Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě

Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« kdy: 01. 10. 2019, 08:38:56 »
Ahoj komunito,
prosím o pomoc s odbornou radou, která by mi ukázala správný směr, jak ideálně rozšířit stávající wi-fi.

Záměr

Ve starém rodinném domě (metrové zdi) jsem v minulosti řešil rozšíření wi-fi signálu po domě za pomocí dLan (230 V), které sice funguje, ale se vzdáleností kvalita a rychlost přenosu významně klesá. Nyní potřebuji wi-fi rozšířit tak, aby vykryla celý dům (navíc stodola), ale také celou zahradu.

Současný stav i požadovaný záměr shrnuje zjednodušený plánek (viz níže), kde stávající vykrytí wi-fi 2,4 GHz je vyznačeno zeleně a požadované vykrytí červeně.

Moje zjednodušená představa

Představuji si nějaké AP odolné povětrnostním podmínkám, u nichž by přenosová rychlost s rostoucí vzdáleností významě neklesala, resp. aby v nejzazším konci zahrady nebyla rychlost omezena.

Technologické otázky a překážky

Neznám přesný model stávajícího wi-fi routeru, do kterého je přiveden WAN (dům je rodičů a nemám teď přístup), ale bude to nějaký levný model od Tp-linku se čtyřmi LAN porty (dodal poskytovatel internetu - StarNet). Přes půdu vedu z tohoto routeru dva UTP kabely (cca 50 m) až do stodoly. Do jednoho UTP je zapojen NAS Synology, druhý je k dispozici. V obytné části domu jsem řešil LAN přes silovou síť 230V, protože přes zdi se mi opravdu nechtělo (metrové zdi z kamene). Přes půdu mohu téměř kamkoli.

Aby budované řešení nějaký čas vydrželo, nevím jestli v případě zahrady řešit jen 2,4 GHz wi-fi nebo současně 5 GHz. A rozhodně netuším, jak to celé propojit, resp. jaké prvky pořídit.

Plánek



Můžete, prosím, poradit ideální nebo alespoň vhodné a funkční řešení? Díky za každou radu.


Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #1 kdy: 01. 10. 2019, 11:21:57 »
Ahoj, nějak jsem nepochopil jak chceš vést konektivitu do zah. domek kůlna a podobně. To jako Nějaký wireles bridge nebo mesh?


Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #2 kdy: 01. 10. 2019, 11:35:54 »
Kabelem to nepůjde, leda vzduchem. A tady bych právě potřeboval poradil, co pro tenhle účel bude nejlepší.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #3 kdy: 01. 10. 2019, 11:52:36 »
WDS bridge a správné umístění WiFi zařízení
Za mne TP-Link s OpenWRT nebo DD-WRT a Qualcomm Atheros WiFi chipsetem

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #4 kdy: 01. 10. 2019, 12:04:53 »
Možná trochu offtopic, ale je tohle celé opravdu nutné? Nestačilo by na levý spodní roh domu, případně někam na dílnu nebo sklad dát jedno AP se slušnější sektorovou anténou (třeba 120° pokrytí) a vykrýt tak celou zahradu? Moc se v tom sice nevyznám, ale vím, že běžná domácí zařízení moc dobře neumí handover/roaming a podobné věci, takže při přecházení po zahradě s pokrytím více AP to bude furt padat a přepojovat se. Samozřejmě, pokud tam chcete pořádat konference a mít na zahradě desítky lidí, kteří budou najednou stahovat stovky megabytů, potom je potřeba pokrytí lepší, ale pro normální lidi mi to celé přijde jako overkill. Těch cca 90 metrů nebo kolik to je od dílny do pravého spodního rohu dosáhne ve volném prostoru prakticky cokoliv...¨

Pokud se pletu, rád si přečtu, co je špatně, časem něco podobného budu řešit taky a měl jsem za to, že jedna sektorka to jistí (vzhledem k tomu, že už teď mi jedno AP v domě s klasickými anténami typu "klacek" pokrývá celý dům i dvůr cca 40x20m a to přes cihlovou zeď 45cm).


Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #5 kdy: 01. 10. 2019, 12:24:16 »
Já bych moc rád, kdyby stačilo jedno AP. Pokukoval jsem po Ubiquiti UniFi UAP-AC-PRO, ale mám pochyby, jestli signál nezastíní stromy, které jsou celkem husté a vzrostlé. Vykryje jedno AP takovou vzdálenost?. Navíc bych ale potřeboval ještě jeden AP ve stodole, kde jsem v současnosti bez signálu.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #6 kdy: 01. 10. 2019, 12:57:18 »
Používám https://www.alza.cz/zyxel-pla5456-twin-pack-d4058721.htm v kombinaci s TP-Link WiFi WDS (Archer C7 a starší modely) a pro mé účely a požadavky to je vyhovující řešení za rozumné náklady

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #7 kdy: 01. 10. 2019, 13:53:09 »
Já mám Devolo adaptér taky přes dLAN, ale max po domě, protože u ostatních 230V zásuvek (stodola, dílna atp.) je přenosová rychlost hodně degradovaná (max 2 Mbps). Původně jsem to tak zamýšlel, ale silové rozvody jsou zřejmě předpotopní. Pro vytažení wi-fi mimo uvedené místnosti je tento způsob nepoužitelný. To je taky důvod, proč mám pro NAS vytažený UTP kabel.

