Domácí automatizace - hlavice k topení

JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #15 kdy: 19. 01. 2019, 20:34:58 »
> A to by se pomoci odporu v hlavicich delalo kurevsky blbe. To by musel asi ke kazdemu kousku v kazde cimre udelat
> hafo mereni a navrhnout extra regulaci. A ty odpory by musely byt zivene z regulovatelneho zdroje proudu.
> Ty odpory jsou dobre tak na srazeni teploty ci uplnemu uzavreni hlavic.

Ono se to ale tak dela naprosto bezne. Videl jsem systemy od jednoho kohoutu po cca stovku kohoutu v panelaku.

Domu jsem si jich nekolik udelal z obycejnyho termostatickyho aby snizily teplotu tam kde se nemusi tolik topit, treba
v loznici. Vpodstate staci jen tupe zapinat vypinat napajeni. Pri 12V 50mA fungujou uz leta. Reakce mistnosti je stejne tak od 10minut minimalne takze pwm a pod je podle me uplne zbytecny.

Jo, jiste. Ale ono je neco jineho mit to vymyslene a kalibrovane od vyrobce a neco jineho vymyslet to doma. Pricemz pribastlit tam odpor na to, aby se treba v noci snizila teplota na najakou pribliznou hodnoty, neni tak velky problem. Ale zkuste se srat s kalibraci tak, abyste reguloval s presnosti treba na 1 stupen. Pricemz je jeste podezreni, ze vam kazda hlavice v kazde cimre vyjde jinak, protoze tam muzou byt rozdily v proudeni vzduchu, protoze tady skrin, tamhle okno.... Netusim, jak velky vliv by to mohlo mit.


Digi

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #16 kdy: 20. 01. 2019, 00:04:01 »
A mají smyl hlavice když máte vlastní kotel a jeden termostat ? Podle mně už moc ne

David1234

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #17 kdy: 20. 01. 2019, 01:11:12 »
Ahoj, nevím jaké máš přesně požadavky na fungování. Každopádně já si aktuálně pořídil chytré hlavice i termostat Netatmo. Na každé hlavici lze nastavit teplotu pro danou místnost (mám pouze jeden radiátor pro každou místnost) a hlavice v případě potřeby reguluje topení popřípadě pokud se netopí tak pošle kotli příkaz aby začal topit. