Fanless 1Gbps switch

Fanless 1Gbps switch
« kdy: 06. 08. 2019, 19:15:27 »
Zdravím, k rozšíření sítě jsem použil switch Cisco SG350X-48 a optický modul MGBSX1. Narazil jsem na velmi zákeřný problém, switch je hodně hlučný a to i bez zátěže. Je mi jasné že rack switche jsou navržené do oddělené serverovny kde hlučnost nevadí. V mém případě je optika vyvedena do jedné z kanceláří a switch je umístěn hned vedle monitoru. Je mi líto zaměstnance který u toho musí sedět celý den. Na stránkách cisca jsem našel že 24portová verze SG350X-24 má také ventilátor. Existuje nějaký 1Gbps fanless switch do kterého by šel dát modul MGBSX1, stačil by i 12 portový.


Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #1 kdy: 06. 08. 2019, 23:06:35 »
D-Link DGS-1210-20 . Stojí asi o stovku víc, než ten cisco-originální MM transceiver ;-) Jo a transceiver možná budete potřebovat nový (netuším, zda má originální Cisco transceiver SPD EEPROMku kompatibilní s SFP MSA. Čínské "cisco-compatible" padělky s SFP MSA kompatibilní nebývají.) SFP transceiver do switche D-Link: buď "značkový" D-link, nebo se podívejte co umí Alternetivo.cz nebo FS.COM. Odhadem by v tom měly chodit transceivery kompatibilní s SFP MSA. Normální gigové SERDESové (na SGMII kašlat).

DgBd

  • ****
  • 282
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #2 kdy: 07. 08. 2019, 09:45:57 »
Osobně bych doporučil něco od HP (dnes řada Aruba 2530), některé jsou bez větráků. SFP většinou nekladou odpor a nevyžadují originální kousky od výrobce.
https://h20195.www2.hpe.com/v2/GetDocument.aspx?docname=4AA4-4245ENW

akorát si nejsem jistý tím, který operační systém ty switche používají ComWare/Procurve/ArubaOS, v každém případě bude libovolná varianta asi lepší než D-link (nic proti D-linku).

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #3 kdy: 07. 08. 2019, 10:46:42 »
Z Aruba 2530 rady je len J9777A Aruba 2530 8G Switch (536 €) / J9774A Aruba 2530 8G PoE+ Switch (704 €) bez ventilatora - oba maju 8 portov + 2 SFP/RJ45. Potom je este moznost L3kovy  JL258A Aruba 2930F 8G PoE+ 2SFP+ Switch (1420 €). Od Cisca su jedine pouzitelne WS-C2960CX-8TC-L ($1160) pripadne WS-C2960CX-8PC-L ($1430) s PoE a od Ubiquiti je bez ventilatora viac modelov ES-8-150W ($199), ES‑10X ($115) , ES‑10XP ($129) - vsetky maju 8 portov + 2xSFP a ES-24-LITE ($240) - 24 portov + 2xSFP (rada Unify vyzaduje kontroler, tak ich neuvadzam).

Vacsie prepinace s viac ako 8/10 portami su naozaj vynimocne bez ventilatora a spomenuti vendori ich neponukaju. Btw, niektore spominane prepinace umoznuju PoE passthrough (napajanie zariadenia a casto aj dalsieho PoE zariadenia z PoE uplinku) a v pripade kancelarskeho prepinaca by som siel touto cestou.

Vsetky ceny su zo standardneho GPL cennika, takze za beznych okolnosti cena bude podstatne lepsia v zavislosti od partnerstva.

A zabudol som na SFPcka - Cisco, aspon dakedy davno, nezozralo ine SFP ako Cisco (spominany switch spolu s SFP je SOHO odvodeny z Linksysov, takze to nie je Cisco :) ), Aruba (Premenovane HP ProCurve pouziva Aruba OS-Switch. Potom tu mame Aruba OS-CX, co je linuxova masina pouzita v rade 8300/8400, no a spominany Comware je pouzity v HPE FlexFabric/FlexNetwork prepinacoch - vsetko z toho je cenovo uuuplne inde.) zozerie cokolvek (od verzie 16.02, prikazom allow-unsupported-transceiver) a Ubiquiti zozerie vsetko.
« Poslední změna: 07. 08. 2019, 10:54:46 od Roman Priesol »

