Tisk A5 na šířku

creatura

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #15 kdy: 10. 11. 2019, 22:46:17 »
Jinak existují taky termotiskárny, ale ty jsem zatím potkal cca do formátu štítků 100x150 mm (nastojato). Pokud jde o značky, zmínil bych Datamax-O’Neil nebo Zebra.
Tak to těch štítkových tiskáren neměls čest moc potkat. Štítkové tiskárny jsou běžně 50mm, 100mm a 150mm (zaokrouhlené milimetry) a s délkou etikety je to trochu jinak než si myslíš. Třeba poměrně oblíbená Zebra ZT230 udělá maximálně při šíři 10cm metrový štíteka ZT420 možná čtyři metry ... tvých 10x15 ... .


Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #16 kdy: 11. 11. 2019, 12:37:14 »
Mám naprosto stejný problém. Logicky to znamená, že možnost nastavit orientaci musí být na dvou místech:
-zda papír leze do tiskárny kratší stranou nebo delší stranou.  (šlo by simulovat vlastním formátem s prohozenou šířkou a výškou, ale opruz)
-Jak má být tiskový výstup orientován   (vzhledem k papíru nebo vzhledem k tiskárně)

Důvod k 1:
(Odbočka: někde je potřeba vkládat papír do tiskárny právě jednou orientacíz důvodu  viz tazatel (vyžadována  vyšší přesnost v určité souřadnici) a nebo z důvodu že v případě jiné orientace se prostě do tiskárny nevejde)


Důvod k 2:
Potřebuji pracovat v grafickém editoru přirozeně (texty zprava doleva). a otáčet to před tiskem je otravné nebo to editor hypoteticky ani nemusí umět.

jak to vyřešit v windows a linuxu? Nevidím důvod aby to nešlo, ani když to tiskárna/driver neumí, podle mě je to věc  tiskového procesoru nebo programu

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #17 kdy: 11. 11. 2019, 22:10:58 »
creatura: Psal jsem to v dotazu, trefuju se tiskem do okének formuláře a dá se zajistit poměrně slušná přesnost podávání v horizontálním směru, tedy když je A5 naležato v podavači na A4 a šířka se tudíž shoduje. Pokud dám A5 na výšku, tisk sice funguje, ale přesnost se změní na vertikální přesnost, tedy jak papír naberou podávací válce. Potom jsou zde takové malichernosti jako že proč to tam dávat na výšku a mít delší dráhu papíru a projíždět jen částí válce místo celou šířkou, ale podstatná je ta přesnost.

creatura

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #18 kdy: 11. 11. 2019, 23:47:41 »
creatura: Psal jsem to v dotazu, trefuju se tiskem do okének formuláře a dá se zajistit poměrně slušná přesnost podávání v horizontálním směru, tedy když je A5 naležato v podavači na A4 a šířka se tudíž shoduje. Pokud dám A5 na výšku, tisk sice funguje, ale přesnost se změní na vertikální přesnost, tedy jak papír naberou podávací válce. Potom jsou zde takové malichernosti jako že proč to tam dávat na výšku a mít delší dráhu papíru a projíždět jen částí válce místo celou šířkou, ale podstatná je ta přesnost.
Zřejmě tiskneš opravdu velké objemy když řešíš rychlost a nepravidelné opotřebení válce. Ale běžné kancelářské tiskárny typu zastaralého Lexmark MX417 tisknou kolem 40 stránek A4 za minutu a válec reálně vydrží kolem 30k stránek. Takový válec stojí kolem 1000kč, což jsou tři haléře na stránku. Obálka je kradší tedy to budou třeba dva haléře proti haléři na šířku. V tom případě úplně nevím jestli má cenu tohle řešit.

Co se týká přesnosti tak by mě zajímalo co je to vlastně za tiskárnu. Nikdy jsem se nesetkal s tak nepřesným tiskem že by to někdo řešil. Odhaduji, že běžná tiskárna se vejde do milimetrů což je na obálce nic. Co to máš za tiskárnu?

