Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #15 kdy: 10. 01. 2020, 18:35:44 »
Diky vsem za rady. Pokud jde o ovladani studny Arduinem (resp. ESP8266,ESP32,...) smysl zde vidim prave z duvodu bezpecnosti a udrzitelnosti studny (zapiskovani, kaleni). Diky te silenosti ktera mi na zahrade nejspis vyroste bych nerad aby to nekdy cerpalo treba den-dva jen tak vodu nebo jelo na prazdno. Cerpadlo to povoli podle tlaku (detekce cerpani a nemoznosti zvysit tlak v potrubi-tzn. neco se porouchalo po ceste), casu doby behu cerpadla (zamezeni vireni kalu ve studni s moznosti nechat to bezet natvrdo), toho ze doma nejsme, hlidani hladiny (zejmena pri nocnim zavlazovani) a samozrejme otevirani ventilu pro zavlahu, nejak chytre rizene, aby si to rozplanovalo vice kratkych postrikovani do prubehu noci a necerpalo souvisle.

Elektronika by byla navrzena co nejvice blbuvzdorne, tzn. minimalne NormallyOpen rele na cerpadlo, k tomu nejake hradlo ci jednoducha logika zamezujici sepnuti rele kdyz je procesor v resetu a chybe (tzn. napr. dva signaly, ktere musi byt otocene, apod.).

Mereni hladiny potrebuju na vysku cca 5m, hladina je aktualne ve 2m, v lete cca 2,5-3m od povrchu (tzn. zustava 3m sloupec).

Zvazuju, ze udelam pro automatickou zavlahu "rail", ktery na vstupu bude mit nejaky drazsi ventil (stoji 1-2000 CZK) a na vystupu cela rada "prackovych" z eBaye ( https://www.ebay.com/itm/12V-Electric-Solenoid-Valve-Magnetic-DC-N-C-Water-Air-Inlet-Flow-Switch-1-2/113955653862 ) u kterych nebudu mit problem je menit jako ponozky. Nejak budu muset vyresit filtraci vody, taky uplne nevim jak na to - filtr co jsme meli driv se tlakem doslova roztrhal na kusy, ted' mam koupeny maly sitkovy co se pouziva na topeni (vlozky stoji koruny, klidne je budu 2x rocne menit).

Komponenty na kapkovou zavlahu bych asi vzal z eBaye/Ali, jsou tam pry nejlevnejsi (desetinova cena). Radil mi to nekdo na zahrada.cz, jenze v mezidobi vznikla cenzura odkazu, takze zase nevim co mam hledat. Neco na zpusob https://www.ebay.com/itm/25M-DIY-Micro-Drip-Irrigation-Auto-Timer-Self-Plant-Watering-Garden-Hose-System/132997527643 ale jednotlive komponenty a overene. Tip?

To jak tu resite agresivitu prostredi ve studni, mate to nekdo vyresene spolehlive? Staci na to nejake zatesnene montazni krabice s pruchodkami ? Pripadne je strcit mimo studnu. A mate nekdo venkovni kopanou studnu rozumne izolovanou, aby sla pouzivat i v zime? Jak ?


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #16 kdy: 27. 01. 2020, 17:37:12 »
K tomu volitelně expanzní nádobu, ale doma mám ponornou vodárnu bez expanzky a vyjma jednoho okruhu, kde je málo kapačů, je to ok.

Dovolil bych si poprosit o info jak toto funguje bez te expanzky? Prave jsem byl venku slozit potrubi (hlavni rozvod 1", dale misty 3/4" a na nepodstatnem miste 1/2") a kdyz zavru vsechny kohouty a necham trapit cerpadlo, manometr do 6 bar vyskoci na svuj doraz ktery je pres 8 bar :-). Kdyz necham otevrenou 1/2" vetev se 7m hadici tak mam 3 bar. Musim rict, ze s cernymi LDPE trubkami se pracuje opravdu dobre i bez naradi, nikde nic netece ani po utazeni rukou.

