Fórum Root.cz

Hlavní témata => Windows a jiné systémy => Téma založeno: KStanley 03. 11. 2019, 07:14:50

Název: Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 03. 11. 2019, 07:14:50
Ahoj všem,

chtěl bych tisknout na A5 na šířku, což není v podstatě problém, ale chtěl bych zakládat A5 do tiskárny na šířku. Připadá mi, že to ale dost dobře nejde, že všechny tiskárny (kromě asi nějakých vyšší třídy) předpokládají vložení papíru na výšku. Je potom celkem jedno, když při tisku na tiskárně přepnu nastavení orientace papíru na šířku, nestane se vůbec nic, tiskne to úplně stejně, jako při volbě na výšku, takže tato volba nějak postrádá smysl. Znáte někdo řešení, jak přesvědčit tiskárnu k tisku na šířku?

Díky Stanley
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Filip Jirsák 03. 11. 2019, 09:17:52
A5 na šířku je A4 klasicky na výšku a je to podle mne nejjednodušší způsob, jak na A5 tisknout. Kdyby to nešlo jinak, dokument si dejte na klasickou A4 na výšku a spodní polovinu stránky nechte prázdnou. Podle mne byste naopak měl u některých tiskáren problém s tiskem A5 na výšku, protože neumí tak zúžit vedení papíru na vstupu.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Filip Jirsák 03. 11. 2019, 10:21:21
A5 na šířku je A4 klasicky na výšku
Vypadlo mi slovo – „A5 na šířku je polovina A4 klasicky na výšku“
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 03. 11. 2019, 14:31:49
No to fungovat nebude, protože A4 má 2× větší délku a každá tiskárna pozná, že už papír skončil a ohlásí chybu. Jinak máte pravdu, že by to bylo elegantní řešení. Abych předešel různým diskuzím, proč to tak potřebuju, tak tisknu na A5 formulář (A5 na ležato), potřebuju se trefit tiskem do okének, zatímco na výšku okénka je určitá vůle, tak na šířku ne, takže potřebuji navést papír co nejlépe ve vodorovném směru, tedy A5 na ležato. Snad je to srozumitelné.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Tomas-T 03. 11. 2019, 14:33:20
Odhaduju, že autorovi nejde o tisk na kancelářský papír, ale na speciální papíry, které má ve formátu A5.
Ale nějak nechápu proč je nutné papír do tiskárny dávat v konkrétní orientaci - pokud tisknu přes běžné tiskové rozhraní v OS, mám možnost si zvolit jak chci mít tisk orientovaný a tedy přizpůsobit se HW možnostem tiskárny.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: TechnikTom 03. 11. 2019, 20:48:46
Je otázka jestli ta tiskárna vůbec konstrukčně zvládne průjezd A5 na šířku.
Papír totiž musí dojet k dalším podávacím válcům nebo fixační jednotce ještě dokud ho pohání předchozí válce.
A to pro A5 na šířku nemusí být splněno a papír by zůstal v mezeře mezi těmi dvěma podávacími elementy.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Filip Jirsák 03. 11. 2019, 21:38:29
No to fungovat nebude, protože A4 má 2× větší délku a každá tiskárna pozná, že už papír skončil a ohlásí chybu.
Vyzkoušeno mnohokrát a žádná tiskárna chybu nehlásila. A i kdyby vaše tiskárna chybu ohlásila – potištěný papír už máte venku, takže případná chyba vám může být jedno. Je pravda, že to všechno byly levné domácí inkoustové tiskárny, s velkou kancelářskou laserovkou jsem to asi nikdy nezkoušel. Ty domácí inkoustovky umí i menší formáty, než A5.