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #19 kdy: 12. 11. 2019, 08:43:26 »
Co se týká přesnosti tak by mě zajímalo co je to vlastně za tiskárnu. Nikdy jsem se nesetkal s tak nepřesným tiskem že by to někdo řešil. Odhaduji, že běžná tiskárna se vejde do milimetrů což je na obálce nic. Co to máš za tiskárnu?
Např. se stále používají doručenkové obálky s kompletním předtiskem (pro psaní rukou výborné, pro tisk z počítače dost nevhodné), které mají zaškrtávací políčka 3×3 mm. Pár milimetrů se na té obálce tedy pozná na první pohled.


Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #20 kdy: 12. 11. 2019, 18:10:39 »
creatura: Psal jsem o tisku do formuláře A5! O žádné obálce jsem nic nepsal. Okénka toho formuláře jsou tak akorát co okénko, to jeden znak. Představ si např. složenku. A v tomto případě je 1 milimetr už příliš velká nepřesnost. Ty ostatní faktory jsem uváděl jako podružné spíš ve smyslu, že nechápu, proč se preferuje tisk na délku, když na šířku je efektivnější, ale to bylo opravdu jen velmi podružné. Primární je ta přesnost.

creatura

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #21 kdy: 12. 11. 2019, 18:49:39 »
creatura: Psal jsem o tisku do formuláře A5! O žádné obálce jsem nic nepsal. Okénka toho formuláře jsou tak akorát co okénko, to jeden znak. Představ si např. složenku. A v tomto případě je 1 milimetr už příliš velká nepřesnost. Ty ostatní faktory jsem uváděl jako podružné spíš ve smyslu, že nechápu, proč se preferuje tisk na délku, když na šířku je efektivnější, ale to bylo opravdu jen velmi podružné. Primární je ta přesnost.
Běžně se tiskne na složenky, máš špatnou tiskárnu. Nevim proč by konkrétně měl být tisk na šířku přesnější? Je to spíš technický problém. Prostě dokument na délku si tiskárna líp podá a snadněji projíždí protože kolečko které ho podá ze zásobníku ho dostrčí až do válce. Na šířku by to nemusel vyjít ...

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #22 kdy: 12. 11. 2019, 20:35:52 »
creatura: Ty tiskneš na složenky? Já ano a rozhodně si nemyslím, že je to triviální záležitost. Mám i dost slušné stroje, ale přesnost podávání papíru ve směru dráhy papíru rozhodně není vysoká, 1 mm je běžná přesnost a to je vzhledem k velikosti okének už moc. Naštěstí okénka mají na výšku větší vůli, takže no nevadí, spíš jde o uhlídání na šířku. A o tom to celé je.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #23 kdy: 15. 11. 2019, 22:26:37 »
Není lepší řešit problém, jak přinutit správně tisknou s orientací, než diskutovat o bimbajích se stránkách?

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #24 kdy: 15. 11. 2019, 23:54:28 »
creatura: Ty tiskneš na složenky? Já ano a rozhodně si nemyslím, že je to triviální záležitost. Mám i dost slušné stroje, ale přesnost podávání papíru ve směru dráhy papíru rozhodně není vysoká, 1 mm je běžná přesnost a to je vzhledem k velikosti okének už moc. Naštěstí okénka mají na výšku větší vůli, takže no nevadí, spíš jde o uhlídání na šířku. A o tom to celé je.

Nezlobte se na mne, ale asi máte spíš šrot než slušné stroje...
Právě přesnost ve směru podávání bývá lepší než než ve směru kolmém na něj.
Je dána pouze časováním sepnutí registrační spojky vůči poloze obrazu na válci.
Tudíž digitálně.
Naopak v kolmém směru k tomuto, může papír cestou pod fotoválec ujet o několik milimetrů, což je záležitost mechanická.
I proto mají lepší stroje před puštěním pod fotoválec korekci papíru i v tomto směru.

Škoda, že nepíšete na jakých strojích to zkoušíte.

Jinak zrovna dnes jsem řešil u jednoho exota, že se mu tam papíry A5 na šířku zasekávají.
Dokonce si "šikovně" přešrouboval zarážky kazety tak, aby tam ten papír vůbec mohl takhle založit.
Nepomohlo ani ukázání specifikace formátů pro ten stroj...
Až když jsem mu ten papír položil mezi poháněcí válce a zeptal se ho, jestli přes tu mezeru posune ten papír vůle boží, když od jednoho podávacího válce nedosáhne k druhému, začal chápat.

