Tip na ergonomickou klávesnici

Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #15 kdy: 26. 02. 2019, 12:51:07 »
Ahoj,

nemate nekdo tip na ergonomickou klavesnici? Je jich strasne moc na vyber. Pozadavky
1) pro programatora
2) pro vetsi ruce
3) nepisu vsema deseti, takze asi ne uplne nejaky futuristicky design

Dekuji

Zajímavé, že se to tu zrovna probírá, před pár dny byly na CZC Microsoft natural 4000 za 750 Kč, tak jsem zase oprášil svou asi 10 let starou a budu ji používat.

Jinak jak se vám píše s tou Maltron 3D? Mě to připadá jako úplně jiné rozložení kláves.

Mimochodem děsně mi vadí, když na klávesnici není:
1) mezery mezi F4/F5 F8/F9 (zkratky Alt-F4 F5 F8 atd.)
2) oddělený Insert+Delete sekce (používám zkratky CTRL/Shift-Ins místo Ctrl-C/V)
Orientuji se hmatem a je to rychlejší. Taky vám to vadí?

Jak rychle jste si zvykli na Maltron 3D? Pro mě byl Microsoft Natural jako z jiného světa a tohle je ještě úplně jinde...

Resil jsem tim bolesti zapesti. To ze se na Maltron 3D pise dobre je takovy vedlejsi efekt.
Pisu vsema deseti, zvykl jsem si rychle. Prechazel jsem z MS Natural 3000 nebo 4000. Prechazeni na jine klavesnice mi moc nevadi az na klavesy, ktere ovladam palcama.

Orientace na klavesnici - pisu vsema deseti. Obcas se mi stane, ze zmacknu 6 misto F6, ale to je tim, ze nemam precizni styl psani vsema deseti.

Ze zacatku mi vadilo, ze klavesnice nema na F a J takove ty vystupky, abych ukotvil zakladni polohu. Psal jsem do Maltronu, jestli by mi je mohli poslat. Netusili proc bych to potreboval. Po case musim rict, ze meli pravdu. Ted kdyz dam prsty blbe, tak to citim na cele ruce a nepotrebuju zadne vystupky, abych dal ukazovacky na F a J.

Pokud nemate problem se zapestim tak asi tezko sam sobe zduvodnite 450 liber za klavesnici.



Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #16 kdy: 26. 02. 2019, 20:47:17 »
Mám Ergodox, což je klávesnice, která asi nezapře určité kořeny v Maltronu. Bohužel je jen 2D. (Na druhou stranu, je přenosnější.) Mám tu fotku (od té doby ± stejné, akorát místo touchpadu jsem si pořídil trackball): https://photos.app.goo.gl/hdacZhR8CCFFcRnaA

Na notebooku taky trochu píšu a nedělá mi to moc problém. Akorát občas se přistihnu, jak třeba ctrl mačkám palcem…

Docela by mě ale zajímalo, jak Maltron docílil, že nepotřebuje výstupky na F a J. Já si naopak přidal i na I/5.

Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #17 kdy: 26. 02. 2019, 21:40:49 »
Pár měsíců mám v práci MS Sculpt Ergonomic Desktop a píše se na ní neuvěřitelně příjemně (materiál, zdvih, zvuk), lituji, že jsem si ji nepořídil dřív.

Zvykl jsem si tak za týden - zpočátku jsem dělal překlepy v horní řadě kolem rozdělení klávesnice (píšu hodně, poslepu, všemi deseti a dost rychle, ale jako samouk mám vlastní prstoklad :) ), teď už zcela bez chyb.

Přecházení mezi MS Sculpt Ergonomic v práci a MacBookovou klávesnicí doma zcela bez problémů.


xyz

  • ***
  • 200
    • Zobrazit profil
Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #18 kdy: 26. 02. 2019, 23:52:39 »
Pár měsíců mám v práci MS Sculpt Ergonomic Desktop a píše se na ní neuvěřitelně příjemně (materiál, zdvih, zvuk), lituji, že jsem si ji nepořídil dřív.

Zvykl jsem si tak za týden - zpočátku jsem dělal překlepy v horní řadě kolem rozdělení klávesnice (píšu hodně, poslepu, všemi deseti a dost rychle, ale jako samouk mám vlastní prstoklad :) ), teď už zcela bez chyb.