RDa

  • *****
  • 2 465
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #4 kdy: 07. 08. 2019, 11:41:37 »
mam v domacim racku nasazeny pasivni 8+1 SFP switch TL-SG2109WEB
https://www.tp-link.com/il/business-networking/managed-switch/tl-sg2109web/


5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #5 kdy: 07. 08. 2019, 13:17:01 »
Fanless L2(L3) switch nízké řady není dnes problém i se 48G porty. Problém bude s tou kampatibilitou gbiců. Zběžně jsem nikde nenašel oficiální i neoficiální kompatibilitu s jinými výrobci, obávám se, že se nevyhnete i záměně gbicu.
Nenapsal jste, co očekáváte za funkcionality od toho switche, pouze počet portů.
Fanless jsou určitě např. D-Link DGS 1210-16 až -48, pak např. sw řady HPE 1920S. Zyxel bude mít GS1920 či něco podobného, T-Link v této cenové hladině bude mít také fanless.

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #6 kdy: 07. 08. 2019, 14:31:39 »
Fanless L2(L3) switch nízké řady není dnes problém i se 48G porty. Problém bude s tou kampatibilitou gbiců.

...pokud mohu soudit na základě svých omezených zkušeností, tak čím levnější a méně značkový switch, tím míň ofrňuje ohledně SFPček. Je dobré volit SFPčka, u kterých je napsáno, že jejich EEPROM splňuje SFP MSA = že sedí IDčko varianty modulu, základní kontrolní součty, že jsou pravda udávané parametry (vůči switchi především rychlost). Vyhněte se SFPčkům, která jsou (údajně) "kódovaná" pro různé proprietární značky (Cisco, HP, Huawei apod.).

Nenapsal jste, co očekáváte za funkcionality od toho switche, pouze počet portů.
Taktak. Jestli to výkonné hlučné Cisco náhodou nebylo trochu kanón na vrabce, pro 12 počítačů... Nebo zda se nejedná o kdysi žůžasný hardware nacpaný fičurami, který je dneska dobrý spíš jako topné těleso.

Tím nechci tvrdit, že je D-Link nějaký zázrak. Firmware posledních generací překvapí podporovanými fičurami (možná především na papíře) a postupně uvnitř ubývají vodnaté elyty... ale nedělejme si iluze, že by nějak bezbolestně zapadl do "Cisco ekosystému" v rozsáhlejší síti, která využívá Cisco fičurky (AAA, dynamické VLANy, CDP, co já vím co dál - už třeba jenom syntax konfigurace. D-link má dvě velmi podobné řady, z nichž jedna má i konzolu a druhá jenom HTTP GUI).
D-linky mají větrání na bocích. Pokud chcete prodloužit životnost, přišroubujte nebo připáskujte switch z boku na stůl, aby ventiloval komínovým efektem.

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #7 kdy: 08. 08. 2019, 08:27:13 »
Fanless L2(L3) switch nízké řady není dnes problém i se 48G porty.

No, to si nejsem uplne jist. Treba Ubiquiti EdgeSwitch Light (skutecna spotreba 17W, meril jsem to) ktery byl puvodne vyraben jako fanless, dostal v dalsich revizich maly vetracek (coz jiste melo nejaky duvod).

Jinak pokud nekdo ma tip na fanless 1G switch s mensi spotrebou (idealne <10W u non-manag,24port) v cenove kategorii <5kKc, tak ho velmi uvitam.

5nik

  • ***
  • 133
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #8 kdy: 08. 08. 2019, 13:00:02 »
Jinak pokud nekdo ma tip na fanless 1G switch s mensi spotrebou (idealne <10W u non-manag,24port) v cenove kategorii <5kKc, tak ho velmi uvitam.
Pod 10 W se s 24 porty asi nedostanete (maximální zátěž), ale < 15W switche jsou k nalezení. To jsou ale hodnoty, které uvádí výrobci v datasheetech, jak je to v reálu netuším.

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #9 kdy: 08. 08. 2019, 13:15:21 »
Fanless L2(L3) switch nízké řady není dnes problém i se 48G porty.
No, to si nejsem uplne jist. Treba Ubiquiti EdgeSwitch Light (skutecna spotreba 17W, meril jsem to) ktery byl puvodne vyraben jako fanless, dostal v dalsich revizich maly vetracek (coz jiste melo nejaky duvod).

