Těžké OOP problémy

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #420 kdy: 13. 11. 2019, 13:36:54 »
Ne. Satan zabil bezkonkurenčně největší počet lidí (a andělů). Protože nebýt jeho, tak neumíráme. Díky němu (taky) umíráme. Takže má na svědomí každou smrt každého člověka, který kdy žil. A to asi těžko někdo trumfne.

Ne, umíráme kvůli své chybě.

Nenapadá mě interpretace Biblického výkladu, kdy by to bylo jak říkáš. Ale samozřejmě myslet si můžeš cokoliv.


BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #421 kdy: 13. 11. 2019, 13:45:20 »
HKT, to jsou obecné konstrukce
Ale psal jsi, že HKT jsou tak trochu s minimálním efektem...

Mě by se třeba v jazyce líbilo trochu víc omezení rozsahu typů. Například:
Kód: [Vybrat]
function formatName(name: String 1..20, surname: String 1..20)
Trochu jsem se shlédl v tom jak to má databáze.
Pochopil jsem, že toto zřejmě řeší závislostní typy (mimojiné).

Taky by se mi líbila taková jakože obecná dědičnost typů, kdy:
Number > Int > Age > Young
Přičemž by samozřejmě platilo, že jako Int mohu použít Age, ale naopak ne.

A přitom se s tím v jazycích vůbec nesetkávám.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #422 kdy: 13. 11. 2019, 14:12:57 »
HKT, to jsou obecné konstrukce
Ale psal jsi, že HKT jsou tak trochu s minimálním efektem...
To je pravda, ale kdo jim rozumí, občas je využije a šetří to kód.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #423 kdy: 13. 11. 2019, 14:14:10 »
Mě by se třeba v jazyce líbilo trochu víc omezení rozsahu typů. Například:
Kód: [Vybrat]
function formatName(name: String 1..20, surname: String 1..20)
Trochu jsem se shlédl v tom jak to má databáze.
Pochopil jsem, že toto zřejmě řeší závislostní typy (mimojiné).
Ano, to jsou dependent types. Super věc, jen se špatně implementuje.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #424 kdy: 13. 11. 2019, 14:17:36 »
Taky by se mi líbila taková jakože obecná dědičnost typů, kdy:
Number > Int > Age > Young
Přičemž by samozřejmě platilo, že jako Int mohu použít Age, ale naopak ne.

A přitom se s tím v jazycích vůbec nesetkávám.
To mám také na seznamu :) Swift to částečně má, ale protože mají dost omezenou dědičnost, špatně se to tam modeluje správně, abych měl něco jako Quaternion > Complex > Real > ...


Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #425 kdy: 13. 11. 2019, 14:19:19 »
Když se tady rozjela náboženská diskuze, tak mě jako laika vždy zajímalo několik odpovědí, ale když jsem se zeptal křesťanů, tak mě obvinili z rouhačství.
Já ti to sice nevěří, že tě to skutečně zajímá a jen rejpeš, ale je to hezkej seznam, tak budiž.
Nezajímá mne to tak moc, abych kvůli tomu byl ochotný přečíst celou Bibli, ale ta nespravedlnost, že Bůh může zabijet lidi mne vždy trápila. To, že moje otázky považovali křesťané (přesněji Jehovisti) za rouhání je také pravda. Takže když jsem narazil na tuto diskuzi, kde většinou argumentujete logicky a věcně, tak mi to snad vysvětlíte. V mém světě je vražda vraždou, matka nemá právo zabít dítě jen proto, že ho přivedla na svět a proto nechápu, že ve světě křesťanství je vraždění ze strany Boha v pořádku.

Za předpokladu, že je pravdivé tvrzení, že Bůh vědomě způsobil smrt lidem při potopě nebo v Sodomě-Gomoře, tak jaké jsou odpovědi na následující tvrzení?