Přecházení mezi MS Sculpt Ergonomic v práci a MacBookovou klávesnicí doma zcela bez problémů.

V recenzich jsem cetl, ze je problem s Fn klavesama. Programator potrebuje Fn klavesy casto.... Jak je na tom tato klavesnice?

Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #19 kdy: 27. 02. 2019, 04:50:37 »
Docela by mě ale zajímalo, jak Maltron docílil, že nepotřebuje výstupky na F a J. Já si naopak přidal i na I/5.

3D

Kazda klavesa ma jinou vysku, odstupnovano podle delky prstu. Ze zacatku jsem to moc nevnimal, ale ted, kdyz dam ruku,nebo prst do jine polohy, tak je to proste divny. Pomahaji i operky zapesti. Jsou taky tvarovane podle dlane.

Maltron 3D povazuju za nejlepsi kus HW, ktery doma mam. Asi bych si ji ale nikdy nekoupil, kdyby me nebolelo zapesti :).


Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #20 kdy: 27. 02. 2019, 18:40:41 »

V recenzich jsem cetl, ze je problem s Fn klavesama. Programator potrebuje Fn klavesy casto.... Jak je na tom tato klavesnice?

Jsou cca poloviční velikosti než klávesy normální. Jsou na správných místech. Je tam hw přepínač mezi Fn a zesilováním zvuku apod., mám jej stabilně nastavený na Fn režim. Používám normální klávesové zkratky včetně Fn, programátor ale nejsem, takže těžko posoudit.

Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #21 kdy: 27. 02. 2019, 19:31:31 »
Pár měsíců mám v práci MS Sculpt Ergonomic Desktop a píše se na ní neuvěřitelně příjemně (materiál, zdvih, zvuk), lituji, že jsem si ji nepořídil dřív.

Zvykl jsem si tak za týden - zpočátku jsem dělal překlepy v horní řadě kolem rozdělení klávesnice (píšu hodně, poslepu, všemi deseti a dost rychle, ale jako samouk mám vlastní prstoklad :) ), teď už zcela bez chyb.

Přecházení mezi MS Sculpt Ergonomic v práci a MacBookovou klávesnicí doma zcela bez problémů.

V recenzich jsem cetl, ze je problem s Fn klavesama. Programator potrebuje Fn klavesy casto.... Jak je na tom tato klavesnice?

Koukam na klavesnici a Fn klavesy (pokud to znamena F1 - F12) vubec nemam osoupane.
K cemu potrebuje programator "casto" Fn klavesy?
Nechci prudit... Jen me zajima co nedelam a mozna bych mel.

Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #22 kdy: 27. 02. 2019, 20:38:35 »
Čistě subjektivně: No „často“ je relativní a IMHO je to spíše otázka statistiky. Programátoři častěji používají různé klávesové zkratky, zatímco běžní frantové uživatelé spíše vzácně. Součástí těch zkratek je nezřídkakdy i F<n>. Ostatně to asi bude i ten důvod, proč výrobci mnoha notebooků řadě funkčních kláves dávají primárně jiný význam (franta rozumí, co jsou klávesy play/mute/next/previous, zatímco F1–F12 mu nic neřeknou) nebo je rovnou nahrazují touchbarem. Současně je to i důvod, proč si to programátoři přenastavují.

Asi by v tom textu šlo zobecnit „programátor“ na „power user“, protože přímo s programováním to až tak společného nemá.

Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #23 kdy: 27. 02. 2019, 20:47:17 »
Ono to hodně záleží na tom, co programujete a jaké prostředí k tomu používáte. Když jsem kdysi používal vývojová prostředí od Borlandu, ať už v DOSu nebo ve Windows, používaly se tam Fn klávesy a kombinace s nimi opravdu hodně. Dnes, kdy většinu vývoje obstarávám ve vimu a command line nástrojích (git, make, ...), je používání Fn kláves spíš nepraktické, takže je většinou používám jen na přepínání ploch.

Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #24 kdy: 02. 03. 2019, 09:28:38 »
Může být. Ale i tak to asi používáte víc než běžný franta.

e3k

  • ***
  • 217
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Tip na ergonomickou klávesnici
« Odpověď #25 kdy: 03. 03. 2019, 20:00:28 »
1) IT 20 rokov
2) jo velky ruce taky
3) to je jedno

mne tu lezi logitech k120 a logitech deluxe 250 a da jse na tom psat.