Synology vs. QNAP

Synology vs. QNAP
« kdy: 23. 08. 2019, 19:57:17 »
Před xxx lety jsem používal doma i ve firmě sitova uloziste QNAP. Opustil jsem od nich, jelikož jsem okusil Synology a řekl jsem si, že QNAP zaspal dobu. Nyní jsem koukal, že to šlo dost dopředu. Je tu někdo, kdo má zkušenosti s QNAPEM? Prip srovnani ze synology


Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #1 kdy: 23. 08. 2019, 21:51:16 »
Synology - víc moderní technologie, ale často dost zanedbaná (zjednodušená) implementace.
QNAP - víc do hloubky, ale méně do šíře.

Co se týče hardwaru, katastrofa je obojí. Ani jedno se nemůže poohlížet na enterprise. Drahá Synology (50+ kKč) nemají dost enterprise funkcí. Drahé QNAPY zase mají ošizený hardware (redundantní zdrojde, kde odchází backplane apod.).

Synology hybrid raid (btrfs) - katastrofa. Když to funguje, vypadá to skvěle. Když "správně" vyhnije disk, nedá se to už ani synchronizovat a záchrana dat je opravdu chuťovka.

Jak Synology, tak QNAP bych bral domů nebo do malé firmy, a striktně po třech letech obměnit. Riziko selhání je pak velké (prosím nepište mi sem, že už 10 let běžíte bez problémů - i já takové případy znám, ale znám taky případy, že po 3 letech vypadne elektřina a Synology / QNAP se už nespustí).

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #2 kdy: 24. 08. 2019, 10:51:33 »
Ano, po třech letech mi odešla síťová karta na DS212.
Koupil jsem si DS218, přehodil disky a vše plynule naběhlo.
Disky jsou Red Caviar a drží více než 5 let.
Starou DS212 mám připravenou na náhradní díly. Možná jednom odešly kondenzátory, ale kdo má čas to opravovat?

rr-zz

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #3 kdy: 18. 10. 2019, 17:53:03 »
Co se týče hardwaru, katastrofa je obojí. Ani jedno se nemůže poohlížet na enterprise. Drahá Synology (50+ kKč) nemají dost enterprise funkcí. ...
A co jsou prosím ty "enterprise" funkce které nemaji vyšši řady Synology ?

Jak Synology, tak QNAP bych bral domů nebo do malé firmy, a striktně po třech letech obměnit. Riziko selhání je pak velké (prosím nepište mi sem, že už 10 let běžíte bez problémů - i já takové případy znám, ale znám taky případy, že po 3 letech vypadne elektřina a Synology / QNAP se už nespustí).
a to já klidně napíšu  - zákldní a levné modely 2-4 diskové běží 10 a víc let bez problémů..   některé nejsou na UPS a výpadky občas jsou... vždycky to naběhlo a jede to dál. Dokonce i disky jsou v pořádku (celkově mluvím asi o 25kusech).
Nikdy jsem žádný model nemusel reklamovat (ani zdroj). Divný co ?

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #4 kdy: 18. 10. 2019, 17:57:32 »
A co jsou prosím ty "enterprise" funkce které nemaji vyšši řady Synology ?

Katastroficky se vyžhavují zdroje (i u vyšších řad, s redundantními), iSCSI tak možná na domácí hraní.
Některé vady disků nejsou dobře detekovány a pole se rozpadne a nejde sesynchronizovat (ať už je to na klasickém svazku, nebo btrfs).
O bezpečnosti nemluvě.

a to já klidně napíšu  - zákldní a levné modely 2-4 diskové běží 10 a víc let bez problémů..   některé nejsou na UPS a výpadky občas jsou... vždycky to naběhlo a jede to dál. Dokonce i disky jsou v pořádku (celkově mluvím asi o 25kusech).
Nikdy jsem žádný model nemusel reklamovat (ani zdroj). Divný co ?

Já Vám zase můžu ukázat plejádu reklamací, nebo půjčit kousky, co do tří měsíců bezpečně oddělají disky (asi kvůli napájení, protože chlazení funguje).

Proto to v podnikovém prostředí nemůže obstát.


PanVP

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #5 kdy: 18. 10. 2019, 19:01:36 »
Určitě bych dal přednost Synology.

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #6 kdy: 19. 10. 2019, 15:53:58 »
Já Vám zase můžu ukázat plejádu reklamací, nebo půjčit kousky, co do tří měsíců bezpečně oddělají disky (asi kvůli napájení, protože chlazení funguje).

