Nový OS

Nový OS
« kdy: 05. 08. 2019, 19:38:39 »
Ahoj,
Je zde místo pro nějaký moderní, ne-UNIXový operační systém?
Asi by šla inteligentní podpora Linux Aplikací jako to umí Windows doinstalovat nebo by byla výchozí.
V čem by měl být napsán? například Rust ten by mohl být fajn.
Nějaké jiné GUI než GNOME, KDE, Xfce,i3... Jaké.
Jen se ptám, jak by jste si to asi představovali pokud by to bylo takové jak jsem nahoře nastínil.

Děkuji.


Re:Nový OS
« Odpověď #1 kdy: 05. 08. 2019, 19:45:39 »
Kazdou chvili nejaky vznika.

Napr. https://cs.wikipedia.org/wiki/Fuchsia_(opera%C4%8Dn%C3%AD_syst%C3%A9m)

Pokud si chces hrat tak treba http://www.helenos.org/

nektere se moc noposouvaji https://www.jnode.org/


k3dAR

  • *****
  • 2 837
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Nový OS
« Odpověď #2 kdy: 05. 08. 2019, 19:46:21 »
neco hledas nebo chces napsat?
z meho pohledu je GNU/Linux + Xfce naprosto idealni, takze pokud mas tendence  k OS/UI, muzes se zapojit do vyvoje Xfce ;-)

Re:Nový OS
« Odpověď #3 kdy: 05. 08. 2019, 20:05:21 »
Je zde místo pro nějaký moderní, ne-UNIXový operační systém?

Je zde důvod něco takového chtít?

Re:Nový OS
« Odpověď #4 kdy: 05. 08. 2019, 20:25:27 »
Je zde místo pro nějaký moderní, ne-UNIXový operační systém?

Je zde důvod něco takového chtít?

Pokud se jedna o kernel, tak moznosti je zmena z monolitu na micro kernel. Prospelo by to predevsim bezpecnosti OS.
Jestli je neUnixovy mineno nekompatibilni s existujicim unix like systemy e.g. linux a jeho linux kernel.


Re:Nový OS
« Odpověď #5 kdy: 05. 08. 2019, 20:36:05 »
Jen by mě zajímalo podle těch věcí co jsem napsal jak by jste si to představovali

Re:Nový OS
« Odpověď #6 kdy: 05. 08. 2019, 20:43:22 »
Jen tak k tomu, mé vize UI jsou, no, velice odlišné od Xfce, i3, GNOME, Win Explorer, MacOS Kdoví co, Android či iOS. Je to stále GUI, ale úplně jiné paradigma.

Re:Nový OS
« Odpověď #7 kdy: 05. 08. 2019, 20:46:38 »
Jen by mě zajímalo podle těch věcí co jsem napsal jak by jste si to představovali

Tak vzhledem k předchozímu by to chtělo asi podrobněji + některé věci vysvětlit...

Jen tak k tomu, mé vize UI jsou, no, velice odlišné od Xfce, i3, GNOME, Win Explorer, MacOS Kdoví co, Android či iOS. Je to stále GUI, ale úplně jiné paradigma.

Tak potom asi nemá, protože uživatelé by stěží měli důvod přecházet na něco výrazně nového.

Re:Nový OS
« Odpověď #8 kdy: 05. 08. 2019, 20:50:06 »
Zirkon nebo L4/Genode jsou zajímavé a mají alespoň stopovou šanci se uchytit.

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Nový OS
« Odpověď #9 kdy: 05. 08. 2019, 20:53:22 »
Je zde místo pro nějaký moderní, ne-UNIXový operační systém?

Je zde důvod něco takového chtít?

Ja myslim ze je, existuje cela rada real world problemu (napr. nyni zbytecne zpomaleni diky chybam postrannich kanalu CPU), pripadne ruzne cross-ISA kompatibility, efektivita vyuziti HW, atd., kde by se nove myslenky urcite daly pouzit. No, jenze je to spis takova akademicka vec.

Treba jen takove Mach Ports nebo Android Binder, a to je nula nula nic invence (jen reseni problemu rychlejsiho IPC).

Re:Nový OS
« Odpověď #10 kdy: 05. 08. 2019, 21:02:08 »
Jen by mě zajímalo podle těch věcí co jsem napsal jak by jste si to představovali

Tak vzhledem k předchozímu by to chtělo asi podrobněji + některé věci vysvětlit...

