Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #15 kdy: 12. 08. 2019, 15:47:36 »
...

Jenže české (a celkově evropské kontinentální) právo se nedívá na to "co by se mohlo stát", ale na to, co se skutečně stalo. Proto také existuje tzv. volné posuzování důkazů soudy - stejný důkaz v jiném kontextu může přivodit jiný důsledek.

Pokud např. o dlouholetém vedoucím skautů začnu rozhlašovat, že "podezřele zve chlapce k sobě domů" je ta zpráva způsobilá zapřičinit úplně jinou újmu, než když to samé prohlásím o řidiči kamionů, který 25 dní v měsíci je v zahraničí.

V obou případech nastane vyšetřování, a řekněme, neprokáže se vina. V obou případech budou podezřelí vyslechnuti a vyšetřovatel či státní zástupce neshledá důvody pro zahájení trestního řízení. (Po tento moment jsou oba na tom stejně).

Jenže v prvním případě skautský vedoucí ztratí na několik let práci, protože rodiče mu děti nesvěří. V druhém případě řidič kamionu asi o práci nepřijde, protože jeho zaměstnavatel nemusí toto podezření nijak řešit.

Takže: stejná informace (= podle Vás "pomluva"), ale ve skutečnosti první pomluvou je, druhé pomluvou není.


Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #16 kdy: 12. 08. 2019, 15:48:23 »
@iAtrix

Já bych to řešil tak že bych si o tom 1/2 hodiny promluvil s právníkem, často mívají první konzultaci zdarma, možná už jenom výzva od právníka ho pomůže zastrašit.
Rozhodně bych se pokusil si zajistit nějaký důkaz nebo svědectví, zaměstnavatele bych o tom dopředu veřejně informoval aby byl v obraze a věděl jak na tyto pomluvy reagovat a nedělo se to aniž bys o tom věděl.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #17 kdy: 12. 08. 2019, 15:51:34 »
@Miroslav Šilhavý

Prokazování bude těžké, hlavně s ohledem na svědectví, ale tím že aktivně šíří lež za jasným účelem nebude tak těžké doložit úmysl - lež a úmyslně veřejně. Jestli to už mělo dopad malý, žádný nebo obrovský je jedno, v tom odstavci se mluví o potenciálu.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #18 kdy: 12. 08. 2019, 15:55:12 »
tím že aktivně šíří lež za jasným účelem nebude tak těžké doložit úmysl - lež a úmyslně veřejně. Jestli to už mělo dopad malý, žádný nebo obrovský je jedno, v tom odstavci se mluví o potenciálu.

Lhát není trestné.
Trestný je podvod (důsledek lži, který vede k obohacení mě, nebo někoho jiného), nebo třeba zmiňovaná pomluva.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #19 kdy: 12. 08. 2019, 16:10:05 »
@Miroslav Šilhavý

Není, to ani nikdo netvrdil, ale zde je lež prokazatelná a zde je lež jeden ze skutků který vede k naplnění podstaty pomluvy.


Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #20 kdy: 12. 08. 2019, 19:50:39 »
Podle mne lez ma kratke nohy, nicmene chapu, ze tohle muze byt vysoce deprimujici.

Na tvem miste, kdyz budes priste davat reference, proste dopredu rekni, ze kladne reference od te firmy necekas, rekni proc a poskytni reference na dalsi dve predchozi zamestnani. Popr. na nejakeho kolegu o kterem vis, ze te nepomluvi do nesmyslu.

V mem pripade uprimnost vzdycky fungovala, ne vzdycky to bylo jednoduche, ale nakonec z tebe ty "ho*na" stecou, kdyz mas ciste svedomi.

Pokud je uz nekde verejne o tobe neco napsano, to muze sahnout nekam po tech pravnikach jak tu jini doporucuji. Jestli ses na pracaku, tak to nahlas na pracaku, uvidis co se bude dit za coromoro =)

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #21 kdy: 13. 08. 2019, 10:03:43 »
...

Jenže české (a celkově evropské kontinentální) právo se nedívá na to "co by se mohlo stát", ale na to, co se skutečně stalo. Proto také existuje tzv. volné posuzování důkazů soudy - stejný důkaz v jiném kontextu může přivodit jiný důsledek.

Pokud např. o dlouholetém vedoucím skautů začnu rozhlašovat, že "podezřele zve chlapce k sobě domů" je ta zpráva způsobilá zapřičinit úplně jinou újmu, než když to samé prohlásím o řidiči kamionů, který 25 dní v měsíci je v zahraničí.

