Spotřeba energie stále běžícího notebooku

Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« kdy: 23. 02. 2019, 02:38:35 »
Zabyval se uz nekdo tim, kolik spotrebuje energie notebook, za predpokladu, ze bezi nonstop 24 hodin denne a porad je na nem nejaky program aktivni. Jedna se o thinkpad se 4-jadrovym CPU a klasickym HDD. Grafika je integrovana, jen se zakladnim vykonem. Monitor se vypne po par minutach (je po vypnuti monitoru zmena spotreby velka ?). Vetsinou jsou u CPU vytizena 1-3 jadra ze 4. Internet je prez Wifi. Optickou mechaniku nepouzivam prakticky vubec.

Kolik tak muze spotrebovat za den provozu a na kolik to priblizne muze vyjit ?
« Poslední změna: 23. 02. 2019, 17:42:05 od Petr Krčmář »


_Jenda

  • *****
  • 1 591
    • Zobrazit profil
    • https://jenda.hrach.eu/
    • E-mail
Re:Spotreba energie notebook
« Odpověď #1 kdy: 23. 02. 2019, 02:47:19 »
Ano, zabýval, a u většiny notebooků se to dá přečíst z /sys (hledej soubory s názvem obsahujícím voltage, current, power). U některých notebooků toto měření funguje jen když jedou na baterku. Počítej řádově 10 W v idle a 20-30 W v burnu podle výkonu procesoru a typu zátěže. Pokud má notebook diskrétní grafiku a budeš počítat na ní, tak přidej klidně 50 W, opět podle modelu.

Další zajímavá věc je efektivita nabíjecích obvodů. Například můj Asus U36G žere z nabíječky cca. 1.5x víc než když jede na baterku. Nemyslím si, že to je nějakým underclockingem na baterku ("openssl speed" vrací stejná čísla), ale že nabíjení je neefektivní. Proto se možná vyplatí připojit napájení přímo na baterku/její kontakty. (samozřejmě s patřičnou regulací)

Z uvedených hodnot si cenu už jistě spočítáš podle toho kolik platíš za elektřinu.

Re:Spotreba energie notebook
« Odpověď #2 kdy: 23. 02. 2019, 08:17:00 »
Ahoj, zajímal. Můj 40W, pěkně rozpálený zdroj, ten jsem položil na keramickou desku. Jinak si pořiď watmetr do zásuvky, nestojí svět. Potom změříš celkovou spotřebu celé sestavy - zdroj má také něaké ztráty.

Re:Spotreba energie notebook
« Odpověď #3 kdy: 23. 02. 2019, 09:48:18 »
Thinkpad x520, Windows 7, nic spustene, display na minimum, vsechny wireles veci vypnute - 7W.

Re:Spotreba energie notebook
« Odpověď #4 kdy: 23. 02. 2019, 09:57:18 »
Ahoj, zajímal. Můj 40W, pěkně rozpálený zdroj, ten jsem položil na keramickou desku. Jinak si pořiď watmetr do zásuvky, nestojí svět. Potom změříš celkovou spotřebu celé sestavy - zdroj má také něaké ztráty.

Zmeris prd, budes akorat merit jakym vykonem se ti nabiji baterka.


Re:Spotreba energie notebook
« Odpověď #5 kdy: 23. 02. 2019, 09:59:46 »
Jinak trochu jina odpoved na tvou otazku. At uz s Linuxem, nebo s Widlema, odpoved je, ze ti ten PC kram zere moc A JESTE navic tomu musis venovat pozornost nejakymi hloupymi opatrenimi.

Na Macbook ti vsehno zere znacne min a jeste nemusis a ani nemas jak tomu nejak venovat pozornost.

Re:Spotreba energie notebook
« Odpověď #6 kdy: 23. 02. 2019, 11:02:23 »
Dobře. Specifikace otázky byla neúplná. Pokud chci změřit kolik má notebook spotřebu, když využívá jen baterii, tak je nejlepší si změřit proud a napětí přímo z baterie na kontakt notebooku. Předpokladem je výroba propojení a znalost elektrotechniky. V tomto případě se bude měřit celková spotřeba všech obvodů za baterií.

