Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě

robac

  • ***
  • 197
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #30 kdy: 03. 10. 2019, 09:31:59 »
Cloud key je fajn ale není nutnost. Pokud máš zbytečných 2.5K (za stareou jedničku dvojka stoji snad cca 5K) tak rozhodně bych si to pořídil. Controllery pro win i linux  najdeš zde : https://www.ui.com/download/unifi/

Pokud to rozpocet dovoli, tak bych ho rozhodne doporucil CloudKey. Da se nainstalovat i na PC (ale pevna IP, chybejici logy atp.)...


Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #31 kdy: 03. 10. 2019, 09:32:49 »
Taky bych doporučil nemixovat řady, mají pro ně udělaný ucelený eco systém kde máš mraky nastavení a s každým dalším produktem to zvyšuje funcionalitu a užitečné výstupy a statistiky. USG se neboj, celé je to koncipované tak aby to bylo funkční a ověřené na mnoha řešeních od jednotek kusů po stovky AP. Navíc to má neustálý vývoj a aktualizaci, rozšiřování a vylepšování toho co to umí. Statistiky a výstupy jsou ukládané a zobrazované přes SW co běží na KEY nebo jinde jako aplikace, tedy když restartuješ přicházíš o záznam ( zůstává jen konfigurace) to je hlavní výhoda KEY.

robac

  • ***
  • 197
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #32 kdy: 03. 10. 2019, 09:33:56 »
Rád bych odpověděl ale už jsem to neměl přes rok v ruce. Jen si pamatuji že pokud tam nebyl USG  tak tam byly položky které šli aktivovat pouze pokud máš USG. Pro lidi co nemají rádi CLI tak je unifi asi nejlepší co jsem viděl ( jasně potřebuješ znalosti jak funguje síť, ale to pokaždé) Navíc se to dá ovládat i přes CLI.
OK, ja uz s tim take dlouho nedelal (a s USG nikdy), tak me to jen zajimalo...

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #33 kdy: 03. 10. 2019, 17:13:30 »
Pánové, díky všem za cenné rady a poznatky! Teoreticky mám všechny prvky poskládané, teď to jen zrealizovat.

Super, že se je na koho obrátit :)

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #34 kdy: 04. 10. 2019, 08:44:07 »
osobne mam doma vše od Mikrotiku

1x main switch
4x AP

Pokroje to RD o 220m2 obytne plochy + nutne okolí baraku (zahrada, pergola, terasa)

Vse hozene do CapsMan a jsem nadmiru spokojeny, rekl bych ze je to i levnejsi variana a hlavne funkcni ...
Když chceš, dokážeš vše!


Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #35 kdy: 04. 10. 2019, 13:18:02 »
rekl bych ze je to i levnejsi variana a hlavne funkcni ...

Ok Ubiqity je totiž nefunkční a proto je to oblíbené :-D

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #36 kdy: 29. 10. 2019, 23:20:59 »
Mám doma podobnou konfiguraci domu a zahrady a nakonec to dopadlo tak, že jsem hleděl tak dlouho do vyzařovacích schémat, až dva AP-AC-PRO skončily na půdě na krajích domu tak, že koukají dolů.  Tím se poměrně slušně vyřešil problém s metrovými zdmi a na zahradě to funguje poměrně bez problémů taky.

Tj. než nakoupíte hromadu AP, tak bych začal v menší konfiguraci a vyzkoušel, kde je ještě vidět signál, když se AP nějak natočí.

A co se týče dvou switchů, tak mi přijde lepší dát do jednoho centrálního místa jeden větší switch a AP prostě jenom napíchnout na dlouhý (PoE) kabel.  Resp. ten WAN uplink bych z ložnice vytáhl někam do technické místnosti a tam to všechno seskládal.  Jestli to půjde ještě pasivně nebo aktivně nelze takhle na dálku říct...

