Proč firmy používají proprietární sw?

Nomen

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #60 kdy: 28. 04. 2011, 23:44:03 »
To se divým.

A co se těm divým lidem vlastně děje? Nemám rád takto nedokončené věty.  :D
Divným lidem nevím.  :D Jinak viz diskuze ;)

Takže vedle divých lidí tu jsou ještě nějací divní lidé... Je to nějaké komplikované.  :)


D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #61 kdy: 29. 04. 2011, 00:03:30 »
To se divým.

A co se těm divým lidem vlastně děje? Nemám rád takto nedokončené věty.  :D
Divným lidem nevím.  :D Jinak viz diskuze ;)

Takže vedle divých lidí tu jsou ještě nějací divní lidé... Je to nějaké komplikované.  :)

Ti divý jsou ti divní :) už chápeš?

martin

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #62 kdy: 29. 04. 2011, 09:11:20 »
Pro běh systému tedy paměť je, ale aplikace ji už k dispozici nemá.
Citace

Je i pro aplikaci. Aplikace přistupuje do "nové" části paměti -> OS se snaží alokovat novou stránku -> OS zjišťuje, že zbývá už jen "X" stránek, co je méně než práh -> dá aplikaci novou stránku a pošle ji SIGTERM (myslím, že se používá spíš jiný signál, ale pro příklad to stačí) -> aplikace odchytí SIGTERM a uzavírá běh s minimem nových zdrojů -> nastanou 3 případy:

1. aplikace při uzavírání vyčerpá naprosto všechny zdroje a pak dostane SIGKILL
2. aplikace bude signál ignorovat a pak pravděpodobně dostane brzo SIGKILL
3. aplikace se uzavře v mezích zdrojů a pak korektně se ukončí

pozn. aplikace = kandidát "oom killeru" na SIGKILL (resp. ekvivalentnímu chování v unixu)

Pak je tu otázka stanovení toho prahu, ale to bych vařil z vody. Zas tak detailně jsem to nestudoval. A abych pravdu řekl, tak ani nevím jestli byl relativní nebo absolutní. Ale co si pamatuju, tak to nemohlo být nic výpočetně náročného.

Citace
Citace
Jistě, že ten signál může špatný programátor ignorovat, i když to naruší konzistenci dat aplikace. Špatný programátor může cokoli.

Ať se na to dívám jak chci, tak pořád se mi zdá taková benevolence ze strany sytému kontraproduktivní

Jako programátor uvítám informaci od systému, že se pohybuju na kritické hranici zdrojů systému a že běh mé aplikace je ohrožen.

martin

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #63 kdy: 29. 04. 2011, 09:12:16 »
Sorry. Nějak jsem to špatně označkoval

