Nový OS

Re:Nový OS
« Odpověď #75 kdy: 08. 08. 2019, 14:56:38 »
Co se týče jak definovat co má dělat driver grafické karty - tak souhlasím, ta definice bude možná složitější než vlasní driver, ale napíše se třeba jen jednou... Potom bude uživateli stačit říct - to je nová grafická karta...
Jo, bude mu stačit říct "tohle je nová grafická karta" a pak už to jenom nechá měsíc učit na clusteru, jehož provoz stojí tisíc dolarů denně. Možná pak bude mít funkční driver a možná ne. Rozhodně pokrok oproti stažení driveru z netu ;)

A jako chápu, že z principiálních důvodů je to momentálně nejspíš neproveditelné, nicméně někdo by mohl začít a ty principiální důvody jeden po druhém řešit a odstraňovat.
Principiální znamená principiální. Je to skoro jako bys říkal, že by měl někdo začít pracovat na odstranění důvodů nerealizovatelnosti perpetua mobile.

Vysnil sis prostě něco, co nedává smysl. Přitom existuje bambilion oblastí, kde použití AI smysl dává, na ty je potřeba se zaměřit. Pokud bys chtěl něco aspoň trochu blízkýho té tvé představě, tak je to právě ta optimalizace algoritmů pomocí GA. S tím se dá docela pěkně hrát i doma. Dneska už GA nejsou myslím moc populární, ale svého času s nima byla spousta srandy (pamatuju třeba Avida, Tierra). Za svých školních let jsem taky jeden simulátor umělého života (artificial life) napsal :) hodně mě to bavilo.


Re:Nový OS
« Odpověď #76 kdy: 08. 08. 2019, 15:05:45 »
Pointa byla v tom, koncept commandliny rozšířit do GUI, aby si mohl sám uživatel svoje GUI poskládat, bez nutnosti programovat, a aby to mohl ovládat z GUI a aby to by standard pro všechny aplikace. To dnes dělat zpravidla nemohu, ačkoli tam, kde by šlo jen o zpracování vstupu a poskytnutí výstupu (bez složitějších vzájemných interakcí komponent) to vidím jako realizovatelné.
Něco takového se už pro doménově specifické scriptování používá. Třeba blueprinty v Unreal enginu. Nebo graf filtrů v DirectShow. Dá se tam skládat z bloků bez jakéhokoliv programování.

Problém je trochu v tom, že tam nepříjemně rychle roste komplexita. Výsledkem složitějšího problému je neudržovatelný binec, ve kterém se vyzná možná tak původní autor. A to je ta složitost stále omezená tím, že je to specializované na velice úzkou doménu.

Re:Nový OS
« Odpověď #77 kdy: 08. 08. 2019, 15:39:16 »
Koncept binarnych rur povazujem uz za zastaraly. Sice riesi plno veci a pekne.
Ale objektove datovody v PowerShelly ho monokrat prekonali a viem lepsie pouzit simplisticke veci bez balastu typu prehadzovania stlpcov, sed, awk,...

Keby robim novy OS, tak shell by som nestaval na unixovych paipach, ale na niecom lepsom. (aj ked nejake paipy tam byt musia, lebo kzdy program by mal mat STDIN, STDOUT ale to len na ine veci).

Ano, a vámi souhlasím. Myslel jsem ty PowerShell datovody. Těmi jsem se inspiroval.

Re:Nový OS
« Odpověď #78 kdy: 08. 08. 2019, 15:41:57 »
Měl bych pro vás trochu přízemnější, ale zato realističtější námět: OS/desktop, který by znovu oživil a dal na první místo dokumentovou orientaci (~ "document-based app"). Tak, jak ji s ní začal NeXTSTEP, ale dotáhnout to dál.

Dnešní počítače fungují na abstrakci "soubor otevírám pomocí programu", což je vlastně pořád ještě dědictví někdejšího dávkového zpracování na sálových počítačích. Souvisí s tím pojmy jako "spustit program", "ukončit program", které jsou ve skutečnosti míň nutné, než se zdá - jsme na ně jenom navyklí.

