Datová síť v novostavbě

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #90 kdy: 06. 05. 2020, 18:58:51 »
Chci urcite levny gigabit switch, bez vetraku, aby to prezilo na te pude a slo to snadno vymenit. Cisco je mimo hru :-). Ta vsehochut vznikla spis tak, ze stavba byla v nejakem stadiu a ja tehdy neplanoval uplne dobre ("studoval" jsem VS, pracoval, mel konicky, pritelkyni, ...) tudiz byla situace ze jsem tahal kabely a za mnou uz zednik delal nejake dokoncovaci prace. Nemyslim, ze to jsou vylozene spatne kabely, nicmene muj dotaz aby to bylo jasne smeruje k tomu, zda dnes prodavane levne SoHo Gbit switche s kabely ktere nejsou uplne perfektni budou:

- budou vubec rozumne fungovat na gigabitu
- prepnou spolehlive na 100Mbit pokud by byl problem
- nebo se to bude cele sypat jak se switch bude snazit procpat gigabit a nepujde mu to

Samozrejme mluvim o switchi bez managementu.


Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #91 kdy: 06. 05. 2020, 19:15:13 »
Chci urcite levny gigabit switch, bez vetraku, aby to prezilo na te pude a slo to snadno vymenit.

- budou vubec rozumne fungovat na gigabitu
- prepnou spolehlive na 100Mbit pokud by byl problem
- nebo se to bude cele sypat jak se switch bude snazit procpat gigabit a nepujde mu to

Samozrejme mluvim o switchi bez managementu.

To vše jsou správné otázky a je to vskutku lotynka. Kdyby nějaký takový switch existoval, nikdo by nekupoval kvalitní kabeláž a kvalitní switche. Mně třeba honění duchů v síti nestojí za nervy. Znám ale spoustu lidí, kteří koupí na Alze laciný switch a jsou s ním roky spokojení. Chce to vyzkoušet a být připraven ho prodat (vrátit) a pořídit jiný.

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #92 kdy: 06. 05. 2020, 20:20:51 »
Osobně jsem provozoval kdeco a ve výsledku lepší laciný switch byl nejstabilnější řešení co jsem viděl.
Navíc 1Gbit/s je docela málo a ty komponenty jsou už velmi odladěné, narazit na něco nefunkčního je spíš div.

Jinak preferuju hloupé síťové prvky zcela všude, čím rychlejší a blbější - tím lepší.
Často jsem narazil hlavou do zdi spíš u drahých prvků s mozkem, kde chyby ve FW dělali docela děsivé věci.
Takže se to nakonec vyhodilo koupil nějaký laciný sráč se slušnou kovovou kaslí max ventilátorek do toho a bylo.
Nějaké ty levné Broadcom, Qualcomm či Realtek záležitosti obvykle chodí dobře.

Další problém byly drahé síťovky s velkým množstvím offloadovaných věcí do HW (tuny chyb) nakonec jsem to třeba taky vyhodil a nasadil nějaký low-cost, který se prostě nezasekl.

Pokud někomu nefunguje 1Gbit na šrotovém železe a nicmoc kabelech, už to musí být opravdu divočina (snad ani dneska není možné vždyť je to odladěný pravěk).
Na 5e běžně používám i 10Gbit a na krátké vzdálenosti to prostě běží fullduplexem zcela normálně.
Jakože cca 18Gbit sem tam najednou nonstop.

Neprožívejte to zase tolik :) třeba na krátké vzdálenosti je to skoro jedno.
« Poslední změna: 06. 05. 2020, 20:26:49 od Jan Forman »
„Řemeslo se naučí každý. Umění nikdo.“
„Jednoduchost je nejvyšší úroveň sofistikovanosti.“
- Leonardo Da Vinci

Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #93 kdy: 07. 05. 2020, 00:01:16 »
@mhi: pokud se bavíte o 16-portových gigabitových switchích, zvažte switch se základním "websmart" managementem. Oceníte ho při hledání chyb. Osobně mám zkušenosti s několika generacemi D-Link DGS-1210 series. Poslední generace už ve mně nevyvolávají nutkavou potřebu, vyměnit uvnitř hned na startu kondíky za solid polymer a přidat ventilátor. Šasi mívají na bocích plástvovité děrování a pokud switch upevníte na zeď "na bok", pomůže Vám s chlazením komínový efekt. Čipset uvnitř je nějaký Marvell/Realtek - nenápadný dříč, který nemá problém s kompatibilitou proti portům jiných výrobců.

Pokud se Vám vyskytne v síti nemocný kabel, tak Vám s ním dražší a chytřejší switch nepomůže. Základní fyzika platí pro každého. Na těch pár metrů v rodinném domku bych se asi nebál zbytečně předem - je to o tom brodu a kalhotách.

Představa, že switch pozná méně kvalitní kabel, a "ratrainuje" dolů na stovku, je podle mého mylná. Ethernetové síťovky linku "netrénují" jako to dělávaly asynchronní modemy. Auto-nego handshake spočívá v tom, že se spolu oba porty domluví přes oranžový a zelený pár, zda jsou nebo nejsou oba gigové, a pokud jsou oba gigové, automaticky předpokládají přítomnost také modrého a hnědého páru ve spojitém stavu. Prostě pokud proti sobě postavíte dva gigové porty a dáte jim jenom dvoupárový kabel, porty si spokojeně dohodnou úvodní handshake a dále se budou dokola pokoušet přenášet data a pořád dokola jim to nepůjde.

Nejpřesnější obrázek o stavu signálového páru poskytne time-domain reflektometr, resp. lépe spíš rychlý digitální osciloskop (cca 1 GSps) s generátorkem ostrých krátkých pulzů. Je také obvykle dost neohrabaný na stěhování a použití... existují samozřejmě jednoúčelové ruční testery, které bohužel proti USB osciloskopu s notebookem mají citelně horší rozlišení, a levné přístroje nejsou ani TDR, spíš měřič odporu smyčky a kapacity kabeláže (ve Faradech).



crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Datová síť v novostavbě
« Odpověď #94 kdy: 07. 05. 2020, 11:37:25 »
Pouzivam male 16 portove gbit Planet GSD-1603 a fungujou fajn. Jeden je v male krabici ve zdi vedle topeni bez jakohokoliv vetrani a nema s tim problem.