Tisk A5 na šířku

Tisk A5 na šířku
« kdy: 03. 11. 2019, 07:14:50 »
Ahoj všem,

chtěl bych tisknout na A5 na šířku, což není v podstatě problém, ale chtěl bych zakládat A5 do tiskárny na šířku. Připadá mi, že to ale dost dobře nejde, že všechny tiskárny (kromě asi nějakých vyšší třídy) předpokládají vložení papíru na výšku. Je potom celkem jedno, když při tisku na tiskárně přepnu nastavení orientace papíru na šířku, nestane se vůbec nic, tiskne to úplně stejně, jako při volbě na výšku, takže tato volba nějak postrádá smysl. Znáte někdo řešení, jak přesvědčit tiskárnu k tisku na šířku?

Díky Stanley


Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #1 kdy: 03. 11. 2019, 09:17:52 »
A5 na šířku je A4 klasicky na výšku a je to podle mne nejjednodušší způsob, jak na A5 tisknout. Kdyby to nešlo jinak, dokument si dejte na klasickou A4 na výšku a spodní polovinu stránky nechte prázdnou. Podle mne byste naopak měl u některých tiskáren problém s tiskem A5 na výšku, protože neumí tak zúžit vedení papíru na vstupu.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #2 kdy: 03. 11. 2019, 10:21:21 »
A5 na šířku je A4 klasicky na výšku
Vypadlo mi slovo – „A5 na šířku je polovina A4 klasicky na výšku“

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #3 kdy: 03. 11. 2019, 14:31:49 »
No to fungovat nebude, protože A4 má 2× větší délku a každá tiskárna pozná, že už papír skončil a ohlásí chybu. Jinak máte pravdu, že by to bylo elegantní řešení. Abych předešel různým diskuzím, proč to tak potřebuju, tak tisknu na A5 formulář (A5 na ležato), potřebuju se trefit tiskem do okének, zatímco na výšku okénka je určitá vůle, tak na šířku ne, takže potřebuji navést papír co nejlépe ve vodorovném směru, tedy A5 na ležato. Snad je to srozumitelné.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #4 kdy: 03. 11. 2019, 14:33:20 »
Odhaduju, že autorovi nejde o tisk na kancelářský papír, ale na speciální papíry, které má ve formátu A5.
Ale nějak nechápu proč je nutné papír do tiskárny dávat v konkrétní orientaci - pokud tisknu přes běžné tiskové rozhraní v OS, mám možnost si zvolit jak chci mít tisk orientovaný a tedy přizpůsobit se HW možnostem tiskárny.


Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #5 kdy: 03. 11. 2019, 20:48:46 »
Je otázka jestli ta tiskárna vůbec konstrukčně zvládne průjezd A5 na šířku.
Papír totiž musí dojet k dalším podávacím válcům nebo fixační jednotce ještě dokud ho pohání předchozí válce.
A to pro A5 na šířku nemusí být splněno a papír by zůstal v mezeře mezi těmi dvěma podávacími elementy.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #6 kdy: 03. 11. 2019, 21:38:29 »
No to fungovat nebude, protože A4 má 2× větší délku a každá tiskárna pozná, že už papír skončil a ohlásí chybu.
Vyzkoušeno mnohokrát a žádná tiskárna chybu nehlásila. A i kdyby vaše tiskárna chybu ohlásila – potištěný papír už máte venku, takže případná chyba vám může být jedno. Je pravda, že to všechno byly levné domácí inkoustové tiskárny, s velkou kancelářskou laserovkou jsem to asi nikdy nezkoušel. Ty domácí inkoustovky umí i menší formáty, než A5.

Pozor na volbu tisku na výšku / na šířku – některé programy (myslím teď na starší Adobe Reader) mají svůj vlastní tiskový dialog, kde se tyhle věci nastavují, a občas si to ne úplně dobře rozumí s ovladačem tiskárny (byl tam nějaký fígl typu v Acrobatu nastavit tisk na šířku, ale v ovladači tiskárny ponechat tisk na výšku, nebo tak něco).

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #7 kdy: 03. 11. 2019, 22:22:10 »
Filip Jirsák: Asi máte pravdu. Mám zkušenost s tím, že papír je delší a tiskárna to vyhodnotí jako paper jam, ale když bude papír kratší, tak se na to možná vykašle a řešit to nebude. To mě nenapadlo. Jinak Adobe asi nějaké možnosti má, ale přímo na ovladači tiskárny přepínač orientace papíru nehraje vůbec roli, ať je to tak nebo tak, tiskárna vždy očekává papír na výšku. Naposledy tahle volba fungovala u jehličkových tiskáren někde v 90. letech a u nějakých prvních inkoustovek, ale dnes to nedělá nic.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #8 kdy: 04. 11. 2019, 08:19:53 »
Tak finta s A4 nefunguje, tiskárna zjistila, že je papír krátký a ohlásila paper jam. Problém zůstává.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #9 kdy: 04. 11. 2019, 08:48:57 »
Souhlas s panem Jirsákem - soustředil bych se na tiskárny, které tisknou "po řádcích", tzn. původně jehličkové a po nich i inkoustovky. Nejlíp aby se papír zakládal do stojatého podavače (podavač to nabírá na spodní hraně). U laseru bych se nejspíš bál nadpřirozené inteligence = že pracuje s celými stranami a že si z ležatého podavače nebude umět podat papír poloviční délky. (Možná by šel podavač nepatrně mechanicky přizpůsobit.)

