Síť po dvou drátech

Síť po dvou drátech
« kdy: 15. 04. 2019, 15:21:03 »
Potřeboval bych poradit s problémem zapojení sítě po dvou tlf drátech cca 300m (jiná možnost není), napadlo mě dva dsl routery. Je to reálné nebo jestli existuje něco funkčního? Mám internet a potřebuji ho přenést po dvou drátech a pokračovat dál. Díky za poradu. Pokud jsou dva dsl routery kravina tak se do mě moc neobouvejte. 😜


alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #1 kdy: 15. 04. 2019, 15:29:34 »
Jak ses dostal k takovemu spojeni, 2 tlf draty?
Hledej pojem IP over 2 wire extender.

alex6bbc

  • *****
  • 1 432
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #2 kdy: 15. 04. 2019, 15:34:59 »
Rs 485

Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #3 kdy: 15. 04. 2019, 16:10:35 »
Dva DSL routery určitě fungovat nebudou, na jedné straně musí být DSLAM. Co ale může fungovat a může být poměrně levné je použití powerline modemů, které jsou určené pro komunikaci po elektrické síti. Ale pokud ty telefonní dráty nejsou dimezovány na síťové napětí (jako že asi nejsou), vyžaduje to úpravu těch powerline modemů.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #4 kdy: 15. 04. 2019, 16:14:56 »
Uz to velmi nesledujem, ale v predchadzajucom zamestnani sme pouzivali v starych priemyselnych parkoch taketo veci
https://www.asm.cz/cs/202512-konvertor-planet-vc-201a
Jeden master, jeden slave a ides. (pripadne hromada slavov proti koncentratoru co bol vlastne tiez master).
Podla kvality linky a prierezu drotov sa to dost vedelo priblizit udavanej specifikacii.
Chytalo sa to dost rychlo (uz neviem, max 20 sekund ?), mari sa mi, ze ked bola linka uplne naprd, vedel si nanutit nizsi profil ako zariadenie chcelo, a potom uz to drzalo.
Cenofka uz bude menej mila, pametam si okolo 100 eur kus...

Pripadne Allied Telesys AT-MMC6005, atd.


Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #5 kdy: 15. 04. 2019, 16:20:29 »
Tohle? https://www.2n.cz/cs_CZ/produkty/interkomy/2n-2wire#tab-2 V dokumentaci tedy pisou typicky dosah kolem 220m, ale ze je mozne az 750m; zalezi na stavu dratu.

Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #6 kdy: 15. 04. 2019, 17:14:57 »
Jste borci, stačí poradit převodník nebo konvertor a hned se lépe dýchá, DÍKY
Teď už jenom ten správný. 😁

jmk

  • ***
  • 178
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #7 kdy: 15. 04. 2019, 17:35:33 »
Mám zkušenosti s těmi ASM. Neuděláš chybu. Pokud můžeš linky zdvojit tak o to lepší, ale to by jsi rovnou použil 4drat 😀
Write programs that do one thing and do it well. Write programs to work together. Write programs to handle text streams, because that is a universal interface.

xdub

Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #8 kdy: 16. 04. 2019, 11:12:39 »
Dříve jsem se něčím podobným zabýval a něco jsem zkoušel jsem zkoušel. Měl jsem zbastlený i měniče, ale fungovali jen v 10BASE-T. Nicméně nejrychleji proveditelný, levný, nicméně hodně pomalý řešení bylo použití 2 fax modemů proti sobě s napájením přes 9V adaptér do kabeláže. Ovšem tahle rychlost je dnes už dost nepoužitelná...

Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #9 kdy: 17. 04. 2019, 09:53:59 »
Ale pokud ty telefonní dráty nejsou dimezovány na síťové napětí (jako že asi nejsou), vyžaduje to úpravu těch powerline modemů.

Pokud to budete delat, tak doporucuju pouzit uz neco se standardem 'G.hn' (realne pred 400 Mbps po jednom paru, a skoro 1G po dvou parech). Taky se ZDALEKA vyhnete upravam zarizeni ktere se tu prodava(lo) pod nazvem Wodaplug.

Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #10 kdy: 17. 04. 2019, 14:24:40 »
Nicméně nejrychleji proveditelný, levný, nicméně hodně pomalý řešení bylo použití 2 fax modemů proti sobě s napájením přes 9V adaptér do kabeláže. Ovšem tahle rychlost je dnes už dost nepoužitelná...

