Gtk a jak dál

Gtk a jak dál
« kdy: 20. 06. 2019, 07:32:23 »
Zdravím,
Má gtk nějakou budoucnost (nemyslím jestli vyjde gtk 4,5...)?
A co další konvenční toolkity (Qt, TK, wx)?


qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #1 kdy: 20. 06. 2019, 16:09:33 »
Zdravím,
Má gtk nějakou budoucnost (nemyslím jestli vyjde gtk 4,5...)?
A co další konvenční toolkity (Qt, TK, wx)?
Imho má, staví na něm řada zavedených programů jako Gnome, Gimp nebo Inkscape. Je multiplatformní, propracovaný, nabindovaný pro spoustu jazyků. Imho nemá smysl uvažovat o ničem jiném než gtk a qt, kde qt je spíš framework a gtk jen grafický toolkit, takže každý si může zvolit co je mu bližší. Další alternativou je pak webový prohlížeč, který se stává standardem pro uživatelské rozhraní.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #2 kdy: 22. 06. 2019, 21:06:23 »
Podle me zalezi na trech vecech. Jednak s cim se ti dobre pracuje (u me je to Foxtoolkit),  za druhe, zda se dane GUI jeste vyviji a nakonec jaky je pozadavek v konkretnim pripade.

Tedy pokud si panem svych projektu, a jsi jediny kdo o tom rozhoduje, pis to v tom s cim se ti dobre pracuje. Toolkit bude na tolik zivy, kolik bude programatoru v nem delat a tak dlouho dokud v nem budou neco tvorit. ;)

EDIT: A P.S. Za me furt lepsi GTK jak teba Elektron :-D
« Poslední změna: 22. 06. 2019, 21:08:58 od D.A. Tiger »

Ink

  • *****
  • 653
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #3 kdy: 23. 06. 2019, 09:13:38 »
Je to hlavně otázka používaného jazyka - Gtk+ je psáno v C a dá se na něj snadněji navazovat v různých dalších jazycích, včetně třeba Haskellu a Rustu. Qt je objektová záležitost psaná v C++ a kromě něj se s ním skvěle pracuje v Pythonu.

Moje rada je tedy jasná - pro C++ a Python bych se poohlížel primárně po Qt, ve všech ostatních případech bych spíš hledal štěstí u Gtk. Legrácky typu Tk a FLTK jsou spíš okrajová záležitost.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #4 kdy: 23. 06. 2019, 20:17:47 »
Je to hlavně otázka používaného jazyka - Gtk+ je psáno v C a dá se na něj snadněji navazovat v různých dalších jazycích, včetně třeba Haskellu a Rustu. Qt je objektová záležitost psaná v C++ a kromě něj se s ním skvěle pracuje v Pythonu.

Moje rada je tedy jasná - pro C++ a Python bych se poohlížel primárně po Qt, ve všech ostatních případech bych spíš hledal štěstí u Gtk. Legrácky typu Tk a FLTK jsou spíš okrajová záležitost.

Já v pythonu jednoznačně preferuji gtk. Binding je plně objektový.


Ink

  • *****
  • 653
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #5 kdy: 24. 06. 2019, 20:12:53 »
Je to hlavně otázka používaného jazyka - Gtk+ je psáno v C a dá se na něj snadněji navazovat v různých dalších jazycích, včetně třeba Haskellu a Rustu. Qt je objektová záležitost psaná v C++ a kromě něj se s ním skvěle pracuje v Pythonu.

Moje rada je tedy jasná - pro C++ a Python bych se poohlížel primárně po Qt, ve všech ostatních případech bych spíš hledal štěstí u Gtk. Legrácky typu Tk a FLTK jsou spíš okrajová záležitost.

Já v pythonu jednoznačně preferuji gtk. Binding je plně objektový.

Dobré by bylo napsat proč. Používáš to i na Windows a jede to k plné spokojenosti? Jak složité layouty používáš?

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #6 kdy: 25. 06. 2019, 10:09:08 »
Je to hlavně otázka používaného jazyka - Gtk+ je psáno v C a dá se na něj snadněji navazovat v různých dalších jazycích, včetně třeba Haskellu a Rustu. Qt je objektová záležitost psaná v C++ a kromě něj se s ním skvěle pracuje v Pythonu.

Moje rada je tedy jasná - pro C++ a Python bych se poohlížel primárně po Qt, ve všech ostatních případech bych spíš hledal štěstí u Gtk. Legrácky typu Tk a FLTK jsou spíš okrajová záležitost.
Já v pythonu jednoznačně preferuji gtk. Binding je plně objektový.
Dobré by bylo napsat proč. Používáš to i na Windows a jede to k plné spokojenosti? Jak složité layouty používáš?

