Intel nebo AMD?

Intel nebo AMD?
« kdy: 10. 06. 2019, 16:37:17 »
V posledni dobe se docela dobre dari AMD, dokonce udajne predbehla Intel tim, ze ma prejit u svych procesoru na 7nm technologii vyroby CPU.

Presto vsak Intel stale valcuje AMD co se tyce single core vykonu procesoru, takze co se mych potreb tyce, AMD bych si nikdy v dohledne dobe nekoupil.

Dalsi vec ktera mi prijde docela vyhodna je ten fakt, ze Intel ma zabudovanou grafickou kartu - coz asi ne uplne kazdemu muze prijit zajimave, ale ja na PC moc hry nehraju a tak mi to vyhovuje.

Nicmene chtel bych tady nadhodit diskuzi o tom, jak si myslite ze dopadne souboj AMD vs Intel v dohledne dobe - myslite ze ma AMD sanci prevalcovat a Intel muze zbankrotovat, podobne jako se to stalo Nokii?

Ocekavate nejake paktovani Intelu a NVidie do budoucna? Jak znamo, NVvidia ma konkurenci spise v AMD nez v Intelu, kteryzto nevyrabi externi graficke karty. Mohli by proto mozna spojit sily dohromady?
« Poslední změna: 10. 06. 2019, 16:38:57 od PetrK »


Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #1 kdy: 10. 06. 2019, 16:44:44 »

Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #2 kdy: 10. 06. 2019, 17:07:22 »
A na co potrebujete single core vykon, ked nehrate hry? Imho Intel ma v tom naskok par percent, a neoplati sa kvoli tomu priplacat kopu prachov... (ale to je kazdeho sudruha osobna vec...) a navyse vydanie novych CPU od AMD je na spadnutie, kdezto intel stale len refresh...

AMD ma uz teraz lepsie, lacnejsie a menej zrave produkty... ale potreboval by takyto uspech zopakovat v dalsich generaciach aby to s intelom pohlo... intelu stacilo najat novych marketakov aby znizil skody, a ide sa dalej...

K spojeniu Intel a Nvidie imho v dohladnej dobe nemoze dojst, pretoze ako Nvidia tak aj Intel je vyrobca GPU (grafickych cipov) a to ziadny antimonopolny urad nedovoli prvym dvom vyrobcom spojenie... mozno nejaku spolupracu a umiestnenie nvidia cipov do svojich cpu ale naco by to Intel robil, ked podobne to robi s AMD...  A okrem toho Intel nabral kopu ludi aj z tohto odvetvia a chcu vyrabat vlastne desktopove graficke karty...
Vy ste windowsáci, ja už nie... Čo bolo, to bolo. Terazky som Linuxák.

Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #3 kdy: 10. 06. 2019, 17:08:03 »
@PetrK: Ta čísla jsou vypovídající jenom pro malinkou část trhu.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #4 kdy: 10. 06. 2019, 17:27:29 »
AMD ma i CPU s grafikou Vega, coz bude lepsi vykon nez Intel ;-)

Edit: a vypada ze AMD GPU bude i v Samsung "CPU":
https://www.xda-developers.com/samsung-amd-partnership-hatch-game-streaming-galaxy-s10-5g/
« Poslední změna: 10. 06. 2019, 17:31:21 od k3dAR »


Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #5 kdy: 10. 06. 2019, 18:55:16 »
Presto vsak Intel stale valcuje AMD co se tyce single core vykonu procesoru, takze co se mych potreb tyce, AMD bych si nikdy v dohledne dobe nekoupil.

"Válcuje" je příliš silné slovo. Navíc teď už to bude často spíš plichta...

Nicmene chtel bych tady nadhodit diskuzi o tom, jak si myslite ze dopadne souboj AMD vs Intel v dohledne dobe - myslite ze ma AMD sanci prevalcovat a Intel muze zbankrotovat, podobne jako se to stalo Nokii?

Ne, nemá. Intel drží OEM, drží servery... ano, zakrněli, ale osud Nokie nehrozí.


Ocekavate nejake paktovani Intelu a NVidie do budoucna? Jak znamo, NVvidia ma konkurenci spise v AMD nez v Intelu, kteryzto nevyrabi externi graficke karty. Mohli by proto mozna spojit sily dohromady?

Ne. Navíc Intel chystá vlastní grafiky.



To je ale kapka v moři. Hlavní je OEM segment a servery.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #6 kdy: 10. 06. 2019, 22:17:31 »
Pro vyvoj bych si vybral dneska AMD, vice jader/vlaken.

D.A. Tiger

  • ****
  • 486
  • Tygr, který žere tučňáka ;-)
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #7 kdy: 10. 06. 2019, 23:33:29 »
No, ze by Intel valcoval AMD.... Ja bych to videl i z jine strany, nez jen ze srovnavacich tabulek. Cca pred rokem a pul jsem jsem upgradoval PC-cko a stal mezi pred volbou zda ctyrjadrovy Intel a 2x 2GB RAM, nebo 6 jadrovy Bulldozer od AMD a 2x 4GB Ram. Dlouho jsem se nerozmyslel, a sel jsem do Bulldozera. Nelituji.

Myslim, ze nekteri lide berou procesory od Intelu proste jako znackove zbozi. Podobne jako treba obleceni. Ja se, ale radeji divam na pomer cena/kvalita (vykon). A takovych lidi je mnohem vic, takze AMD podle meho soudu bude porad Intelu slapat na paty - coz je jedine dobre.

Intel a Nvidia? Uprime? Netusim, na to nemam dost informaci, ani "managerskeho" citu, abych to mohl odhadnout co se panum z Nvidie honi hlavou. Obcas je dost nechapu.... 

nula

Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #8 kdy: 11. 06. 2019, 06:15:22 »
V posledni dobe se docela dobre dari AMD, dokonce udajne predbehla Intel tim, ze ma prejit u svych procesoru na 7nm technologii vyroby CPU.

Presto vsak Intel stale valcuje AMD co se tyce single core vykonu procesoru, takze co se mych potreb tyce, AMD bych si nikdy v dohledne dobe nekoupil.

Dalsi vec ktera mi prijde docela vyhodna je ten fakt, ze Intel ma zabudovanou grafickou kartu - coz asi ne uplne kazdemu muze prijit zajimave, ale ja na PC moc hry nehraju a tak mi to vyhovuje.

Nicmene chtel bych tady nadhodit diskuzi o tom, jak si myslite ze dopadne souboj AMD vs Intel v dohledne dobe - myslite ze ma AMD sanci prevalcovat a Intel muze zbankrotovat, podobne jako se to stalo Nokii?

Ocekavate nejake paktovani Intelu a NVidie do budoucna? Jak znamo, NVvidia ma konkurenci spise v AMD nez v Intelu, kteryzto nevyrabi externi graficke karty. Mohli by proto mozna spojit sily dohromady?

Bohuzel nemuzu souhlasit ani s jednim tvrzenim, nebo predpokladem.
Intel uz urcite v single-core nevalcuje amd, spis je to plichta(trochu naklonena pro intel). Za predpokladu ze nebudete instalovat patche, na stale mnozici se inteli problemy. Pak bude intel daleko v prachu vzadu. Je ale pravda, ze na dmaci pouziti tyto patche nejsou potreba. Navic s novym amd, ktere by melo vyjit nekdy ted v cervenci to vypada, ze naopak se ipc vice prikloni na stranu amd.
Co se tyka multithreadoveho vykonu, tam intel absolutne nestiha.
Pro hrani her je to tedy otazka. Pro praci, kde se multithreadovost vyuzije, zejmena vyvoj software, je amd jednoznacna volba. Bez diskuze.
I AMD ma procesory s GPU, docela prodavane a GPU samotne je podstatne vykonnejsi, nez Intel GPU.
Paktovani Intel s NVidii se mi moc nezda, z pravdepodobneho zasahu antimonopolniho uradu.
Urcite si nemyslim, ze Intel dopadne jako Nokie. Spis doufam, ze se trochu vyrovna trh, AMD si ukroji trochu vic servroveho kolace a konecne bude zas nejaka konkurence.

Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #9 kdy: 11. 06. 2019, 07:00:23 »
Je ale pravda, ze na dmaci pouziti tyto patche nejsou potreba.
Jen pokud tím domácím použitím myslíte počítač, ze kterého nepřistupujete na web.

nula

Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #10 kdy: 11. 06. 2019, 07:17:34 »
Je ale pravda, ze na dmaci pouziti tyto patche nejsou potreba.
Jen pokud tím domácím použitím myslíte počítač, ze kterého nepřistupujete na web.

Vlastne mate pravdu. Dneska uz se vi i jak zneuzit diry v Intelu pres JS. Uznavam. No, ovsem v pripade nainstalovani vsech patchu uz intel i v single core zaostava.

Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #11 kdy: 11. 06. 2019, 07:34:25 »
To ja jsme poslednich nekolik let videl AMD jako vcelku shit, kdy v pomeru cena vykon sice mel lepsi paralelni vykon, ale pro me jako Javistu na vyvoj stejne dulezitejsi singlecore. A co bylo nejhorsi, po zapocitani vyssi spotreby AMD mi vyslo, ze kdyz mam doma zapnuty pocitac 8 hodin denne, tak se mi ta cena AMD vyrovna Intelu za par let. Tzn. AMD pro me bylo neco jako typicky shit pro socky, ktere si ho koupi kvuli nizsi cene, aby nasledne mohly byt jeste vetsi socky nez predtim, protoze to z nich bude tahat vic penez na spotrebe. Proste rozhodovani socek, znate to.

Taky na trhu nebyly ani zadne ITX desky pro AMD, proste to nikdo rozumny nechtel.

No ale dneska je uz situace znacne odlisna.

Ja jsem ale cetl takovou vec, ze dneska se cenove uz nema vyplatit zmensovat tranzistory CPU na 14nm. Pred lety bylo zmenseni tranzistoru nejlevnejsi krok k vylepseni CPU, ale dosli jsme na hranu.

A vzhledem k tomu, ze AMD lze o velikosti tranzistoru... Napr. Intel chce vyrabet 10nm CPU, kdyz AMD jde vyrabet 7. Jenze tech 7 ma byt podle vseho ekvivalent tech 10, akorat z marketingovych duvodu uvadi 7.

« Poslední změna: 11. 06. 2019, 07:37:13 od PetrK »

Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #12 kdy: 11. 06. 2019, 08:25:21 »
Ja jsem ale cetl takovou vec, ze dneska se cenove uz nema vyplatit zmensovat tranzistory CPU na 14nm. Pred lety bylo zmenseni tranzistoru nejlevnejsi krok k vylepseni CPU, ale dosli jsme na hranu.

A proč by to ty firmy nadále dělaly, kdyby se jim to nevyplatilo?  ::)

A vzhledem k tomu, ze AMD lze o velikosti tranzistoru... Napr. Intel chce vyrabet 10nm CPU, kdyz AMD jde vyrabet 7. Jenze tech 7 ma byt podle vseho ekvivalent tech 10, akorat z marketingovych duvodu uvadi 7.

Nelže, uvádí to, co si kupuje od dodavatele. To, že to každý dodavatel značí jinak a čísla napříč neodpovídají není problém AMD. Ano, říká se, že 10 nm proces od Intelu má být na úrovni 7 nm od TSMC, ALE to bylo u původního 10 nm. Momentálně to vypadá, že to, co Intel uvede na trh nebude tak ambiciózní, jak bylo původně v plánu.
A hlavně tohle fakt není podstatné z hlediska nákupu, kdy jde o parametry produktu.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #13 kdy: 11. 06. 2019, 08:52:42 »
Z mojho pohladu, je trh (ponuka) poskytovatelov housingovych sluzieb sice konzervativny (v prospech Intelu), ale to sa moze zmenit.
Za poslednu dobu tomu neprispieva fakt, ze to neustale treba platat, nasledne ide vykon dolu, Intel mlzi, ...
Poskytovatel potrebuje zarabat, t.j. co najlacnejsie nakupit, zaroven by ho to nemalo zozrat na elektrine.
Pokial budu investicne a prevadzkove naklady v prospech AMD, zacne z toho tazit.
Samozrejme, zalezi, ako AMD dohodne s vyrobcami a co bude k dispozicii (ak sa vyrobcovia spolu s Intelom zabarikaduju, zakaznik nema na vyber, zoberie, co bude k dispozicii).
Security u normalneho poskytovatela je samozrejmost (aj ked ich to netesi), a budu pri obnove HW na to brat ohlad.


martyd420

  • ***
  • 193
  • K U B U N T U
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Intel nebo AMD?
« Odpověď #14 kdy: 11. 06. 2019, 09:33:09 »
Před půl rokem jsem šel z i5 do Ryzenu 1700 a rozhodně nelituju, takže hlasuju pro AMD :)
T_PAAMAYIM_NEKUDOTAYIM  |  Nemám rád IPv6 influencery :P