Souhlasím s Vámi, že 48 portů GbEth už je dost. On každý metalický port potřebuje nějaký minimální výkon přinejmenším ve výkonovém konci. Pravda je, že to dávno není 1 Watt per port, jako za starých časů... přesto i po čtvrt Wattu to na 48 portech dost naskáče. A třeba optické transceivery taky něco žerou. Našel jsem k tomu jakousi studii z roku 2012 - zajímavé čtení, resp. spíš obrázky (grafy). Je tam porovnání nějakého starého Cisca proti novějšímu levnému noname switchi.

17 W se dá důstojně pasivně uchladit, pokud máte žravé čipy přivázané na vnější žebrovanou plochu šasi o velikosti nejméně cca 5,25" CD-ROM mechaniky (lépe 2x tolik). A ta žebrovaná plocha musí samozřejmě zářit do prostoru, což 1U skříň nacpaná v racku mezi další 1U skříně splní dost těžko.

Bohužel podle mého Ubiquiti a Mikrotik u svých "all in one" produktů (včetně venkovních WiFi rádií) na můj vkus poddimenzovávají chlazení (tepelnou vazbu a teplosměnnou plochu). Některé jejich modely se cca dožijí konce dvouleté záruky.

Starší D-linky mívaly větráky, ale s postupným zlepšováním křemíku (jemnější litografie, nižší spotřeba) už jsou asi 3-4 generace bez větráků, včetně modelů 24+4 porty. Jestli mi to připadá úplně zdravé je jiná věc. Že jsem kutil, tak obvykle počkám na konec záruky, vlezu dovnitř, nahradím elyty polymerem a přidám podtočený větrák. Dřív jsem klempířil díru do šasi, dneska třeba jenom vyrobím uvnitř tiché dmychadélko, které říká vzduchu "tímhle směrem se budeš zvolna pohybovat". Pravda je, že u poslední generace už mě tohle nutkání opouští. Provozuji takových výtečníků pro vlastní potřebu asi 5-6 kusů a nejstaršímu je snad 12 let. Původní elyty to vzdaly cca po třech letech, polymery mě už asi přežijou - spíš mě štve starý firmware, který měl některé opravdu dementní vlastnosti... (tabulka MAC adres jenom per port apod.).

Jinak pokud nekdo ma tip na fanless 1G switch s mensi spotrebou (idealne <10W u non-manag,24port) v cenove kategorii <5kKc, tak ho velmi uvitam.

Koukám k D-linku že, rozdíl mezi nejnižším unmanaged 24port modelem a trochu lepším 28port modelem s managementem je asi dvojnásobek v ceně, ale jenom 2W ve štítkové spotřebě (15 vs 17 W). Což by odpovídalo - samotný management CPU není nijak výkonný, většina spotřeby jde na vrub switchovací matice a PHY čipů. Mám trochu pocit, že ta štítková spotřeba je nadsazená, ale nechce se mi tahat klešťák a řešit kam ho chňapnout...

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #10 kdy: 08. 08. 2019, 13:47:17 »
Dobrý den,
jako uvedl p. Roman Priesol, Ubiquiti pro Vás nevypadá špatně i cenově je to asi ok (pokud nemají ventilátor).

Slyšel o jste Turris Mox? Není to teda jen switch, je to router, ale jako switch to funguje taky. Pokud zapojíte tyhle moduly 2 za sebou https://www.discomp.cz/turris-mox-e-module-super-ethernet-boxed-version-_d90949.html?fulltextword=turris%20mox, tak máte 16 portový switch (max. jdou 3 za sebou = 24 port switch). K tomu si přikoupíte modul na optiku a je bohužel třeba i hlavní CPU modul. Tady je konfigurace, co vše tam můžete mít https://mox-configurator.turris.cz/.
Cenově je to ale víc jak 5000kč. Spotřeba do 15W určitě a bez větráku.