Pozor na volbu tisku na výšku / na šířku – některé programy (myslím teď na starší Adobe Reader) mají svůj vlastní tiskový dialog, kde se tyhle věci nastavují, a občas si to ne úplně dobře rozumí s ovladačem tiskárny (byl tam nějaký fígl typu v Acrobatu nastavit tisk na šířku, ale v ovladači tiskárny ponechat tisk na výšku, nebo tak něco).
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 03. 11. 2019, 22:22:10
Filip Jirsák: Asi máte pravdu. Mám zkušenost s tím, že papír je delší a tiskárna to vyhodnotí jako paper jam, ale když bude papír kratší, tak se na to možná vykašle a řešit to nebude. To mě nenapadlo. Jinak Adobe asi nějaké možnosti má, ale přímo na ovladači tiskárny přepínač orientace papíru nehraje vůbec roli, ať je to tak nebo tak, tiskárna vždy očekává papír na výšku. Naposledy tahle volba fungovala u jehličkových tiskáren někde v 90. letech a u nějakých prvních inkoustovek, ale dnes to nedělá nic.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 04. 11. 2019, 08:19:53
Tak finta s A4 nefunguje, tiskárna zjistila, že je papír krátký a ohlásila paper jam. Problém zůstává.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: František Ryšánek 04. 11. 2019, 08:48:57
Souhlas s panem Jirsákem - soustředil bych se na tiskárny, které tisknou "po řádcích", tzn. původně jehličkové a po nich i inkoustovky. Nejlíp aby se papír zakládal do stojatého podavače (podavač to nabírá na spodní hraně). U laseru bych se nejspíš bál nadpřirozené inteligence = že pracuje s celými stranami a že si z ležatého podavače nebude umět podat papír poloviční délky. (Možná by šel podavač nepatrně mechanicky přizpůsobit.)

A jehla se dá dodnes koupit, ale bude to profi/business model za ne zcela lidovou cenu. Běžná A4 jehlička (https://www.czc.cz/tiskarny-a-naplne/produkty?q-c-0-f_60733696=sJehli%C4%8Dkov%C3%A1) s traktorovým podavačem může dneska stát okolo 5-6 kKč. Nemám přehled, co je k dispozici business/poloprůmyslového s inkoustem... Jinak existují taky termotiskárny, ale ty jsem zatím potkal cca do formátu štítků 100x150 mm (nastojato). Pokud jde o značky, zmínil bych Datamax-O’Neil nebo Zebra.

V bance na přepážce jsem si všiml tiskáren, kam se vodorovně strčí do štěrbiny papír, tiskárna si ho vcucne, potiskne a vyplivne na stejnou plochu zpátky. Ale co to bylo za model, to netuším. Ani si nejsem jistý, jestli to je jehla nebo inkoust. Viz např. (http://www.complet.cz/pr2_plus.php)
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: RDa 04. 11. 2019, 10:34:06
A co si vybrat tiskarnu, ktera ma funkci "tisk obalek", protoze kdyz si vemete A6 obalku na vysku, tak to ma stejnou delku jako A5 na sirku, tudiz mechanizmus bude na kratke listy uzpusoben. Typicky je to delany tak, ze papir prochazi taky rovneji - pac se predpoklada ze obalka je tlustsi (pro tazatele muze byt problem ze to leze z tiskarny spatnym koncem :-)
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 04. 11. 2019, 13:26:44
RDa: Tady nejde o délku, tady jde o to, že všechny tiskárny dnes předpokládají vsunutí papíru na výšku a žádné nastavení s tím vůbec nehne. Důvod je na jednu stranu pochopitelný, nejspíš kvůli podávání, ale na druhou stranu nepochopitelný, když tiskárna zvládne i obálku A6 na výšku, proč nemůže zvládnou A5 na šířku. Prostě to té tiskárně nevymluvíte a bude vždy očekávat papír na výšku, protože ví, že si tiskovou úlohu umí otočit a vaše důvody je nezajímají. Kdybych uvedl další důvody (ty ale nejsou moje), tak řeknu, že A5 na šířku se vytiskne rychleji než na výšku (kratší průjezd), nebudu ničit válec jen v užším pruhu, ale pěkně rovnoměrně po celé šířce a možná by se našly i další důvody.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 04. 11. 2019, 13:35:50
František Ryšánek: Jehličková tiskárna je asi řešení. Spíš mě zarazila ta neschopnost přesvědčit tiskárnu o svém záměru - k čemu je pak ten přepínač na ovladači tiskárny, když nic nedělá? Jinak jehličkové tiskárny jsou dnes dražší, než bývaly v době svého běžného použití, to jsou paradoxy. Ty, co používají v bankách a na poště jsou určitě zajímavé, dokonce mám odezření, že si umějí načíst to, kam je papír vsunut a jak moc je papír vsunut rovně nebo nakřivo, ale to tak trochu hádám. Takové tiskárny dělá Nixdorf, ale cena je úplně někde jinde. Potom se s orientací papíru umějí poprat tiskárny typu WorkCentre od Xeroxu, ale to je taky jiná liga.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: RDa 04. 11. 2019, 14:24:39
RDa: Tady nejde o délku, tady jde o to, že všechny tiskárny dnes předpokládají vsunutí papíru na výšku a žádné nastavení s tím vůbec nehne.

