Domácí meteostanice

lin

Domácí meteostanice
« kdy: 09. 07. 2019, 16:08:52 »
Zdravím ve spolek,
vím, že sem tento dotaz přímo nezapadá, ale myslím si, že by mi někdo mohl poradit. Rozhodl jsem se, že si domu postavím meteostanici. Rád bych měřil teplotu, vlhkost, tlak, rychlost a směr větru, množství napršené vody a sluneční svit. Jelikož bydlím v zástavbě rodinných domů, asi mi nezbude nic jiného, než meteostanici umístit do štítu nad hřeben střechy - vyložit jí cca 30 cm od štítu a 50 cm nad hřeben. Jsem si vědom toho, že naměřené údaje budou zkreslené, ale doufám pouze v nepatrnou odchylku.

Jako mozek mi bude sloužit Arduino, které bude sbírat data z jednotlivých čidel. S napájením není problém, natáhnu dvoulinku a tím Arduino odnapájím (nebo použiji PoE HAT). Data budou odesílána po eth kabelu na domácí server, kde se s nimi bude následně pracovat.

Již jsem koukal na Ali po nějakém Anemometeru a Wind Vane senzoru a zde bych chtěl poradit, abych nekoupil nějaký klumpr. Máte někdo zkušenosti s produkty, na které odkazuji, nebo mi můžete poradit něco ověřeného? Nebo koupit již kompletní Wether Station. Ostatní senzory by už neměly být problém. Počítám s tím, že elektronika bude schována v radiačním štítu a v něm bude ještě umístěn malý NTB větráček, aby jím permanentně proudil vzduch.

Pokud jste někdo realizoval podobný projekt, s jakým největším problémem jste se potýkali?


Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #1 kdy: 09. 07. 2019, 16:17:39 »
Podivej se na https://www.conrad.cz/meteostanice.c0514060 - mas tam hotova "reseni na klic"

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #2 kdy: 09. 07. 2019, 19:42:11 »
Nechci te odrazovat, ale jaky je ucel?

Ja se kdysi chtel delat neco podobneho, ale pak sem zjistil, ze v okoli je nakolik stanic pripojenych k https://openweathermap.org/. Tak jsem jenom volal jejich api a ke spokojenosti mi to stacilo...

Jestli si chces pohrat s elektronikou tak hura do toho...

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #3 kdy: 09. 07. 2019, 21:00:37 »
Anemometr: https://www.hadex.cz/t114-anemometr-k-meteostanicim-wh1080-a-wh1090/
Směr větru: https://www.hadex.cz/t115-ukazatel-smeru-vetru-k-meteo-wh1080-a-wh1090/
Anemometr, směr větru, čidlo na srážky a držák na vše (bez teploměru a vlhkoměru): https://www.hadex.cz/t110-vnejsi-mechanicke-dily-k-meteo-wh1080-a-wh1090/

Samozřejmě to není profi kvalita, ale z toho Aliexpressu bych to viděl nápodobně, jen za nesmyslné ceny. Kdyby se mi přestal anemometr točit (prý po čase odejde ložisko, alespoň jsem to někde četl), tak koupím za tu cenu jednoduše nový... Anemometr a směr větru už mám na střeše rok a v pohodě.

Kalibrace anemometru (otáčky vs. rychlost) proběhla v autě, anemometr venku a dvě jízdy stejnou cestou tam a zpět při stejných rychlostech (abych vyloučil vliv větru). Takhle jsem jezdil asi hodinu autem sem tam při rychlostech od 20 do 80 km/h a pak si pro to nechal v Excelu spočítat funkci... Anemometr má zřejmě magnetický kontakt, který je jednou za otočku jedenkrát sepnutý.

Směr větru je jen jednoduchý napěťový dělič - každý směr má jiný odpor, takže stačí jen zapojit do děliče a měřit analogovou hodnotu a pak správně zařadit.

Problém jsem měl a doteď mám s teplotou a vlhkostí. Na teplotu se mi jeví nejlepší Dallas 1-wire D18B20 (je nejpřesnější, viz dále). Na vlhkost jsem zkoušel několik DHT22 čidel, všechna měřila vlhkost úplně mimo (chyba -20 až +80%). Pak jsem pořídil BME280, což jsem po předchozím průzkumu trhu (a čtení zkušeností) považoval za nejlepší volbu. Vevnitř je zcela přesné, ale venku mám teplotu mimo (proměnlivě, řádově však o několik stupňů) a vlhkost je taky mimo (podstatně lepší než DHT22, ale pořád zcela mimo).

Moje zkušenosti... Na případný dotaz můžu zkusit odpovědět.

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #4 kdy: 09. 07. 2019, 21:35:15 »
Nechci te odrazovat, ale jaky je ucel?

Ja se kdysi chtel delat neco podobneho, ale pak sem zjistil, ze v okoli je nakolik stanic pripojenych k https://openweathermap.org/. Tak jsem jenom volal jejich api a ke spokojenosti mi to stacilo...

Jestli si chces pohrat s elektronikou tak hura do toho...
Jak jsi nasel ty okolni meteostanice ?


Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #5 kdy: 09. 07. 2019, 21:52:09 »
Já mám Sonoff modul (což je stejně nějaká verze Arduina) a k němu sensor SI7021 (hlásí se jako AM2301). Je to teploměr a vlhkoměr.
https://www.aliexpress.com/item/32914497988.html

Ten Sonoff modul má výhodu, že existuje opensource firmware Tasmota, který sám o sobě umí spoustu čidel. Stačí čidla pak připojit na příslušné piny GPIO Arduina. Data z čidel pak jsou dostupná přes HTTP REST API nebo skrz MQTT protokol. Tasmota je cílený jako software do čidel v rámci domácí automatizace.