Přitom ta abstrakce program-soubor moc neodpovídá lidskému způsobu uvažování a v některých oblastech už se od ní pomalu odchylujeme: webové aplikace nabízejí různá provázání, ne nutně nad souborem, spíš nad daty samotnými (různé pohledy na stejná data, různé průniky datasetů apod.). Na mobilech byl zase trochu upozaděný koncept spuštění programu - místo něj se (AFAIK) prostě odněkud obnoví stav, zobrazí UI a pak stav zase někam zapíše. Program klidně může trvale "běžet", protože je zastavený. Něco podobného má SmallTalk.

Triviální praktický příklad jedné věci: na škole jsme měli nějaký předmět o human-machine interaction a na jeden úkol jsem dělal papírovej model aplikace, kde jeden soubor byl vždycky v jednom okně a to okno mělo nahoře záložky, kterýma si člověk volil způsob zobrazení obsahu souboru - různé programy by se na to okno nějak "nalepily" podle toho, jestli s daným souborem umí nebo neumí pracovat. Úplně triviálně třeba pro LaTeX by jedna záložka byla "text" a druhá by byla "PDF". Nebyl by tam vůbec žádný koncept "převodu formátu souboru", byl by prostě jenom dokument, pořád jeden, na který se dá dívat různým způsobem (pod kapotou by klidně ukládání a převádění souborů mohlo být, ale uživatel by s tím vůbec nepracoval).

To jenom tak za mě, taková blbůstka, která mě tak před patnácti lety napadla, když jsem si četl o NeXTSTEPU a jeho revolučních UX nápadech :)

Re:Nový OS
« Odpověď #79 kdy: 08. 08. 2019, 15:56:36 »
Take pridam jednu starsi blbustku. Koncept GUI jmenem "Stripes" s prohledavatelnym menu. Jen tak pro inspiraci (nic prevratneho, ale zajimaveho). Zde link na video: https://www.youtube.com/watch?v=hXVDGc45nho


Re:Nový OS
« Odpověď #80 kdy: 08. 08. 2019, 17:47:24 »
Take pridam jednu starsi blbustku. Koncept GUI jmenem "Stripes" s prohledavatelnym menu. Jen tak pro inspiraci (nic prevratneho, ale zajimaveho). Zde link na video: https://www.youtube.com/watch?v=hXVDGc45nho

Jo malem bych zapomel. Stripes NENI muj koncept.

Re:Nový OS
« Odpověď #81 kdy: 08. 08. 2019, 20:54:03 »
Zatím jsem tady přišel na různé návrhy (počítám i svoje)
Non-Unixový systém, mirkokernel: a UI/UX:
PowerShell datovody, dokumentovaně/datově založená práce s daty, (dotykový vstupní monitor, ale bylo tu dost odpůrců)

A mnoho dalších
Dlouho jsem přemýšlel o AI driverech ale to mi přijde jako až moc SciFi.

clh

Re:Nový OS
« Odpověď #82 kdy: 09. 08. 2019, 12:23:34 »
Včera byl prezentován mobilní HarmonyOS, má být založen na mikrokernelu.

clh

Re:Nový OS
« Odpověď #83 kdy: 09. 08. 2019, 12:26:11 »
Non-Unixový systém

nerozumím, proč něco takového chcete. OS, na kterém nepoběží existující software, nemá šanci na úspěch.

Re:Nový OS
« Odpověď #84 kdy: 09. 08. 2019, 13:09:48 »
nerozumím, proč něco takového chcete. OS, na kterém nepoběží existující software, nemá šanci na úspěch.
Nejspíš proto, že stávající software nechce ;)

Jinak, POSIXová vrstva může být i jenom subsystém.

Re:Nový OS
« Odpověď #85 kdy: 09. 08. 2019, 13:23:30 »
nerozumím, proč něco takového chcete. OS, na kterém nepoběží existující software, nemá šanci na úspěch.
Nejspíš proto, že stávající software nechce ;)

Jinak, POSIXová vrstva může být i jenom subsystém.