Tohle dejte jako bug report vyrobci tiskarny.

Cokoliv co umi navolit "custom paper size" a "orientation" nemuze ustit vzdy jenom v jeden zpusob tisku.

Schvalne jsem to na sve laserovce zkusil:
- WinXP + Word 2003: defaultnimu A4 papiru jsem jenom snizil vysku na 148mm
- Tisk: Lexmark mb2338adw, nastaveno: A5, Landscape, Envelope Feeder.

Na papir vlozen na sirku to vytisklo to co jsem chtel (vyznacil jsem rohy v test dokumentu jako TL,TR,BL,BR).

Mala nevyhoda je, ze po vytisteni je ten papir hluboko v misce kam padaj vytistene papiry.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: creatura 10. 11. 2019, 22:38:03
Odhaduju, že autorovi nejde o tisk na kancelářský papír, ale na speciální papíry, které má ve formátu A5.
Jen ze zvědavosti, proč tam ty obálky nedáš tak jak to ta tiskárna chce? Tisk na obálky a různé formáty jsem nastavoval asi tisíckrát a ještě jsem neměl klienta který by něco takového požadoval. Zatím všichni to dělají podle technických možností tiskárny - tak jak je to nakreslené na podavači.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: creatura 10. 11. 2019, 22:46:17
Jinak existují taky termotiskárny, ale ty jsem zatím potkal cca do formátu štítků 100x150 mm (nastojato). Pokud jde o značky, zmínil bych Datamax-O’Neil nebo Zebra.
Tak to těch štítkových tiskáren neměls čest moc potkat. Štítkové tiskárny jsou běžně 50mm, 100mm a 150mm (zaokrouhlené milimetry) a s délkou etikety je to trochu jinak než si myslíš. Třeba poměrně oblíbená Zebra ZT230 udělá maximálně při šíři 10cm metrový štíteka ZT420 možná čtyři metry ... tvých 10x15 ... .
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Pivotal 11. 11. 2019, 12:37:14
Mám naprosto stejný problém. Logicky to znamená, že možnost nastavit orientaci musí být na dvou místech:
-zda papír leze do tiskárny kratší stranou nebo delší stranou.  (šlo by simulovat vlastním formátem s prohozenou šířkou a výškou, ale opruz)
-Jak má být tiskový výstup orientován   (vzhledem k papíru nebo vzhledem k tiskárně)

Důvod k 1:
(Odbočka: někde je potřeba vkládat papír do tiskárny právě jednou orientacíz důvodu  viz tazatel (vyžadována  vyšší přesnost v určité souřadnici) a nebo z důvodu že v případě jiné orientace se prostě do tiskárny nevejde)


Důvod k 2:
Potřebuji pracovat v grafickém editoru přirozeně (texty zprava doleva). a otáčet to před tiskem je otravné nebo to editor hypoteticky ani nemusí umět.

