Přípojky dílny na zahradě

mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #15 kdy: 22. 07. 2019, 22:32:02 »
Ad dotaz k sitovce: je tam jen oddelovaci transformator (viz napr http://www.farnell.com/datasheets/78237.pdf ). Navic pokud se nepletu tak stred toho trafa jde pres vn kondenzatory nekam do zeme, takze kdyz to dostane slehu ... tak je minimalne po sitovce, ale spis toho odejde vic. Tuto situaci jsem videl nekolikrat a pokud vim tak v roce cca 2000 u jednoho lokalniho ISP ktery delal instalace "nadivoko" to byl docela bezny jev po bource (panelakova instalace PC routeru nekde ve vytahovne...)

Divoke instalace mezi panelaky nebo RD/byty jsou take jiny pripad, tam je minimalne uz jen problem s moznym rozdilem potencialu, spatnym uzemnenim, atd.

To ze shori telefonni kabel je myslim dano spis jeho delkou (cele trasy) a "propojenosti" s dalsimi ucastniky.

Mne ale spis slo o instalaci ethernetu podobnou te moji planovane, tzn. RD a rozvod nekde po zahrade/apod.,


MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #16 kdy: 22. 07. 2019, 22:45:53 »
Ad dotaz k sitovce: je tam jen oddelovaci transformator (viz napr http://www.farnell.com/datasheets/78237.pdf ).

Diky za dodatecne info a odkaz.

Mne ale spis slo o instalaci ethernetu podobnou te moji planovane, tzn. RD a rozvod nekde po zahrade/apod.,

Pokud vyslovene nemusis pouzit metalicky kabel tak propojeni dilny s RD udelej optikou. Z dilny pak muzes zacit delat novy rozvod po zahrade.

U sebe na zahrade resim rozvod pres metaliku kvuli PoE a pouzivam jiz uvedeny UBNT Tough Cable Carrier, ktery muzu s klidem doporucit.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #17 kdy: 23. 07. 2019, 07:11:40 »
Zaujimave rady, tahat si optiku. 10m stoji tak cca 32e. Niektori experti poradia natiahnut optiku po celom dome, vsak pre istotu :D. Neviem v com je CAT6a zle, mozno ma poucia experti z rootu.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #18 kdy: 23. 07. 2019, 07:56:45 »
Experti z Rootu ti dost dobre vysvetlili, co je to subeh kablov a s tym suvisiace prudy, len si lenivy si to precitat.
(pripadne pochopit).

Mimochodom, namatkovo som pozrel hotove kable, a 30m stoji 40eur s DPH (End user).
Lokalny ISP ti zmasti kabel na mieru za facku.
Gbic rozhranie ma uz kdejake zariadenie, a samotny Gbic stoji tiez uz zanedbatelne peniaze.
V pripade tej dlhsej trasy to vobec nie je zly napad. (hej, citam, ze chalan chce ist nakoniec kratsou trasou).

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #19 kdy: 23. 07. 2019, 09:04:00 »
Uplne zbytocne. Tieneny CAT6A postacuje. Dokonca CAT5e bude stacit - neviem, co potrebuje clovek prenasat vysokymi rychlostami. Napada mi, na tajnasa pred manzelkou sledovat z NASka pecko v 4K rozliseni.


mhi

  • *****
  • 500
    • Zobrazit profil
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #20 kdy: 23. 07. 2019, 11:23:47 »
Ochranu pred bleskem resi EN 62305, ta zde myslim nebyla.

Soubeh z pohledu bezpecnosti a EMC ano (elektrika.cz), ovsem mam za to, ze to neni dostacujici k vyhodnoceni teto situace.

V praxi taky asi jde o to jaka zarizeni tam budou pripojovana a jakou maji charakteristiku odberu, v mem pripade nejextremnejsi jsou napr. invertorova svarecka, mozna nekdy i plasma (CNC). Mel jsem to napsat uz do prvniho postu.

Asi nic mi nebrani tam ted' strcit cat5/6 a az bude cas tak to nahradit optikou.

Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #21 kdy: 23. 07. 2019, 13:45:46 »
Ad dotaz k sitovce: je tam jen oddelovaci transformator (viz napr http://www.farnell.com/datasheets/78237.pdf ).

Tak pardon za dezinformaci, musel jsem si to s něčím splést. Podle počtu nabízených „Opto-Isolators for ethernet“ tam fakt bude asi jen trafo.

SB

  • ****
  • 347
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #22 kdy: 23. 07. 2019, 16:38:32 »
Uplne zbytocne. Tieneny CAT6A postacuje. Dokonca CAT5e bude stacit - neviem, co potrebuje clovek prenasat vysokymi rychlostami...

Bylo to tu řečeno jasně - optický kabel má jednu ku**vskou výhodu - nevede elektriku, takže problémy s rozdílem potenciálů, indukcemi, zkraty, blesky ap. jsou vyřešeny.

Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #23 kdy: 23. 07. 2019, 19:32:08 »
u optiky chlapi počítejte i s další věcí - 1Gbit je na ústupu. slušně provedená optika 10Gbit zvládne v pohodě, jen se vymění koncové kousky. Slušně provedená metalika sice 10Gbit provede taky, ale na podstatně kratší vzdálenost.

