Proč firmy používají proprietární sw?

martin

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #30 kdy: 27. 04. 2011, 11:48:35 »
Pokud vypnu swap, pak je to velmi často věc, která mi zabíjí procesy. Problém je to s overcommitem, kdy proces dostane slíbenou paměť, ale při lámání chleba už kolikrát nestihne dokončit svou práci a OOM Killer ho zabije v nekonzistentním stavu. Skvělá featura!

Pokud aplikace není schopná na odchytitelný signál dostatečně zareagovat, tak si nic jiného nezaslouží. Jak memory overcommit a nedostatek zdrojů řeší Windows?

OOM Killer se dostává ke slovu až tehdy, kdy není jednak dostatek paměti pro chod samotného systému

kdy není dostatek paměti obecně

Citace
V takové situaci už bude jakákoliv aplikace cokoliv už horko těžko dělat - protože není na to prostě paměť (a sám asi víte, že v hodně případech i u těch zdánlivě triviálních operací se paměť alokuje). Pokud by jste aplikaci dovolil se normálním způsobem ukončit může díky tomu dojít k zacyklení

Aplikace samozřejmě má možnost se korektně ukončit. Podobně jako u měkkého limitu zdrojů i OOM Killer posílá odchytitelný signál pro ukončení. Jen to programátor té aplikace musí vědět :-)


Sten

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #31 kdy: 27. 04. 2011, 13:09:44 »
Jak memory overcommit a nedostatek zdrojů řeší Windows?

Windows to řeší tak, že nemají memory overcommit, ale obří swap (který ve výchozím nastavení roste a roste a roste, až se systém uswapuje). Linux umí to samé, overcommit lze vypnout, na strojích s vysokým nárokem na stabilitu jej vypínám (plus dávám omezený swap), pak malloc, fork etc. normálně selžou s ENOMEM a systém běží dál. Sice se tím OOM killera úplně nezbavím, ale šance na jeho spuštění je mizivá (ty šance lze ještě snížit např. zakázáním sparse files).

Aplikace samozřejmě má možnost se korektně ukončit. Podobně jako u měkkého limitu zdrojů i OOM Killer posílá odchytitelný signál pro ukončení. Jen to programátor té aplikace musí vědět :-)

Který odchititelný signál? Podle zdrojáků to posílá rovnou SIGKILL.

martin

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #32 kdy: 27. 04. 2011, 13:53:20 »
Aplikace samozřejmě má možnost se korektně ukončit. Podobně jako u měkkého limitu zdrojů i OOM Killer posílá odchytitelný signál pro ukončení. Jen to programátor té aplikace musí vědět :-)

Který odchytitelný signál? Podle zdrojáků to posílá rovnou SIGKILL.

Aha. Kdysi se vedla diskuse o SIGTERM a koloval na to i patch, který ho posílal před SIGKILL. Jak koukám, tak se do vanily nedostal. Tak nic.

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #33 kdy: 27. 04. 2011, 14:39:13 »
Jo GIMP je krásná ukázka OSS alternativy k Photoshopu. Používá každý zoufalec, který si nechce Photoshop ukrást

Nebo kterému prostě stačí. On Gimp toho umí docela dost a když mi stačí (třeba i pro firemní účely) není jediný důvod vydávat nekřesťanské peníze za Photoshop, leda že bych nevěděl co s nimi :)

A pracuje se vám s gimpem dobře? Já ho mám, jako jediný editor obrázků. A občas bych vraždil!

Hmmm

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #34 kdy: 27. 04. 2011, 15:02:44 »
Jo GIMP je krásná ukázka OSS alternativy k Photoshopu. Používá každý zoufalec, který si nechce Photoshop ukrást

Nebo kterému prostě stačí. On Gimp toho umí docela dost a když mi stačí (třeba i pro firemní účely) není jediný důvod vydávat nekřesťanské peníze za Photoshop, leda že bych nevěděl co s nimi :)

A pracuje se vám s gimpem dobře? Já ho mám, jako jediný editor obrázků. A občas bych vraždil!
Vzhladom na to, ze plno ludi Gimp pouziva aj na pracu a chvali si ho a vzhladom na to, ze Gimp je tu uz peknych niekolko rokov a doteraz neumrel kvoli slabej uzivatelskej zakladni, tak si dovolim tvrdit, ze ten pocit nutnosti vrazdit nevychadza z neschopnosti Gimpu, ale z neschopnosti Ondreja Novaka :)


Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #35 kdy: 27. 04. 2011, 15:49:15 »
Vzhladom na to, ze plno ludi Gimp pouziva aj na pracu a chvali si ho a vzhladom na to, ze Gimp je tu uz peknych niekolko rokov a doteraz neumrel kvoli slabej uzivatelskej zakladni, tak si dovolim tvrdit, ze ten pocit nutnosti vrazdit nevychadza z neschopnosti Gimpu, ale z neschopnosti Ondreja Novaka :)

No je to dost silné tvrzení, považovat zrovna Gimp za etalon neschopnosti pro člověka, který je schopen udělat víc věcí ve Windowsovském malovaní než v Gimp ... a na druhou stranu třeba i ve Photoshopu. Mimochodem, třeba Open Source Xara XL je mnohem lepší soft na tvorbu grafiky, pravda, nehodí se na odstraňování červených očí z domácích fotografií.