jak to vyřešit v windows a linuxu? Nevidím důvod aby to nešlo, ani když to tiskárna/driver neumí, podle mě je to věc  tiskového procesoru nebo programu
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 11. 11. 2019, 22:10:58
creatura: Psal jsem to v dotazu, trefuju se tiskem do okének formuláře a dá se zajistit poměrně slušná přesnost podávání v horizontálním směru, tedy když je A5 naležato v podavači na A4 a šířka se tudíž shoduje. Pokud dám A5 na výšku, tisk sice funguje, ale přesnost se změní na vertikální přesnost, tedy jak papír naberou podávací válce. Potom jsou zde takové malichernosti jako že proč to tam dávat na výšku a mít delší dráhu papíru a projíždět jen částí válce místo celou šířkou, ale podstatná je ta přesnost.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: creatura 11. 11. 2019, 23:47:41
creatura: Psal jsem to v dotazu, trefuju se tiskem do okének formuláře a dá se zajistit poměrně slušná přesnost podávání v horizontálním směru, tedy když je A5 naležato v podavači na A4 a šířka se tudíž shoduje. Pokud dám A5 na výšku, tisk sice funguje, ale přesnost se změní na vertikální přesnost, tedy jak papír naberou podávací válce. Potom jsou zde takové malichernosti jako že proč to tam dávat na výšku a mít delší dráhu papíru a projíždět jen částí válce místo celou šířkou, ale podstatná je ta přesnost.
Zřejmě tiskneš opravdu velké objemy když řešíš rychlost a nepravidelné opotřebení válce. Ale běžné kancelářské tiskárny typu zastaralého Lexmark MX417 tisknou kolem 40 stránek A4 za minutu a válec reálně vydrží kolem 30k stránek. Takový válec stojí kolem 1000kč, což jsou tři haléře na stránku. Obálka je kradší tedy to budou třeba dva haléře proti haléři na šířku. V tom případě úplně nevím jestli má cenu tohle řešit.

Co se týká přesnosti tak by mě zajímalo co je to vlastně za tiskárnu. Nikdy jsem se nesetkal s tak nepřesným tiskem že by to někdo řešil. Odhaduji, že běžná tiskárna se vejde do milimetrů což je na obálce nic. Co to máš za tiskárnu?
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Filip Jirsák 12. 11. 2019, 08:43:26
Co se týká přesnosti tak by mě zajímalo co je to vlastně za tiskárnu. Nikdy jsem se nesetkal s tak nepřesným tiskem že by to někdo řešil. Odhaduji, že běžná tiskárna se vejde do milimetrů což je na obálce nic. Co to máš za tiskárnu?
Např. se stále používají doručenkové obálky s kompletním předtiskem (pro psaní rukou výborné, pro tisk z počítače dost nevhodné), které mají zaškrtávací políčka 3×3 mm. Pár milimetrů se na té obálce tedy pozná na první pohled.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 12. 11. 2019, 18:10:39
creatura: Psal jsem o tisku do formuláře A5! O žádné obálce jsem nic nepsal. Okénka toho formuláře jsou tak akorát co okénko, to jeden znak. Představ si např. složenku. A v tomto případě je 1 milimetr už příliš velká nepřesnost. Ty ostatní faktory jsem uváděl jako podružné spíš ve smyslu, že nechápu, proč se preferuje tisk na délku, když na šířku je efektivnější, ale to bylo opravdu jen velmi podružné. Primární je ta přesnost.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: creatura 12. 11. 2019, 18:49:39
creatura: Psal jsem o tisku do formuláře A5! O žádné obálce jsem nic nepsal. Okénka toho formuláře jsou tak akorát co okénko, to jeden znak. Představ si např. složenku. A v tomto případě je 1 milimetr už příliš velká nepřesnost. Ty ostatní faktory jsem uváděl jako podružné spíš ve smyslu, že nechápu, proč se preferuje tisk na délku, když na šířku je efektivnější, ale to bylo opravdu jen velmi podružné. Primární je ta přesnost.
Běžně se tiskne na složenky, máš špatnou tiskárnu. Nevim proč by konkrétně měl být tisk na šířku přesnější? Je to spíš technický problém. Prostě dokument na délku si tiskárna líp podá a snadněji projíždí protože kolečko které ho podá ze zásobníku ho dostrčí až do válce. Na šířku by to nemusel vyjít ...
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 12. 11. 2019, 20:35:52
creatura: Ty tiskneš na složenky? Já ano a rozhodně si nemyslím, že je to triviální záležitost. Mám i dost slušné stroje, ale přesnost podávání papíru ve směru dráhy papíru rozhodně není vysoká, 1 mm je běžná přesnost a to je vzhledem k velikosti okének už moc. Naštěstí okénka mají na výšku větší vůli, takže no nevadí, spíš jde o uhlídání na šířku. A o tom to celé je.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Pivotal 15. 11. 2019, 22:26:37
Není lepší řešit problém, jak přinutit správně tisknou s orientací, než diskutovat o bimbajích se stránkách?
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: TechnikTom 15. 11. 2019, 23:54:28
creatura: Ty tiskneš na složenky? Já ano a rozhodně si nemyslím, že je to triviální záležitost. Mám i dost slušné stroje, ale přesnost podávání papíru ve směru dráhy papíru rozhodně není vysoká, 1 mm je běžná přesnost a to je vzhledem k velikosti okének už moc. Naštěstí okénka mají na výšku větší vůli, takže no nevadí, spíš jde o uhlídání na šířku. A o tom to celé je.