A) Pokud by se na Boha vztahoval náš Občanského zákoníku, tak je Bůh masový vrah?
Ne, není. Nejedná se o vraždu, ale o vykonání rozsudku smrti.
Trest smrti je podle českých zákonů nelegální, tudíž ani Bůh nemá právo vykonávat rozsudky smrti, takže tvá odpověď nemůže být pravdivá.

B) Je podle biblických zákonů Bůh masový vrah?
Není
Je v Bibli explicitně uvedeno, kde se vzalo právo pro Boha zabíjet* lidi? Např. že toto právo získal po poradě s anděly?
*zabíjením je myšleno jakékoliv vědomé ukončení lidského života, včetně vykonávání rozsudku smrti o kterém jsi mluvil.

C) Jsou podle Bible andělé považování za vrahy pokud zabijí lidi?
Vybavuji si jednen případ, pobití Asyřanů - a to byla naprosto legální - detaily si dostuduj.
Z toho co jsem našel vyplývá, že pokud anděl dostane povolení na zabíjení od Boha, tak je to legální. Pokud povolení od boha nemá, tak je to nelegální = vražda.

D) Budu podle Bible považován za vraha když zabiji Boha nebo anděly?
Máš na to právo? On se vůči tobě dopustil nějaké zločinu?
E) Budu podle Bible považován za vraha když zabiji Satana?
Máš na to právo? Nemáš.
Právo mám pokud v Bibli není zakázáno zabít/vykonat_rozsudek_smrti nad Bohem/Satanem.
Na zločin vůči mne nemám důkaz. Zločinem minulosti je zmíněná potopa a Sodoma-Gomora. Zločinem budoucnosti je Armagedon.

F) Zabil Bůh větší množství lidí než Satan?
U F) bych poprosil rozebrat konkrétní biblické události, které dokazují tvrzení. Vždy ve spojení s Biblí slyším o tom, že Bůh někoho zabil ale nevzpomínám si, že bych slyšel o zabíjení ze strany Satana.
Ne. Satan zabil bezkonkurenčně největší počet lidí (a andělů).
A je to zabíjení někde v Bibli popsáno podobně jako potopa nebo Sodoma-Gomora?

F) Zabil Bůh větší množství lidí než Satan?
U F) bych poprosil rozebrat konkrétní biblické události, které dokazují tvrzení. Vždy ve spojení s Biblí slyším o tom, že Bůh někoho zabil ale nevzpomínám si, že bych slyšel o zabíjení ze strany Satana.
Protože nebýt jeho, tak neumíráme. Díky němu (taky) umíráme. Takže má na svědomí každou smrt každého člověka, který kdy žil. A to asi těžko někdo trumfne.
Přirozené lidské umírání není zabití. Pokud bys vytvoření nebo spuštění umírání bral jako nějaký typ zločinu, pak by byl viníkem i Bůh.

G) Je podle Bible vrahem člověk, který zavraždí jiného člověka pod vlivem psychické nemoci?
Není. Doporučuji nastudovat jak to měli ve starověkém Izraeli s útočistnými městy. Moc šikovné.
A je to i někde v Bibli jasně uvedeno? Protože to co měli v Izraeli mohlo být vymyšleno lidmi a v Bibli o tom nemusí být ani řádka.

H) Byl podle Bible Kain psychicky zdravý a zodpovědný za své jednání když zabíjel Abela?
Byl zdravý. A nejen to, dokonce ho Bůh osobně varoval. A nejen, že ho varoval, dokonce následně mu bylo úplně fuk, co provedl, takže se nedá mluvit ani o lítosti.
Varování od Boha ani neprojevení lítostí nevylučuje možnost, že byl Kain psychicky nemocný. Pokud v Bibli není jasně uvedeno, že byl vyšetřen a prohlášen za duševně zdravého, tak nemůžeš tvrdit, že byl zdravý.