Druhý mnou popisovaný způsob je jednodušší. A nemáš pravdu, že se měří jakým výkonem se nabíjí baterka - to by musela být baterka odpojena od spotřebiče. Celkový příkon je součet všech odběrů za měřením, tzn. odběr zdroje, baterie a HW včetně napájených periferií.

Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #7 kdy: 24. 02. 2019, 14:43:49 »
OMG WTF to zas řešíte? Otázka byla, kolik asi stojí elektrika na provoz noťasu za rok.
Pro nejhorší případ je to jednoduchý: příkon zdroje
/1000 * 24 * 365 * cena_kWh, tzn. orientačně pro noťas s 90W zdrojem je to 90/1000*24*365*4,83 (aktuálně nejvyšší cena v ceníku pro domácí tarif "malý odběr") = 3808,- pro případ, že pojede trvale v plný zátěži. V praxi to bude výrazně míň, obvykle se uvádí cca tisícovka. Jelikož ani nenapsal, co má za stroj a co na tom poběží jaký procento času, je tohle víc než dostačující.

Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #8 kdy: 27. 02. 2019, 13:42:57 »
Marek Stanek

Napsal jsem to v puvodnim dotazu (prvni prispevek) - ze mam Thinkpad s 4 core CPU (neupresnil jsem, ze jde o I7), klasicky hdd, internet prez Wifi vetsinou. Zatez je obvykle 1-3 jadra (25-75 % CPU) a disk neni prilis zatizen, traffic neni nijak extremni.

90 W je i u me maximalni propustnost zdroje, ale mel by pri beznem provozu brat podstatne min, co jsem cetl.

Spis nez cena provozu za rok jsem resil cenu provozu za den, byva zaply casto nekolik dni v kuse nonstop, ne ale cely rok 365 dni. Ale to je asi jedno.

Asi i bude mit vlil denni-nocni proud ale zatez je plus-minus stena o celych 24 hod, takze nejaky prumer. Ty 3 Kc za den by mohly byt realne plus minus.

Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #9 kdy: 27. 02. 2019, 20:08:26 »
Neuvedení CPU je fakt kosmetické opomenutí, protože 4jádro může znamenat 45W i7 + 75W GPU, stejně jako 6W Zkový Atom, což je rozdíl ve spotřebě jen dvacetinásobný. A je úplně jedno, jestli v zátěži zaplatíš za rok 150 kaček nebo 3 klacky. [/sarkasmus]

Pavouk106

  • *****
  • 2 398
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #10 kdy: 27. 02. 2019, 20:31:31 »
Cca 3 koruny za den.

Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #11 kdy: 28. 02. 2019, 16:49:05 »
Marek Stanek

Ale tak hned bych neosocoval, ze jsem tam nenapsal vubec nic o zatezi a typu. CPU je samozrejme hlavni cast spotreby a lisi se podle modelu. Thinkpady mivaji I3, I5, I7 co jsem videl. Jestli jsou mezi nimi velke rozdily ve spotrebe, to si nejsem jisty.

Notebook s Atomem taky mam. Jsou tam jadra jen dve (2 GB RAM, pomaly HDD), ale 4-jadrove Atomy taky nejspis budou. Ale netusim, jesli na nejake Atomy lze vubec pustit 64-bit operacni  system. Pravda je, ze spotreba CPU Atom je minimalni. Rychlost tomu odpovida. Na praci s fotkama dost nepouzitelne pro prohlizeni. Trva nekolik sekund, nez se 15 MPx JPG nacte. Weby s vetsim mnozstvim JavaScript (dnes normalka) CPU taky moc nezvlada a i s Youtube ma problem a video nekdy zamrza. Tabulkovy kalkulator s vetsim mnozstvim dat zamrza.

Graficke veci moc vykon atomu nedava, prez terminal relativne OK. Pokud jde o nejakou automatizovanou upravu prez skript, tak to jde, jen si clovek pocka a musi nechat notebook bezet dyl (nekdy pekne dlouho a navic nic dalsiho na NTB nepujde kvuli vytizeni moc delat, kdyz i vez vytizeni nic moc).

Takze Atom CPU zere minimum ale minimum prace se na tom da udelat. Kdo vi jak to vyjde s energii vs. vypocetnni vykon. Zase vetracky temer nehuci ani pri maximalni zatezi.

GPU muze zrat jeste mnohem vic, zvlaste pokud je GPU diskretni. Ale notas co pouzivam je z kancelari, tak tam je jednoducha grafika nejspis integrovana v zakladovce. Jak odhadnu spotrebu grafiky, to moc netusim.

Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #12 kdy: 28. 02. 2019, 16:54:06 »
Pavouk106

Taky bych to tak odhadoval, cca 3 Kc za den. Kdyz bezi jedno-dve vlakna (prumer cca 1.5), tak se skoro NTB neazahrejva. Od dvou plne vytizenych vlaken uz zacina vetrak nabirat na otackach a pri 3-4 vlaken ze 4 uz docela huci. 4 vlakna na max. podle Marka mohou dat spotrebu CPU 45 W + neco vezmou dalsi komponenty v PC.

Videl jsem i stroj, ktery pri zaprazeni nonstop vsech CPU sezere elektriku za cca 1000 Kc denne. Ale to neni obycejny desktop nebo notas.

Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #13 kdy: 02. 03. 2019, 06:39:43 »
Kdysi jsem měřil. Core2Duo ULV 14" cca 12W, s přidanou pamětí +4GB později stouplo na 18W (ale to mohlo být tím, že narostlo výrazně teplo a pravidelně běžel větrák). V zatížení (2 jádra) šel na cca 60W.

Teď Core i7 U 12", cca 10W. V zatížení (4 jádra) šel někde na 55W.

Vypnutá obrazovka měla u obou zanedbatelný vliv (1W, tedy na hranici přesnosti měření).

Router (WL-500W, 2009) žral myslím 11W, externí HDD přidal dalších 2-3W.

10W kdysi stálo 1Kč/den. Novější paměti můžou být efektivnější, performance řada CPU může sežrat pro změnu víc.

Re:Spotřeba energie stále běžícího notebooku
« Odpověď #14 kdy: 05. 03. 2019, 09:49:46 »
Marek Stanek

Ale tak hned bych neosocoval, ze jsem tam nenapsal vubec nic o zatezi a typu. CPU je samozrejme hlavni cast spotreby a lisi se podle modelu. Thinkpady mivaji I3, I5, I7 co jsem videl. Jestli jsou mezi nimi velke rozdily ve spotrebe, to si
(...)
jednoducha grafika nejspis integrovana v zakladovce. Jak odhadnu spotrebu grafiky, to moc netusim.

Nikdo tě z ničeho neosočuje. Někdy mám pocit, jak když tady každej druhej trpí těžkým stihomamem. Sám jsi napsal, že kombinace CPU+GPU je pro spotřebu noťase určující (sice ne nutně v absolutních číslech, ale zbytek je obvykle konstantní). Pro zajímavost.. i7-6700HQ+GTX960M v mým noťasu v plný zátěži bere 120W, ale pak pro nabíjení zbejvá rezerva zdroje 10W; při kancelářský zátěži jsem na 12W se špičkama do 22W, a případný nabíjení přidává dalších 25W.
Podsvícení má v závislosti na technologii (CCFL vs. LED) a úhlopříčce obvykle něco mezi 2 a 5W. Plotnový 2,5" disky  berou nejvíc při roztáčení, u moderního 5200rpm je provozní odběr obvykle do 2W, celkem výjimečně 2,2W, u starších býval problém na USB, když disk potřeboval víc než 2,5W a port to nedokázal ukrmit.
Tak si to můžeš klidně spočítat.

Ale víš co? Tohle je marný, kašlu na to, protože to nemá smysl. Odpověď jsi dostal pro celý myslitelný rozmezí, tak fakt nechápu, proč se ňamráš v poznámce, žes otázku položil bez relevantních podkladů. Protože to je prostě tvrdej, surovej, FAKT. Jestli se s tím nemůžeš srovnat, je to tvůj problém.
« Poslední změna: 05. 03. 2019, 09:53:43 od Marek Staněk »