Nezlobte se na mne, ale asi máte spíš šrot než slušné stroje...
Právě přesnost ve směru podávání bývá lepší než než ve směru kolmém na něj.
Je dána pouze časováním sepnutí registrační spojky vůči poloze obrazu na válci.
Tudíž digitálně.
Naopak v kolmém směru k tomuto, může papír cestou pod fotoválec ujet o několik milimetrů, což je záležitost mechanická.
I proto mají lepší stroje před puštěním pod fotoválec korekci papíru i v tomto směru.

Škoda, že nepíšete na jakých strojích to zkoušíte.

Jinak zrovna dnes jsem řešil u jednoho exota, že se mu tam papíry A5 na šířku zasekávají.
Dokonce si "šikovně" přešrouboval zarážky kazety tak, aby tam ten papír vůbec mohl takhle založit.
Nepomohlo ani ukázání specifikace formátů pro ten stroj...
Až když jsem mu ten papír položil mezi poháněcí válce a zeptal se ho, jestli přes tu mezeru posune ten papír vůle boží, když od jednoho podávacího válce nedosáhne k druhému, začal chápat.

A než se trefovat do tak titěrných okének, jak píšete, tak bych ten formulář vytiskl komplet na čistý papír a je po problému.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: TechnikTom 15. 11. 2019, 23:57:06
Zítra v práci něco vytisknu a pošlu vám sem sken, že tam není rozdíl ani desetina milimetru.
( ve směru podávání papíru )
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: TechnikTom 15. 11. 2019, 23:58:14
Pardon, až v pondělí...
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: KStanley 16. 11. 2019, 10:26:57
Ach bože. Dostali jsme se od zcela jasného dotazu někam úplně jinam. Ten dotaz se týkal úplně něčeho jiného. Ale pokud jde o složenky, které tisknu a tisknu celkem úspěšně, tak je tisknu na prodlouženou A4 (3 složenky na archu), v podélném směru (na výšku). Přesnost tisku tiskárny je celkem slušná. Tisknu na Xerox VersaLink C7025. Problém je v tom, že ty složenky od České pošty nejsou ořezané vždy stejně přesně, takže tisk můžu ladit, jak chci, ale stejně to mírně cestuje a občas mají na poště pindy, že číslice nejsou v okénku (kvůli strojnímu čtení). Vytisknout si celou složenku na čistý papír by bylo sice zcela přesné, ale jaksi si to neumím představit, že bych se s tím dělal a co by řekli na poště na vlastní složenku. Ale o tom dotaz fakt nebyl.