S expanzkou pocitam, ale vykyvy tlaku tam urcite budou. Ptam se, protoze jsem koupil levne "prackove" solenoidy z CN a jejich pracovni tlak je tusim 8 bar, co jsem videl vnitrek tak myslim, ze tam povoli ta subtilni membrana. Takze z hlediska bezpecnosti budu muset pred to nejspis dat regulator nebo servoventil, ktery vydrzi vetsi tlak. Tlakovy pojistovak asi neni reseni, ten zacne brzy tect, v kotli je menim kazdy rok :-(.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #17 kdy: 28. 01. 2020, 12:10:42 »
Redukční ventil by to sprostě řešil, ale co tam vrazit čerpadlo s konstantním tlakem na výstupu?

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #18 kdy: 28. 01. 2020, 14:20:23 »
Rad bych tam mel co nejobycejnejsi komponenty, aby se v pripade nouze dalo zajit do nejblizsiho obchodu a tam koupit treba jen docasnou nahradu. Takze klidne i to nejlevnejsi cerpadlo bez regulace.

Zatim se mi tato strategie vzdycky vyplatila (kotel, elektro, zahrada).

Objevil jsem, ze ty regulatory tlaku jsou levne i v CN: https://www.ebay.com/itm/DN20-Brass-Valve-Water-Pressure-Regulator-Reducing-Valves-Adjustable/264295161628 (asi objevuju ameriku, domu jsem kupoval nejaky mnohem drazsi, to mne odrazovalo). Hezke mi prijde to 1/4" napojeni manometru, hodim tam digitalni senzor a zmerim jake to ma spicky (uvnitr je predpokladam jen sedlovy ventil a pruzina, tezko rict jak to bude spolehlive chodit).

Taky jsem zjistil, ze se vyplati na ty koncove rozvody LDPE 20mm (~1/2"), sice se dela jeste 16mm, ale je mene dostupna a diky tomu to vyjde cenove draz. A treba ty nejlevnejsi impulzni postrikovace se daji rozebrat tak, ze maji misto trnu a rychlospojky 1/2" sroubeni, coz presne pasuje na 90' zavitove zakonceni k LDPE :-). No a pasuje to i na CN prackovy ventil.
« Poslední změna: 28. 01. 2020, 14:22:51 od mhi »

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #19 kdy: 28. 01. 2020, 14:54:34 »
Sme na roote alebo v stavebninach?


SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #20 kdy: 28. 01. 2020, 16:03:02 »
...uvnitr je predpokladam jen sedlovy ventil a pruzina, tezko rict jak to bude spolehlive chodit...

Měl jsem doma redukční ventil Malgorani za 700 (strašný italský s*áč, dělňasi při rekonstrukci šetřili), za 1,5 roku propouštěl, čímž jsem přes pojistný ventil prodrbal mraky peněz. Vyměnil jsem jej za Honeywell (s možností výměny vnitřku) za 2000, od té doby je přes 10 let klid.
Jestliže se u vás tlak dostane za ventil (na což stačí malilinkatá netěsnost), popraskají vám ty membrány v chráněných ventilech. To čerpadlo by bylo bezpečnější.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #21 kdy: 16. 02. 2020, 22:51:29 »
SB: To je dobry tip. Do "draheho" cerpadla moc nechce. V mezidobi jsem objevil totiz to, ze chci mit moznost si softwarove ovladat tlak v potrubi, alespon tedy v rezimu kdy se ma spoustet cerpadlo na dotlakovani (cimz efektivne ten tlak budu umet vyznamne zvednout - cerpadlo umi natlacit > 9 bar). To je vec kterou s tupym "mechanickym tlakovym senzorem" neudelam.  K cemu je to dobre? Pri instalaci trubek jsem se dostal do mista kde roste cyprisek hned u domu a vzdal jsem to kopat krumpacem, pres koreny to byla neuveritelna prace. Nicmene naprosto perfektne to slo WAPkou se spravnym nastavcem, pri zvyseni tlaku na vstupu to udelalo takovy proud, ze to za mne "vykopalo" velmi uzky pruh, presne na tu trubku, koreny vezmu motorovkou. Takze bych rad mel nejen kvuli tomuto, ale i treba nerovnovaze zavlazovani mel moznost rict, ze nechci v potrubi tlak 3 bary, ale treba 8. Stejne tak bych asi chtel vyzkouset u te automaticke zavlahy v prubehu strikani impulsnim postrikovacem menit tlak, abych zmenil vzdalenost dostriku, nejspis mi to snizi pocet postrikovacu na cca 1/2. Tady to konecne zacina byt zajimave, ze muzu pomoci software docela elegantne vyresit spoustu "hardwarovych" problemu a ma to slusnou pridanou hodnotu.

