Odblokování přístupu k internetu v práci

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #15 kdy: 09. 01. 2020, 13:36:50 »
Ahoj,

zde mam dotaz a to jak na odblokovani internetu?
Pokud to pracoviště není někde ve sklepě, bude nejlepší pořídit si nějaké zařízení s LTE a chodit na internet přes něj.

Zaměstnavatel zřejmě používá velmi restriktivní firewall. I když by se ti ho podařilo obejít, ani bych se nedivil, kdyby sbírali účtovací data, kolik která stanice přenesla do/z internetu. A když se tvá umístí s velkým náskokem na prvním místě, dají si na tebe pozor a budou zkoumat, co s tím internetem děláš a následně to buď taky zablokují, nebo tě nějak jinak potrestají.

Podle me je zdaleka nejlepsi napad rict jinym fw adminum at ti daji pristup. Prijde mi to fer. A fw admini ti taky musi rict, jak te monitoruji. Monitoring z jejich strany je legitimni, ale ty bys o tom mel byt poucen. Mozna jsi podepsal nejaky papir?
Treba me nekdo doplni, nejsem pravnik.

Jako admin potrebujes ruzny zdroje, napr. se taky potrebujes vzdelavat tim ze ctes fora :-) (vazne). Je dost mozny ze jsi jako nova pracovni sila jen dostal defaultni internetovej profil a jen bude stacit te dat do nejaky skupiny v LDAPu, nebo podobne.

Jak se rika: lina huba - holy nestesti.

Tak se nestyd a ozvi se. Rekni ze internet potrebujes k praci, mimojine k aktualni dokumentaci, navodum, driverum, atd. Nechapu proc by ti ho nemeli dat.

-K-




Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #16 kdy: 09. 01. 2020, 13:59:36 »
Ani neviem čo je horšie, že také firmy existujú alebo to, že sa tu niektorí úplne vážne takých praktík zastávajú. Preboha ľudia vy by ste boli schopní asi obhajovat aj arbaitlágry lebo čo, však to patrí zamestnávateľovi tak si so mnou môže robiť čo chce.  :o

Tazatelovi by som doporučil si urgentne nájsť inú prácu. Tak zlé to totiž zďaleka nie je všade.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #17 kdy: 09. 01. 2020, 15:15:13 »
Ani neviem čo je horšie, že také firmy existujú alebo to, že sa tu niektorí úplne vážne takých praktík zastávajú. Preboha ľudia vy by ste boli schopní asi obhajovat aj arbaitlágry lebo čo, však to patrí zamestnávateľovi tak si so mnou môže robiť čo chce.  :o

Tazatelovi by som doporučil si urgentne nájsť inú prácu. Tak zlé to totiž zďaleka nie je všade.

Tak jako teoreticky jedna z potrefenych hus se ozvu: me se praktiky smirovani uzivatelu rozhodne taky nelibi a v takove firme bych taky nepracoval.  Na druhou stranu sit je majetkem firmy a monitorovat provoz muze, pokud je o tom zamestnanec informovan.

Pokud to vyznelo ze se toho pristupu zastavam, tak sorry. To fakt ne.

-K-



Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #18 kdy: 09. 01. 2020, 15:31:46 »
Ani neviem čo je horšie, že také firmy existujú alebo to, že sa tu niektorí úplne vážne takých praktík zastávajú. Preboha ľudia vy by ste boli schopní asi obhajovat aj arbaitlágry lebo čo, však to patrí zamestnávateľovi tak si so mnou môže robiť čo chce.  :o

Tazatelovi by som doporučil si urgentne nájsť inú prácu. Tak zlé to totiž zďaleka nie je všade.

Život je o souběhu různých a protichůdných práv. Já si třeba myslím, že zaměstnavatel smí omezovat přístup na internet a minimálně statisticky vyhodnocovat, jak zaměstnanec pracuje. Nesmím mu vidět do soukromých mailů, ale jako zaměstnavatel mám právo vědět, jestli půl dne nevisí na facebooku nebo najakém freemailu. To je právo zaměstnavatele.

Právo zaměstnance je chránit si soukromí (nikdo nesmí číst jeho poštu).

Pokud si zaměstnanec stěžuje, že nemá přístup na internet, když ho k práci nepotřebuje, pak je mimo ten zaměstnanec. Šofér MHD nebo dělník u pásu taky nemá právo věnovat se internetu v pracovní době. Dovozovat, že "když mám na stole klávesnici a myš, mám automaticky právo na internet" je zcestné.



Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #20 kdy: 09. 01. 2020, 18:06:52 »
Píchačky, pro přehled o tom, zda lidi vůbec choděj, jsou OK. Často ale slouží k tomu, aby tě firma na vejplatě ojebala o celou první půlhodinu, když pípneš o minutu pozdě.