Stačí takto? V opačném přápad PM prosím.
Proč to chce řešit přes soukromé zprávy? Opravdu je to tak citlivé téma?
« Poslední změna: 13. 11. 2019, 14:25:31 od Vagrant »

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #426 kdy: 13. 11. 2019, 14:37:36 »
Taky by se mi líbila taková jakože obecná dědičnost typů, kdy:
Number > Int > Age > Young
Přičemž by samozřejmě platilo, že jako Int mohu použít Age, ale naopak ne.

A přitom se s tím v jazycích vůbec nesetkávám.
To mám také na seznamu :) Swift to částečně má, ale protože mají dost omezenou dědičnost, špatně se to tam modeluje správně, abych měl něco jako Quaternion > Complex > Real > ...
Na tohle by mohly z větší části stačit implicitní konverze, ne?

Jinak, jaký kvaternion odpovídá komplexnímu číslu? Nemám pocit, že by to šlo úplně jednoznačně překlopit.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #427 kdy: 13. 11. 2019, 14:56:07 »
Taky by se mi líbila taková jakože obecná dědičnost typů, kdy:
Number > Int > Age > Young
Přičemž by samozřejmě platilo, že jako Int mohu použít Age, ale naopak ne.

A přitom se s tím v jazycích vůbec nesetkávám.
To mám také na seznamu :) Swift to částečně má, ale protože mají dost omezenou dědičnost, špatně se to tam modeluje správně, abych měl něco jako Quaternion > Complex > Real > ...
Na tohle by mohly z větší části stačit implicitní konverze, ne?
To nevím, nijak super podrobně jsem to nezkoumal, mohla by to být jedna z cest. Implicitní konverze jsou rozhodně užitečné, jen to teda chce zjistit, co dál je nutné případně přidat.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #428 kdy: 13. 11. 2019, 15:01:37 »
Taky by se mi líbila taková jakože obecná dědičnost typů, kdy:
Number > Int > Age > Young
Přičemž by samozřejmě platilo, že jako Int mohu použít Age, ale naopak ne.

A přitom se s tím v jazycích vůbec nesetkávám.
To mám také na seznamu :) Swift to částečně má, ale protože mají dost omezenou dědičnost, špatně se to tam modeluje správně, abych měl něco jako Quaternion > Complex > Real > ...
Jinak, jaký kvaternion odpovídá komplexnímu číslu? Nemám pocit, že by to šlo úplně jednoznačně překlopit.
Neexistuje kanonické vnoření ℂ do ℍ, ale jinak by tam problém neměl být.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #429 kdy: 13. 11. 2019, 15:07:46 »
Taky by se mi líbila taková jakože obecná dědičnost typů, kdy:
Number > Int > Age > Young
Přičemž by samozřejmě platilo, že jako Int mohu použít Age, ale naopak ne.

A přitom se s tím v jazycích vůbec nesetkávám.
To mám také na seznamu :) Swift to částečně má, ale protože mají dost omezenou dědičnost, špatně se to tam modeluje správně, abych měl něco jako Quaternion > Complex > Real > ...
Jinak, jaký kvaternion odpovídá komplexnímu číslu? Nemám pocit, že by to šlo úplně jednoznačně překlopit.
Neexistuje kanonické vnoření ℂ do ℍ, ale jinak by tam problém neměl být.
Já vidím podobný problém jako při automatickém převodu mezi 2D a 3D vektory. Která rovina ve 3D odpovídá té 2D? Konvencí je mračno a vnutit nějakou na úrovni jazyka mi nepřijde úplně vhodné.

Idris

  • *****
  • 2 286
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #430 kdy: 13. 11. 2019, 15:18:17 »
Taky by se mi líbila taková jakože obecná dědičnost typů, kdy:
Number > Int > Age > Young
Přičemž by samozřejmě platilo, že jako Int mohu použít Age, ale naopak ne.

