Anketa

Uvažovali jste už vážněji o útěku z IT?

Ano
28 (50%)
Ne
28 (50%)

Celkem hlasů: 54

Jak zdrhnout z IT?

Jak zdrhnout z IT?
« kdy: 26. 08. 2019, 22:59:10 »
Máte někdo nějaké tipy, čím jiným se může živit sw inzenyr? Kam by se tak dalo zdrhnout? Měl bych zájem do budoucna o něco méně intelektuálně náročného, jenže jak se tím v ČR uživit?


Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #1 kdy: 26. 08. 2019, 23:36:29 »
Na zdrhnutí potřebuješ několik věci:

1. peníze, které tě udrží nějaký čas nad vodou - bez našetřených peněz to můžeš udělat pouze jestli si svobodný a bez závazků.

2. nápad, plán co dělat potom - určitě si v životě dělal i něco jiného, hlavně v mladosti. Skus se zamyslet. Ono lidi taky celé roky touží dělat něco jiného. Co by to bylo ?

3. kuráž to celé udělat - na tohle nemá každý. Jestli to chceš udělat tak do toho práskni čím dřív, tím líp.

4. Si představit, že nějakou dobu budeš bez peněz a zřejmě i bez práce - je možné, že tě to čeká.
Ale i doma můžeš celé dny plánovat a rozširovat si vědomosti, taky i kontakty. Sědět doma a koukat na youtube nebo TV, to radši zůstaň tam kde si.

5. Nedat si odradit. Není to lehké. Hlavně známý a rodina bude koukat, copak že to děláš. Nebudou tě chápat a dost možné i přesvědčovat, aby jsi si do práce vrátil. Tady má jedno slovo cenu zlata: NIKDY.

6. Pokud všechno selže, ber to jako skušenost a skus to možná později znovu.

                                                           Je lepší žít na svobodě, než ve vězení svého zaměstnání.

Tady máš menší motivaci: https://www.youtube.com/watch?v=SZEo1KFjTn4

BTW: Pro ty co tohle celé spochybňují jim želám sladký život v korporacích, až do jejich posledného dne, kdy budou litovat, že to přece v životě neskusili - být šťastný, dělat co vás baví a ještě za to dostat zaplaceno.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #2 kdy: 27. 08. 2019, 07:34:06 »
Já docela slušně fotím. A občas si říkám, jestli by nebylo fajn nesedět celé dny u kompu ale dostat se při práci taky občas na vzduch. Jenže pak se podívám třeba na nějaké video, které radí fotografům s obchodními věcmi - jak dostat platbu z klienta, jak ho vůbec donutit ustoupit od přesvědčení, že vám jako plat přece musí stačit zkušenost (exposure). Pak si počtu stesky lidí, jak ceny bydlení rostou do závratných výšin, jak si ho nemohou dovolit už pomalu ani když se nadosmrti zadluží, jak řeší, kde mají letenku o pár stovek levnější, aby mohli na tu dovolenou.

No, zamyslím se nad tím ve svém domě se zahradou ve velkém městě, který jsem si koupil za peníze vydělané programováním a řeknu si, že to IT vlastně není tak špatný obor. Dostávám za něj (relativně) hodně peněz, je sice náročný (kdyby nebyl, dělá to každý), ale ta práce mě baví. A zase mě myšlenky na změnu oboru přejdou :-)

Abych taky něco poradil: IT je široký obor. Pokud ti současná pozice přijde příliš intelektuálně náročná, můžeš zkusit něco jiného. Přinejhorším nějaké teplé místečko ve státním, kde to třeba nebude za moc peněz (ale to jiné zaměstnání také nejspíš ne), ale ta intelektuální náročnost bude taky nižší.

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #3 kdy: 27. 08. 2019, 07:58:42 »
Bratranec je drevorubec. Specializuje se na rizikove kaceni. Vydela si zhruba stejne jako ja v IT. Teda on ma zivnost a ja HPP takze to nejde uplne srovnat, ale +/- podobna zivotni uroven.
On musi shanet ksefty a jednat se zakazniky o fakturach, ale zase se neda kacet porad takze ma hodne volna. Pracuje na cerstvem vzduchu a ma silu jako bejk  :).
Intelektualni narocnost je predpokladam nizsi nez u programovani, aspon po nejakym case az si clovek zvykne na discipliny a udela si par skoleni.

