Nový OS

Re:Nový OS
« Odpověď #15 kdy: 05. 08. 2019, 22:10:49 »
Jen tak k tomu, mé vize UI jsou, no, velice odlišné od Xfce, i3, GNOME, Win Explorer, MacOS Kdoví co, Android či iOS. Je to stále GUI, ale úplně jiné paradigma.
...
Ergonomické, intuitivní rozpoložení, propracované strojové učení, unifikované rozhraní (alespoň nějak je donutit)...

Jakože se normálně zuby nehty držím hardwaru a spodních vrstev OS, tak tohle mě zajímá. Vyšší úroveň abstrakce / prázdninové fantazírování mě neuráží. Taky mám pár divokých nápadů, které se mi asi nikdy nepodaří realizovat. Takže: jestli se nestydíte a jestli to není obchodní tajemství, nechcete to víc rozvést? :-) Ať Vám to můžeme rozcupovat / dobré sci-fi mám taky rád.

A pokud to není vaše obchodní tajemství, jaké máte nápady vy?

Můžete prosím upřesnit v jakém ohledu to chcete rozvést?
Nebo mám poslat nějaké výkresy ohledně toho?

Me by treba zajimalo to strojove uceni. Mam silny dojem, ze to v UI nechci... ale treba se pletu. Tak by me zajimal usecase.
Pak by me zajimala ta ergonomie. Stacil by mi nejaky priklad co ke jinde neergonomicke a jak bys to resil.


Re:Nový OS
« Odpověď #16 kdy: 05. 08. 2019, 22:13:18 »
A pokud to není vaše obchodní tajemství, jaké máte nápady vy?
...
Můžete prosím upřesnit v jakém ohledu to chcete rozvést?
Nebo mám poslat nějaké výkresy ohledně toho?

O čem fantazíruju já: Do GUI nefušuju. Pro představu off topic třeba jedna opravdu letitá perpeťácká halucinace, delší dobu na slepé koleji... Od té doby se vyskytlo pár dalších témat na programování, citelně banálnějších... času je málo.

Co mě zajímá na Vaší tvorbě? Inu nějaké konkrétnější radikální nápady :-) Když přiložíte nějaký náčrtek / sreenshot prototypu, tak se určitě kolektivně rádi pokocháme :-) Možná bych měl upřesnit, že jsem konzerva, na běžné použití mi vyhovuje GUI cca na úrovni Windows95 / XFCE, v moderních dlaždicových systémech přivanulých z telefonů se ztrácím, po obrazovce nematlám, z VR si taky nesedám na zadek, ovládání hlasem se neujalo už mockrát. I proto mě zajímá, co ještě radikálně nového by se dalo vymyslet :-)

Re:Nový OS
« Odpověď #17 kdy: 05. 08. 2019, 22:20:30 »
Jen tak k tomu, mé vize UI jsou, no, velice odlišné od Xfce, i3, GNOME, Win Explorer, MacOS Kdoví co, Android či iOS. Je to stále GUI, ale úplně jiné paradigma.
...
Ergonomické, intuitivní rozpoložení, propracované strojové učení, unifikované rozhraní (alespoň nějak je donutit)...

Jakože se normálně zuby nehty držím hardwaru a spodních vrstev OS, tak tohle mě zajímá. Vyšší úroveň abstrakce / prázdninové fantazírování mě neuráží. Taky mám pár divokých nápadů, které se mi asi nikdy nepodaří realizovat. Takže: jestli se nestydíte a jestli to není obchodní tajemství, nechcete to víc rozvést? :-) Ať Vám to můžeme rozcupovat / dobré sci-fi mám taky rád.

A pokud to není vaše obchodní tajemství, jaké máte nápady vy?

Můžete prosím upřesnit v jakém ohledu to chcete rozvést?
Nebo mám poslat nějaké výkresy ohledně toho?

Me by treba zajimalo to strojove uceni. Mam silny dojem, ze to v UI nechci... ale treba se pletu. Tak by me zajimal usecase.
Pak by me zajimala ta ergonomie. Stacil by mi nejaky priklad co ke jinde neergonomicke a jak bys to resil.

Dobře, samozřejmě nemyslím jako Microsoft s nemam zájem nikomu vnucovat nějaké funkce a žádné věci viz kauza Siri, jen mě napadá nějaký koncept. Například LOKÁLNÍ analýza dat (s podporu exkluze) aby se vše hezky kategorizovalo.
Nebo já někdy vím co po počítači chci ale nevím jak mu to říct (zkrátka na co kliknout aby něco...), Tak mu zadám příkaz a dle nalezeni shody to navrhne a případně provede. Například u fotografie: udělej mi kolem očí kruh o poloměru šířky mého nosu.

Re:Nový OS
« Odpověď #18 kdy: 05. 08. 2019, 22:31:05 »
Jen s tím kruhem kolem očí byl jenom příklad.
Samozřejmě že by to šlo využít v mnohem účelnějších situacích. Počítač by se měl stát nástrojem na zpracování dat a samozřejmě i zábavu a práci, ale měl by něco zvládat i sám, což si nemyslím že bych mu měl prokazovat aby mi z Lednice přinesl šišku Uheráku, nakrájel na tenké plátky a pak mě tím krmil. To by bylo absurdní. Rozhraní mám pár konceptů ale pošlu je radši až budou hotové, nechci vás jimi děsit.

Re:Nový OS
« Odpověď #19 kdy: 05. 08. 2019, 22:43:32 »
Tak konečně na ten Hurd došlo...


Re:Nový OS
« Odpověď #20 kdy: 05. 08. 2019, 22:58:18 »
Tak konečně na ten Hurd došlo...