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #37 kdy: 30. 10. 2019, 00:24:57 »
Mojich par postrehov k unifi. Prave to riesim vo firme a priznam sa niesom z toho nadseny. Za tie prachy ale clovek nemoze cakat zazraky.
Strasne zabugovane firmwary pri novych zariadeniach a trva to peknu kopku aktualizacii kym to doladia. Nove zariadenia so starymi nieje/nemusi byt mozne manazovat. Urcita verzia controlleru podporuje len urcite zariadenia. Takze moze sa stat, ze nove zariadenie bude potrebovat novu verziu controllera ale starsie zariadenie s nou nebude fungovat. V nasom pripade menime vsetky AP-cka za nove, lebo su EOL a zaroven nova verzia controllera, ktora je potrebna kvoli inemu zariadeniu uz ich nepodporuje.
Controller tiez nieje ziaden zazrak a ma rozne vecsie/mensie problemy a nedostatky. Stale vychadzaju nove verzie. Samotne GUI a logika ovladania je trochu nestandardna a neprehladna. Aktualizacie firmwaru zariadeni su viazane na verziu controlleru, da sa to obist ale neviem preco to tak obmedzuju. Cele to funguje ale chce sa s tym pohrat a kadeco postudovat.
Je super mat vsetko do jedneho vyrobcu ale je to zaroven nepekny vendor lock-in. Slusna dokumentacia a forum, kde sa clovek dozcie zaujimave info alebo radu.
Osobne som od toho cakal viacej a menej obmedzeni. Rozmyslal som si to zaobstarat do rodinneho domu ale po skusenostiach v praci hladam alternativy.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #38 kdy: 30. 10. 2019, 00:30:37 »
OpenWRT zatím ještě stále funguje i na hodně starém HW

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #39 kdy: 30. 10. 2019, 12:27:23 »
osobne mam doma vše od Mikrotiku

1x main switch
4x AP

Pokroje to RD o 220m2 obytne plochy + nutne okolí baraku (zahrada, pergola, terasa)

Vse hozene do CapsMan a jsem nadmiru spokojeny, rekl bych ze je to i levnejsi variana a hlavne funkcni ...

Píšu to jinde v podobném vlákně, ale s Mikrotikem je problém, že neumí fast-roaming mezi AP (802.11r), a při každém řešení musíte dobře vyhodnotit, jak moc vás bude prudit, že při pohybu po domě na zařízeních vypadává wifi.

Prostě jako u všeho je zapotřebí dobře zvážit, jaké máte požadavky. V tomhle případě OP nejde koupit TP-Link za 200,- Kč, ale je to už poměrně slušná investice, tak aby to nedopadlo tak, že na hromádce ve stodole bude kupička nezapojených zařízení z různých experimentů (vím o čem mluvím :-)).

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #40 kdy: 06. 11. 2019, 09:46:31 »
Pokud byste chtel usetrit nejakou kacku za CloudKey muzete Controller nainstalovat do Synology NAS. Jinak doporucuji ten vas krasny nakres prenest do Controlleru (Treba docasna instalace na Win), kde si navolite tloustku sten, materialy a do toho pak zasadite zminovane APcka. Na zaklade vyzarovacich charakteristik tak budete mit jasnou predstavu jak budete mit pokryt prostor.

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #41 kdy: 11. 05. 2020, 21:45:27 »
Ahoj všichni, jakožto autor prvního příspěvku považuji za slušnost poskytnout zpětnou informaci, jak celý projekt pokrytí wifi signálem dopadl. Zabralo to sice nějaký čas, ale už je konečně hotovo.

Realizace

Jedna věc je to celé zplánovat na papíru, druhá je samotná realizace. Co nás zaskočilo jako první jsou metrové kamenné zdi, které opravdu poctivě filtrují veškeré signály, ať už wifi nebo GSM. Záměr co bude statické bude na kabelu se ukázal jako nejpracnější (vrtání, protahování, úchyty).

Rozmístění wifi prvků jsme řešili poměrně amatérským způsobem za pomoci aplikace WiFiman pomocí obyčejného notebooku, iPhonu i Androidu. Co jsme večer považovali za ideální rozmístění se ráno ukázalo jako nedostačující. Zlatá oboustranná páska, která nám umožnila pohodlné přemisťování. Nakonec se podařilo a celý objekt, včetně zahrady je pokrytý. Jižní cíp zahrady má sice slabší příjem, ale v nejzazším bodě drží 20 mbps up/down spolehlivě.

Problémy se železem

Co mě překvapilo, tak to je velká nespolehlivost kontroleru "Cloud key", ke kterému se bylo možné připojit přes BT podle toho, jak se mu chtělo. Také se čtením originál přiložené SD karty měl z počátku problém. Jednou ji načetl, podruhé ji neviděl - bylo to dost o nervy a musel jsem dvakrát resetovat všechny prvky, abych se dostal do nastavení. To samozřejmě není problém, ale když už se musí lítat po žebřících, tak to nakrkne. Kdybych tam měl novější NASku, určitě bych Cloud Key řešil přes Docker.

