Zjištění IP veřejné adresy

Zjištění IP veřejné adresy
« kdy: 19. 03. 2019, 14:03:52 »
Zdravím,
přistupuji z vnější sítě přímo na raspberry přes SSL. Mám O2 internet, adresa je veřejná, ale jednou za čas se změní. Napadla mě myšlenka že by Raspberry mě každý den ráno zaslal email s aktuální ip adresou. Měl by někdo nějaký nápad jak v řádku zjistit veřejnou ip adresu routeru (raspberry) a tento výstup přesměrovat na email?


Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #1 kdy: 19. 03. 2019, 14:13:24 »
Kód: [Vybrat]
echo "$(dig +short myip.opendns.com @resolver1.opendns.com)" | mail -s "Moje IP adresa" user@domain.com
dig si nainstalujes pomoci balicku dnsutils
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install dnsutils
« Poslední změna: 19. 03. 2019, 14:17:51 od truxas »

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #2 kdy: 19. 03. 2019, 14:25:52 »
Hledej sluzbu DynDNS - pouzivam http://freedns.afraid.org/ a jejich script pro aktualizace (DD-WRT router)

Pak pomoci CNAME se odkazuji na tuto dynamickou adresu

McFly

  • *****
  • 560
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #3 kdy: 19. 03. 2019, 14:30:07 »
Kód: [Vybrat]
echo "$(dig +short myip.opendns.com @resolver1.opendns.com)" | mail -s "Moje IP adresa" user@domain.com

pěkné ;)

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #4 kdy: 19. 03. 2019, 14:30:18 »
odporucam tiez radsej dyn dns http://www.changeip.com/ je to zdarma


Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #5 kdy: 19. 03. 2019, 14:38:06 »
Kdysi jsem jako dyn dns pouzival https://www.noip.com/
Meli by mit nejakou sluzbu pro automatickou obnovu adresy - na rpi si nainstalujes jejich sluzbu a ta bude automaticky obnovovat IP. Nejsem si ale jisty, jak to u nich aktualne funguje ve free verzi (uz je to nekolik let co jsem to pouzil naposled).

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #6 kdy: 19. 03. 2019, 14:56:20 »
Jak už psali přede mnou, existuje několik služeb, které vám umožňují mít DNS název nasměrovaný na takovouto dynamickou adresu. Jsou dělané právě pro případy, jako máte vy, takže mají API a skripty, které se o nastavení té IP adresy do DNS postarají. Stačí si tedy takovou službu zaregistrovat a použít příslušný skript – obvykle je to jedno volání wgetu nebo curl, provozovatel toho DNS serveru si IP adresu zjistí sám, je to IP adresa, ze které mu přišel ten požadavek.

Tuto službu poskytují např. No-IP, ChangeIP, ClouDNS.net, easyDNS, Dynu,Zoneedit, Afraid FreeDNS a další. Někteří poskytovatelé vám tu adresu vytvoří ve své vlastní doméně, takže pak nemusíte ani vlastnit žádnou doménu, jiní vám naopak umožní nastavit si tohle na své vlastní doméně, takže pak můžete mít i hezkou adresu toho zařízení a třeba na něm i provozovat web server, který bude dostupný pro rodinu nebo pro známé.

Nemusíte pak řešit IP adresu toho zařízení. Místo toho budete standardně používat zvolený DNS název, který bude vždy ukazovat na správnou IP adresu.

aaa158

  • ***
  • 238
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #7 kdy: 19. 03. 2019, 18:55:48 »

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #8 kdy: 20. 03. 2019, 10:24:58 »
Kód: [Vybrat]
curl ifconfig.co

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #9 kdy: 20. 03. 2019, 10:40:09 »
Kód: [Vybrat]
curl ifconfig.co

Podobné je curl ifconfig.io. To je ale jenom pro *BSD a unixy, pro Windows je curl ipconfig.io, ale curl ip.a.io pro Linux bohužel nefunguje ;-)

tecka

  • ***
  • 138
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #10 kdy: 20. 03. 2019, 13:14:09 »

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #11 kdy: 20. 03. 2019, 18:23:33 »
...
To je nějaký vtip?
No ty adresy ifconfig.io a ipconfig.io opravdu existují a fungují. Konec byl opravdu vtip, narážel jsem na to, že na unixech (a *BSD) se pro konfiguraci sítě používá příkaz ifconfig, na Windows ipconfig – a na Linuxu se používá příkaz ip, konkrétně pro konfiguraci adres ip address nebo zkráceně ip a, takže když mají své webové stránky ty unixové a Windowsové příkazy, bylo by hezké, kdyby je měl i ten linuxový.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #12 kdy: 20. 03. 2019, 18:30:17 »
...
To je nějaký vtip?
No ty adresy ifconfig.io a ipconfig.io opravdu existují a fungují. Konec byl opravdu vtip, narážel jsem na to, že na unixech (a *BSD) se pro konfiguraci sítě používá příkaz ifconfig, na Windows ipconfig – a na Linuxu se používá příkaz ip, konkrétně pro konfiguraci adres ip address nebo zkráceně ip a, takže když mají své webové stránky ty unixové a Windowsové příkazy, bylo by hezké, kdyby je měl i ten linuxový.

Stari pardalove pouzivaji ifconfig a prechazeji na prikaz ip

Tak uz nech tech hloupych reci

Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #13 kdy: 20. 03. 2019, 18:54:12 »
Stari pardalove pouzivaji ifconfig a prechazeji na prikaz ip
Vzhledem k tomu, že příkaz ip z balíčku iproute2 slouží ke konfiguraci sítě v linuxovém jádru, asi nebude běžnou součástí unixů nebo *BSD – i když nevylučuju, že tam existuje nějaká jeho emulace. Na Windows příkaz ip v základní instalaci také neexistuje. Stejně tak tam neexistuje ifconfig. Na Linuxu si můžete i dnes ifconfig nainstalovat, ale nefunguje tam správně*).  Takže vůbec nejde o stáří, ale o to, na kterém systému je kterým příkaz dostupný a funkční.

*) Což neznamená, že by nic nedělal nebo končil chybou. On se snaží emulovat to staré rozhraní, někdy se mu to podaří a někdy ne. Takže bez dalších informací, které příkazem ifconfig nedokážete zjistit, nikdy nemůžete vědět, zda funguje správně nebo ne.

Tak uz nech tech hloupych reci
Nechte si své hloupé rady od cesty, nikdo na ně není zvědavý. Pokud se vám ten vtípek na závěr mého komentáře nelíbil, je to váš problém, a není to důvod psát zbytečné a nepravdivé komentáře.

Vilith

  • *****
  • 660
    • Zobrazit profil
Re:Zjištění IP veřejné adresy
« Odpověď #14 kdy: 20. 03. 2019, 19:04:28 »
Na Linuxu se drive pouzival ifconfig jako "jediny mozny a spravny".
Ze se 'casem' preslo na ip je proste vyvoj

To, ze jste ifconfig nikdy nepouzival, je jen Vas problem