dvdmchl

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #64 kdy: 29. 04. 2011, 10:07:03 »
Já myslím, že je to trošku zkreslený náhled a přílišné paušalizování. Respektive rozdělení SW pouze do dvou kategorií, proprietární a os, není pro tohle vlákno vhodné. Protože, dle mého, zrovna firmy toto dělení příliš nezajímá, tzn. to jestli je SW proprietární, nebo os, není součástí rozhodování.
Co je cílem firmy? Zvýšit zisky a udržet se co nejdéle. A právě ono udržet se co nejdéle, je důležité i pro rozhodování o SW. A je to myslím celkem opomíjený aspekt.
Jakmile si jako firma pořídím SW, stávám se závislým na jeho dodavateli. A je úplně jedno jestli je dodavatelem komunita, nebo jiná firma. Co zkoumám  je tedy, jak se chová dodavatel v čase. Nebo-li hledám si podklady pro rozhodnutí zda dodavatel v budoucnu nezmizí, nebo prudce nezmění podmínky apod.
Co z toho vychází? Kyž to hodně zjednoduším na Microsoft versus ti ostatní, tak tu máme jednu velkou firmu, která se drží už zatraceně dlouho. Dominuje trhu po celou dobu své existence, neustále zlepšuje kvalitu svých produktů, poskytuje podporu i pro předchozí verze svého SW, pokrývá obrovskou škálu oblastí v IT od sítí, přes servery až ke hrám.
Uznejte, že to jsou silné argumenty, jeden se samozřejmě musí odprostit od jakýchkoliv emocí, firma nemá emoce.
Proti takové konkurenci není snadné uspět. A je dobře vidět, že prosperují právě ty které poskytují stabilitu vývoje, zpětnou podporu atd. Jednoduše, jinými slovy, dávají záruky do budoucna, že projekt nezmizí, nebo nezačne bláznit.
Uveďme si příklady těch kterým se daří:
RedHat a další stálice, Nagios, Bacula, Django a jiné, MySQL, Apache, BIND, postfix a další, je jich opravdu dost.
A firmy je používají. Pokud mám svůj firemní web hostovaný na apache, mysql, php tak používám OS. To že není OS SW příliš vidět jako frontend aplikace, myslím nijak nesnižuje jeho výrazné používání na pozadí.
Jako důkaz, se podívejme na zvyšující se počet firem, které přispívají do vývoje linuxu(jádra), nebo si tvoří vlastní větve. Dělají to právě proto aby podpořili linux do budoucna, stojí na něm jejich vlastní obchod.
Závěrem tedy, firmy se nerozhodují mezi proprietárním a otevřeným, rozhodují vyvažováním mezi ziskovostí a výhledem do budoucna. Okamžitá velká ziskovost, tzn. všechen SW zadarmo, znamená velké ohrožení budoucnosti firmy. Protože ne všechny oblasti SW jsou dobře pokryty stabilními OS komunitami. Například frontendové aplikace, tam je oné pomyslné stability asi nejméně.



Karel

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #65 kdy: 29. 04. 2011, 11:23:43 »
Chtěl bych možná podotknout, že pro řadu (většinu?) firem není cena za licence nijak zajímavá položka, v podstatě zanedbatelná. Zaměstnám-li dobrého grafika, tak za krátkou dobu na něj vydám tolik, že mě cena Photoshopu nebude naprosto zajímat, a pokud kvůli tomu bude pracovat o 20 % rychleji, tím lépe.

OEM ceny Windows a Office si člověk u pár počítačů ani nevšimne a u víc se nějak domluví. Pracovní síla, co si tyká s Windows je navíc levnější, tak proč si kvůli jednorázovým řekněme 5000 Kč za jednu sekretářku navíc přidělávat problém s tím, že tohle tlačítko je v OpenOffice maličko jinde a ona ho nenajde, čímž zabije půl dne (což by nevadilo, kdyby to bylo jen tohle jediné tlačítko).

V oblasti DTP a CAD nevím, jestli vůbec něco v OSS existuje. A na serverech není s Linuxem žádný problém a používá se naprosto běžně.

Proč by tedy měly firmy preferovat OSS? Že je zadarmo? Nezájem. Nejdražší jsou lidi. Linux se může dobře prosazovat u OSVČ a rodinných firem, tam asi nasazení tolik nebrání, když člověk chce těch pár tisíc ušetřit a má volný čas, který nemůže trávit výdělkem.

Kedluben

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #66 kdy: 29. 04. 2011, 23:35:10 »
Takže lidé ve firmách raději používají proprietárni software protože je to prostě to co jede v mainstreamu a nemají čas experimentovat s něčím novým, co by nemuselo zas až tak dobře fungovat ? Zajimalo by me jak na tuto problematiku pohlizi nekdo z firemni sfery. Existuje v CR vubec nejaka firma, ktera jede vyhradne na OSS ?

Momentalne robim u zakaznika (banka), kde maju natvrdo nariadene pouzivat Win XP a IE6. Nevyberu si - nie je moznost robit na inom systeme. Co je vtipne, tak admini monitoruju http requesty a ak najdu iny prehliadac, tak ti pisu email a nasledne ta ohlasia za porusovanie pravidiel.

Skoro mam pocit ze oba dva delame v te same bance:) Ty XP nejsou problem. Horsi je ze IE6 je uz rok ne-li dele nepodporovany ze strany microsoftu, stejne jako komponenty tretich stran do ie6 jiz prestavaji byt podporovane. Jsem zvedavej co security audit...

