messagebus: Vytrháváš z toho RFC jednu větu z kontextu. Podstatná je i ta hned předchozí. Nic to neříká o tom, že ISP na WAN port tvého CPE nemůže přidělit IPčko ze seznamu z RFC1918. Říká to jen, že IANA/RIPE/.. nepřidělí IP z těchto segmentů někomu k užívání.
Ano, bylo by lepší, aby ISP použil ty 100.64/10 dle RFC6598. Nicméně i toto RFC v čísti 3 uvádí, že ISP může pro CPE používat IP dle RFC1918 pokud ví, co dělá. :-)
Nicméně původní tazatel se s tím už vyrovnal a nějak smířil. Může navrhnout ISPíkovi, aby přešel na to 100.64/10 nebo zkusit hledat připojneí u jiného.
Opravdu si myslím, že třeba variantu, aby v tomto případě musel ISP uplatnit CGNAT, aby na můj router s veřejkou přišel od ostatních lokálních zákošů jen veřejka, tak může nadělat i problémy. Některé VPNky nemusí rozdýchat, pokud se na server spojuje víc klientů schovaných za stejný NAT. Např. PPTP (snad už nikdo nepoužívá) nebo některé implementace IPsec. Průchod přes NAT může být delší než přímá cesta a může se i stát, že při té přímé cestě obcházím nejen NAT, ale u některých ISP i omezování rychlosti, takže takové spojení jede na max kapacity drátů, místo ořezání na placený tarif atd.