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #4 kdy: 27. 08. 2019, 08:12:14 »
Měl bych zájem do budoucna o něco méně intelektuálně náročného, jenže jak se tím v ČR uživit?

1) Doporučuji pouze v době konjuktury ( menší nároky u pohovoru, zakázek)
2) Ujasnit si jestli zaměstnanec vs živnostník vs podnikatel
3) Hlavní si definovat kam chci a skutečně přesně. Odborné profese jsou bez vzdělání a praxe nemožné ( právnické obory, lékařské obory, stavařské obory, atd.. ). Přeci jenom pokud nechápeš a nevíš jak stavět most tak by se ti nemělo svěřit. např. viz tragédie u Studénky kdy levnější dřevěné podpory(tlak majitelů na nižší náklady) neudržely most a ten spadl před vlak a to byli vzdělaní v oboru + praxe.
4) Zbývají pouze manuální práce(námezdní síla, pomocný dělník, práce u kruhu, prodavač, řidiči, číšníci, kuchaři, pekaři atd.. ) + lehčí administrativa ( trader, call centra, obchodák, překladatel,účetní atd.. )
5) Nevhodnější být v obou profesích najednou (paralelně) je vykonávat a pak prostě jednu profesi opustíš a věnuješ se druhé. Nebo mezi nimi skákat jak máš náladu. Výhoda je to, že ty nejefektivnější postupy můžeš přenášet mezi obory.

Takže asi tak ale změnit profesi je úplně jiný level obtížnosti než přechod z jednoho programovacího jazyka do druhého nebo z jednoho OS na jiný OS.


Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #5 kdy: 27. 08. 2019, 08:16:49 »
Bratranec je drevorubec. Specializuje se na rizikove kaceni. Vydela si zhruba stejne jako ja v IT. Teda on ma zivnost a ja HPP takze to nejde uplne srovnat, ale +/- podobna zivotni uroven.
On musi shanet ksefty a jednat se zakazniky o fakturach, ale zase se neda kacet porad takze ma hodne volna. Pracuje na cerstvem vzduchu a ma silu jako bejk  :).
Intelektualni narocnost je predpokladam nizsi nez u programovani, aspon po nejakym case az si clovek zvykne na discipliny a udela si par skoleni.

Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty. V mezičase vídám kolem sebe lidi, co věnovali energii do něčeho normálnější ho a mají se financne stejně jako ja. Jestli vůbec budu mít děti, tak si dám záležet na tom, aby je nezpracovali ve škole, protože mi přijde že člověk nakonec v životě dojde dál, když nedělá co nechce. Děti ve škole i na střední mají ohromnou pravdu, když se jim to učení hnusi. - nabyté vědomosti v takové mire jsou totiž cloveku strašně nepřirozeně. Kolik takové nepřirozenosti člověk může pojmout, aby se ještě dál považovat za normálního? V našem oboru jsou nejlepší ti, co mají nějaký mentální disorder.

XX125

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #6 kdy: 27. 08. 2019, 08:28:55 »
Nejdříve se zamysli, co by tě vlastně bavilo. Pracovat v kanclu nebo venku? Mezi lidmi nebo raději o samotě? Cestovat nebo být na jednom místě? Jsi ochoten se přestěhovat? Pokud toho dost umíš, nechceš to předávat dál (buď přímo ve školství nebo jako lektor ve školících agenturách)? Dneska najdeš práce všude a ve všech oborech. Někomu hodně pomůže jeden rok studia, nejlépe v zahraničí (nové prostředí, noví lidé, nové obzory).
Nikdo ti tu konkrétně neporadí, to si budeš muset vybojovat sám, ale hlavně do toho prašti co nejdříve.
A dobrá zpráva nakonec. Pokud by se to nepovedlo. V IT ti zůstanou brány otevřené a poptávka schopných lidech se bude časem jen zvětšovat. Máš se kam vrátit.

hechj

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #7 kdy: 27. 08. 2019, 09:37:08 »
Běžte dělat rukama. Pokud nejste úplné nemehlo a ignorant, můžete dělat kariéru i v továrně. Dejte si cíl > 5 let. Předpokládá to dostatečné rezervy

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #8 kdy: 27. 08. 2019, 09:53:51 »
Máš se kam vrátit.