A jehla se dá dodnes koupit, ale bude to profi/business model za ne zcela lidovou cenu. Běžná A4 jehlička s traktorovým podavačem může dneska stát okolo 5-6 kKč. Nemám přehled, co je k dispozici business/poloprůmyslového s inkoustem... Jinak existují taky termotiskárny, ale ty jsem zatím potkal cca do formátu štítků 100x150 mm (nastojato). Pokud jde o značky, zmínil bych Datamax-O’Neil nebo Zebra.

V bance na přepážce jsem si všiml tiskáren, kam se vodorovně strčí do štěrbiny papír, tiskárna si ho vcucne, potiskne a vyplivne na stejnou plochu zpátky. Ale co to bylo za model, to netuším. Ani si nejsem jistý, jestli to je jehla nebo inkoust. Viz např.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #10 kdy: 04. 11. 2019, 10:34:06 »
A co si vybrat tiskarnu, ktera ma funkci "tisk obalek", protoze kdyz si vemete A6 obalku na vysku, tak to ma stejnou delku jako A5 na sirku, tudiz mechanizmus bude na kratke listy uzpusoben. Typicky je to delany tak, ze papir prochazi taky rovneji - pac se predpoklada ze obalka je tlustsi (pro tazatele muze byt problem ze to leze z tiskarny spatnym koncem :-)

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #11 kdy: 04. 11. 2019, 13:26:44 »
RDa: Tady nejde o délku, tady jde o to, že všechny tiskárny dnes předpokládají vsunutí papíru na výšku a žádné nastavení s tím vůbec nehne. Důvod je na jednu stranu pochopitelný, nejspíš kvůli podávání, ale na druhou stranu nepochopitelný, když tiskárna zvládne i obálku A6 na výšku, proč nemůže zvládnou A5 na šířku. Prostě to té tiskárně nevymluvíte a bude vždy očekávat papír na výšku, protože ví, že si tiskovou úlohu umí otočit a vaše důvody je nezajímají. Kdybych uvedl další důvody (ty ale nejsou moje), tak řeknu, že A5 na šířku se vytiskne rychleji než na výšku (kratší průjezd), nebudu ničit válec jen v užším pruhu, ale pěkně rovnoměrně po celé šířce a možná by se našly i další důvody.

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #12 kdy: 04. 11. 2019, 13:35:50 »
František Ryšánek: Jehličková tiskárna je asi řešení. Spíš mě zarazila ta neschopnost přesvědčit tiskárnu o svém záměru - k čemu je pak ten přepínač na ovladači tiskárny, když nic nedělá? Jinak jehličkové tiskárny jsou dnes dražší, než bývaly v době svého běžného použití, to jsou paradoxy. Ty, co používají v bankách a na poště jsou určitě zajímavé, dokonce mám odezření, že si umějí načíst to, kam je papír vsunut a jak moc je papír vsunut rovně nebo nakřivo, ale to tak trochu hádám. Takové tiskárny dělá Nixdorf, ale cena je úplně někde jinde. Potom se s orientací papíru umějí poprat tiskárny typu WorkCentre od Xeroxu, ale to je taky jiná liga.

RDa

  • *****
  • 2 467
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #13 kdy: 04. 11. 2019, 14:24:39 »
RDa: Tady nejde o délku, tady jde o to, že všechny tiskárny dnes předpokládají vsunutí papíru na výšku a žádné nastavení s tím vůbec nehne.

Tohle dejte jako bug report vyrobci tiskarny.

Cokoliv co umi navolit "custom paper size" a "orientation" nemuze ustit vzdy jenom v jeden zpusob tisku.

Schvalne jsem to na sve laserovce zkusil:
- WinXP + Word 2003: defaultnimu A4 papiru jsem jenom snizil vysku na 148mm
- Tisk: Lexmark mb2338adw, nastaveno: A5, Landscape, Envelope Feeder.

Na papir vlozen na sirku to vytisklo to co jsem chtel (vyznacil jsem rohy v test dokumentu jako TL,TR,BL,BR).

Mala nevyhoda je, ze po vytisteni je ten papir hluboko v misce kam padaj vytistene papiry.

creatura

Re:Tisk A5 na šířku
« Odpověď #14 kdy: 10. 11. 2019, 22:38:03 »
Odhaduju, že autorovi nejde o tisk na kancelářský papír, ale na speciální papíry, které má ve formátu A5.
Jen ze zvědavosti, proč tam ty obálky nedáš tak jak to ta tiskárna chce? Tisk na obálky a různé formáty jsem nastavoval asi tisíckrát a ještě jsem neměl klienta který by něco takového požadoval. Zatím všichni to dělají podle technických možností tiskárny - tak jak je to nakreslené na podavači.