A než se trefovat do tak titěrných okének, jak píšete, tak bych ten formulář vytiskl komplet na čistý papír a je po problému.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #25 kdy: 15. 11. 2019, 23:57:06 »
Zítra v práci něco vytisknu a pošlu vám sem sken, že tam není rozdíl ani desetina milimetru.
( ve směru podávání papíru )

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #26 kdy: 15. 11. 2019, 23:58:14 »
Pardon, až v pondělí...

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #27 kdy: 16. 11. 2019, 10:26:57 »
Ach bože. Dostali jsme se od zcela jasného dotazu někam úplně jinam. Ten dotaz se týkal úplně něčeho jiného. Ale pokud jde o složenky, které tisknu a tisknu celkem úspěšně, tak je tisknu na prodlouženou A4 (3 složenky na archu), v podélném směru (na výšku). Přesnost tisku tiskárny je celkem slušná. Tisknu na Xerox VersaLink C7025. Problém je v tom, že ty složenky od České pošty nejsou ořezané vždy stejně přesně, takže tisk můžu ladit, jak chci, ale stejně to mírně cestuje a občas mají na poště pindy, že číslice nejsou v okénku (kvůli strojnímu čtení). Vytisknout si celou složenku na čistý papír by bylo sice zcela přesné, ale jaksi si to neumím představit, že bych se s tím dělal a co by řekli na poště na vlastní složenku. Ale o tom dotaz fakt nebyl.

Takže k dotazu. Proč je teda na ovladači tiskárny možnost volby orientace papíru, když je to k ničemu a nic to nedělá? Proč to nevezme A5 na šířku, když to podavače evidentně zvládnou (ne nejsem tak blbej, abych si to neověřil, že to kvůli tomu nezůstane viset ve stroji)? Je to nějaký relikt, který už stejně nemá smysl?

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #28 kdy: 16. 11. 2019, 10:45:24 »
Jednak mne překvapilo, že to tisknete na laserovce – ta je podle mne vhodná na tisk na čistý kancelářský papír. Na různé nestandardní vstupy (skládané, perforované, předtištěné apod.) je podle mne lepší inkoustová tiskárna, protože má od toho papíru přeci jen větší odstup, takže je na něj méně háklivá. Ale to je jen poznámka na okraj.

Pořád si stěžujete na ovladač tiskárny, ale ani jednou jste nenapsal, co je to za ovladač a z jakého programu tisknete. K jednomu typu tiskárny existuje více ovladačů (už jenom dle OS), navíc nastavení tisku je interakce aplikace a ovladače. Takže pokud chcete problém opravdu vyřešit, začal bych tím, že napíšete, z jakého programu tisknete, přes jaký ovladač a jakou konfiguraci pro tisk používáte.

creatura

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #29 kdy: 16. 11. 2019, 18:22:50 »
... Vytisknout si celou složenku na čistý papír by bylo sice zcela přesné, ale jaksi si to neumím představit, že bych se s tím dělal a co by řekli na poště na vlastní složenku. Ale o tom dotaz fakt nebyl.

Takže k dotazu. Proč je teda na ovladači tiskárny možnost volby orientace papíru, když je to k ničemu a nic to nedělá? Proč to nevezme A5 na šířku, když to podavače evidentně zvládnou (ne nejsem tak blbej, abych si to neověřil, že to kvůli tomu nezůstane viset ve stroji)? Je to nějaký relikt, který už stejně nemá smysl?
K první části. Pošta by na to neřekla vůbec nic. Vlastní složenky si tisknout můžeš, ale musíš dodržet technické specifikace které jsou u pošty volně ke stažení.

A k druhé části? Ono by to chtělo aby sem konečně dal někdo screenshot toho nastavení v ovladači. Protože běžné tiskárny umí v ovladači přepnou tisk na šířku, ale toto nastavení znamená směr textu na stránce, ne orientace stránky v podavači - to se mi zdá, že tu hodně lidí plete dohromady. A proč to nejde už bylo stanoveno - krátká stránka by se vr většině tiskárně prostě zasekla.