Na hranicni router s udajne verejnou IP zvenci prichazeji pakety se zdrojovou adresou z RFC1918 a vy tomu tleskate.
Netleskám.
Jenom jsem se slušně dotázal, s kterým konkrétně ustanovením nějakého RFC je to v rozporu. Vy se stále vymlouváte, ale konkrétní ustanovení jste neuvedl. Zatím to vypadá, že uváděná RFC neznáte vy a že v nich hledáte něco, co v nich není.
RFC 1918 specifikuje adresy, které nejsou globálně routovatelné. Nevidím tam ale nic, co by říkalo, že se nemohou objevit na vnějším rozhrnaí vašeho hraničního routeru.
Poskytovatel zpusobuje problemy zakaznikovi
Problémy způsobuje nedostatek IPv4 adres. Poskytovatelé se to jen snaží různými způsoby řešit.
nejenze chce zakaznika omezovat v nasazeni u nej adres z RFC1918
Nechce. Ale když nemáte dostatek globálně unikátních adres, tak se holt používají ty neunikátní, a pak logicky dochází ke konfliktům. Můžete si vybrat jakou chcete síť, ale jakmile začnete propojovat přes VPN více sítí, zvyšuje se riziko, že v jiné síti narazíte na konflikt s tím vaším rozsahem.
ale jeste se tvari, ze to je problem zakaznika.
Pokud ten provoz zahazuje zákazníkův firewall, je to problém zákazníka.
To jsou vety.
Ke mají predikát?
Obavam se, ze jste uplne ztratil nit nebo si me s nekym pletete.
Nepletu. Vy tu ISP káráte za to, že nemá dostatek globálně unikátních IPv4 adres, a používá tedy IPv4 adresy, u kterých není zaručena unikátnost, tudíž samozřejmě mohou kolidovat s IPv4 adresami používanými v síti klienta. Jediný rozdíl je v tom, že u některých rozsahů je ta pravděpodobnost vyšší, u některých nižší.
Co jim brani postupne prejit na adresy podle RFC 6598, kdyz historicky maji RFC1918?
A co jim zaručí, že nebudou mít jiného zákazníka, který bude na routeru dropovat adresy dle RFC 6598, nebo je nebude používat ve své síti?
Nehledě na to, že si „postupně přejít“ asi představujete jako Hurvínek válku.
Mimochodem, od vašeho původního „neznalost RFC“ jsme se dostali až k současnému „možná nepoužívají tu nejvhodnější variantu“. Což už je něco úplně jiného.