Data pak sbírám, vizualizuji (a řídím) pomocí opensource Home Assistant serveru, běžíčím na Raspberry PI. Ta výhoda Home Assistantu je, že ná základě těch meteorologických dat pak můžeš snadno řídit cokoliv dalšího.
« Poslední změna: 09. 07. 2019, 21:55:13 od Martin Ž. »

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #6 kdy: 09. 07. 2019, 21:58:33 »
... a k němu sensor SI7021 (hlásí se jako AM2301) ...
To mi bylo doporučeno (po mých zkušenostech s DHT22 a BME280). Jak funguje venku? Nezkoušel jsi ověřovat, zda ukazuje správně? Ukazuje správně vlhkost v různých teplotách (zima/léto)?

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #7 kdy: 10. 07. 2019, 01:22:04 »
... a k němu sensor SI7021 (hlásí se jako AM2301) ...
To mi bylo doporučeno (po mých zkušenostech s DHT22 a BME280). Jak funguje venku? Nezkoušel jsi ověřovat, zda ukazuje správně? Ukazuje správně vlhkost v různých teplotách (zima/léto)?
[/quote]

Zkuste STH15

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #8 kdy: 10. 07. 2019, 06:12:45 »
Nechci te odrazovat, ale jaky je ucel?

Ja se kdysi chtel delat neco podobneho, ale pak sem zjistil, ze v okoli je nakolik stanic pripojenych k https://openweathermap.org/. Tak jsem jenom volal jejich api a ke spokojenosti mi to stacilo...

Jestli si chces pohrat s elektronikou tak hura do toho...
Jak jsi nasel ty okolni meteostanice ?

Sveril sem se se svym planem sousedovi a ten rekl, ze jednu provozuje...
Pak sem zacal zkoumat to api. Byl tam nejaky endpoint, kteru vracel meteostanice v okoli. Neco jako /stations/find?lat=xxx&lon=yyy&count=10
Ted ho nemuzu najit, ale tenkrat bylo api verze 1. Dokonce jestli si dobre vzpominam tak meli mapu stanic.

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #9 kdy: 10. 07. 2019, 11:35:30 »
... asi mi nezbude nic jiného, než meteostanici umístit do štítu nad hřeben střechy - vyložit jí cca 30 cm od štítu a 50 cm nad hřeben. Jsem si vědom toho, že naměřené údaje budou zkreslené, ale doufám pouze v nepatrnou odchylku.

Doufat můžete, skutečnost bude nejspíš jiná. Pokud nebudou Vaše údaje porovnatelné s ostatními, tak to celé ztrácí smysl, na to přijdete velice záhy.

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #10 kdy: 10. 07. 2019, 12:25:44 »
Byl tam nejaky endpoint, kteru vracel meteostanice v okoli. Neco jako /stations/find?lat=xxx&lon=yyy&count=10
Ted ho nemuzu najit, ale tenkrat bylo api verze 1. Dokonce jestli si dobre vzpominam tak meli mapu stanic.

https://openweathermap.org/stations#get_stations

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #11 kdy: 10. 07. 2019, 13:08:39 »
Sice mám 6 let meteostanici ukuchtěnou na prvním RPi, ale ještě starší mám meteostanici od Hyundai s 3 teplotními čidly. Ty komunikují na 433 MHz, což jde bez problému zachytit na USB tunerech s chipsetem RTL2832U (na ALI za $6) a RTL_433 viz. github, kde je také obrázek. Takže by stačily čidla na tuto frekvenci (i když tam jde nastavit jakákoliv), USB tuner a třeba RPi pro další zpracování.

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #12 kdy: 10. 07. 2019, 19:45:13 »
... a k němu sensor SI7021 (hlásí se jako AM2301) ...
To mi bylo doporučeno (po mých zkušenostech s DHT22 a BME280). Jak funguje venku? Nezkoušel jsi ověřovat, zda ukazuje správně? Ukazuje správně vlhkost v různých teplotách (zima/léto)?

Zkuste STH15
[/quote]

SHT15 +- 2%RH
BME280, SI7021    +- 3% RH

Otázka jestli to 1% stojí za rozdíl ceny 300,- Kč na ebay.
Při ceně modulu BME280 cca 50,-.

BME280 není určené pro měření teploty venku, přesnost má definovanou do min 0 st. C,
níž už datasheet nic neříká, měření teploty je tam vůbec zmiňováno jen okrajově.

Jinak v současných teplotách se chová mravně, mám venku u sebe BME280 i DS18B20 a celkem  se drží spolu.
Fialová - DS18B20
Oranžová - BME280
« Poslední změna: 10. 07. 2019, 19:46:44 od TechnikTom »

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #13 kdy: 10. 07. 2019, 20:06:24 »
...

BME280 není určené pro měření teploty venku, přesnost má definovanou do min 0 st. C

Jinak v současných teplotách se chová mravně, mám venku u sebe BME280 i DS18B20 a celkem  se drží spolu.
To, že má nějaký teplotní rozmezí a tím pádem se nehodí ven, beru. Nicméně i v rozumných teplotách (řekněme 10 - 30) je pořád mimo o několik stupňů oproti DS18B20. Řekl bych si, že je to vadnej kus, kdyby to nezačalo skvěle fungovat jakmile to strčím dovnitř do domu. To pak ukazuje přesně jak teplotu, tak vlhkost.

Každopádně musím zkusit jiný čidla. I těch 300 klidně dám. Nejde mi o přesnost +-2% vs. +-3%, ale +-2% vs. +-50% ;D

Re:Domácí meteostanice
« Odpověď #14 kdy: 10. 07. 2019, 20:47:58 »
Neměl jsi to čidlo na sluníčku? Některá čidla nemají rády UV záření a sluníčko vůbec, možná by pomohlo odstínění Al trubičkou.