30 minut na oběd, z toho 10 strávíš ve výtahu a dalších 10 frontě na žrádlo, který bys nedal ani psovi.

IT lidem dát dojebanej počítač s IE a třema antivirama, který povolí jen IE, Word a Excel a bonzujou každej klik vedle. Ideálně když se ještě obrazovka "z důvodu bezpečnosti" zamyká rovnou po minutě,

Všechno internety zakázat a zablokovat, to je nejlepší, tím se to zaměstnacům totálně nandá. Sice pak všichni vysedávaj s telefonama v ruce na hajzlech a hledaj si jinou práci, ale co už.

Často mám pocit, že v řadě korporátech by bylo efektivnější se vrátit k psacím strojům, protože i když máme stále rychlejší a rychlejší počítače, ve zkutečnosti se vše jen zpomaluje. Od zaměstnanců se ale stále očekávají vyšší výkony a efektivita práce.
Ok, ja se jen zeptal, no a tu praci potrebuju asi tolik abych nedelal ze sebe uplneho otroka. Jelikoz ale ne vzdy dokazu posoudit, jaky to tam bude, co kde maj / nemaj, pockam a vyzkousim :) Hold tak propustej, muzou hledat naveky. Vsak uz to tak je, treba Statni sprava hleda Informatika, jenze ten informatik zadnej nikdy za celej rok nenastoupil. Proc? Protoze krome pipani, prace 8,5 hodiny, vselijaka nadrizeni dostal plat mensi nez pokladni (v Praze i dnes je to plat 20k hrubeho).
Problem jsou ale lidi, prave zamestnanci, nechapu kolik drog berou, ze to jeste i zde nekdo schvali. Kdyby vetsina lidi ve firme, hlavne na mejsich postech vzala karticku, hodila do suplika a tecka. Firma by sice mohla vyhrozovat poruseni pracovni kazne, nesplneni pozadavku, vyhazov. Otazka je jestli by propustila treba 80 - 85% zamestnancu? :)
Jenze lidi si to obhaji, prece je to dnes moderni, chip do ruky taky bude casem normalni a tak firma muze vymejslet dalsi a dalsi veci...
jelikoz jsi to zde zminil tak ano planuje i firma sw AuditPro. Kdo zna asi tusi  :) AuditPro je super, ten nahlasi vse a jeste posle screen obrazu. Otazka je nakolik je to v poho, zda by nemohl zamestnanec zalovat firmu apod v ramci GDPR :)
Tyhle ale tvrzeni uz pamatuji driv, kdy mi nekdo rikal ze pozor, treba recepcni ma na PC sw, ktery snima obrazovku a vsechno co kde klikne je videt. Dal ze externi firma komplet hlida PC a porovnava, zda tam zamestnanec nema treba schovane portable verze. Tim se strasilo, mel jsem to driv bezne, ale na nic nikdo neprisel, dokonce v prisne hlidanej mensi spolecnosti v security rezimu. Asi jim to blbe fungovalo :D

Jeste zminim u W10 sluzbu Hello, kde snad MS to rikal, ze budoucnost je v zabezpeceni tohoto super systemu, ze zamestnanec vztane a prave obrazovka se mu sama zamkne. Nemusi resit a az sedne tak zase ho to rozpozna. Meli byt snad i na to hodinky. Jeden sef me to i schvaloval a uz ho to zajmalo. Vsadim se ze by nemel problem to vymyslet do spolecnosti pro lidi.

Jak jsem k tomu vlastne dosel? Proc neco obchazet? :)  Protoze kamarad mi rikal, co programuje pro jednu spolecnost.
Hele IT, ten potrebuje pristup, jak nemas pristup nekde? Nedaj ti? To jses IT? IT musi jit treba IT na Supportu, proste to umet poradne obejit, poradit si a ukazat ze je schopnej! Ze to dal!  8) Takze proste nemam pristup nekde, nevadi, to se hackne / crackne Windows, prolomi heslo, firewall obejde a jede se  8) Jsem to tak pojal. V jednej firme mi prisli na Tor, problem z toho nebyl ale hlidali pak divoce sit jeste vic, kolem toho to resili mesic, nakonec se to nepodarilo zablokovat a tak po marnem boji jen prisel nadrizeny ze je to nove zakazano a prosi nepouzivat.
Bohuzel zadny bonus, ci medaily jsem nedostal :(
Ja to mozna ale jen blbe pochopil, oni chteli security, ja si rekl ze budu echt security tim ze budu se hlidat aby nevideli a nelogovali provoz, tudiz musim svoje spojeni zachranit, sifrovat a abych byl cistej :D


Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #21 kdy: 09. 01. 2020, 18:20:58 »
Podle me je zdaleka nejlepsi napad rict jinym fw adminum at ti daji pristup. Prijde mi to fer. A fw admini ti taky musi rict, jak te monitoruji. Monitoring z jejich strany je legitimni, ale ty bys o tom mel byt poucen. Mozna jsi podepsal nejaky papir?