Navíc se mi povedlo zničit USG bránu :( V pracovně jsem umístil USG a 8W switch, jen jsem - idiot - prohodil napájecí koncovky a zapojil je obráceně. Konektory jsou úplně stejné, ale napětí je na každé jiné, takže se USG odporoučel do věčných lovišť. Reklamaci mi ale uznali, takže to dopadlo dobře, ale i s reklamovaným kusem jsem chvíli zápasil. Resetovací tlačítko umístěné vzadu zkrátka neresetuje a jediná možnost, jak ho k resetu donutit bylo přes SSH.

Zkušenosti

Když pominu prvotní problémy, musím podotknout, že nastavení sítě Unifi jako celku je jednoduché a zvládne to i laik. Oceňuji hlavně informaci, co je do jakého portu ve switchi zapojeno, hrozně to usnadňuje identifikaci kabeláže. Generovaná mapa zapojení infrastruktury včetně připojených klientů, tak to se vývojářům povedlo. Taková pitomost, ale kdokoli neznalý se na schema podívá, bude hned vědět. Za to palec do Ubiquiti nahoru! Všechny mesh prvky mám připojené přes POE, tedy přiložení POE injetory jsem ani nepotřeboval. Nejdelší úsek kabelu do mesh je 64 metrů a maká spolehlivě - tam jsem netušil jako to dopadne.

Suma sumárum na mě produkty Ubiquiti působí jako solidní střední třída, se kterou si poradí kde kdo. Nejvíc mě krká Cloud Key a jakmile to půjde a zapojím novou NASku, půjde do Dockeru. Za ty prachy je to poměrně nespolehlivý.

Kdyby se mě dnes někdo zeptal, jestli bylo to řešení ideální a mohu jej doporučit, řekl bych ano, ale upozornil bych, že všechny switche i usg mají pasivní chlazení a opravdu hodně topí. Ruka se na tom udržet dá, ale Turris Omnia, co mám doma je proti tomu vlažná (a že topí dost). V domě jsme prvky rozmístili tak, aby vyzářené teplo nikomu nevadilo, ale v malém panelákovém bytě bych to nechtěl. A také zvolené mesh prvky nepodporují wifi 6, což teď sice nevadí, časem ale možná bude. Kdybych byl nyní na začátku projektu, volil bych cíleně na šestku.

Závěrem mohu říct, že síť přede jako dobře namazaný stroj a wifi signálu si mohou bohatě užít i sousedé :) My máme plně pokryto!

Použité HW prvky

1x Bezpečnostní brána UBNT UniFi Security Gateway
1x Kontroler UBNT UniFi Cloud Key
1x Switch UBNT UniFi Switch 8 150W
2x Switch UBNT UniFi Switch 8
3x UBNT UniFi AC Mesh
1x UBNT UniFi HD In-Wall


Tímto všem dodatečně děkuji za náměty, rady a tipy! Dííííky moc!

A finální mapa:




Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #42 kdy: 12. 05. 2020, 10:20:36 »
tyjo, palec nahoru za případovou studii :-)

crown

  • ****
  • 383
    • Zobrazit profil
Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #43 kdy: 12. 05. 2020, 11:05:11 »
Jak se to chova, kdyz se clovek pohybuje po prostoru? Zvlada notebook/telefon prechazet bez vypadku signalu mezi jednotlivymi pristupovymi body?

Diky

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #44 kdy: 12. 05. 2020, 11:09:17 »
Pekne shrnuti. Ubiquiti mam take rad a libi se mi hlavne jejich APcka.

Dve poznamky.
1) Unifi key (alespon 1. generace) neni asi uplne povedene. Daval bych si pozor i na vypadky proudu, protoze jsem cetl, ze pri nekorektnim vypnuti dochazi ke korupci MongoDB a pak je Unifi controller nefunkci -> jedina cesta obnova ze zalohy. Rozhodne doporucuji v dohledne dobe odmigrovat na neco jineho. Me dobre slouzi ARM deska s dockerem, kde Unifi controller spokojene bezi.

2) Unifi USG asi neni spatne zarizeni, ale za danou cenu toho moc neumi a po HW strance je slabe. Pokud clovek bude chtit nejake specificke nastaveni, tak se musi rucne editovat konfiguracni soubory pres SSH. Coz bohuzel neni uplne trivialni. Nejakou dobu jsem pouzival Turris Omnia, ale ta me take nenadchla. Takze po kratsi prestavce (zpusobene Turrisem) jsem se vratil k pfSense, ktere je mnohem schopnejsi a existuje k nemu spousta dokumentace, clanku a videi. Ale chapu, ze mit vse v na jednom miste je pohodlne na spravu.