Synology vs. QNAP

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #15 kdy: 08. 12. 2019, 14:20:34 »
Zkušenost s home/SOHO zařízeními (typicky routery) je obeně taková, že jakmile do zařízení nejde nahrát alternativní firmware, dříve nebo později se nějaký problém najde, a pak nemá uživatel prakticky žádnou možnost s tí něco udělat. Podle ohlasů na webu je Synology super, dokud všehcno funguje, při prvním problému a potřebě kontaktovat support, si nabijete hubu  ;D

https://community.spiceworks.com/topic/2140935-need-to-replace-synology-with-more-reliable-enterprise-nas-storage-suggestions?page=1

Virtualizaci to podporuje pouze na x86 CPU, takže modely s ARM A53 CPU máte smůlu. Na druhou stranu ty Intel NASy zase "podporují" Spectre a Meltdown  ;D

Kdyby sel na Synology vyhodit OS a nahradit nějakým univerzalnim Linuxem, asi bych to rovnou koupil a klidne to pouzival s defautnim DSM (s jistotou, ze to jde kdykoli vyhodit). Takhle je to ale sázka do loterie, navíc polovinu ceny dělá SW, který na funkci NAS vlastně ani nepotřebujete, a ty klikátka mají dost omezení (např. konfigurace Ext4 u nekterch uzivatel zpusobila nedostatek mista na HDD jen proto, že jim v pulce disku došly inody), ktere se pak blbe obchazi. Na cisty NAS se to asi pouzit da, nicmene za tu cenu uz lze postavit neco lepsiho sam. Zalezi asi na lenosti :D


Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #16 kdy: 08. 12. 2019, 19:19:17 »
Tak to vypadá, že v případě Synology nelze "encrypted folders" sdílet pomocí NFS, encrypted volume to pak pro jistotu neumí vůbec. Dobré vědět předem, než koupit NAS a pak se divit, co všechno to vlastně neumí.

https://www.reddit.com/r/synology/comments/aqei71/ds918_full_diskvolume_encryption/egflhnj/

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #17 kdy: 09. 12. 2019, 09:35:54 »
Já jsem celkem spokojeným uživatelem Synology, už cca 6 let. Rukou mi prošly malý jedno/dvoudisky, ale i 4bayové DSka střední třídy.

Já bych to shrnul takto: pokud vám něco odejde, je to trochu o držku. Jenže. Je to úložistě, nikoliv backup zařízení. Pokud chcete zálohovat, zálohujte, ale prosím uvědomte si, že NAS storage není backup storage. 
Je to na rychlý přístup k velké kapacitě a funkcionalitám.

Pro enterprise to asi není, souhlas, už jen těmi appkami co to má. Ale poměr cena/výkon je prostě super.
Domácí NASko je to fantastické.
Zacílení je na technizujícího běžného uživatele . Naklikáte tam docela slušnou funkcionalitu. Řekl bych, že to je taková analogie Ubuntu v linuxech. Všichni na to nadívají, ale spousta linux lidí to používá, protože to převážně funguje a nemají čas se babrat s hardocore distrama. Pokud to někoho uráží, jeho boj.

Pokud si umíte rozjet (a chcete spravovat a udržovat) FreeNAS, tak to asi není pro vás. Ale tak otázka nestála. OP chtěl porovnat QNAP a Synology.  Já sice nemůžu nic říct o QNAP, ale Syno je fajn.

-K-

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #18 kdy: 09. 12. 2019, 16:26:13 »
Tak ono Synology neumí ani pořándě ssh/scp. Podle jejich (security) policy je může použít jen uživatel ve skupině Admin, což prakticky znamená, že se to nedá smysluplně používat. Takový backup skript využívající scp nebo rsync přes ssh s administrátorskými právy je naprostý bizár, podle Synology evidentně best practice.

Svěřte takovým ignorantům svoje data. :P

https://community.synology.com/enu/forum/1/post/125859

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #19 kdy: 09. 12. 2019, 20:46:46 »


AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #20 kdy: 09. 12. 2019, 21:25:43 »
Backupovat rsyncem pod Adminem je fakt oficialni postup:  :-X
https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/tutorial/Backup/How_to_back_up_Linux_computer_to_Synology_NAS

Nevim, ted jsem si to doma naklikal, vytvoril jsem uzivatele rsync, dal privilegia rw jen na urcity svazek ... a vse funguje...
Rsyncnul jsem si na NASko nejake blbosti.
Asi mluvime kazdy o necem jinem?