Přesně tak 😀
Vy jste snad jeden s malá lidi na tomto vlákně kteří to chápou.

Re:Nový OS
« Odpověď #86 kdy: 09. 08. 2019, 13:31:41 »
A co takhle vzit to z opacneho konce. Nejprve premyslet o tom, co by ten pocitac mel delat a jake problemy resit. Pak popremyslet o tom, jak by se to dalo pouzivat a ovladat. A na techto zakladech pak popremyslet o tom, jak by to fungovalo uvnitr v backendu (kernel etc.).

Re:Nový OS
« Odpověď #87 kdy: 10. 08. 2019, 08:40:39 »
Triviální praktický příklad jedné věci: na škole jsme měli nějaký předmět o human-machine interaction a na jeden úkol jsem dělal papírovej model aplikace, kde jeden soubor byl vždycky v jednom okně a to okno mělo nahoře záložky, kterýma si člověk volil způsob zobrazení obsahu souboru - různé programy by se na to okno nějak "nalepily" podle toho, jestli s daným souborem umí nebo neumí pracovat. Úplně triviálně třeba pro LaTeX by jedna záložka byla "text" a druhá by byla "PDF". Nebyl by tam vůbec žádný koncept "převodu formátu souboru", byl by prostě jenom dokument, pořád jeden, na který se dá dívat různým způsobem (pod kapotou by klidně ukládání a převádění souborů mohlo být, ale uživatel by s tím vůbec nepracoval).

To jenom tak za mě, taková blbůstka, která mě tak před patnácti lety napadla, když jsem si četl o NeXTSTEPU a jeho revolučních UX nápadech :)

A mohlo by to treba vypadat takhle nejak? Jeden dokument v okne, v zalozkach aplikace, ktere s nim umi pracovat (ktere si otevre uzivatel), jakal=koliv editacce dokumentu se projevi ve vsech zalozkach (aplikacich).

Prikladam obrazek (viz priloha)...

Re:Nový OS
« Odpověď #88 kdy: 10. 08. 2019, 08:42:21 »
A mohlo by to treba vypadat takhle nejak? Jeden dokument v okne, v zalozkach aplikace, ktere s nim umi pracovat (ktere si otevre uzivatel), jakal=koliv editacce dokumentu se projevi ve vsech zalozkach (aplikacich).

Prikladam obrazek (viz priloha)...
Jo, tak nejak jsem to mel nacrtnute.

Re:Nový OS
« Odpověď #89 kdy: 10. 08. 2019, 09:21:44 »
A mohlo by to treba vypadat takhle nejak? Jeden dokument v okne, v zalozkach aplikace, ktere s nim umi pracovat (ktere si otevre uzivatel), jakal=koliv editacce dokumentu se projevi ve vsech zalozkach (aplikacich).

Prikladam obrazek (viz priloha)...
Jo, tak nejak jsem to mel nacrtnute.

KDE mela neco podobneho, ale obracene. V jednom okne byla pouze jedna aplikace a v zalozkach byly ruzne dokumenty. (pokud se to dobre pamatuji).

Na Linuxu se mi libi to, ze si clovek muze sve pracovni prostredi vybrat z mnoha dostupnych a ty navic nastavovat podle sve potreby. To na Windowsech maji jeden pristup a basta. Tak me napada, ze by mohl byt ten ruzny pristup i na urovni jednotlivych aplikaci. Coz uz se v podstate tak trochu deje - viz LibreOffice (modifikace textu jak nahore v panelech tlacitek, tak v postranni liste + mozno prepnout do zobrazeni kart).

Bylo by zajimave si nakonfigurovat nejake desktopove prostredi pro svuj zpusob prace a tento postup by pak respektovaly/umoznovaly jednotlive aplikace spoustene v tom prostredi (at uz se jedna o aplikace QT, GTK2, GTK3 etc.).