MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace

MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« kdy: 27. 02. 2019, 13:20:31 »
Ahoj,
mám microServer Gen8, rád bych ho použil jako malý domácí server. Chtěl bych poradit, jaký byste použili nosný systém na mém místě pro "virtualizaci" (paravirtualizaci, docker, jiné řešení - OS i způsob virtualizace) a proč.
Chtěl bych jeden nosný OS, na kterém by běželo více věcí odděleně:
  • mail server (internet - pár schránek)
    webový server (internet - málo navštěvované stránky)
    file server (pouze intranet)
    stream server (internet: pustím film na jiném stroji v intranetu a tento pouze zpřístupní stream link do VLC - netřeba řešit podrobně, nechci na toto téma rozpoutat diskuzi)
    testovací server (intranet x internet dle potřeby)
    možná testovací server s GUI (možná Win, jinak asi Debian/*buntu)
    + možná něco přibude, ale většinou nenáročné věci

Distribuce? Debian, *buntu, CentOS, *BSD...?
? *BSD + jail
? KVM
? OpenVZ
? Docker
....atd.

Rád bych vhodnou kombinaci OS a "nějaké virtualizace". Administrátorský rozdíl mezi BSD a linuxem, stejně jako Systemd vs init.d, neřeším. :)

Děkuji za rady a názory.

Jirka


Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #1 kdy: 27. 02. 2019, 13:44:10 »
Protože to nebude mít výkonu ani RAM nazbyt, já bych doporučil FBSD a jaily. Má to menší režii, než ostatní vyjmenované možnosti. Na zamyšlení je, co vše je opravdu potřeba běhat odděleně, konkrétně na fbsd se věci do sebe moc nepletou. Já když jsem přecházel z (povětšinou) Debianů na FBSD, tak jsem měl taky tendenci každou věc cpát do jailu. Měl jsem pocit, že když se něco nepovede, začne se lépe znovu. Pak jsem zjistil, že to skoro nepotřebuju, protože všechny balíky se instalují do /usr/local, nastavení do /usr/local/etc, ..., takže samotný základní systém zůstává za všech okolností zdravý, nezahnojený.

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #2 kdy: 27. 02. 2019, 13:59:29 »
Kvůli výkonu bych plnou virtualizaci také nedělal, spíše využít paravirtualizaci (XEN), kontejnery, nebo jail (takový vylepšený chroot).
Pak asi další dotaz - spíše jail na BSD (ověřené řešení) nebo třeba OpenVZ (s tím nemám zatím zkušenost, ale rád se naučím). Je to domácí použití, nic kritického, kde by muselo být skálopevně použito to nejstabilnější řešení.  ;)

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #3 kdy: 27. 02. 2019, 14:03:48 »
Tohle už je asi na osobních preferencích. Mně jail přijde jako nejelegantnější řešení. Paravirtualizace či kontejnery jsou podle mě zbytečně složité. Jak píšete, jail je vylepšený chroot (o mnoho vylepšený), ale díky tomu má opravdu prakticky nulovou režii. Pokud v jailu nepotřebujete mít spuštěný ani cron, tak v něm nemusí běžet ani jeden proces.

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #4 kdy: 27. 02. 2019, 19:53:08 »
O Proxmox jste neuvažoval?
https://www.proxmox.com/en/
Mám ho také na Microserveru ale starším.
Zatím jen pozitivní zkušenost. Něco jedu v LXC a něco pod KVM.


Gufo

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #5 kdy: 28. 02. 2019, 08:24:05 »
Podobnu vec som tiez doma riesil s tym rozdielom, ze mam Gen10.
Na koniec som sa rozhodol pre Debian 9 s LXC virt.
Pri mojom najvacsom 'píku' som ani nezaznamenal nejake vavsie zatazenie na CPU...
Cca 16 virtualiek tam je + public softy, mail, cloud, http... a pod... Bez problemov....

Vykook

  • ***
  • 135
    • Zobrazit profil
    • homepage
    • E-mail
Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #6 kdy: 28. 02. 2019, 10:52:35 »
Já na tom mám freebsd a maximální spokojenost. Mám na tom jeden až dva virtuály přes bhyve a na samotném železe jede především plex a pak takové ty domácí drobnosti jako fileserver, syncthing a aria2.

Jediným háčkem bylo, že po instalaci nebootoval, ale patch z https://wiki.freebsd.org/HPBIOS3TBHDD vcelku zabral. Jen bylo ještě třeba přidat IgnorePaths /boot/zfsloader do /etc/freebsd-update.conf , jinak člověk po updatu opět nenabootoval.

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #7 kdy: 01. 03. 2019, 10:56:25 »
V práci mi na tom běží XigmaNAS, založené na Freebsd a od původních tvůrců FreeNASu než to koupilo iX Systems. Slouží to výhradně jako datové úložiště, takže iscsi target a Samba server.