Dam tam alespon redukcni ventil a za nej jeste pojistovak...

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #22 kdy: 17. 02. 2020, 11:16:07 »
K tomu volitelně expanzní nádobu, ale doma mám ponornou vodárnu bez expanzky a vyjma jednoho okruhu, kde je málo kapačů, je to ok.

Dovolil bych si poprosit o info jak toto funguje bez te expanzky? ....
Bez expanzky to funguje uspokojivě, po otevření ventilu to okruh trochu "profoukne" ale pak je již průtok konstantní a nekolísá. Expanzka jen pomůže tlumit výkyvy během použití, ale maximální tlak tam bude po vypnutí furt. Nemám tam manometr, ale vypínací tlak čerpadla je 4,6 bar a trubky i ventily naprosto v pohodě.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #23 kdy: 31. 05. 2020, 21:33:14 »
K tematu: udelal jsem minimalisticky postrikovac https://www.thingiverse.com/thing:4413977 ; byl to proof of concept pro jedno misto, kam nechci davat impulsni a z vysledku jsem zatim nadseny. Uvidime jak dlouho vydrzi provoz. Jeste chci vyzkouset udelat variantu s ruznymi "tryskami", abych mohl zavlazovat ruzne vzdalene rostliny a nemusel roztahovat hadicky ke kazde z nich.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #24 kdy: 16. 06. 2020, 17:29:16 »
Dovolil bych si znovu otevrit toto tema s otazkou na ty, kdo maji elektroniku v nejakem vlhkem prostredi typu studna, nebo nekde v zemi. Dostal jsem se do dalsiho stadia, kdy potrebuju prototyp zacit pouzivat seriozneji a finalizovat montaz, aby to nebyly ruzne krabice a rozpadajici se draty. Premyslim jak zabezpecit elektroniku proti vlhkosti. Videl bych 3 stupne:

1) studna (neustala vlhkost, oxiduji draty, atd.)
2) vybetonovana dira v zemi (vlhke taky, i kdyz mi to subjektivne prijde lepsi nez ta studna)
3) venku pod strechou (stridave vlhko)

Pokud jde o instalaci maleho napeti (tzn. ruzna "arduina", apod.), pouzivam krabice tohoto typu: https://www.hornbach.cz/shop/Krabice-rozbocovaci-IP54-s-krytem-75x75x35mm/5931253/artikl.html ; moje otazka zni, zda to jde rozumne v podminkach 1)-3) zabezpecit proti vlhku, nebo se tam ta mrska nakonec vzdycky dostane. Myslite, ze je rozumne do krabice udelat diru napr. na "DSUB/CANON" konektor (DB9 apod.) pripadne nejaky mikrofonni a na lepidlo tam konektor zasroubovat? Nebo pouzivat vsude ty predpripravene pruchody ?

Pro bod 3) mi skoro prijde lepsi krabice s dirou dole, aby mela pripadna vlhkost sanci zmizet, treba pres nejaky vlepeny kus filtracniho materialu braniciho primemu ostrikani. Nebo ...? Alternativne jeste  hledam nejakou levnou IP54 krabici s pruhlednym vikem, aby tam sel dat display (nejen na tento projekt, obecne, ceka mne jeste rizeni ventilacniho systemu, osvetleni, atd., je toho vic).

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #25 kdy: 16. 06. 2020, 17:53:35 »
Vlhkost se dostane do všeho, odpor je marný, počítejte s ní už při návrhu. Desku nechte nalakovat, používejte konektory s krytím IP68 a když to půjde, ještě to celé zalejte do pryskyřice.

Při návrhu do tohoto prostředí se postupuje obráceně, než při EMC-safe návrhu - tady chcete mít "+" od "-" co nejdál, aby se minimalizoval elektrokorozivní potenciál. Např. když do zařízení povedete napájení konektorem s 5mm roztečí, ve kterém nakondenzuje voda a přemostí ty dva kontakty, dojde tam poměrně rychle k elektrolytickému rozkladu. Vznikne celá řada látek, včetně vodivých, a je "hotovo". Když dovnitř povedete plus z jedné strany krabičky, mínus z druhé, tak to tam může kondenzovat jak chce, ale obvod se přes vodu neuzavře.