Takže po kúpe 2-4 diskového NASu preventívne si kúpiť aj kvalitnejší 12V adaptér?  Alebo rovno si zbastliť 12V lineárny stabilizátor s trafom z EI prechov?  ;D ;D ;D

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #7 kdy: 21. 10. 2019, 05:02:53 »
A co jsou prosím ty "enterprise" funkce které nemaji vyšši řady Synology ?

Katastroficky se vyžhavují zdroje (i u vyšších řad, s redundantními), iSCSI tak možná na domácí hraní.
Některé vady disků nejsou dobře detekovány a pole se rozpadne a nejde sesynchronizovat (ať už je to na klasickém svazku, nebo btrfs).
O bezpečnosti nemluvě.

a to já klidně napíšu  - zákldní a levné modely 2-4 diskové běží 10 a víc let bez problémů..   některé nejsou na UPS a výpadky občas jsou... vždycky to naběhlo a jede to dál. Dokonce i disky jsou v pořádku (celkově mluvím asi o 25kusech).
Nikdy jsem žádný model nemusel reklamovat (ani zdroj). Divný co ?

Já Vám zase můžu ukázat plejádu reklamací, nebo půjčit kousky, co do tří měsíců bezpečně oddělají disky (asi kvůli napájení, protože chlazení funguje).

Proto to v podnikovém prostředí nemůže obstát.

Zcela správně.
A proto:
http://www.backupreview.info/2019/06/24/synology-holds-the-second-largest-market-share-of-data-storage-in-switzerland%E2%80%99s-it-markt-report-2019/

robac

  • ***
  • 198
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #8 kdy: 21. 10. 2019, 09:32:29 »
Zcela správně.
A proto:
http://www.backupreview.info/2019/06/24/synology-holds-the-second-largest-market-share-of-data-storage-in-switzerland%E2%80%99s-it-markt-report-2019/

  :) :) :)
  A co ta čísla znamenají?
 To jako ten koláč má dohromady 99% ? To mi (ve spojení s "the results show that 17% of respondents have deployed Synology products into their environments") chcete říci, že neexistuje (nemalá) část zákazníků, kteří používají zařízení od více výrobců?

 Já bych tvrzení pana Šilhavého přeformuloval takto:
 Synology nemůže obstát jako enterprise storage. Tj. jako backup storage je OK, tam kde potřebujete výkon, spolehlivost, IOPS (např. storage pro virtualizaci) nikoliv.

 A tak bych také interpretoval ta čísla - Synology se často používá na backupy nebo na nekritické aplikace, kterými si nechcete "zasvinit" hlavní storage. To ale neznamená, že hraje s EMC, HPE nebo NetApp stejnou ligu...

PanVP

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #9 kdy: 21. 10. 2019, 14:35:43 »
Synology se používá na kamerové systémy a těžko si dovedu představit, co tam dát lepšího.
A doba analogových rekordérů už je skutečně dávno pryč! Chlap k padesátce se už nedokáže naučit nic nového, proto se ještě občas objevují, ale jsou skutečně out.

Synology je skvělé pro zálohování VMware, migrace a všechno to okolo, udělá neskutečnou práci s minimální cenou.
Jako zálohovací řešení, opět 100% Synology.

Naopak, když potřebujete RDMA, >64 GB cache a konektivitu přes 20 Gb, už bych tam dal Dell.

Pokud na danou věc máte méně než 50k, prostě kupte Synology.

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #10 kdy: 21. 10. 2019, 15:17:35 »
To si skoro můžete hodit korunou, obojí je levný  NAS pro domácí použití nebo menší firmu. QNAP po čase měním kvůli novým funkcím, Synology mi u jednoho klienta odešly dva kusy tři měsíce po sobě oba stejně (tyden po zaruce, nastesti byla na tu závadu prodloužená záruka a byly v clusteru, tak to bylo bez ztráty obsahu). Největší hrůzu mám z těch, které někdo dodal a nechal zákazníkovi - minulý týden jsem řešil mrtvý počítač, který se údajně zálohoval na nějaký NAS, na značce nesejde. Disk v PC v tahu a po najití přístupových údajů k NAS serveru překvapení - obsazeny prostor na 4TB RAID-1 oddílu byl 1GB. Zákazník vypadal překvapeně, když jsem mu vysvětloval, že krabička, kterou mu kvůli GDPR dali na zálohy je bez dat a žádné zálohy tam opravdu nejsou....  Funguje obojí, funkčně je to cca totéž, cenou taky. Jen bych nepřeceňoval možnosti těchto malých NAS serverů a neporovnával je s ničím lepším (a taky řádově dražším).

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #11 kdy: 04. 12. 2019, 17:47:03 »
jak je na tom Synology se záplatama? Demo DSM vypadá velmi pohodově.