EDIT: jdou tam i LDAP useri ...

-K-
« Poslední změna: 09. 12. 2019, 21:30:11 od AgentK »

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #21 kdy: 09. 12. 2019, 21:44:37 »
Přehlédl jste to "ssh". Mají to i v tom příkladu dole:

rsync -ave ssh admin@hostname ....

Protože bez admina to prostě neuděláte. Zakázat userům používat ssh a zdůvodňovat to zvýšením bezpečnosti je prostě idiocie.
V předchozích verzích šlo editovat konfiguráky a Synology to přepisovalo "jen" při rebootu. Teď už to zdá se "opravili" definitivně.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #22 kdy: 12. 12. 2019, 19:22:41 »
Přehlédl jste to "ssh". Mají to i v tom příkladu dole:

rsync -ave ssh admin@hostname ....

Protože bez admina to prostě neuděláte. Zakázat userům používat ssh a zdůvodňovat to zvýšením bezpečnosti je prostě idiocie.
V předchozích verzích šlo editovat konfiguráky a Synology to přepisovalo "jen" při rebootu. Teď už to zdá se "opravili" definitivně.

Neprehledl... je pekne ze na Synology nadavate, ale v tomhle se mylite. -ave ssh jsem samozrejme pouzil a rsync uzivatel neni administrator.

-K-

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #23 kdy: 12. 12. 2019, 21:03:22 »
Jakým způsobem jste to zprovoznil a jakou máte verzi DSM?

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #24 kdy: 12. 12. 2019, 21:19:03 »
Mam DSM 6.2.2u3 (update na 4 je ve fronte). Zprovoznil jsem to uplne beznym zpusobem, vytvoril jsem volume, usera, zapnul rsync s ssh.
Nevim, opravdu nic zvlastniho.

-K-

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #25 kdy: 12. 12. 2019, 21:30:09 »
Tak Synology tvrdí, že ssh může použít pouze uživatel ve skupině "administrators":
https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/tutorial/General_Setup/How_to_login_to_DSM_with_root_permission_via_SSH_Telnet

Existoval na to temporary workaround, ale ten už podle všeho nefunguje. Proto je podivné, že vám to funguje "out of the box". Jste si jistý, že daný uživatel není ve skupině "Administrators"?

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #26 kdy: 13. 12. 2019, 08:44:23 »
Tak Synology tvrdí, že ssh může použít pouze uživatel ve skupině "administrators":
https://www.synology.com/en-global/knowledgebase/DSM/tutorial/General_Setup/How_to_login_to_DSM_with_root_permission_via_SSH_Telnet

Existoval na to temporary workaround, ale ten už podle všeho nefunguje. Proto je podivné, že vám to funguje "out of the box". Jste si jistý, že daný uživatel není ve skupině "Administrators"?

Aha, to co jste poslal je login pres SSH do admin CLI. To me neprekvapuje ze shell dostanete jen pokud jste admin.
Ja behem te diskuze nabyl dojmu ze Vam jde o rsync.

Takze: SSH pro beznyho usera co chce syncovat fajly shell nepotrebuju.
RSYNC over SSH funguje pro jakyhokoli usera s patricnymi pravy, ale nemusi byt v Administrators.

-K-

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #27 kdy: 13. 12. 2019, 16:11:05 »
V tom případě jaký shell má user uveden v /etc/passwd místo "nologin"?

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #28 kdy: 14. 12. 2019, 20:31:33 »
Používám DS Synology od roku 2013 jako domácí úložiště a jsem s ním velmi spokojen.

AgentK

  • ***
  • 129
  • Evolve or die!
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #29 kdy: 15. 12. 2019, 19:17:53 »
V tom případě jaký shell má user uveden v /etc/passwd místo "nologin"?

Kód: [Vybrat]
admin@nas:~$ cat /etc/passwd | grep rsync
rsync:x:1033:100:rsync user:/var/services/homes/rsync:/sbin/nologin
admin@nas:~

Vše jsem raději ještě vyzkoušel, jestli to nedělá nějaký fallback. Nedělá, jede to krásně přes SSH.

-K-