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #67 kdy: 29. 04. 2011, 23:58:42 »
Chtěl bych možná podotknout, že pro řadu (většinu?) firem není cena za licence nijak zajímavá položka, v podstatě zanedbatelná. Zaměstnám-li dobrého grafika, tak za krátkou dobu na něj vydám tolik, že mě cena Photoshopu nebude naprosto zajímat, a pokud kvůli tomu bude pracovat o 20 % rychleji, tím lépe.

OEM ceny Windows a Office si člověk u pár počítačů ani nevšimne a u víc se nějak domluví. Pracovní síla, co si tyká s Windows je navíc levnější, tak proč si kvůli jednorázovým řekněme 5000 Kč za jednu sekretářku navíc přidělávat problém s tím, že tohle tlačítko je v OpenOffice maličko jinde a ona ho nenajde, čímž zabije půl dne (což by nevadilo, kdyby to bylo jen tohle jediné tlačítko).

V oblasti DTP a CAD nevím, jestli vůbec něco v OSS existuje. A na serverech není s Linuxem žádný problém a používá se naprosto běžně.

Proč by tedy měly firmy preferovat OSS? Že je zadarmo? Nezájem. Nejdražší jsou lidi. Linux se může dobře prosazovat u OSVČ a rodinných firem, tam asi nasazení tolik nebrání, když člověk chce těch pár tisíc ušetřit a má volný čas, který nemůže trávit výdělkem.


Nejdrazsi jsou lide, kteri se zasekli a nechteji se dal vyvijet. Takovy zamestnanec tezko pochopi, ze kdyz se nauci neco jineho nez produkt XY, zvysi se tim jeho kvalita a tim i sance v pripade dalsiho zamestnani. Nejde o to, ze umi primo Linux, ale o ten nahled ostatnich, nevidi v nem konzervativce, ale cloveka, ktery se neco dokaze/chce naucit.


1 licence Windows - 3 500,-
Kancelarsky balik - 1 500,-
Antivir - 2 000,-
Mit klid pri nasazeni kvalitniho OS - k nezaplaceni!


Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #68 kdy: 30. 04. 2011, 00:02:35 »
Takže lidé ve firmách raději používají proprietárni software protože je to prostě to co jede v mainstreamu a nemají čas experimentovat s něčím novým, co by nemuselo zas až tak dobře fungovat ? Zajimalo by me jak na tuto problematiku pohlizi nekdo z firemni sfery. Existuje v CR vubec nejaka firma, ktera jede vyhradne na OSS ?

Momentalne robim u zakaznika (banka), kde maju natvrdo nariadene pouzivat Win XP a IE6. Nevyberu si - nie je moznost robit na inom systeme. Co je vtipne, tak admini monitoruju http requesty a ak najdu iny prehliadac, tak ti pisu email a nasledne ta ohlasia za porusovanie pravidiel.

Skoro mam pocit ze oba dva delame v te same bance:) Ty XP nejsou problem. Horsi je ze IE6 je uz rok ne-li dele nepodporovany ze strany microsoftu, stejne jako komponenty tretich stran do ie6 jiz prestavaji byt podporovane. Jsem zvedavej co security audit...

A pripojeni k netu mate 56Kbps dial-up nebo nejaky ADSL pres cely barak?
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Karel

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #69 kdy: 30. 04. 2011, 09:59:34 »
Nejdrazsi jsou lide, kteri se zasekli a nechteji se dal vyvijet. Takovy zamestnanec tezko pochopi, ze kdyz se nauci neco jineho nez produkt XY, zvysi se tim jeho kvalita a tim i sance v pripade dalsiho zamestnani. Nejde o to, ze umi primo Linux, ale o ten nahled ostatnich, nevidi v nem konzervativce, ale cloveka, ktery se neco dokaze/chce naucit.
Určitě, ale zní mi to jako nějaký proslov na Úřadu práce daleko od reality.

Nechci tu teď shazovat většinu českých zaměstnanců, ale vrcholem schopností bývá zvládnutí Wordu (spolu se spoustou papírků s klávesovými zkratkami a přesným postupem, jak se ukládá na flashku) a nikoliv rozšiřování si obzorů v oblasti linuxu a OSS.

Navíc nežijeme v bublině a nehodlám řešit problémy s tím, že někomu pošlu odt (nebo doc uložený v OOo) a on to neotevře nebo se něco rozhodí.

OSS podle mého názoru nemá žádnou skutečnou přidanou hodnotu - cena za licence opravdu není podstatná nákladová položka s ohledem na problémy s kompatibilitou (technickou i zaměstnanců), kterým se člověk vyhne.

Že to třeba není to "správné" řešení, že kdyby přešli všichni na OSS, že kdyby se učilo ve školách místo Wordu OOo, že kdyby byly v ... ryby; ano, jenže takhle to nefunguje. Firmy budou reagovat na realitu, protože v ní podnikají, nikoliv na zbožná přání.

Na originální otázku proto odpovím otázkou: Co firmám může přinést přechod na otevřený software?

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #70 kdy: 30. 04. 2011, 12:34:53 »
Nejdrazsi jsou lide, kteri se zasekli a nechteji se dal vyvijet. Takovy zamestnanec tezko pochopi, ze kdyz se nauci neco jineho nez produkt XY, zvysi se tim jeho kvalita a tim i sance v pripade dalsiho zamestnani. Nejde o to, ze umi primo Linux, ale o ten nahled ostatnich, nevidi v nem konzervativce, ale cloveka, ktery se neco dokaze/chce naucit.

1 licence Windows - 3 500,-
Kancelarsky balik - 1 500,-
Antivir - 2 000,-
Mit klid pri nasazeni kvalitniho OS - k nezaplaceni!
Určitě, ale zní mi to jako nějaký proslov na Úřadu práce daleko od reality.

Nechci tu teď shazovat většinu českých zaměstnanců, ale vrcholem schopností bývá zvládnutí Wordu (spolu se spoustou papírků s klávesovými zkratkami a přesným postupem, jak se ukládá na flashku) a nikoliv rozšiřování si obzorů v oblasti linuxu a OSS.

Navíc nežijeme v bublině a nehodlám řešit problémy s tím, že někomu pošlu odt (nebo doc uložený v OOo) a on to neotevře nebo se něco rozhodí.

OSS podle mého názoru nemá žádnou skutečnou přidanou hodnotu - cena za licence opravdu není podstatná nákladová položka s ohledem na problémy s kompatibilitou (technickou i zaměstnanců), kterým se člověk vyhne.

Že to třeba není to "správné" řešení, že kdyby přešli všichni na OSS, že kdyby se učilo ve školách místo Wordu OOo, že kdyby byly v ... ryby; ano, jenže takhle to nefunguje. Firmy budou reagovat na realitu, protože v ní podnikají, nikoliv na zbožná přání.

Na originální otázku proto odpovím otázkou: Co firmám může přinést přechod na otevřený software?

OSS je v drtive vetsine bezpecnejsi a stabilnejsi. Rozhodne na nej neprejdou vsichni, o tom si iluze nedelam. Cena za licence znatelna je, to poznas az o tom budes rozhodovat a starat se o to. Navic musis vzit potaz par promennych: pocet a vek lidi, pocet desktopu, typy serveru, zamereni, rozpocet a dalsi vyvoj firmy.

Co to je za argument "...on to neotevře nebo se něco rozhodí..."? Je to komaptibilni. Pokud potrebujes nemeny format, tak vyuzij sluzby PDF a ne .doc ci .odt. Mnoho lidi (hlavne ve vedeni) nezna vsechny dostupne moznosti a nejhorsi na tom je, ze si ani nenechaji poradit protoze OSS je prece k nicemu, nedava zadnou pridanou hodnotu, ma otevreny kod atp...