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #11 kdy: 08. 08. 2019, 15:07:18 »

Bohužel podle mého Ubiquiti a Mikrotik u svých "all in one" produktů (včetně venkovních WiFi rádií) na můj vkus poddimenzovávají chlazení (tepelnou vazbu a teplosměnnou plochu). Některé jejich modely se cca dožijí konce dvouleté záruky.
Starší D-linky mívaly větráky, ale s postupným zlepšováním křemíku (jemnější litografie, nižší spotřeba) už jsou asi 3-4 generace bez větráků, včetně modelů 24+4 porty. Jestli mi to připadá úplně zdravé je jiná věc. Že jsem kutil, tak obvykle počkám na konec záruky, vlezu dovnitř, nahradím elyty polymerem a přidám podtočený větrák. Dřív jsem klempířil díru do šasi, dneska třeba jenom vyrobím uvnitř tiché dmychadélko, které říká vzduchu "tímhle směrem se budeš zvolna pohybovat". Pravda je, že u poslední generace už mě tohle nutkání opouští. Provozuji takových výtečníků pro vlastní potřebu asi 5-6 kusů a nejstaršímu je snad 12 let. Původní elyty to vzdaly cca po třech letech, polymery mě už asi přežijou - spíš mě štve starý firmware, který měl některé opravdu dementní vlastnosti... (tabulka MAC adres jenom per port apod.).
Stacilo ak by tieto druholigove znacky davali kvalitne elity a zivotnost by stupla minimalne na dvojnasobok.
Tiez som kupil bratovi nejaky Zyxel za zaujimavu cenu s tym, ze ak sa kondiky nafuknu, tak ich vymenim.
Inac v praci sme mali jedno HP-cko, ktoremu 2 roky nesiel ventilator, kym som ho vymenil a funguje dalej a to pred poruchou mal natocenych 6-7 rokov. Druholigove switche by boli radi keby sa dozili tych 6-7 rokov a nie prezit 2 roky bez ventilatora.
Toto je jeden z rozdielov medzi kvalitnymi switchmi.


Inac fanless su aj HP 1420-24G 16W max spotreba a 1820-24G 22W max spotreba. 16-portove switche HP nerobi s SFP.

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #12 kdy: 08. 08. 2019, 18:12:01 »
Bohužel podle mého Ubiquiti a Mikrotik u svých "all in one" produktů (včetně venkovních WiFi rádií) na můj vkus poddimenzovávají chlazení (tepelnou vazbu a teplosměnnou plochu).

No to se teda hrube pletete

https://www.abctech.cz/mikrotik-wap-60g-rbwapg-60ad-60ghz-l3-base-station-image1-big_ies153528.jpg

CPU je z druhe strany PCB teplovodne prilepen na sedive telo radia ktere, jak si muzete vsimnout, tvori cele jeden velky chladic.

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #13 kdy: 08. 08. 2019, 19:03:19 »
Cenově je to ale víc jak 5000kč. Spotřeba do 15W určitě a bez větráku.

Switch definuje predevsim parameter, ze pakety prehazuje mezi porty wirespeedem. Troufam si tvrdit ze tato podminka u turrisu prepnuteho do switch mode nebude splnena protoze tam nesjou chipy optimalizovane na tuto cinnost.

Re:Fanless 1Gbps switch
« Odpověď #14 kdy: 08. 08. 2019, 23:39:03 »
Bohužel podle mého Ubiquiti a Mikrotik u svých "all in one" produktů (včetně venkovních WiFi rádií) na můj vkus poddimenzovávají chlazení (tepelnou vazbu a teplosměnnou plochu).

No to se teda hrube pletete

https://www.abctech.cz/mikrotik-wap-60g-rbwapg-60ad-60ghz-l3-base-station-image1-big_ies153528.jpg

CPU je z druhe strany PCB teplovodne prilepen na sedive telo radia ktere, jak si muzete vsimnout, tvori cele jeden velky chladic.

Velmi rád se hrubě pletu, děkuji za vykázání do příslušných mezí :-) a za odkaz na toho žebrovaného krasavce.

Asi vídám z nějakého důvodu ty levnější varianty. Např. velmi populární je zřejmě tenhle váleček:
https://mikrotik.com/product/RBGroove52HPnr2
Jeden shnilý jsem si rozebral, a nedivil jsem se, že tuhne.

Viděl jsem tuším nějaké podobné miniaturní rádijko integrované s anténou, to celé od Ubiquiti. Ale je to už pár let a ten dojem je matný.