Ty sám to nezdůvodňuješ. Mně je bližší Gnome a C než KDE a C++. Preferuji jednoduchost nad složitostí. GTK je lehký gui framework, Qt se snaží nahradit celý os, to mi nevyhovuje. Používám ho i pod windows, jedná se o multiplatformní aplikace. Jednoduché typu konfigurační tool i složitější pro dlouhodobou práci.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #7 kdy: 25. 06. 2019, 11:01:38 »
Je to hlavně otázka používaného jazyka - Gtk+ je psáno v C a dá se na něj snadněji navazovat v různých dalších jazycích, včetně třeba Haskellu a Rustu. Qt je objektová záležitost psaná v C++ a kromě něj se s ním skvěle pracuje v Pythonu.

Moje rada je tedy jasná - pro C++ a Python bych se poohlížel primárně po Qt, ve všech ostatních případech bych spíš hledal štěstí u Gtk. Legrácky typu Tk a FLTK jsou spíš okrajová záležitost.
Já v pythonu jednoznačně preferuji gtk. Binding je plně objektový.
Dobré by bylo napsat proč. Používáš to i na Windows a jede to k plné spokojenosti? Jak složité layouty používáš?

Ty sám to nezdůvodňuješ. Mně je bližší Gnome a C než KDE a C++. Preferuji jednoduchost nad složitostí. GTK je lehký gui framework, Qt se snaží nahradit celý os, to mi nevyhovuje. Používám ho i pod windows, jedná se o multiplatformní aplikace. Jednoduché typu konfigurační tool i složitější pro dlouhodobou práci.

Nechci ti kazit iluze, ale GTK taky zrovna dvakrat lehkotonazni neni. To uz ten Fox, nebo Fltk. I kdyz na dnesni dobu...

Jinak presne to co pises + C++ a pozadavek podpory  i Widli me v nekdy kolem r. 2002-2003 privedlo k Foxtoolkitu. U QT to tehdy  bylo divoky s licenci a u GTK zas s instalaci na Widlich (tehdy jsem je jeste mel).

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #8 kdy: 25. 06. 2019, 17:34:06 »
Je to hlavně otázka používaného jazyka - Gtk+ je psáno v C a dá se na něj snadněji navazovat v různých dalších jazycích, včetně třeba Haskellu a Rustu. Qt je objektová záležitost psaná v C++ a kromě něj se s ním skvěle pracuje v Pythonu.

Moje rada je tedy jasná - pro C++ a Python bych se poohlížel primárně po Qt, ve všech ostatních případech bych spíš hledal štěstí u Gtk. Legrácky typu Tk a FLTK jsou spíš okrajová záležitost.
Já v pythonu jednoznačně preferuji gtk. Binding je plně objektový.
Dobré by bylo napsat proč. Používáš to i na Windows a jede to k plné spokojenosti? Jak složité layouty používáš?

Ty sám to nezdůvodňuješ. Mně je bližší Gnome a C než KDE a C++. Preferuji jednoduchost nad složitostí. GTK je lehký gui framework, Qt se snaží nahradit celý os, to mi nevyhovuje. Používám ho i pod windows, jedná se o multiplatformní aplikace. Jednoduché typu konfigurační tool i složitější pro dlouhodobou práci.

Nechci ti kazit iluze, ale GTK taky zrovna dvakrat lehkotonazni neni. To uz ten Fox, nebo Fltk. I kdyz na dnesni dobu...

Jinak presne to co pises + C++ a pozadavek podpory  i Widli me v nekdy kolem r. 2002-2003 privedlo k Foxtoolkitu. U QT to tehdy  bylo divoky s licenci a u GTK zas s instalaci na Widlich (tehdy jsem je jeste mel).
GTK je jednoduché, imho. FOX a FLTK mi přijdou špatně podporované, třeba v C a Pythonu.

Ink

  • *****
  • 653
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #9 kdy: 27. 06. 2019, 07:35:01 »
Já v pythonu jednoznačně preferuji gtk. Binding je plně objektový.
Dobré by bylo napsat proč. Používáš to i na Windows a jede to k plné spokojenosti? Jak složité layouty používáš?