Jak si uz nakousnul s tou skolou: Ano, uci se produkt a ne princip. To je samozrejme spatne. Je to jakoby v oboru programovani ucili IDE NetBeans nebo IDE Eclipse a na tech horsich skolach PSPad. V autoskole te taky ucili princip (rizeni; fungovani vozidla a motoru atd...) a ne produkt (Renault Laguna, VW Passat, Skoda Octavia atd...), rikas si co to ma spolecneho? Tak treba napriklad takova radici paka a prevodovka, razeni je mnohdy jine :)

Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Karel

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #71 kdy: 30. 04. 2011, 13:19:45 »
Co řadící páka, ale najít světla - vytáhnout nebo zatlačit knoflík, přepnout spínač, pootočit blinkry, naťukat na zobáčku ... nebo takové mlhovky u cizího auta hledám dobrou minutu (nejlépe až za jízdy).

Netvrdím, že mám nějakou všeobecnou pravdu, to vůbec - jsou obory a případy, kdy to má smysl řešit, ale příklad mé "průměrně malé" firmy: 6 lidí, 4 PC (tj. ne čistě kancl). Windows + Office = 5000 Kč * 4 = 20,000. 6 lidí * 18,000 Kč = 100 000/měsíc + dalších 40,000 soc. => 140000/měsíc. Vyhodím na měsíc jednoho člověka (když mají nárok na dovolenou, asi nejsou zas tak potřeba) a mám zaplaceny všechny licence na 5 let dopředu.

Těch proměnných je určitě spousta, ale já budu šetřit spíš na nákladových položkách, které dělají víc než promile mého ročního obratu - například pošlu babu shánět levnější skladové prostory. Windows a Office dělají přesně to, co od nich čekám - nepřekáží a za to si rád těch pár tisíc připlatím. Pochopte, že firmy mají jiné problémy než řešit, že excelovská tabulka ve wordovském dokumentu je deformovaná a raději zaplatí, aby tyhle problémy neměly a mohly se věnovat svému (kde vydělávají víc) - na tom je přece postaven celý business model supportu OSS.

Abych jen nedemoralizoval, zkoušel jsem doma nedávno nějaké Ubuntu a nebylo to zlé, na kancelářskou práci je to už asi použitelné, takže za pár let budeme třeba zase jinde, ze škol už polezou lidi, co si poradí, státní správa nebude umět "svobodné" formáty jen na papíře a linux už dokáže vysunout CD tlačítkem na mechanice. 8)

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #72 kdy: 30. 04. 2011, 13:47:03 »
Co řadící páka, ale najít světla - vytáhnout nebo zatlačit knoflík, přepnout spínač, pootočit blinkry, naťukat na zobáčku ... nebo takové mlhovky u cizího auta hledám dobrou minutu (nejlépe až za jízdy).

Netvrdím, že mám nějakou všeobecnou pravdu, to vůbec - jsou obory a případy, kdy to má smysl řešit, ale příklad mé "průměrně malé" firmy: 6 lidí, 4 PC (tj. ne čistě kancl). Windows + Office = 5000 Kč * 4 = 20,000. 6 lidí * 18,000 Kč = 100 000/měsíc + dalších 40,000 soc. => 140000/měsíc. Vyhodím na měsíc jednoho člověka (když mají nárok na dovolenou, asi nejsou zas tak potřeba) a mám zaplaceny všechny licence na 5 let dopředu.

Těch proměnných je určitě spousta, ale já budu šetřit spíš na nákladových položkách, které dělají víc než promile mého ročního obratu - například pošlu babu shánět levnější skladové prostory. Windows a Office dělají přesně to, co od nich čekám - nepřekáží a za to si rád těch pár tisíc připlatím. Pochopte, že firmy mají jiné problémy než řešit, že excelovská tabulka ve wordovském dokumentu je deformovaná a raději zaplatí, aby tyhle problémy neměly a mohly se věnovat svému (kde vydělávají víc) - na tom je přece postaven celý business model supportu OSS.