V obou případech nastane vyšetřování, a řekněme, neprokáže se vina. V obou případech budou podezřelí vyslechnuti a vyšetřovatel či státní zástupce neshledá důvody pro zahájení trestního řízení. (Po tento moment jsou oba na tom stejně).

Jenže v prvním případě skautský vedoucí ztratí na několik let práci, protože rodiče mu děti nesvěří. V druhém případě řidič kamionu asi o práci nepřijde, protože jeho zaměstnavatel nemusí toto podezření nijak řešit.

Takže: stejná informace (= podle Vás "pomluva"), ale ve skutečnosti první pomluvou je, druhé pomluvou není.

Sice chápu kam tím míříš, ale tvrdit o vedoucím skautů že přijde o práci je hodně vtipné. Je dost rozdíl mezi prací a koníčkem...

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #22 kdy: 13. 08. 2019, 10:26:48 »
Sice chápu kam tím míříš, ale tvrdit o vedoucím skautů že přijde o práci je hodně vtipné. Je dost rozdíl mezi prací a koníčkem...

Jasně, nepřijde o práci, ale prostě ztratí kompletně morální kredit a významně to zasáhne do sféry jeho práv. Příklad měl prostě jen ukázat, že ta samá věta v jednom případě může být pomluvou a v druhém případě nemusí.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #23 kdy: 13. 08. 2019, 13:31:18 »
Sice chápu kam tím míříš, ale tvrdit o vedoucím skautů že přijde o práci je hodně vtipné. Je dost rozdíl mezi prací a koníčkem...

Jasně, nepřijde o práci, ale prostě ztratí kompletně morální kredit a významně to zasáhne do sféry jeho práv. Příklad měl prostě jen ukázat, že ta samá věta v jednom případě může být pomluvou a v druhém případě nemusí.
A ten řidič kamionu z vašeho příkladu o morální kredit nepřijde? To, jestli byl tou dobou doma, si stejně nikdo ověřovat nebude.

A to samé jsou ty telefonáty, ke kterým jste tuhle analogii dával. Prostě někdo šíří lži a chce jimi někoho poškodit. To, jestli má oběť kliku a ten lhář je provařený by snad nemělo mít až tak zásadní vliv.

"Ale pane soudce, jaký pokus o vraždu? Vždyť o mě všichni ví, že netrefím ani vrata od stodoly! A ani teď se nikomu nic nestalo!" 8)

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #24 kdy: 13. 08. 2019, 13:35:38 »
[A to samé jsou ty telefonáty, ke kterým jste tuhle analogii dával. Prostě někdo šíří lži a chce jimi někoho poškodit. To, jestli má oběť kliku a ten lhář je provařený by snad nemělo mít až tak zásadní vliv.

Ve skutečnosti to má vliv.

Představte si, že couváte s autem a přehlédnete chodce. V rychlosti cca 3 km/h se s ním střetnete.

Pokud to bude mladý člověk, řekne jen "au" a uskočí.
Pokud bude starší, možná ztratí rovnováhu a udělá si modřinu, ale ta určitě nevyžádá týden léčení (a tedy není to trestný čin).
Pokud se střetnete se staříkem, který má osteoporózu, a ten si při pádu na zem zlomí krček stehenní kosti, zalehne na dva měsíce v nemocnici - a možná už nikdy nezačne znovu chodit, možná dokonce na lůžku po půl roce zemře. V takovém případě budete souzen za ublížení na zdraví (s následkem smrti) z nedbalosti.

Tedy: stejná chyba (nekoukl jste se dobře do zrcátka), ale podle situace úplně jiný postih.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #25 kdy: 13. 08. 2019, 13:48:54 »
@Miroslav Šilhavý

Jenomže u takového činu je úplně jiná skutková podstata. U pomluvy, sám jsi to tu citoval, je definice už to "že může způsobit společenskou újmu", u té dopravní situace se přímo posuzuje škoda jak materiální tak i na zdraví

+ kde není žalobce není soudce a možná i kdyby ten s modřinou na konec policii zavolal ta zjistí, že se nedostatečně  věnoval couvání protože ho v zdrcátku musel vidět když jim změří úhly a pozice ... apod.
« Poslední změna: 13. 08. 2019, 13:52:31 od nepohodlný »

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #26 kdy: 13. 08. 2019, 13:55:12 »
[A to samé jsou ty telefonáty, ke kterým jste tuhle analogii dával. Prostě někdo šíří lži a chce jimi někoho poškodit. To, jestli má oběť kliku a ten lhář je provařený by snad nemělo mít až tak zásadní vliv.

