet openSuse, na ten jejich YaST jsem zatím slyšel jen chválu, ale po přečtení recenze se mi do toho moc nechce - nevypadá to stabilněji než Fedora.

Mám Manjaro s Xfce, žádný zásadní problém jsem neměl, ale občas se nějaká chyba objeví takže taky se dívám po novém stabilnějším distru a vypadá to, že asi skončím u Debianu s Xfce nebo na Xubuntu.

Prohrabal jsem se různými distribucemi a z nějakého důvodu postupně dospěl k Manjaro s KDE. Proč zrovna Arch linux, sám nevím.
Já vím. Protože Archlinux má nejlepší dokumentaci ve vesmíru ;) a ze všech dister co jsem zkusil má nejlepší GUI package manager - rychlý, přehledný, jednoduchý a zároveň se všemi potřebnými informacemi o balíčcích.
Jako začátečníkovi ti mohu Manjaro s Xfce doporučit. Díky Archwiki, která je jednoduchá a přehledná, rychle vyřešíš konkrétní problém a zároveň nahlídneš pod pokličku linuxu. V dokumentaci Debianu budeš hledat řešení déle - nemají ji graficky formátovanou. Přejít pak z Manjara na jiné distro není problém. Když si v Xfce uděláš pár změn, např. použiješ ikonky Faenza, přidáš nějaký vysunovací dock, tak to bude i krásné. KDE Plasma má asi hezčí efekty, ale nikdy mě nezlákalo, abych přešel. Naopak čím jsem starší tím víc se mi začíná líbit jednoduché čísté prostředí bez efektů a zbytečností. Zkusil jsem si ve VM i MacOS (s plnou 3D akcelerací) a taky mě to nenadchlo.

Snad ti můj názor bude nějak užitečný.
« Poslední změna: 05. 02. 2020, 16:46:06 od LarryLin »

mjakl

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #42 kdy: 05. 02. 2020, 18:01:19 »
By mne zajmalo, kde se bere taková ta snaha lidi, co by chtěli Linux vyzkoušet, za každou cenu odpudit a doporučovat jim takové věci jako Devuan nebo KDE. Nejdřív je třeba nainstalovat něco, co bez problémů funguje
Za mě KDE byla první věc, která mě udržela dlouhodobě na linuxu, stabilní a hlavně plnohodnotný desktop.
Teda stabilní...  nejstabilnější z testovaných řekněme, zažil jsem s ním nejméně problémů.
Když bych to seřadil, tak KDE, Mate, xfce, <všechny ostatní, které podrobněji neznám>, gnome.

Podle mě je zase šílenost doporučovat někomu k přechodu z win na linux gnome, tam jsou pak lidi jak alenka v říši divů...

Problém s KDE je, že je to opravdový nedodělek a by default tam nefungují ani ty nejzákladnější věci, co člověk považuje za samozřejmost. Asi před půl rokem jsem si říkal, že zkusím Plasma 5, abych viděl, kam to pokročilo, tak jsem to nainstaloval na notebook a nefungoval touchpad, tedy pohyb kurzoru jo, ale ne klikání. Začal jsem hledat, dalo se to nějak spravit, ale to je prostě věc, kdy si začátečník řekne, že Linux je šmejd a jde od toho. Tohle se prostě v GNOME nestane. Doporučit začátečníkovi KDE, Xfce nebo LXDE bych si netroufl, to jsou prostředí pro lidi, kteří mají znalosti a dokážou se s nimi poprat, těm budou sloužit k naprosté spokojenosti.

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #43 kdy: 05. 02. 2020, 18:15:43 »
By mne zajmalo, kde se bere taková ta snaha lidi, co by chtěli Linux vyzkoušet, za každou cenu odpudit a doporučovat jim takové věci jako Devuan nebo KDE. Nejdřív je třeba nainstalovat něco, co bez problémů funguje
Za mě KDE byla první věc, která mě udržela dlouhodobě na linuxu, stabilní a hlavně plnohodnotný desktop.
Teda stabilní...  nejstabilnější z testovaných řekněme, zažil jsem s ním nejméně problémů.
Když bych to seřadil, tak KDE, Mate, xfce, <všechny ostatní, které podrobněji neznám>, gnome.

Podle mě je zase šílenost doporučovat někomu k přechodu z win na linux gnome, tam jsou pak lidi jak alenka v říši divů...

Problém s KDE je, že je to opravdový nedodělek a by default tam nefungují ani ty nejzákladnější věci, co člověk považuje za samozřejmost. Asi před půl rokem jsem si říkal, že zkusím Plasma 5, abych viděl, kam to pokročilo, tak jsem to nainstaloval na notebook a nefungoval touchpad, tedy pohyb kurzoru jo, ale ne klikání. Začal jsem hledat, dalo se to nějak spravit, ale to je prostě věc, kdy si začátečník řekne, že Linux je šmejd a jde od toho. Tohle se prostě v GNOME nestane. Doporučit začátečníkovi KDE, Xfce nebo LXDE bych si netroufl, to jsou prostředí pro lidi, kteří mají znalosti a dokážou se s nimi poprat, těm budou sloužit k naprosté spokojenosti.

Tak já KDE považuji za nejlepší desktopové prostředí. S Plasmou 5 jsem opravdu nikdy neměl problém na stolním počítači. Z GTK se mi jednoznačně jako nejlepší zdá xfce. Jednoduché rychlé a plně funkční.

Re:Hledá se skutečně profesionální distribuce
« Odpověď #44 kdy: 05. 02. 2020, 19:10:30 »
Asi před půl rokem jsem si říkal, že zkusím Plasma 5, abych viděl, kam to pokročilo, tak jsem to nainstaloval na notebook a nefungoval touchpad, tedy pohyb kurzoru jo, ale ne klikání.
Jsi si jistý, že to byl problém v KDE? Tady https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/sddm/+bug/1800295 je popsaný bug s klikáním v KDE, ale dole je odkaz kde je daný problém popisovaný u Xubuntu a další člověk v diskuzi danou chybu popisuje na Ubuntu.

Myslím, že společným problémem linuxového desktopu je špatné otestování. Kdysi jsem narazil v Manjaru na balíček, který nešel nainstalovat, ani nemohl jít, protože tam byla triviální chyba. Chybu opravili rychle, ale už to, že se balík dostal do stable hovoří o né moc poctivém testování a nemyslím, že na jiných distrech je to jinak. V tomhle vyhrává distro, které má nejvíce unstable uživatelů. KDE má nevýhodu, že je už dost překombinované a rozhodně složitější na otestování než jednodušší DE.