A přitom se s tím v jazycích vůbec nesetkávám.
To mám také na seznamu :) Swift to částečně má, ale protože mají dost omezenou dědičnost, špatně se to tam modeluje správně, abych měl něco jako Quaternion > Complex > Real > ...
Jinak, jaký kvaternion odpovídá komplexnímu číslu? Nemám pocit, že by to šlo úplně jednoznačně překlopit.
Neexistuje kanonické vnoření ℂ do ℍ, ale jinak by tam problém neměl být.
Já vidím podobný problém jako při automatickém převodu mezi 2D a 3D vektory. Která rovina ve 3D odpovídá té 2D? Konvencí je mračno a vnutit nějakou na úrovni jazyka mi nepřijde úplně vhodné.
U kvaternionů mi to nepřijde zajímavé, ale kdyby to bylo potřeba, šlo by pomocí záv. typů určit konkrétní vnoření. Toto je obecně problém restriktivní dědičnosti (na rozdíl od ampliativní).

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #431 kdy: 13. 11. 2019, 15:23:33 »
To je dost pochybný autor.
Tak jistě, kdokoli si v římskokatolickém prostředí dovolí o sexualitě mluvit otevřeně, ten je "pochybný". Kdokoli zjistí, že celibát vlastně není cesta pro něj, je "pochybný". Ani nemluvě o tom, jak "pochybný" je třeba takový Tomasz Sekielski.

...a přesně tomuhle já říkám "křečovitý" vztah k sexualitě. Nikomu to nenutím, ale mám velmi dobré důvody si to myslet.

nula

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #432 kdy: 13. 11. 2019, 16:19:35 »
Za předpokladu, že je pravdivé tvrzení, že Bůh vědomě způsobil smrt lidem při potopě nebo v Sodomě-Gomoře, tak jaké jsou odpovědi na následující tvrzení?

A) Pokud by se na Boha vztahoval náš Občanského zákoníku, tak je Bůh masový vrah?
Ne, není. Nejedná se o vraždu, ale o vykonání rozsudku smrti.
Trest smrti je podle českých zákonů nelegální, tudíž ani Bůh nemá právo vykonávat rozsudky smrti, takže tvá odpověď nemůže být pravdivá.

Rikas tedy ze soudem narizene popravy za prvni republiky byly vrazdy? Tedy i jejich vykonavatele byli vrahove?

B) Je podle biblických zákonů Bůh masový vrah?
Není
Je v Bibli explicitně uvedeno, kde se vzalo právo pro Boha zabíjet* lidi? Např. že toto právo získal po poradě s anděly?
*zabíjením je myšleno jakékoliv vědomé ukončení lidského života, včetně vykonávání rozsudku smrti o kterém jsi mluvil.
Stejne jako prvni otazka.

D) Budu podle Bible považován za vraha když zabiji Boha nebo anděly?
Máš na to právo? On se vůči tobě dopustil nějaké zločinu?
E) Budu podle Bible považován za vraha když zabiji Satana?
Máš na to právo? Nemáš.
Právo mám pokud v Bibli není zakázáno zabít/vykonat_rozsudek_smrti nad Bohem/Satanem.
Na zločin vůči mne nemám důkaz. Zločinem minulosti je zmíněná potopa a Sodoma-Gomora. Zločinem budoucnosti je Armagedon.
Ne, byl to rozsudek, uz ti to rikal BoneFlute.

F) Zabil Bůh větší množství lidí než Satan?
U F) bych poprosil rozebrat konkrétní biblické události, které dokazují tvrzení. Vždy ve spojení s Biblí slyším o tom, že Bůh někoho zabil ale nevzpomínám si, že bych slyšel o zabíjení ze strany Satana.
Ne. Satan zabil bezkonkurenčně největší počet lidí (a andělů).
A je to zabíjení někde v Bibli popsáno podobně jako potopa nebo Sodoma-Gomora?
Byl Hitler masovy vrah?