VS

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #36 kdy: 27. 04. 2011, 15:50:16 »
Proč firmy používají proprietární sw?
-
Prosté. Protože firmy řídí dementi, co si neumí spočítat nebo si nenechají poradit, že používáním OSS místo fujky proprietárního SW by vydělali víc. To je totiž primární důvod existence firem, vydělat svým majitelům.

Stejní dementi rozhodují o tom, že se kupuje značkový HW, a vyhazují se peníze oknem za FC disková pole a mainframy. Když přece v tom Googlu už na to přišli, že to nemá cenu, a staví si svůj HW sami a levně a nevadí jim, že se ten shit HW rozbíjí.

(Ironie, chci je ukázat, že záleží na úhlu pohledu a pro pochopení je třeba se v tom prostředí pohybovat. Nebo si fakt myslíte, že jsou to všichni dementi, co jen nevidí ten kopec výhod OSS?)

Hmmm

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #37 kdy: 27. 04. 2011, 16:06:59 »
Vzhladom na to, ze plno ludi Gimp pouziva aj na pracu a chvali si ho a vzhladom na to, ze Gimp je tu uz peknych niekolko rokov a doteraz neumrel kvoli slabej uzivatelskej zakladni, tak si dovolim tvrdit, ze ten pocit nutnosti vrazdit nevychadza z neschopnosti Gimpu, ale z neschopnosti Ondreja Novaka :)

No je to dost silné tvrzení, považovat zrovna Gimp za etalon neschopnosti pro člověka, který je schopen udělat víc věcí ve Windowsovském malovaní než v Gimp ... a na druhou stranu třeba i ve Photoshopu. Mimochodem, třeba Open Source Xara XL je mnohem lepší soft na tvorbu grafiky, pravda, nehodí se na odstraňování červených očí z domácích fotografií.
Ale stale to len potvrdzuje tvoju neschopnost, pretoze plno inych ludi je schopnych urobit viac v Gimpe ako ty vo windowsackom malovani.

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #38 kdy: 27. 04. 2011, 16:17:30 »
Ale stale to len potvrdzuje tvoju neschopnost, pretoze plno inych ludi je schopnych urobit viac v Gimpe ako ty vo windowsackom malovani.

S tímhle tvrzením právě nesouhlasím. Já si myslím, že GIMP je takový větší FFF (family, friends, fools) bysnys a spousta lidí po něm sáhnou jen proto, že se jim nechce / nemohou krást Photoshop.

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #39 kdy: 27. 04. 2011, 16:18:33 »
Prosté. Protože firmy řídí dementi, co si neumí spočítat nebo si nenechají poradit, že používáním OSS místo fujky proprietárního SW by vydělali víc. To je totiž primární důvod existence firem, vydělat svým majitelům.


A shodou okolností ti dementi pak vydělávají prachy  ;D

Hmmm

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #40 kdy: 27. 04. 2011, 16:49:40 »
Ale stale to len potvrdzuje tvoju neschopnost, pretoze plno inych ludi je schopnych urobit viac v Gimpe ako ty vo windowsackom malovani.

S tímhle tvrzením právě nesouhlasím. Já si myslím, že GIMP je takový větší FFF (family, friends, fools) bysnys a spousta lidí po něm sáhnou jen proto, že se jim nechce / nemohou krást Photoshop.
Tu nie je s cim nesuhlasit. Nesuhlasit s tym je to iste ako tvrdit, ze ti co s Gimpom dosiahli dobre a profesionalne vysledky len klamu a v skutocnosti vsetko urobili vo photoshope (pardon, windowsackom malovani).

Sten

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #41 kdy: 27. 04. 2011, 16:57:26 »
No je to dost silné tvrzení, považovat zrovna Gimp za etalon neschopnosti pro člověka, který je schopen udělat víc věcí ve Windowsovském malovaní než v Gimp ... a na druhou stranu třeba i ve Photoshopu. Mimochodem, třeba Open Source Xara XL je mnohem lepší soft na tvorbu grafiky, pravda, nehodí se na odstraňování červených očí z domácích fotografií.