Ty sám to nezdůvodňuješ. Mně je bližší Gnome a C než KDE a C++. Preferuji jednoduchost nad složitostí. GTK je lehký gui framework, Qt se snaží nahradit celý os, to mi nevyhovuje. Používám ho i pod windows, jedná se o multiplatformní aplikace. Jednoduché typu konfigurační tool i složitější pro dlouhodobou práci.

OK, dík za odpověď - takže já když jsem začínal s PyQt, bylo Gtk ve Windows v podstatě cizím elementem, nevím, jak moc se to změnilo, ale Windows jsem podporovat musel. A KDE mi bylo bližší. A spokojenost velká, aplikace rozsáhlé a k Windows přibyl i Mac a pořád v pohodě. Dnes navíc komplet instalace přes pip, což je dost fajn.

Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #10 kdy: 27. 06. 2019, 16:27:07 »
GTK+ budoucnost má, už proto, že na něm stojí prostředí GNOME a XFCE a aplikace pro ně určené, tedy projekty, které zde budou ještě dlouhou dobu. GTK+ společně s Qt reprezentují hlavní proud při vývoji aplikací mimo Windows, komunita je tedy dostatečně velká. Tk, Fox, FLTK jsou celkem obskurní. WxWidgets si netroufám posoudit.

Nejsem si ale jistý tím, jestli budoucnost GTK+ je zrovna růžová. Přijde mi, že Qt přidává rychleji nové funkce a má přehlednější a úplnější dokumentaci. Také podpora pro Windows je na úrovni, u GTK+ mi přijde spíše trpěná. Ovšem je třeba uvážit, že GTK+ je knihovna na tvorbu GUI, Qt je knihovna na tvorbu aplikací kompletně (což zahrnuje GUI).

Při hodnocení toolkitů bych zvážil tyto tři oblasti.

  • Pokročilé prvky GUI (stromy, seznamy, tabulky). Jak snadno se s nimi pracuje?
  • Pomocné funkce pro tvorbu aplikací (přístup k souborům, kolekce, systém pro ukládání konfigurace, propojení s databází). Tedy srovnání glib proti QtCore
  • Vývojové nástroje. Kolik kvalitních nástrojů na vizuální tvorbu GUI má GTK+? Kolik Qt? Glade vs QtCreator například.








borekz

  • ****
  • 492
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #11 kdy: 28. 06. 2019, 09:17:54 »
Wx není toolkit, ale wrapper nad jinými toolkity a nativními API. Tomu projektu fandím, protože toolkity v oblibě nemám. Nevím, jakou má budoucnost, ale např. Chief Architect přešel z Wx na Qt. Těžko říct, co je k tomu vedlo.

Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #12 kdy: 29. 06. 2019, 11:56:26 »
V dnešní době nemá snad nic jiného než Qt smysl. Tak rozsáhlé a skvěle zdokumentované knihovny (OOP) nejsou snad nikde. Bootstrap se může jít zahrabat. Rovněž je super komerční podpora vč Qt for device creation. + samozřejmě android.

qelurg

  • ****
  • 372
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #13 kdy: 29. 06. 2019, 16:00:49 »
V dnešní době nemá snad nic jiného než Qt smysl. Tak rozsáhlé a skvěle zdokumentované knihovny (OOP) nejsou snad nikde. Bootstrap se může jít zahrabat. Rovněž je super komerční podpora vč Qt for device creation. + samozřejmě android.
Tu rozsáhlost vidím právě jako nevýhodu, preferuji jednoduché věci.

Re:Gtk a jak dál
« Odpověď #14 kdy: 01. 07. 2019, 15:47:32 »
V dnešní době nemá snad nic jiného než Qt smysl. Tak rozsáhlé a skvěle zdokumentované knihovny (OOP) nejsou snad nikde. Bootstrap se může jít zahrabat. Rovněž je super komerční podpora vč Qt for device creation. + samozřejmě android.
Tu rozsáhlost vidím právě jako nevýhodu, preferuji jednoduché věci.

Tak zlé to s tou rozsáhlostí nebude. Qt je modulární a prostě se použije jen to co vývojář potřebuje k danému projektu, když je to třeba jen pár okének a tlačítek. Ostatní moduly mohou zůstat stranou, když nejsou potřeba.

Ale GTK+ je o něco jednodušší. Pokud potřebuješ jen jednodušší GUI pro Linux a Windows, tak klidně GTK+. Budoucnost rozhodně má a stále se bude vyvíjet (byť třeba pomaleji než Qt). Navíc RedHat (IBM) hodně sází na GNOME, tak i nějaké to "zázemí v podobě velké firmy" se najde).