Ve skutečnosti to má vliv.

Představte si, že couváte s autem a přehlédnete chodce. V rychlosti cca 3 km/h se s ním střetnete.

Pokud to bude mladý člověk, řekne jen "au" a uskočí.
Pokud bude starší, možná ztratí rovnováhu a udělá si modřinu, ale ta určitě nevyžádá týden léčení (a tedy není to trestný čin).
Pokud se střetnete se staříkem, který má osteoporózu, a ten si při pádu na zem zlomí krček stehenní kosti, zalehne na dva měsíce v nemocnici - a možná už nikdy nezačne znovu chodit, možná dokonce na lůžku po půl roce zemře. V takovém případě budete souzen za ublížení na zdraví (s následkem smrti) z nedbalosti.

Tedy: stejná chyba (nekoukl jste se dobře do zrcátka), ale podle situace úplně jiný postih.
Vybíráte si opravdu zajímavé analogie.

Ten vylhaný telefonát se přece nestal proto, že se dotyčný špatně podíval do telefonního seznamu. A pokud budu _cíleně_ najíždět na lidi, tak bych to měl schytat i kdyby všichni zvládli uskočit.

Od začátku se tu snad bavíme o _úmyslném_ jednání jehož cílem je někoho poškodit. Ta analogie by se hodila tak na situaci, kdyby ta pomluva začala jako špatně pochopený vtip. Ale tohle jsem tu nezaznamenal ani náznakem.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #27 kdy: 13. 08. 2019, 13:58:49 »
U pomluvy, sám jsi to tu citovat, je definice už to že může způsobit újmu, u té dopravní situace se přímo posuzuje škoda jak materiální tak i na zdraví.

Ten paragraf mluví o činu, "který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, ...". Tedy je nutné posuzovat v konkrétním případě konkrétní možnost něco způsobit. To se bude lišit jak situací, za které výrok zazněl, tak podle osoby, která ho pronesla (jiný dopad bude mít když něco pronese premiér země, než když to řekne Fanda po šesti pivech v hospodě), tak podle osoby o které ho pronesla (když o známém byznysmenovi řeknete "to je velký podvodník", patrně ho to poškodí méně, než když to začnete rozhlašovat o sousedovi - živnostníkovi).

Takže pokud bývalý zaměstnavatel šíří klepy, není to způsobilé značnou měrou zasáhnout do sféry práv jiné osoby. Protože i příjemce informace (tj. nový zaměstnavatel) umí jistě posoudit, že se může jednat o prostou mstu.

Sám zaměstnávám a párkrát jsem negativní reference dostal, a věřte mi, je dost jednoduché rozpoznat, kdy se snaží původní zaměstnavatel jen uškodit. Tedy, nemá to prakticky žádný vliv.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #28 kdy: 13. 08. 2019, 14:00:35 »
Ten vylhaný telefonát se přece nestal proto, že se dotyčný špatně podíval do telefonního seznamu. A pokud budu _cíleně_ najíždět na lidi, tak bych to měl schytat i kdyby všichni zvládli uskočit.

Taky to není pravda.
Pokud byste to dělal záměrně a nic se nikomu nestane, dostanete nižší sazbu.
Pokud si to vyžádá léčení, dostanete vyšší sazbu za úmyslné ublížení na zdraví.
Pokud člověk zemře, budete souzen za zabití, možná i za vraždu.

Takže opět, stejná situace, ale podle skutečného důsledku jiná sazba.

Re:Bývalý zaměstnavatel mi dělá ze života peklo
« Odpověď #29 kdy: 13. 08. 2019, 14:12:38 »
Taky to není pravda.
Pokud byste to dělal záměrně a nic se nikomu nestane, dostanete nižší sazbu.
No však o tohle přesně mi jde. Dostanu nižší sazbu. Je to polehčující okolnost, ale pořád se nějaký trestný čin stal. Vy jste tady psal, že pokud těm telefonátům nikdo nebude věřit, tak to pomluva není.
... Takže: stejná informace (= podle Vás "pomluva"), ale ve skutečnosti první pomluvou je, druhé pomluvou není.

Citace
V tomto případě nejde o pomluvu, protože i Váš táta věděl, že se jedná o konkurenční praktiku.