Všeobecná matematika x Finančná matematika

mukel

Všeobecná matematika x Finančná matematika
« kdy: 28. 12. 2019, 20:39:13 »
Uvažujem, ako už téma naznačuje, nad štúdiom všeobecnej prípadne finančnej matematiky na Prírodovedeckej fakulte UPJŠ.
Zaujíma ma Váš názor, či si vybrať všeobecnú matematiku, alebo už od prvého stupňa študovať finančnú matematiku? Študuje to tu niekto? Zaujímal by ma názor takého človeka.

Čo sa týka mňa a matematiky, tak som z nej maturoval, takisto aj z informatiky. Čo sa týka vzťahu k nej, tak sa mi páči. Nevyhovuje mi však spôsob výučby definícia - veta - dôkaz. Ale tomu sa asi nevyhnem. Nie som veľmi na teóriu a ak by som aj matematiku vyštudoval, tak by som nerobil teoretický výskum, rád by som znalosti matematiky aplikoval pri praktických problémoch.

Čo by ste mi odporučili? DIK



Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #1 kdy: 28. 12. 2019, 22:13:05 »
V tomto případě rozhodně tu finanční, je tam víc praxe a taky programování, to se hodí.

Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #2 kdy: 28. 12. 2019, 22:51:05 »
Jakákoli aplikovaná Matematika (ve vašem případě finanční) bude pro vás lepší než teorie.

Spíš si odpovězte na otázku, proč se omezujete pouze na obor matematiky, když vám systém "definice - veta - dukaz" nevyhovuje. Proč do nabídky nezařadit další zejména technické obory, které matematiku silně využívají. Budete mít minimum holé teorie a spostu pokročilých aplikací matematiky (a pravděpodobně i lepší uplatnění na trhu práce)

Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #3 kdy: 02. 01. 2020, 01:57:48 »
Financni matematika je i ma matfyzu, stejne tak jako matematika obecna. Obecna matematika je hlavne o teorii, prave systemem Definice-Veta-Dukaz a podobne i matematika pro fyziky a informatiky. Financni matematika na matfyzu na tom nejspis bude podobne hlavne ze zacatku (Definice-Veta-Dukaz), pak by tam melo byt vice praxe.

Ale o financni matematice toho moc nevim. Matfyz je podstatne narocnejsi, ale i kvalitnejsi. V prvaku moc ty praxe neni, az ve vyssich rocnicich.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #4 kdy: 03. 01. 2020, 15:22:26 »
Obecna matematika je hlavne o teorii, prave systemem Definice-Veta-Dukaz a podobne i matematika pro fyziky a informatiky.
To jsem si taky dříve myslel, než jsem zažil, jak to učí v Británii.


Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #5 kdy: 05. 01. 2020, 12:14:57 »
Čo sa týka mňa a matematiky, tak som z nej maturoval, takisto aj z informatiky. Čo sa týka vzťahu k nej, tak sa mi páči. Nevyhovuje mi však spôsob výučby definícia - veta - dôkaz. Ale tomu sa asi nevyhnem.
Mám pro tebe jednu špatnou zprávu: středoškolská a vysokoškolská matematika jsou úplně jiné světy. Na střední se učíš "jak to je" a "jak se to vypočítá", na VŠ je to spíš "pokud si to nadefinujeme takhle, vyplyne z toho tohle". Na střední úkoly začínají slovem "vypočítejte", na VŠ spíš "dokažte, že".

...takže do nějaké míry může platit, že i když tě středoškolská matika bavila a šla ti, vysokoškolská ti nepůjde a/nebo tě bavit nebude (nechci malovat čerta na zeď, ale o téhle možnosti bys měl vědět).

To jsem si taky dříve myslel, než jsem zažil, jak to učí v Británii.
Mohl by ses o tom trochu rozepsat?

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #6 kdy: 05. 01. 2020, 13:18:07 »
Mohl by ses o tom trochu rozepsat?
Mám dva postřehy. Především v prváku je matika jednoduchá, přechod ze SŠ je tak plynulý a bez šoku, jako v Česku. Dává to smysl didakticky i pragmaticky, protože když student musí za studium platit, škola chce, aby v prváku nevyletěl a platil dál.

Styl výuky matiky (na BSc Hons) je od začátku zaměřený velmi prakticky. Na důkazy se moc nehraje, hodně věcí se sice dokazuje, ale často jde jen o nástin důkazu (a občas se prostě řekne, že důkaz je moc složitý, a přeskočí se). Kdo chce jít víc do hloubky, dostane přehršel referencí. No a hlavně zkoušky z matiky jsou v podstatě jen počítání, žádné ústní zkoušení z důkazů. Příklady nejsou triviální, takže zadarmo to rozhodně není, ale tak nějak se předpokládá, že kdo vypočítá v časovém limitu (ten bývá ve vyšších ročnících poměrně přísný) složitější příklady, tak teorii dostatečně chápe. Tohle platí tuplem pro budoucá informatiky a fyziky, kdo studuje čistou matiku, má pak pochopitelně další předměty, kde se jede víc teoreticky, ale s tím mám přímou zkušenost až na úrovni MSc (např. Galoisova teorie), to mi zase naopak přijde náročnější než v Česku magistr, ale to je jinou strukturou studia (MSc je v Británii blíže našemu PhD).