Vyplatí se pro domácí NAS (storage + backup) koupit tohle hotové řešení, nebo je lepší postavit si něco svépomocí (třeba u Routerů je situace nebýt Openwrt naprosto tragická)

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #12 kdy: 05. 12. 2019, 13:40:18 »
U Synology se mi libi, ze je mozne zablokovat nebo povolit jednotlive porty, u Qnap nikoliv - jen IP adresy

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #13 kdy: 06. 12. 2019, 17:20:33 »
Na synology je podivné, jak cpou zákazníkům BTRFS, zejména pokud je v plánu virtualizace, tak je tento FS povinný. QNAP vypadá poněkud lépe přizpůsobitelný po stránce HW i nastavení, některé modely mají PCIe slot nebo dokonce HDMI.

Zejména u Synology nevidím moc důvod kupovat cokoli mimo nejlevnější model jako low-power & low-cost HW a použít to čistě jako síťové uložiště. Dát 10k za NAS kvůli možnosti provozovat tám pár přiblblých aplikací a pak se potýkat z nemyslnými a zbytečnými omezeními není zrovna výhodné.

Re:Synology vs. QNAP
« Odpověď #14 kdy: 06. 12. 2019, 23:17:26 »
U Synology se mi libi, ze je mozne zablokovat nebo povolit jednotlive porty, u Qnap nikoliv - jen IP adresy
Mozte to prosim trochu rozviest? Compu a preco chcete blokovat porty, co s tym ma NAS?

Na synology je podivné, jak cpou zákazníkům BTRFS, zejména pokud je v plánu virtualizace, tak je tento FS povinný. QNAP vypadá poněkud lépe přizpůsobitelný po stránce HW i nastavení, některé modely mají PCIe slot nebo dokonce HDMI.

Zejména u Synology nevidím moc důvod kupovat cokoli mimo nejlevnější model jako low-power & low-cost HW a použít to čistě jako síťové uložiště. Dát 10k za NAS kvůli možnosti provozovat tám pár přiblblých aplikací a pak se potýkat z nemyslnými a zbytečnými omezeními není zrovna výhodné.
Preco je podla vas divne ze tlacia BTRFS? Okrem toho ze zerie CPU/RAM? Pokial viem BTRFS ma napr moznost robit snapshoty, deduplikaciu na urovni blokov a pod. Resp mali ste na mysli ten Synology hybridny RAID SHR?. Mate nejaky typ na lacne a spolahlive zariadenie bez priblblych aplikacii?

Mna by zaujimalo niekolko veci:

1. Ako to je pri tychto zariadeniach ked zdochne disk. Jednoducho ho vymenim za novy, pockam kym sa RAID syncne a ide to automagicky dalej?
2. Skusal niekto pichnut disky zo Synology/QNAP do Linuxu a tak obnovit data?
3. Mam nad diskami kontrolu v zmysle ze si na nich viem napr spravit particie podla seba, alebo to je vsetko skryte za klikatka?
4. Vidim vcas napr. podla S.M.A.R.T. ze sa diskom je nieco zle, alebo sa to dozviem ked mi disk vykape?
5. Aky RAID pouzivate a preco? Kdesi som cital ze RAID sa voli aj podla toho ake data chcete najcastejsie ukladat. Napr ak mate multimedia tak by par vadnych blokov vadit nemalo.
6. Maju tieto zariadenia klasicku Linux konzolu cez SSH, viem si napr. predstavit pichnut do NAS zdochynajuci externy USB disk a nechat ho chrustit cez DDRESCUE pod SCREENOM, ide to?
7. Je konfiguracia obmedzena na disky vo vnutry Bayov, napr je mozne do NAS cez USB pichnut Hotspare disk ktory sa "zobudi" len ked to bude treba?
8. Je mozne napr pouzit externy USB disk ako zalohovacie medium, napr raz za tyzden skopirovat konkretnu zlozku z NAS na USB disk?
9. Pred pridanim diskov do NASka ich napr kontorlujete cez badblocks?
10. Vypinate NAS resp jeho disky alebo ich nechavate bezat 24/7?
11. pouzivate v RAIDE aj SSD disk ako cache?
12. Existuje nieco ako OpenWRT pre Synology/QNAP? alebo to ani nieje treba vzhladom k tomu ze je mozne dosinstalovat plno balickov?
13. Na co pouzivate virtualky na NAS? Mozem napr vo virtualke pustit PFsense a pokial ma NAS 2 LAN porty tak ho pouzit aj ako router?
14. Pouzivate NAS aj ako Plex/DLNA?

PS: Tiez zvazujem ci kupit nieco hotove alebo poskladat vlastny NAS, moje primarne pouzitje je pre domacnost.

Dakujem
« Poslední změna: 06. 12. 2019, 23:22:39 od wakatana »