-K-
Covece tak to me nikde poradne nerekli jak je to monitorovany, to maji povinnost rikat? :) Me bylo receno teda vetsinou a vsude ve firmach, ze proste je tam firewall, co hlida provoz. Kdyz jsem mel dotaz treba, jak poznaj zda neco i sam W10 neposila zbytecne, ci nejake data. Rekli vzdy jednoduse, ze od toho je firewall a ten to pohlida :)
Co se tyce hlidani, to nekde povidaj, ale realita je ze tam pak ani nic neni a jen se to rika :)

Jo podarilo se to obejit, bylo to na urovni DNS, ale trvalo to tomu. Jelikoz to ale je nutnost pracovne, typicka situace kdy zavola kolega at neco "vygooglim" komponentu k pc, tak to sami automaticky povolili. A ano nebyl to zakaz internetu, ale moje vyzva ze nez to reknu nekomu, zkusim zjistit zda to jde aspo nejak i kdyz blbe obejit :)

A ano firmy se predhaneni s benefity, ale taky proto jim lidi tu praci nechteji a nebo konci. Sice je tuna benefitu, ale nikdo uz nerekne vnitrni smernice firmy, co se tam vse muze a nemuze :)

A ze je normalni pracovat? At me zde nekdo vysvetli, proc nepracuje reditel? Namestek? Radni? Proc tyto lidi dostanou treba notas za 50k, internet, kdyz maji pipnout tak symbolicky pipnou a da se tam "porada" a potom jedou nekde v poho na obed (2hodky neni problem) a pokecat. Home Office, proc zamestnanec normal zada 1x a duvod v tydnu, zatim co vedouci hodi Home Office, zapne jabber a jede s manzelkou na nakupy? :) Nemel by i takovy clovek dodrzovat to? Potom z toho je pruser, diky tomu samozrejme pak musi obyc zamestannec to slozite zduvodnovat.

Takze jak vstoupim do prostor firmy, podepisu smlouvu, jsem otrok a musim lezt po zemi pred reditelem, pripadne pokud bude chtet i uvarit kavu tak mu ji uvarim. Kdyby chtel po me sex, i to bych se nebranil, je to prece zamestnani a mohli byt rict ze jsem nesplnil zadany ukol, coz je hrube poruseni pracovni prace.

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #22 kdy: 09. 01. 2020, 18:22:57 »
https://www.google.com/search?ei=lVcXXob4DYPPgwewk42YBQ&q=icmp+tunnel++%2Bwindows&oq=icmp+tunnel++%2Bwindows&gs_l=psy-ab.3...3437.5062..5248...0.0..0.91.457.6......0....1..gws-wiz.......0i30j0i8i10i30j0i7i30j0i8i7i10i30j0i19j0i30i19j0i7i30i19j0i8i10i30i19.uEdoEIkkVao&ved=0ahUKEwjGlqPh-vbmAhWD5-AKHbBJA1MQ4dUDCAs&uact=5
Tak sranda to je dobrá.
Má to dva problémy:
  • Musí být povoleno ICMP do internetu. Pokud bych zakázal HTTP/S (a asi i vše ostatní) do internetu v podstatě kamkoliv, tak bych k tomu přihodil i to ICMP. Resp. bych vydefinoval výjimku pro povolené domény na HTTP/s a následovalo by deny all.
  • Pokud mají administrátoři jakoukoliv formu monitoringu provozu (netflow nebo např. Fortigate v základu nabízí analýzu provozu/zdrojů, ...), tak si uživatele, který bude generovat takový provoz do internetu všimnou...
Oboje samozřejmě platí i pro mnou navrhovaný postup/test.

Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #23 kdy: 10. 01. 2020, 10:24:09 »
Tak jestli normalni pristup k praci je dneska to, co predvadi JackFrost66, nedivim se, ze furt nekde shanej lidi. Ten je i zadarmo pro firmu moc drahej.....

Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #24 kdy: 10. 01. 2020, 10:32:19 »
A ze je normalni pracovat? At me zde nekdo vysvetli, proc nepracuje reditel? Namestek? Radni? Proc tyto lidi dostanou treba notas za 50k, internet, kdyz maji pipnout tak symbolicky pipnou a da se tam "porada" a potom jedou nekde v poho na obed (2hodky neni problem) a pokecat.

Inu makejte a vypracujte se na jejich pozici. Žádná lepší rada neexistuje.
Pak uvidíte, jak Vás bude štvát jednat se zákazníkem, kterému musíte dvě hodiny na obědě vysvětlovat, že vaše firma nestíhá (protože lidi mají vlastní představu, jak se má pracovat).

Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #25 kdy: 11. 01. 2020, 10:03:58 »
Podle me je zdaleka nejlepsi napad rict jinym fw adminum at ti daji pristup. Prijde mi to fer. A fw admini ti taky musi rict, jak te monitoruji. Monitoring z jejich strany je legitimni, ale ty bys o tom mel byt poucen. Mozna jsi podepsal nejaky papir?

-K-
Covece tak to me nikde poradne nerekli jak je to monitorovany, to maji povinnost rikat? :) Me bylo receno teda vetsinou a vsude ve firmach, ze proste je tam firewall, co hlida provoz. Kdyz jsem mel dotaz treba, jak poznaj zda neco i sam
...
pokud bude chtet i uvarit kavu tak mu ji uvarim. Kdyby chtel po me sex, i to bych se nebranil, je to prece zamestnani a mohli byt rict ze jsem nesplnil zadany ukol, coz je hrube poruseni pracovni prace.

Tvl tyhle dva posty myslíš vážně, nebo se jen pokoušíš trollit?
Jako úplně první věc bys měl začít aspoň zběžným prolistováním Zákoníku Práce.
S tímhle přístupem buď ujištěn že na tebe fakt v každý firmě čekají jako na smilování boží, a dvanáctkrát denně se modlí, abys nastoupil právě k nim.
A k tý hlášce "no tak mě vyhoděj" ... zamysli se, jestli chceš aby se tvůj eventuální další zaměstnavatel zajímal o důvody, proč jsi u předchozího skončil, zjistil že tě vyhodili, a zeptal se proč. I jediný závažný porušení pracovní kázně ti může účinně torpédovat jakoukoli možnost se nechat v budoucnu zaměstnat, a nezbyde ti pak nic jinýho, než jít na OSVČ. A vzhledem ke tvýmu dosavadnímu přístupu vážně pochybuju, že bys na to měl.

Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #26 kdy: 12. 01. 2020, 17:17:03 »
Kamarad mi to tak rikal, ze to uz take radeji chce zkusit OSVC ci neco, ted jen ze ziskava praxi jako IT Programator  :)
Sice uz ji ma 8 let, ale zase nemeli tam tu pokrocilejsi Javu, React apod. Rikal ze firmy prave delaji z lidi otroky, nic jim nedaj ale sami reditele hrabou penize.
Pipani? To je jak ovce v ohradce, me rek ze to by hned dal vypoved. Cas, treba coze tam muset jit na 8h? Ze on chodi na 10h a ze i dalsi lidi z oddeleni tam jeste ani nejsou na to ze je to soukroma spolecnost. Ze to jen muzu ja najit tu nejhorsi otrok praci co existuje  :(
Jenze kdyz jim to ty lidi delaj, neskoncej tak firma muze vymyslet dalsi blbost v podobe pipani (dnes ty moderni pichacky), turniketu.
Me rek, IT prijde, je 10h rano, tak posvaci, udela kafe a pak koukne ve 12h, to je uz cas ze byse neco mohlo malo udelat ne? :)
Mezi tim kolega jde do fitka, da obed a nikdo neresi ze byl 30min  a nebo 90min  ;D
Dalsi vymysli na pracovisti, ze treba se da tam akvarko, budou se pestovat rostlinky a delaj zahradku v kancelari.
Proc? Protoze se posle nejaka cast, to co se programovalo a zase to ceka nez se s tim neco stane.
Kdyz jim zavedli karty, ze budou mit v novem baraku alespon kartu na prulez turniketem (kde to nikdo neresi, nehlida), tak prej lidi nevedli co s tim a tak jeden pip kartou a vsech 8 lidi se cpalo pres turniket do baraku  ;D
Poucil me, ze to hold neumim najit praci, ze kde prijdu ja je drezura. Dal treba blokovani internetu to je moc, takze prave proto to musim obejit poradne, nejlip hacknout firewall aby firma poznala ze zamestnanec neni ovce  8)

Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #27 kdy: 12. 01. 2020, 20:23:50 »
To jen trollíš, nebo to myslíš vážně? Svému zaměstnavateli ani nikomu jinému se nemáš co probourávat skrz firewall, na to je i paragraf v Trestním zákoníku. Jestli chceš předvést, že nejsi ovce, ale dospělý myslící člověk, tak se podle toho chovej. Z tvých příspěvků mi zatím přijde, že jsi mentálně tak na úrovni dvanáctiletého školáka.

Re:Odblokování přístupu k internetu v práci
« Odpověď #28 kdy: 12. 01. 2020, 20:32:20 »
Z tvých příspěvků mi zatím přijde, že jsi mentálně tak na úrovni dvanáctiletého školáka.
Já bych tohodle člověka nechtěl ani za kolegu. Z toho kouká průser a nebo minimálně to, že za něj bud dělat.