Takže k dotazu. Proč je teda na ovladači tiskárny možnost volby orientace papíru, když je to k ničemu a nic to nedělá? Proč to nevezme A5 na šířku, když to podavače evidentně zvládnou (ne nejsem tak blbej, abych si to neověřil, že to kvůli tomu nezůstane viset ve stroji)? Je to nějaký relikt, který už stejně nemá smysl?
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Filip Jirsák 16. 11. 2019, 10:45:24
Jednak mne překvapilo, že to tisknete na laserovce – ta je podle mne vhodná na tisk na čistý kancelářský papír. Na různé nestandardní vstupy (skládané, perforované, předtištěné apod.) je podle mne lepší inkoustová tiskárna, protože má od toho papíru přeci jen větší odstup, takže je na něj méně háklivá. Ale to je jen poznámka na okraj.

Pořád si stěžujete na ovladač tiskárny, ale ani jednou jste nenapsal, co je to za ovladač a z jakého programu tisknete. K jednomu typu tiskárny existuje více ovladačů (už jenom dle OS), navíc nastavení tisku je interakce aplikace a ovladače. Takže pokud chcete problém opravdu vyřešit, začal bych tím, že napíšete, z jakého programu tisknete, přes jaký ovladač a jakou konfiguraci pro tisk používáte.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: creatura 16. 11. 2019, 18:22:50
... Vytisknout si celou složenku na čistý papír by bylo sice zcela přesné, ale jaksi si to neumím představit, že bych se s tím dělal a co by řekli na poště na vlastní složenku. Ale o tom dotaz fakt nebyl.

Takže k dotazu. Proč je teda na ovladači tiskárny možnost volby orientace papíru, když je to k ničemu a nic to nedělá? Proč to nevezme A5 na šířku, když to podavače evidentně zvládnou (ne nejsem tak blbej, abych si to neověřil, že to kvůli tomu nezůstane viset ve stroji)? Je to nějaký relikt, který už stejně nemá smysl?
K první části. Pošta by na to neřekla vůbec nic. Vlastní složenky si tisknout můžeš, ale musíš dodržet technické specifikace které jsou u pošty volně ke stažení.

A k druhé části? Ono by to chtělo aby sem konečně dal někdo screenshot toho nastavení v ovladači. Protože běžné tiskárny umí v ovladači přepnou tisk na šířku, ale toto nastavení znamená směr textu na stránce, ne orientace stránky v podavači - to se mi zdá, že tu hodně lidí plete dohromady. A proč to nejde už bylo stanoveno - krátká stránka by se vr většině tiskárně prostě zasekla.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: TechnikTom 16. 11. 2019, 22:04:02
Podle návodu strana 8, to A5 z kazety dle vašich požadavků umět nebude ( min délka papíru 182mm ).
Z bočního vstupu by to umět mělo, min. přípustná délka je tam 98mm a A5 má 148mm.
Tak zkusit nastavit custom velikost, pokud vám to A5 dle vašich představ nebere.
A pozor, někdy se přebíjí nastavení orientace v programu ( např. Word ) a ovladači.