Jelikož by mělo jít o neUNIX tak těžko. Zatím je to ve fázi 7 papírů, ujetého bootovatelného prográmku a pár různých experimentū. Ale i tak, Hurd mi přijde zajímavý
« Poslední změna: 05. 08. 2019, 23:02:27 od oksoft »

Re:Nový OS
« Odpověď #21 kdy: 05. 08. 2019, 23:58:04 »
... Zatím je to ve fázi 7 papírů, ujetého bootovatelného prográmku a pár různých experimentū...

Jestli jste tím pokreslil a popsal už 7 papírů, tak to znamená, že nějaké nápady máte, a jdete systematicky na věc... to vypadá vážně, jen tak dál :-) A otestovat živý GUI software prototype asi nejlíp napřed "zavřený v okně" na nějakém existujícím OS, ne?

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový OS
« Odpověď #22 kdy: 05. 08. 2019, 23:58:37 »
[...] Rozhraní mám pár konceptů ale pošlu je radši až budou hotové, nechci vás jimi děsit.
tak to sem zvedavej s cim prijdes, chapu ze muze to byt odlisne nez Xfce ktere sem psal, protoze to jede cestu "classic old-school desktopu", ale treba GnomeShell prislo s (kontroverznim) pojetim desktopu jinak, plus jsou do nej ruzne doplnky na zmenu vzhledu/chovani, pak jsou ruzne dalsi (i teboiu nejmenovane DE) ktere cast resi jinak, pak jsou ruzne 3rd programy misto startmenu, pro rychle spousteni/hledani, proste neco co by melo byt ergonomictejsi/intuitivni/prelomove by muselo prijit s necim co tu jeste nebylo, s tim sveho casu prisel webOS a v kategorii mobilnich OS nebyl dodnes prekonan a nektere jeho casti Android i iOS zkopirovali/kopiruji :)

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Nový OS
« Odpověď #23 kdy: 06. 08. 2019, 00:28:08 »
"Offtopic"
Na zaklade teto diskuze jsem si na jeden OS vzpomel - Samantha. Diky za tip na film pro dnesni noc.
https://www.csfd.cz/film/312650-ona/prehled/
"/Offtopic"

Re:Nový OS
« Odpověď #24 kdy: 06. 08. 2019, 07:49:05 »
No, přijde mi že ten Unixový (v dnešní době Mainstreamova záležitost Linux) přístup je takový starší a vzhledem k dnešním možnostem a novým počítačům, potenciálnímu využití novějších přístupů (nemyslím ujetý cloudos) mi přijde fajn udělat něco od základu nového. Nic proti Linuxu, sám ho používám  :).

To já beru, ale pořád nemám dojem, že by zaznělo něco konkrétního. Jaké novější přístupy máš třeba namysli?

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový OS
« Odpověď #25 kdy: 06. 08. 2019, 09:11:23 »
sice to neni ne-unixovy system, ale je vice unixovy nez unixy, jmenuje se Plan9 a je genialni.

http://www.catb.org/esr/writings/taoup/html/plan9.html

http://doc.cat-v.org/plan_9/

Re:Nový OS
« Odpověď #26 kdy: 06. 08. 2019, 10:45:27 »
A co ArcaOS https://www.arcanoae.com/ (nástupce OS/2)? Má s ním někdo zkušenosti?

Re:Nový OS
« Odpověď #27 kdy: 06. 08. 2019, 11:28:42 »
Zirkon nebo L4/Genode jsou zajímavé a mají alespoň stopovou šanci se uchytit.

To už potom M3
https://os.inf.tu-dresden.de/papers_ps/asmussen-m3-asplos16.pdf

a nie L4


a dôvod


Hot Chips: A Symposium on High Performance Chips
Conference Sponsor IEEE Technical Committee on Microprocessors and Microcomputers.
Program

Held at The Memorial Auditorium, Stanford University, Palo Alto, California, Sunday-Tuesday, August 18-20, 2019.

Monday, 8/19/2019: Conference Day 1

    1:45 PM – 2:45 PM: Keynote 1: “Delivering the Future of High-Performance Computing with System, Software and Silicon Co-Optimization” by Dr. Lisa Su, CEO, AMD
https://www.hotchips.org/program/

Aj keď pravda je, že program  teraz vyzerá tak, že podľa Intelu je  Hot chips  nie o CPU/GPR/TPU/*PU ale o pikantných zemiakových/bramborových lupienkoch
« Poslední změna: 06. 08. 2019, 11:34:09 od Peter Fodrek »

Re:Nový OS
« Odpověď #28 kdy: 06. 08. 2019, 12:34:50 »
Nových OS je spousta i když ruku na srdce většina má nějaké unixove nebo alespoň posix kořeny, především proto aby se dali použít existující vývojářské nástroje, kompilery nebo knihovny.
Většinou jde o experimenty nebo učení se programovat a padají pod kategorii one man show.

gill

  • ****
  • 270
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový OS
« Odpověď #29 kdy: 06. 08. 2019, 12:44:33 »
Jen s tím kruhem kolem očí byl jenom příklad.
Samozřejmě že by to šlo využít v mnohem účelnějších situacích. Počítač by se měl stát nástrojem na zpracování dat a samozřejmě i zábavu a práci, ale měl by něco zvládat i sám, což si nemyslím že bych mu měl prokazovat aby mi z Lednice přinesl šišku Uheráku, nakrájel na tenké plátky a pak mě tím krmil. To by bylo absurdní. Rozhraní mám pár konceptů ale pošlu je radši až budou hotové, nechci vás jimi děsit.

jak to souvisí s OS? Tohle jde řešit na úrovni aplikací.