Jen tak k tomu, mé vize UI jsou, no, velice odlišné od Xfce, i3, GNOME, Win Explorer, MacOS Kdoví co, Android či iOS. Je to stále GUI, ale úplně jiné paradigma.

Tak potom asi nemá, protože uživatelé by stěží měli důvod přecházet na něco výrazně nového.

Jako, koncepty ios a android byly ve své době také odlišné, ale uchytily se víc.
Osobně, nemám moc s Low-Level programováním zkušenosti, jsem spíš na programy, takže bych to asi nedělal já, možná bych rád dělal to rozhraní.
Ergonomické, intuitivní rozpoložení, propracované strojové učení, unifikované rozhraní (alespoň nějak je donutit)...

Re:Nový OS
« Odpověď #11 kdy: 05. 08. 2019, 21:26:48 »
Jen tak k tomu, mé vize UI jsou, no, velice odlišné od Xfce, i3, GNOME, Win Explorer, MacOS Kdoví co, Android či iOS. Je to stále GUI, ale úplně jiné paradigma.
...
Ergonomické, intuitivní rozpoložení, propracované strojové učení, unifikované rozhraní (alespoň nějak je donutit)...

Jakože se normálně zuby nehty držím hardwaru a spodních vrstev OS, tak tohle mě zajímá. Vyšší úroveň abstrakce / prázdninové fantazírování mě neuráží. Taky mám pár divokých nápadů, které se mi asi nikdy nepodaří realizovat. Takže: jestli se nestydíte a jestli to není obchodní tajemství, nechcete to víc rozvést? :-) Ať Vám to můžeme rozcupovat / dobré sci-fi mám taky rád.

Re:Nový OS
« Odpověď #12 kdy: 05. 08. 2019, 21:34:32 »
Je zde místo pro nějaký moderní, ne-UNIXový operační systém?

Je zde důvod něco takového chtít?

Ja myslim ze je, existuje cela rada real world problemu (napr. nyni zbytecne zpomaleni diky chybam postrannich kanalu CPU), pripadne ruzne cross-ISA kompatibility, efektivita vyuziti HW, atd., kde by se nove myslenky urcite daly pouzit.

No to je hezký, ale jak se to týká (ne)UNIXovosti?

Prostě by mě zajímalo, co tím autor myslel. Respektive co ho vede k takovému požadavku. @oksoft?

Re:Nový OS
« Odpověď #13 kdy: 05. 08. 2019, 21:48:47 »
Je zde místo pro nějaký moderní, ne-UNIXový operační systém?

Je zde důvod něco takového chtít?

Ja myslim ze je, existuje cela rada real world problemu (napr. nyni zbytecne zpomaleni diky chybam postrannich kanalu CPU), pripadne ruzne cross-ISA kompatibility, efektivita vyuziti HW, atd., kde by se nove myslenky urcite daly pouzit.

No to je hezký, ale jak se to týká (ne)UNIXovosti?

Prostě by mě zajímalo, co tím autor myslel. Respektive co ho vede k takovému požadavku. @oksoft?

No, přijde mi že ten Unixový (v dnešní době Mainstreamova záležitost Linux) přístup je takový starší a vzhledem k dnešním možnostem a novým počítačům, potenciálnímu využití novějších přístupů (nemyslím ujetý cloudos) mi přijde fajn udělat něco od základu nového. Nic proti Linuxu, sám ho používám  :).

Re:Nový OS
« Odpověď #14 kdy: 05. 08. 2019, 21:50:50 »
Jen tak k tomu, mé vize UI jsou, no, velice odlišné od Xfce, i3, GNOME, Win Explorer, MacOS Kdoví co, Android či iOS. Je to stále GUI, ale úplně jiné paradigma.
...
Ergonomické, intuitivní rozpoložení, propracované strojové učení, unifikované rozhraní (alespoň nějak je donutit)...

Jakože se normálně zuby nehty držím hardwaru a spodních vrstev OS, tak tohle mě zajímá. Vyšší úroveň abstrakce / prázdninové fantazírování mě neuráží. Taky mám pár divokých nápadů, které se mi asi nikdy nepodaří realizovat. Takže: jestli se nestydíte a jestli to není obchodní tajemství, nechcete to víc rozvést? :-) Ať Vám to můžeme rozcupovat / dobré sci-fi mám taky rád.

A pokud to není vaše obchodní tajemství, jaké máte nápady vy?

Můžete prosím upřesnit v jakém ohledu to chcete rozvést?
Nebo mám poslat nějaké výkresy ohledně toho?