On i ten odchod se dá v dosavadním zaměstnání podat různě. Možná není nejlepší postup, vztekle prásknout dveřma, spálit mosty, vysmát se šéfovi do obličeje. Pokud to podáte lidsky a věcně, = že už nemůžete, potřebujete na vzduch, poděkujete za ta dosavadní léta slušné práce, tak zadní vrátka zůstanou po nějaku dobu odemčená. Přinejmenším napoprvé.

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #9 kdy: 27. 08. 2019, 10:15:16 »
...a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty.

Možno by stačilo len pozmeniť nejaké vzorce chovania a pohľad na vec. Odrobiť si 8 hodín, ísť na pár hodín (zo začiatku menej, samozrejme) na bajk, plávať alebo behať (prípadne to spojiť do triatlonu) a to je hneď iný životný pocit. Pri tom naberiete fyzičku a aj sa potom ľahšie naháňajú ženy. Hlavne opatrne, začal by som s trénerom. Zlý pohyb môže byť horší ako žiadny pohyb.

Zvážil by som aj prechod na čiastočný úväzok.

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #10 kdy: 27. 08. 2019, 10:18:27 »
Bratranec je drevorubec. Specializuje se na rizikove kaceni. Vydela si zhruba stejne jako ja v IT. Teda on ma zivnost a ja HPP takze to nejde uplne srovnat, ale +/- podobna zivotni uroven.
On musi shanet ksefty a jednat se zakazniky o fakturach, ale zase se neda kacet porad takze ma hodne volna. Pracuje na cerstvem vzduchu a ma silu jako bejk  :).
Intelektualni narocnost je predpokladam nizsi nez u programovani, aspon po nejakym case az si clovek zvykne na discipliny a udela si par skoleni.

Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty. V mezičase vídám kolem sebe lidi, co věnovali energii do něčeho normálnější ho a mají se financne stejně jako ja. Jestli vůbec budu mít děti, tak si dám záležet na tom, aby je nezpracovali ve škole, protože mi přijde že člověk nakonec v životě dojde dál, když nedělá co nechce. Děti ve škole i na střední mají ohromnou pravdu, když se jim to učení hnusi. - nabyté vědomosti v takové mire jsou totiž cloveku strašně nepřirozeně. Kolik takové nepřirozenosti člověk může pojmout, aby se ještě dál považovat za normálního? V našem oboru jsou nejlepší ti, co mají nějaký mentální disorder.

Z tohoto komentare mam pocit, ze jsi kompletne vyhorel a ze spis nez zmena oboru by bylo lepsi zajit k psychologovi a zacit se hejbat a pokud mozno nedelat moc prescasy. Tim psychologem Te nechci nejak urazet, muze Te nasmerovat mnohem lip nez diskuse na root.cz . Pohyb - pokud mas vic jak 90 - 100kg, tak doporucuji zacit plavanim a Jogou a prochazky. Behani bych zaradil,az s nizsi hmotnosti,jinak si odrovnas klouby.

Hodne stesti.

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #11 kdy: 27. 08. 2019, 10:55:19 »
Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty. V mezičase vídám kolem sebe lidi, co věnovali energii do něčeho normálnější ho a mají se financne stejně jako ja. Jestli vůbec budu mít děti, tak si dám záležet na tom, aby je nezpracovali ve škole, protože mi přijde že člověk nakonec v životě dojde dál, když nedělá co nechce. Děti ve škole i na střední mají ohromnou pravdu, když se jim to učení hnusi. - nabyté vědomosti v takové mire jsou totiž cloveku strašně nepřirozeně. Kolik takové nepřirozenosti člověk může pojmout, aby se ještě dál považovat za normálního? V našem oboru jsou nejlepší ti, co mají nějaký mentální disorder.