Tos ale musel mít modemy, který šly přepnout do režimu pronajatýho okruhu (leased-line); drtivá většina co mi prošla rukama, uměla fungovat jen prostřednictvím alespoň pobočkový ústředny. Takhle spatra mě napadají USR Courier a vyšší modely Microcom. Zyxely a Zoltrixy jsem s touhle fičurou nepotkal.

xdub

Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #11 kdy: 17. 04. 2019, 15:31:17 »
Nicméně nejrychleji proveditelný, levný, nicméně hodně pomalý řešení bylo použití 2 fax modemů proti sobě s napájením přes 9V adaptér do kabeláže. Ovšem tahle rychlost je dnes už dost nepoužitelná...

Tos ale musel mít modemy, který šly přepnout do režimu pronajatýho okruhu (leased-line); drtivá většina co mi prošla rukama, uměla fungovat jen prostřednictvím alespoň pobočkový ústředny. Takhle spatra mě napadají USR Courier a vyšší modely Microcom. Zyxely a Zoltrixy jsem s touhle fičurou nepotkal.
Byly to klasický modemy. Byl na to někde na internetu návod jak to oblbnout bez ústředny. Dokonce, jestli si to pamatuji správně, tak k tomu nebylo potřeba žádný HW řešení - byl to jen parametr na počítači, který přijímal spojení.
Jen znovu upřesňuji, že šlo o FAX modemy tj. klasický vytáčený 56K. Kdyby to někoho fakt zajímalo, zkusím ten návod dohledat. Jinak logicky fax modem funguje tak, že vytočí číslo a jiný modem na druhé straně to zvedne a dále komunikují mezi sebou a pro ústřednu je to stejný jako klasický telefonní hovor. Takže ta ústředna je tam jen na propojení vedení. S klasickými telefony (ozkoušeno u přístrojů pulsní volby) jde také ústředna vypustit. A mám dojem že ty modemy museli být také do pulsní volby přepnuty, ale to si teď fakt nejsem jistý...

f-k-r

  • ***
  • 102
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #12 kdy: 17. 04. 2019, 18:12:44 »
Nicméně nejrychleji proveditelný, levný, nicméně hodně pomalý řešení bylo použití 2 fax modemů proti sobě s napájením přes 9V adaptér do kabeláže. Ovšem tahle rychlost je dnes už dost nepoužitelná...

Tos ale musel mít modemy, který šly přepnout do režimu pronajatýho okruhu (leased-line); drtivá většina co mi prošla rukama, uměla fungovat jen prostřednictvím alespoň pobočkový ústředny. Takhle spatra mě napadají USR Courier a vyšší modely Microcom. Zyxely a Zoltrixy jsem s touhle fičurou nepotkal.

Vím o takových modemech, dokonce na ně koukám, bohužel mi ale neříkají pane. Motorola Codex 3266 (Fast), svého času pro profesionální použití, za dost velké peníze. Mají ovládací panýlek s displejem a spoustu různých nastavení včetně vyšolíchání parametrů linky - manuál měl asi 250 stran.

Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #13 kdy: 17. 04. 2019, 18:36:17 »
Dříve jsem se něčím podobným zabýval a něco jsem zkoušel jsem zkoušel. Měl jsem zbastlený i měniče, ale fungovali jen v 10BASE-T. Nicméně nejrychleji proveditelný, levný, nicméně hodně pomalý řešení bylo použití 2 fax modemů proti sobě s napájením přes 9V adaptér do kabeláže. Ovšem tahle rychlost je dnes už dost nepoužitelná...
S těmi modemy jsme to taky v jednom případě kdysi dělali. Tehdy byly ještě W95 a někde NT (pravěk). Jeden modem se nechal někde u nejvyšších ajťáků připojený po sériovce k nějakému PC s NT. Dohrál se tam jakýsi virtuální driver pro nullmodem. Na ústředně nám propojili (a nebo zajistili, že nám jevily jako trvale propojené) dráty tak, že bylo zajištěno trvalé propojení mezi modemem u ajťáků a modemem v cílové stanicí s W95. Modemy tu funkci měly v sobě implementovanou. Bylo to trochu pomalé, myslím 33600 ale účel to splnilo - šlo se dostat do podnikové sítě a i na internet. Ještě bylo potřeba zajistit, aby na to číslo, na kterém byl ten modem na IT, nešlo odnikud volat kvůli bezpečnosti. Na modely modemu si už nevzpomenu, jen, že byly bílé. Mohly to být ty Microcom, jak tady bylo zmíněno.

Medo77

  • ****
  • 288
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Síť po dvou drátech
« Odpověď #14 kdy: 17. 04. 2019, 20:28:14 »
Pokial je limit cena, ok, vymyslajte koleso.
Inac skoda penazi, casu, a rychlost samozrejme nebude uchvatna ...
Tie planety chodia dobre.
Na ebayi su za cca polovicnu cenu, takze 2 ks z ruska, a cenu jedneho z CZ, a je po problemoch ...