Data přenesete nejlépe opticky (klasická "optohlava" z průmyslu, dvě IR LEDky na každé straně), ale je to samozřejmě nejnákladnější řešení. U konektorů opět co nejmenší napětí a největší rozteč — minimalizujete číslo V/mm, aby to hnilo co nejpomaleji v případě průniku.

Konektory, které jmenujete, nejsou vodotěsné, voda normálně projde podél dutinek. To samé kabely, voda normálně vzlíná a teče podél mědi. Stačí aby se jedním koncem nebo prasklinou dostal dovnitř vzduch, voda se z něj vysráží ihned po ochlazení pod rosný bod.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #26 kdy: 16. 06. 2020, 19:36:56 »
Dekuji pekne za odpoved'. Ty IP 68 konektory nejsou zadna lace :-).

Vim, ze to co chci je blbost, ale po nejakou dobu to bude stale prototyp, jak co nejlepe zabezpecit v takovem pripade napr. STM32 "bluepill" desticku proti te vlhkosti? Rozhodne nechci nyni delat plosnak. Desku jako takovou zalakuju, pinheader 2,54mm bych tam rad nechal, pripadne muzu pouzit nejakou lepsi svorkovnici a cele to zalit. No a jeste pro pouziti 2) a 3) umistit do neceho takoveho: https://www.hornbach.cz/shop/Rozvodnice-na-omitku-IP40-6-modulu-bila/6271258/artikl.html

(je neuveritelne, ze Hornbach ma tyto zakladni veci levnejsi nez elektrovelkobchod)

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #27 kdy: 16. 06. 2020, 20:06:07 »
Ještě k té mikrozávlaze: Gardena mi přijde úplně nesmyslně předražená. Osvědčily se mi komponenty z Číny, viz https://www.zahradniksebavi.cz/?tag=zal%c3%a9vac%c3%ad+syst%c3%a9m

Je to zacvakávací, těsní to, na Aliexpressu jsou k dispozici různé propojky, zapichovací držáky, sprinklery (ty nejsou kvalitní, spíš jenom tak do truhlíku a na jednu sezonu)... a všechno je to za pusu.

Akorát je teda blbý, že z popisu člověk nepozná, jaká hadička mu přijde. Kupoval jsem dvakrát, jednou byla docela tvrdá, druhá várka byla v pohodě. Čína no...

Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #28 kdy: 17. 06. 2020, 09:30:39 »
Na hadice doporučuju Technicke-soucasti.cz, není to něco kde bych chtěl riskovat např. uvolňování estrogenních látek do závlahy, kor když to je na slunci a může v tom stát voda. Tihle mají potravinářké hadice (PVC nebo rovnou silikonové) s cenami v korunách za metr.

BluePill zalít není problém, horší je to s těmi konektory. Asi by to pár let vydrželo v krabičce utopené v silikonové vazelíně (je dielektrická a jsou food-safe varianty - mažou se tím stroje v potravinářství).

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Geekovská automatická závlaha, vodárna a měření hladiny ve studni
« Odpověď #29 kdy: 17. 06. 2020, 11:47:11 »
Ty hadicky bych taky rad vedel kde koupit ve spolehlive kvalite. Na odkazu jsem nasel nakonec https://www.technicke-soucasti.cz/index.php?listorderby=oxprice&listorder=asc&cl=alist&searchparam=&cnid=6600000101 ale neprijde mi to za timto ucelem uplne vhodne, chtelo by to tu cernou tvrdsi (HDPE?), jako maji v ruznych zahradnictvich. Mam i ty mekke pruhledne PE, ale bohuzel kdyz se zahrabou do zeme, neudrzi svuj tvar. Ono je neco jineho mit truhlik a neco jineho 1000m^2 zahrady, kde se to jednoduse neda neustale udrzovat (ucpani, deformace rustem korenu, atd.).

Male hadicky zatim nepouzivam, popravde receno ani nevim jeste jak vyresim prechod 1/2" na ty male. Voda tam jde pomerne pod tlakem, takze na prechodu by to muselo jit treba na 5-10 tech mensich hadicek. Nebo se napichnout pred nejaky vetsi postrikovac ktery je primo na te 1/2" a doufat, ze tlakove pomery budou vsude uspokojive.