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #8 kdy: 01. 10. 2019, 14:18:34 »
Tohle jsou veci, ktere se nedaji vyresit od stolu. Alespon ne na 100%. Musi se to vyzkouset.

https://en.wikipedia.org/wiki/Wireless_site_survey

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #9 kdy: 01. 10. 2019, 15:32:11 »
Síla signálu se hodně zhoršuje se vzdáleností. Dovolím si tipovat, že na 5 GHz je už 15 hodně i bez překážky. Pokud bude přistupovat víc stanic souběžně, degraduje to ještě víc.

WiFi je dnes rychlá, ale opravdu extrémně háklivá. Jakékoliv retranslace, bridge, ..., podle mě fungují opravdu bídně. To už LTE funguje ve výsledku lépe.

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #10 kdy: 01. 10. 2019, 15:45:25 »
Ten nákres sa mi veľmi páči. Ešte som tuná nevidel, že by tazateľ urobil taký pekný náčrtok situácie. Chýbajú tam požadované minimálne prenosové rýchlosti. Podľa nich je možné navrhovať hradware aby to nebolo zbytočne predražené, ale samozrejme aj to aby to malo šancu na fungovanie. Ale ako píše kolega, aj tak je to potrebné vyskúšať. Môžem prezradiť, že mne napríklad funguje našunkovejší router tplink741-ND so smerovou panelovou anténou na vzdialenosť 20m cez tri tehlové steny rýchlosťou 90 Mbps. Tiež ho mám v prístavbe a v baráku mám počítač s wifi. Či ti takéto porovnanie naniečo bude dobré si musíš zvážiť sám.

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #11 kdy: 01. 10. 2019, 16:17:42 »
Celou situaci jsem probíral se známým a doporučil mi následující řešení, které by prý mohlo stačit.

1) Router Tp-link vyměnit za Ubiquiti EdgeRouter ER-10X. Více portů se samozřejmě využije.

2) Na půdě zapojit přes Ethernet Ubiquiti UniFi UAP-AC-LR a směrovat jej skrz střechu na kůlnu na zahradě, viz šipka na schématu. Pro pokrytí stodoly by mohl být naprosto dostačující a střecha by pro prostup signálu neměla být problém?

3) Na kůlně zapojit všesměrový Ubiquiti UniFi AP AC Mesh, který by snad mohl stačit na vykrytí zahrady i za cenu pouze 2,4 GHz.

Pokud by to takto stačilo, pak mi to přijde elegantní a cenově dostupné.


Upravené schema


Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #12 kdy: 02. 10. 2019, 08:16:57 »
Edge router je jiná kategorie než unifi. Když už tak použít router https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-security-gateway-3x-gbit-lan/209660/produkt a ktomu unifi switch https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-switch-8x-gbit-lan_3/208497/produkt ( Nevím jak na tom jsi s elektrikou u jednotlivých AP ale v baráku se to dá vyřešit POEčkem)

Jinak tady je vyzařovací charakteristika unifi zařízení https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/115005212927-UniFi-UAP-Antenna-Radiation-Patterns ta by se ti mohla hodit.

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #13 kdy: 02. 10. 2019, 09:07:33 »
Edge router je jiná kategorie než unifi. Když už tak použít router https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-security-gateway-3x-gbit-lan/209660/produkt a ktomu unifi switch https://www.czc.cz/ubiquiti-unifi-switch-8x-gbit-lan_3/208497/produkt ( Nevím jak na tom jsi s elektrikou u jednotlivých AP ale v baráku se to dá vyřešit POEčkem)

Jinak tady je vyzařovací charakteristika unifi zařízení https://help.ubnt.com/hc/en-us/articles/115005212927-UniFi-UAP-Antenna-Radiation-Patterns ta by se ti mohla hodit.
Tak to je pecka, ten posledni link! Diky moc.
Mmch , jak se liší Edge router od UniFi ?
« Poslední změna: 02. 10. 2019, 09:10:10 od FKoudelka »

Re:Rozšíření wi-fi sítě v RD a zahradě
« Odpověď #14 kdy: 02. 10. 2019, 09:52:53 »
LivingLegend@ Díky za tip!

Byl by to zásadní rozdíl mezi řadou Unifi a Edge? Je škoda, že navrhovaný Ubiquiti UniFi Security Gateway, 3x Gbit LAN má jen tři LAN porty. A co model Ubiquiti AmpliFi HD Home Wi-Fi Router, který je ze stejné rodiny a má o jeden port navíc plus wifi? Je adekvátní alternativní volbou nebo je to jen designová krabička? Místo třech prvků (router, switch, AP wifi), bych měl v ložnici 1 prvek jeden.