F) Zabil Bůh větší množství lidí než Satan?
U F) bych poprosil rozebrat konkrétní biblické události, které dokazují tvrzení. Vždy ve spojení s Biblí slyším o tom, že Bůh někoho zabil ale nevzpomínám si, že bych slyšel o zabíjení ze strany Satana.
Protože nebýt jeho, tak neumíráme. Díky němu (taky) umíráme. Takže má na svědomí každou smrt každého člověka, který kdy žil. A to asi těžko někdo trumfne.
Přirozené lidské umírání není zabití. Pokud bys vytvoření nebo spuštění umírání bral jako nějaký typ zločinu, pak by byl viníkem i Bůh.
I umirani starim je dusledkem vyhnani z raje. Byla to Adamova chyba, ale vina Satana?

H) Byl podle Bible Kain psychicky zdravý a zodpovědný za své jednání když zabíjel Abela?
Byl zdravý. A nejen to, dokonce ho Bůh osobně varoval. A nejen, že ho varoval, dokonce následně mu bylo úplně fuk, co provedl, takže se nedá mluvit ani o lítosti.
Varování od Boha ani neprojevení lítostí nevylučuje možnost, že byl Kain psychicky nemocný. Pokud v Bibli není jasně uvedeno, že byl vyšetřen a prohlášen za duševně zdravého, tak nemůžeš tvrdit, že byl zdravý.
Stejne jako ty, ze byl nemocny. Nevime. Kdo ho mel podle tebe realne vysetrit? V jakem stavu bylo tehdy lidske poznani lidkse psychologie? Nejspis Buh naznal ze neni psychicky nemocny?

BoneFlute

  • *****
  • 1 981
    • Zobrazit profil
Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #433 kdy: 13. 11. 2019, 17:10:09 »
B) Je podle biblických zákonů Bůh masový vrah?
Není
Je v Bibli explicitně uvedeno, kde se vzalo právo pro Boha zabíjet* lidi? Např. že toto právo získal po poradě s anděly?
*zabíjením je myšleno jakékoliv vědomé ukončení lidského života, včetně vykonávání rozsudku smrti o kterém jsi mluvil.
Stejne jako prvni otazka.

Asi bych to nevyjádřil lépe. Jen bych tě rád upozornil na jistou tvou tendenčnost. Ano, v Bibli je napsáno, jakým právem smí Bůh vykonat trest smrti. Jednak je to proto, že je stvořitelem lidí, tudíž má tak nějak přirozenou autoritu a právo určovat pravidla svým výtvorům. Druhak je dokonale spravedlivý, tudíž hodně štěstí s tím, aby si ho načapal na něčem kdy nedodržuje daná pravidla. A do třetice, celá Bible je o tom, že jsou tu lidé, kteří chtějí ochranu před zlími. Takže On cca jen ochraňuje.

Samozřejmě může se ti to nelíbit, můžeš s tím nesouhlasit, ale možná se zamysli nad tím, proč by se měl dokonale moudrý Bůh radit s anděly? Ta myšlenka ukazuje spíše takovou trochu přízemnost. Že se nedokážeš oprostit od zažitých požadavků a představuješ si Boha jako nějakýho kamaráda.

Re:Těžké OOP problémy
« Odpověď #434 kdy: 13. 11. 2019, 17:16:05 »
představuješ si Boha jako nějakýho kamaráda.
Hlavně, jak jsem psal výš, si představuje Boha jako nějakou součást stvoření, jako nějakého "superčlověka". Ale tak to není.

Pro každýho, kdo se takhle ptá, bych doporučil tohle cvičení: ve všech svých otázkách nahraď slovo "Bůh" slovem "osud" nebo "přírodní katastrofa". Pak se imho líp ukáže nesmyslnost otázky: "Je někde napsáno, že mají přírodní katastrofy právo zabíjet lidi?"

BTW, myslím si, že to je jeden z důvodů obecně lepšího přijímání buddhismu (resp. jeho zápaďáckých (polo)parodií) - když nás trestá neosobní karma, je to suprfér. Když trestá osobní Bůh, je to zločin. Co je mu do mě, dacanovi?! :)