Hele, tak samozřejmě že to jde, kamarád třeba teď přechází z kancelářské práce na řemeslníka, lepší prachy, větší pohoda a tak, ale nedělal přímo v IT.

Jinak nadváha, a tak, to asi nemusí úplně být. V IT je spousta lidí, co mají skvělou postavu, prostě jim na tom záleží, ale samozřejmě tomu musí věnovat nějaký čas, když se živíš manuální prací, tak to máš jako bonus. Na druhou stranu, teď je léto, vše vypadá nádherně, ale až v zimě bude -10C a ty budeš muset pracovat, možná si na to IT ještě s radostí vzpomeneš.

Já jsem o změně z IT dlouho uvažoval, kolikrát jsem to i chtěl, ale je to vážně rozhodnutí, které musíš myslet vážně, nemá cenu to jen jakoby zkoušet, prostě musíš začít budovat kariéru od nuly, a to může nějaký ten pátek trvat. Veskerze po letech jsem si na práci v IT zvykl, a jsem spokojený, jen se to dost liší firma od firmy. Možná, že tvoje nespokojenost úplně nepramení z IT jako takového, ale ze situace ve vaší firmě, nad tím bych se dost zamyslel.

Co se týká sportu, tak to určitě doporučuji, prachů na to máš asi dost, zaplať si trenéra, začni chodit do fitka, kup si kvalitnější stravu, zhubni, dej se do kupy, věř mi, jde to i když děláš v IT.

L..

  • ****
  • 302
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #12 kdy: 27. 08. 2019, 10:57:00 »
Bratranec je drevorubec.

Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty.

No, jen počkej, až tomu bratranci bude 40. On člověk nemládne a lézt na stromy bude těžší a těžší. A do důchodu daleko. To je obecně problém těchhle řemeslných profesí. Šikovný řemeslník si vydělá docela dobře, asi ne jak špičkový programátor, ale žít se s tím dá :) Jenže tělo začne časem odcházet. Třeba takový plynař nebo instalatér na tom je ještě dobře, ale zedníci, pokrývači, ti to mají blbé. A rizikové kácení bych viděl ve stejné kategorii.

Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #13 kdy: 27. 08. 2019, 11:11:48 »
Kdysi jsem už měl nakročeno pryč, i místo si našel...

Naštěstí mi došlo, že mne štvou jiné věci než samotné IT a po čtvrt roce byl v jiné firmě, s lepším kolektivem a hlavně s možností dělat věci řemeslně dobře a tedy i s uspokojením z práce.

Tím samozřejmě neříkám, že to tak musí být pro každého. Ale tak či onak bych začal spíš nějakou dlouhou (měsíc+) dovolenou, zpytováním duše a odpočinkem. Hlavně je důležité jít za něčím, co chci, ne jen od něčeho, co nechci.

f-k-r

  • ***
  • 104
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jak zdrhnout z IT?
« Odpověď #14 kdy: 27. 08. 2019, 11:17:01 »
Bratranec je drevorubec.

Tak tohle co jsi řekl je přesně TO co mě totálně se re na moji práci. Celý život jsem se jenom učil a vydával svoji duševní energii na získání nějakého nového skillu, a teď mám tvl nadváhu a z práce dojdu domu duševně vysáty.

No, jen počkej, až tomu bratranci bude 40. On člověk nemládne a lézt na stromy bude těžší a těžší. A do důchodu daleko. To je obecně problém těchhle řemeslných profesí. Šikovný řemeslník si vydělá docela dobře, asi ne jak špičkový programátor, ale žít se s tím dá :) Jenže tělo začne časem odcházet. Třeba takový plynař nebo instalatér na tom je ještě dobře, ale zedníci, pokrývači, ti to mají blbé. A rizikové kácení bych viděl ve stejné kategorii.

A to nesmí mít smůlu a spadnout nebo se zranit. Ono je toho více, známý se téměř celý život živil jako natěrač výškových konstrukcí, nejčastěji stožárů vysokého napětí, domů jezdil na víkendy nebo i méně často. Téměř to odnesla manželka, žila v trvalém stresu, aby se nezabil nebo nepotloukl jako někteří jeho spolupracovníci (měl štěstí, teď je spokojený důchodce).