Celkově je ten systém IMHO lepší pro studenty i vyučující, protože není nic horšího než student-lempl, co je při zkoušce dutý a jen plácá hovadiny.

(Také je zajímavé, že mnohem větší procento něž v ČR absolvuje s vyznamenáním (“distinction”)).

Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #7 kdy: 05. 01. 2020, 13:23:16 »
Díky. Předpokládal jsem, že to takhle bude. Zas jsme u té české "nijakosti" a nezacílenosti - nejasném, nedefinovaném cíli výuky. Všichni mají umět všechno a ve finále neumí nikdo nic (pořádně)...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #8 kdy: 05. 01. 2020, 13:32:16 »
Díky. Předpokládal jsem, že to takhle bude. Zas jsme u té české "nijakosti" a nezacílenosti - nejasném, nedefinovaném cíli výuky. Všichni mají umět všechno a ve finále neumí nikdo nic (pořádně)...
Akorát tam je to studium pekelně drahé.

Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #9 kdy: 05. 01. 2020, 13:37:14 »
Akorát tam je to studium pekelně drahé.
Jasně no, to je zlo...


...ale nehledě na sociální aspekty, docela věřím tomu, že ten finanční aspekt má velkej vliv na kvalitu - když za něco platím, chci z toho dostat maximum. Když to mám zadarmo, sere pes...

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #10 kdy: 05. 01. 2020, 13:38:41 »
Díky. Předpokládal jsem, že to takhle bude. Zas jsme u té české "nijakosti" a nezacílenosti - nejasném, nedefinovaném cíli výuky. Všichni mají umět všechno a ve finále neumí nikdo nic (pořádně)...
Jinak ono to v Česku celkem funguje, ale jen pro nadané/motivované, což bohužel většina není, ta chce jen papír pokud možno bez úsilí. To je ten zásadní problém, kdyby měla tahle tupá masa nějakou jakože VŠ, ale šitou na míru pro ně, byli by všichni spokojení - lempl dostane oficiální papír a budoucí zaměstnavatel by věděl podle toho, kde dotyčný absolvoval, co má čekat. Teď jsou jen všichni frustrovaní, rádobystudenti, co na to nemají, protože vyletí, a zaměstnavatelé z toho, co za "absolventy" se jim hlásí.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #11 kdy: 05. 01. 2020, 13:39:39 »
Akorát tam je to studium pekelně drahé.
Jasně no, to je zlo...


...ale nehledě na sociální aspekty, docela věřím tomu, že ten finanční aspekt má velkej vliv na kvalitu - když za něco platím, chci z toho dostat maximum. Když to mám zadarmo, sere pes...
Přesně tohle si myslím taky.

Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #12 kdy: 05. 01. 2020, 13:41:05 »
Jinak ono to v Česku celkem funguje, ale jen pro nadané/motivované, což bohužel většina není, ta chce jen papír pokud možno bez úsilí. To je ten zásadní problém, kdyby měla tahle tupá masa nějakou jakože VŠ, ale šitou na míru pro ně, byli by všichni spokojení - lempl dostane oficiální papír a budoucí zaměstnavatel by věděl podle toho, kde dotyčný absolvoval, co má čekat. Teď jsou jen všichni frustrovaní, rádobystudenti, co na to nemají, protože vyletí, a zaměstnavatelé z toho, co za "absolventy" se jim hlásí.
Přesně ke stejnýmu závěru jsem došel taky. Nejsmutnější na tom je, že je to relativně "lehce" implementovatelné, ale v ČR není naděje na to, že by někdo měl motivaci to opravdu implementovat (iniciativa v tomhle případě musí vzejít nebo minimálně být hodně podpořená ze strany ministerstva).

Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #13 kdy: 05. 01. 2020, 13:45:12 »
Co se týče té matematiky u nás, myslíte, že je tady nějaký kompromis oproti MFF? Bylo by super mít vystudovanou matematiku na Matfyzu, ale tam i hodně nadaný student musí škole věnovat 100% svého času a úsilí. Nechci aby to právě vyznělo tak, že mi jde jen o papír a nazdar, jen nevím, jestli bych ten styl výuky zvládl.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Všeobecná matematika x Finančná matematika
« Odpověď #14 kdy: 05. 01. 2020, 14:01:04 »
Jinak ono to v Česku celkem funguje, ale jen pro nadané/motivované, což bohužel většina není, ta chce jen papír pokud možno bez úsilí. To je ten zásadní problém, kdyby měla tahle tupá masa nějakou jakože VŠ, ale šitou na míru pro ně, byli by všichni spokojení - lempl dostane oficiální papír a budoucí zaměstnavatel by věděl podle toho, kde dotyčný absolvoval, co má čekat. Teď jsou jen všichni frustrovaní, rádobystudenti, co na to nemají, protože vyletí, a zaměstnavatelé z toho, co za "absolventy" se jim hlásí.
Přesně ke stejnýmu závěru jsem došel taky. Nejsmutnější na tom je, že je to relativně "lehce" implementovatelné, ale v ČR není naděje na to, že by někdo měl motivaci to opravdu implementovat (iniciativa v tomhle případě musí vzejít nebo minimálně být hodně podpořená ze strany ministerstva).
Jo, je to marný. O vzdělání a (budoucí) elitě rozhoduje bolševický ksindl s vysokou školou života.