A proč doma 10Gbit? Protože rychlá záloha = dobrá záloha. Záloha mimo primární lokalitu provedená rychle je dvakrát dobrá záloha. A dílna mimo dům vyloženě svádí k tomu mít ji i offline když zrovna nepracuju a neběží záloha :-)

Už slyším jak je to celé zbytečné - ale to byl před pár lety 1Gbit taky.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #24 kdy: 23. 07. 2019, 22:03:08 »
Urcite tie HDD pouzite na zalohu vyuziju 10Gbit :D. Alebo tu niekto zalohuje na ssd?  :o
Pre zalohy je 1Gbit uplne postacujuci, nakolko s HDD sa dostaneme na rychlosti 100-200Mbit/s. CAT6a je fajn a nie drahy.
« Poslední změna: 23. 07. 2019, 22:07:26 od JurajP »

MikyM

  • ***
  • 124
    • Zobrazit profil
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #25 kdy: 24. 07. 2019, 01:16:29 »
Urcite tie HDD pouzite na zalohu vyuziju 10Gbit :D. Alebo tu niekto zalohuje na ssd?  :o
Pre zalohy je 1Gbit uplne postacujuci, nakolko s HDD sa dostaneme na rychlosti 100-200Mbit/s. CAT6a je fajn a nie drahy.
Vetsina lidi ten 1Gbit opravdu v soucasne dobe nevytizi a nejen pri zalohovani.  Pro tu mensi skupinu, ktera si "hraje", ma vice pocitacu a  postavi veci typu FreeNAS to neplati a 1Gbit je malo. Pokud postavi 2 takove NASy, ktere se mezi sebou synchronizuji pak tech 10Gbit prijde vhod. Ale to jsem odbocil od hlavni pointy.

Optiku na propojeni doporucuji nejen proto, ze odpada starost s indukci ale protoze je cenove dostupna a do budoucna mnohem lepe skalovatelna.

Narazim na toto:
......
Docela si nadavam, ze jsem pri stavbe domu cca 15 let zpatky neudelal nejake prostupy navic, ted' by se mi moc hodily.  Grrr..
Nekdy v budoucnu zazni obdobna veta "proc jsem tam tenkrat nedal ten opticky kabel ? Mam ted praci navic s vymenou".
Tak jako jej pred 15 lety nenapadlo udelat prostupy navic nebo napadlo ale nevidel v tu chvili vyuziti tak ted resime, ze nevidime vyuziti pro optiku. Pricemz opticky kabel ma do budoucna lepsi vyhlidky nez metalika. Kdyz uz se pousti do takoveho stavebniho projektu pak je dle meho nazoru lepsi udelat tuto drobnost pri jednom. Verim, ze si to vyuziti casem najde.

JurajP

  • ****
  • 326
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #26 kdy: 24. 07. 2019, 07:25:19 »
Ja budem do novostavby riesit rozvody domacej siete. Mal by som si podla vas natahat rovno opticke kable? Kto to tak ma, nech sa prihlasi a nech povie aj cenu takehoto riesenia.

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Pripojky dilny na zahrade
« Odpověď #27 kdy: 24. 07. 2019, 08:30:40 »
Presne, natahnout optiku jak uz kdosi doporucil. Rovnou ji strcit do obycejny chranicky. Klidne si nech udelat 120ti metrovej patch kabel optickej, nebo si pak proste pozvi nekoho na provareni, dneska to dela kde kdo. A budes mit nadosmrti klid :-)

Optika je samozřejmě dobré řešení. Někdy by ale mohlo vadit, že i na jejím konci musí být aktivní prvek, je tedy potřeba počítat s jeho napájením; u metaliky se dá použít PoE, centrální zálohování pomocí UPS atd. Jistě, v daném případě bude do toho šmajchlkabinetu dotaženo silové napájení.

Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #28 kdy: 24. 07. 2019, 08:37:03 »
Ja budem do novostavby riesit rozvody domacej siete. Mal by som si podla vas natahat rovno opticke kable? Kto to tak ma, nech sa prihlasi a nech povie aj cenu takehoto riesenia.

Ahoj optiku bych tahal jen mezi patřeními prvky. Ja třeba teď při rekonstrukci plánuji optiku táhnout jen jednu. a To mezi switchem <=> serverm a delší trasa až k mému pc. Ostatní metal, neokradu se o možnost POE.

Re:Přípojky dílny na zahradě
« Odpověď #29 kdy: 24. 07. 2019, 09:49:46 »
JurajP: rychlosti dnešních HDD se nepohybují v řádech 200MBit jak píšeš, ale bez problémů kolem 150MB/sec. Moje diskové pole pro zálohy je reálně trvale schopné zapisovat kolem 450MB/sec, Pokud zápisy v nárazu pochytá cache, tak je to číslo samozřejmě násobně vyšší. Pokud zapisuješ paralelně na víc než tři obyčejné točivé disky, je 1Gbit prostě málo.

Podotýkám, že moje infra není žádný drahý highend. Dvanácidiskové vyřazené chassis supermicro, v tom namontovaná jakási itx deska s celeronem, řadič 3ware za "patnáct padesát" z ebaye a hromádka WD RED - myslím že spousta z nás provozuje podobné slepence k naprosté spokojenosti.