Abych jen nedemoralizoval, zkoušel jsem doma nedávno nějaké Ubuntu a nebylo to zlé, na kancelářskou práci je to už asi použitelné, takže za pár let budeme třeba zase jinde, ze škol už polezou lidi, co si poradí, státní správa nebude umět "svobodné" formáty jen na papíře a linux už dokáže vysunout CD tlačítkem na mechanice. 8)

Tak ty "mlhovky" hledate i v kazde verzi MS Office (pripadne v kazdem Mrkvosoftim produktu) ;)

Mate pravdu, firmy nemohou resit, ze Excel tabulka je ve Wordu (!!!) zdeformovana. To jsou totiz 2 produkty, ktere slouzi uplne na neco jineho ikdyz jsou od stejneho dodavatele :)

Nikdy jsme nemeli problemy s kompatibilitou mezi MS Office a OO. Oficialni dokumenty posilam v PDF a u ostatnich veci neni dulezity 1 pixel na pravo a 2 nahore.

Pokud vse budete resit profesionalne tak vam Linux proste staci. Pokud jste liny, je jasne, ze si priplatite :)

Mandriva (v budoucnu nejspis Mageia) je podle me mnohem lepsi, nez Ubuntu, ale to je vec nazoru co se tyce kancl./home desktopu. Pokud neumite zachazet se svoji mechanikou, ztraci pro vas pocitace obecne smysl a radeji se jim vyhybejte, v budoucnosti by to nedobre dopadlo 8)
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #73 kdy: 30. 04. 2011, 13:48:18 »
btw. vy nepouzivate antivir? To jsou mi profesionalove..
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

Karel

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #74 kdy: 30. 04. 2011, 14:15:40 »
Tak ty "mlhovky" hledate i v kazde verzi MS Office (pripadne v kazdem Mrkvosoftim produktu) ;)
Zatím se držíme na 2003 (kde se toho na UI od 95 změnilo jen málo), ale nové rozhraní v 2010 budu určitě konzultovat.

Mate pravdu, firmy nemohou resit, ze Excel tabulka je ve Wordu (!!!) zdeformovana. To jsou totiz 2 produkty, ktere slouzi uplne na neco jineho ikdyz jsou od stejneho dodavatele :)
Pozor, tabulky vytvořené v Excelu (se vzorci, podmíněným formátováním a grafy) normálně vkládáme do dokumentů psaných ve Wordu ať už jako přílohy či přímo do textu. Interně je to jakýsi slinkovaný objekt, který při poklepání otevře Excel "uvnitř" stránky Wordu.

Pokud vse budete resit profesionalne tak vam Linux proste staci. Pokud jste liny, je jasne, ze si priplatite :)
Neříkám, že by nestačil, určitě ano, ale proč se tím zatěžovat, když jak už jsem tu napsal, mi ušetřených 5000 Kč nestojí za ztracený čas, který s tím strávím? Můžu někomu zaplatit ať to udělá za mě, za což dám tak 1500, jenže všechny případné problémy půjdou zase skrz mě a já budu vyřizovat telefony ... podnikání mě naučilo, že vydělat peníze je dobré, ale mít čas je utratit je ještě lepší. Léta jsem pracoval 14/7 a zvedal telefony ve čtyři ráno. Dnes vydělávám relativně méně, ale mám čas si v sobotu odpoledne počíst a pokecat v diskuzích (což teda není můj smysl života, tohle téma mě ale zaujalo).

Mandriva (v budoucnu nejspis Mageia) je podle me mnohem lepsi, nez Ubuntu, ale to je vec nazoru co se tyce kancl./home desktopu. Pokud neumite zachazet se svoji mechanikou, ztraci pro vas pocitace obecne smysl a radeji se jim vyhybejte, v budoucnosti by to nedobre dopadlo 8)
;D Mačkám slzu při vzpomínce na staré dobré telegramy. A s tou mechanikou mi odpovězte - umí už linux vysunout připojené CD na základě stisku tlačítka? Já pamatuju doby, kdy se flashky musely připojovat jako standardní svazek z konzole.

btw. vy nepouzivate antivir? To jsou mi profesionalove..
Dřív tam běželo AVG, někde Symantec, co přišel s PC, ale teď jsem tam nechal hodit Security Essentials.