Na domácí fotografie GIMP nepoužívám, je zbytečně složitý. Ale nakonec to je i ten Photoshop. (Nicméně třeba na ikony a textury mi přišel lepší než ten Photoshop.) Používám DigiKam, zatím jsem nenašel aplikaci, která by jej dokázala překonat ve schopnostech základních editací fotografií (hlavně dávkových) i propojením se síťovými službami. Pro Windows občas doporučuji Picassu (dá se používat i bez googlího šmírování).

alfi

  • ****
  • 324
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #42 kdy: 27. 04. 2011, 17:19:49 »
Proč firmy používají proprietární sw?
-
a kde a jak ho (ne)používají? :-) přes 60% web serverů běží na apachi (http://news.netcraft.com/archives/2011/04/06/april-2011-web-server-survey.html), spousta na tomcatech, javě, php, proprietárních poštáků či jiných serverů (ftp, dns..) taky bude spíš menšina. jak už tady někdo zmínil, víc či míň otevřený linux je dneska v kdejakém stolním telefonu, routeru, mobilu, externím disku, (televizi, settopboxu.. jen ty už nejsou moc firemní). je to málo?
asi jediné, kde OS/linux zatím pokulhává jsou desktopy (až na čestné vyjímky typu česká pošta, některé magistráty.. na rootu už se takových příkladů popsala spousta). ale i to je možná jen otázkou času - google chystá chromium, distribuce se pořád zlepšují, na windows přibývá malwaru, skončí podpora windows xp.. 

Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #43 kdy: 27. 04. 2011, 17:45:20 »
Proč firmy používají proprietární sw?
-
a kde a jak ho (ne)používají? :-) přes 60% web serverů běží na apachi (http://news.netcraft.com/archives/2011/04/06/april-2011-web-server-survey.html), spousta na tomcatech, javě, php, proprietárních poštáků či jiných serverů (ftp, dns..) taky bude spíš menšina. jak už tady někdo zmínil, víc či míň otevřený linux je dneska v kdejakém stolním telefonu, routeru, mobilu, externím disku, (televizi, settopboxu.. jen ty už nejsou moc firemní). je to málo?
asi jediné, kde OS/linux zatím pokulhává jsou desktopy (až na čestné vyjímky typu česká pošta, některé magistráty.. na rootu už se takových příkladů popsala spousta). ale i to je možná jen otázkou času - google chystá chromium, distribuce se pořád zlepšují, na windows přibývá malwaru, skončí podpora windows xp..

Jen te opravim: podpora WinXP uz davno skoncila, Google nechysta Chromium, Chromium je OSS a Google Chrome je jen fork od Googlu, ktery je doplnen o par funkci, original to je Chromium a potom si nejspis myslel Chrome OS (operacni system) to je tak mezi reci :)

Co se tyce programu typu SMoney, Photoshop a podobne silne windows-like aplikace, tak ty normalne na Linuxu mam a funguji.

Proc nektere firmy a instituce malo nebo vubec nepouzivaji open-source aplikace? Protoze si to vedeni jeste nehodilo na papir. Staci si vypsat pro a proti, navic to uceni nove veci... :)
Jestliže máte Windows tak si nafackujte, protože Váš počítač právě útočí na některý server. Děkujeme

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re: Proč firmy používají proprietární sw?
« Odpověď #44 kdy: 28. 04. 2011, 00:45:12 »
Jo GIMP je krásná ukázka OSS alternativy k Photoshopu. Používá každý zoufalec, který si nechce Photoshop ukrást

Nebo kterému prostě stačí. On Gimp toho umí docela dost a když mi stačí (třeba i pro firemní účely) není jediný důvod vydávat nekřesťanské peníze za Photoshop, leda že bych nevěděl co s nimi :)

A pracuje se vám s gimpem dobře? Já ho mám, jako jediný editor obrázků. A občas bych vraždil!
Ano, děkuji za optání :-D
A teď vážně. mě trvalo docela dlouho než jsem se naučil s Gimpem trochu obstojně zacházet. Edituji v něm fotky, připravuji v něm sprity (hlavně alfa kanál), vytvářím různé grafické prvky jako tlačítka, animované ukazatele atpd... Ale co mám zkušennosti, tak v mnoha případech je to stejně dělo na komára a apousta lidí takhle nadupanej editor (ať už Photoshop, nebo Gimp) využívá na věci které stejně zvládne nějaký lepší image viewer.

Mimochodem mě se nelíbý jen Gimp, výborný nástroj je třeba Inkscape, nebo Pov-ray. momentálně, když nevým co s roupama tak si zkouším hrát s Blenderem :)