http://download.support.xerox.com/pub/docs/VLC70XX/userdocs/any-os/en_GB/quick_use_guide_en_fr_es_pt.pdf (http://download.support.xerox.com/pub/docs/VLC70XX/userdocs/any-os/en_GB/quick_use_guide_en_fr_es_pt.pdf)
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: creatura 17. 11. 2019, 17:53:34
...
A pozor, někdy se přebíjí nastavení orientace v programu ( např. Word ) a ovladači.
...
Já se vsadím, že celá věc vyšumí ve chvíli,. kdy si tazatel pořádně přečte co nastavení orientace strány vlastně znamená. A zjistí, že to neni otáčení stránky fyzicky, ale jen směr textu.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Pivotal 18. 11. 2019, 09:37:36
A PRÁVĚ PROTO NÁS ZAJÍMÁ JAK NASTAVIT OBĚ ORIENTACE.
(já si to nepletu - v prvním svém příspěvku vlákna jsem psal, že musíbýt možnost nastavit 2 druhy orientace - 1. papíru a  2. dokumentu .), na mé tiskárně prostě je nefunkční nastavení orientace papíru (resp někdy se to povede náhodou)

A  naokraj: dokonce i když se podaří správně trefit logitudální začátek ( někdo psal, že ho určuje digitální měrka a že tam nepřesnost nebývá) i transversální (mechanická věc, jak někdo psal), pořád se může stát a stává, že stránka se vytiskne mírně pootočená.
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Filip Jirsák 18. 11. 2019, 14:00:54
A PRÁVĚ PROTO NÁS ZAJÍMÁ JAK NASTAVIT OBĚ ORIENTACE.
Doporučuju nastavovat to v programu, ze kterého tisknete, případně v tiskovém ovladači.

Ale pokud je obojí tajné, nedá se s tím nic dělat…
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Pivotal 18. 11. 2019, 17:59:18
Program to NE-UMÍ. (A hodlat otáčet kvůli tomu hlavu nebo monitor nehodlám - to by byl rovnák na ohejbák, navíc by přinesl víc problémů)
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: creatura 18. 11. 2019, 19:17:53
A PRÁVĚ PROTO NÁS ZAJÍMÁ JAK NASTAVIT OBĚ ORIENTACE.
MĚ BY ZASE ZAJÍMALO JAK JEZDIT AUTEM DO STRANY.
Určitě by se mnohem přesnějc parkovalo. A to, že to auto technicky neumí mě neodradí abych to tom tři stránky diskutoval. ::)
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Filip Jirsák 19. 11. 2019, 10:40:07
Program to NE-UMÍ.
Mně by zajímalo, proč se vlastně v diskusi ptá někdo, kdo se pak zuby nehty brání pomoci s řešením svého problému. Asi desetkrát tu bylo řečeno, že to závisí na interakci programu a ovladače tiskárny, takže je potřeba co nejvíc informací o těchto dvou. A jediná odpověď je řev, že to program neumí. Což víme od začátku, že si myslíte, že to program neumí – nicméně jedna z dost pravděpodobných odpovědí je: „Ale ten program to umí, akorát se to dělá trochu nelogicky tak a tak.“

Takže tiskárnu prozradit nemůžete, použitý ovladač tiskárny prozradit nemůžete, operační systém prozradit nemůžete, screenshoty ničeho dát nemůžete, napsat jméno programu nemůžete. A dokonce je to tak tajné, že nemůžete napsat ani „jméno programu vám napsat nemůžu“.

No tak když je to celé tak přísně tajné, že jediná informace, kterou můžete poskytnout, je „program to neumí“, tak si s tím holt budete muset poradit sám. Ať už jste jeden nebo dva (předpokládám, že to, že tu jako tazatel nejprve vystupuje jeden člověk a pak druhý, je také součástí utajení).

V těchhle veřejných poradnách by měla být funkce „uzamknout vlákno pro naprostou zabedněnost tazatele“…
Název: Re:Tisk A5 na šířku
Přispěvatel: Pajaha 19. 11. 2019, 12:56:13
Ja jen doplnim info, ze nas firemni Xerox X 7835 umi dle voleb v ovladaci tisknout na A5 na sirku i na delku a rovnez Word pod W10 umi nastavit nezavisle velikost tisku na A5 na sirku i na delku.

Tak asi mate spatnou tiskarnu a/nebo ovladac a/nebo software, ze ktereho to tisknete.