Volby v GUI ale vždy přepíší ruční konfiguraci, takže na to pozor. K virtualizaci je tam tam z nějakého důvodu předvolený VirtualBox, ale nikdy jsem to nepoužil, na to ten stroj považuju za hrozné ořezávátko.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #8 kdy: 01. 03. 2019, 22:50:33 »
[...] K virtualizaci je tam tam z nějakého důvodu předvolený VirtualBox, ale nikdy jsem to nepoužil, na to ten stroj považuju za hrozné ořezávátko.
nevim co tam mas za CPU, ale z me zkusonost s v podstate 6let starej Atomem (resp. serverovej Avoton C2550), bezi 2-6 virtualu (virt-manager/kvm/qemu) + to slouzi nativne jako file/dhcp/pxe server (pro ~10 stanic)... samozrejme zalezi jakou vykon/zatez clovek ve virtualu pozaduje, ale pouzitelne je to v pohode ;-)

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #9 kdy: 02. 03. 2019, 16:38:08 »
Za úvahu tiež stojí OpenMediaVault. Štandardné veci sa dajú riešiť pluginom a na zbytok môžeš použiť docker alebo Virtual Machine. A je to "user friendly" s dobrou komunitnou podporou ;)

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #10 kdy: 04. 03. 2019, 13:05:51 »
nevim co tam mas za CPU, ale z me zkusonost s v podstate 6let starej Atomem (resp. serverovej Avoton C2550), bezi 2-6 virtualu (virt-manager/kvm/qemu) + to slouzi nativne jako file/dhcp/pxe server (pro ~10 stanic)... samozrejme zalezi jakou vykon/zatez clovek ve virtualu pozaduje, ale pouzitelne je to v pohode ;-)

Mám tam Intel Celeron G1610T @ 2.30GHz. Používáš pod tím vším ZFS? Se 4GB RAM se mi to zdálo dost overkill nutit to ještě do virtualizace.   

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #11 kdy: 04. 03. 2019, 15:16:36 »
nevim co tam mas za CPU, ale z me zkusonost s v podstate 6let starej Atomem (resp. serverovej Avoton C2550), bezi 2-6 virtualu (virt-manager/kvm/qemu) + to slouzi nativne jako file/dhcp/pxe server (pro ~10 stanic)... samozrejme zalezi jakou vykon/zatez clovek ve virtualu pozaduje, ale pouzitelne je to v pohode ;-)

Mám tam Intel Celeron G1610T @ 2.30GHz. Používáš pod tím vším ZFS? Se 4GB RAM se mi to zdálo dost overkill nutit to ještě do virtualizace.
Ne, pod tim mam mdadm(1 system, 6 data+kvm)/lvm/ext4 a 16GB RAM :-)

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #12 kdy: 04. 03. 2019, 19:56:56 »
Mam HP Microserver Gen8 s rovnakym CPU a 16 GB RAM a bezi mi tam FreeNAS s par sluzbami v jailoch (OpenVPN, Transsmision, Dnsmasq). 

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #13 kdy: 04. 03. 2019, 21:01:28 »
Protože to nebude mít výkonu ani RAM nazbyt, já bych doporučil FBSD a jaily. Má to menší režii, než ostatní vyjmenované možnosti.
V tom výčtu mi citelně chybí LXC, které by bylo s těmi jaily srovnatelné.

Na zamyšlení je, co vše je opravdu potřeba běhat odděleně, konkrétně na fbsd se věci do sebe moc nepletou. Já když jsem přecházel z (povětšinou) Debianů na FBSD, tak jsem měl taky tendenci každou věc cpát do jailu. Měl jsem pocit, že když se něco nepovede, začne se lépe znovu. Pak jsem zjistil, že to skoro nepotřebuju, protože všechny balíky se instalují do /usr/local, nastavení do /usr/local/etc, ..., takže samotný základní systém zůstává za všech okolností zdravý, nezahnojený.
Jj, to je na FreeBSD přímo geniální. Plus ten base systém stačí "nainstalovat" prostým rozbalením jednoho archivu.

I tak se ale jaily hodí třeba když chce člověk updatovat nějakou knihovnu a byl by to problém pro nějakou jinou komponentu, kterou tam má taky. To se ale na domácím systému stejně nestane.

Hlavní nevýhoda FreeBSD je v tom, že je trošku míň aplikací a jsou míň odladěné - přece jenom, user base je výrazně menší.

Osobně bych doporučoval spíš Proxmox, kde jsou skvěle ošéfované LXC kontejnery, včetně oddělených síťovek, na venek se to tváří skoro úplně jako virtuál. Do plnotučného virtuálu bych dal jenom věci, kde to je opravdu potřeba (což typicky nebude vůbec nic).

Re:MircoServer Gen8 - výběr OS + virtualizace
« Odpověď #14 kdy: 06. 03. 2019, 14:10:53 »
Zdravím,

mám doma MicroServer Gen8
- 16GB RAM
- Xeon E3-1220LV2
- 4X4TB HP HDD
- raid řadič HP SmartArray P420

Běží mi na tom VmWare (z MicroSD karty) a na něm několi virtuálů (mail, web, zabbix, stream) a naprosto v pohodě :)
Když chceš, dokážeš vše!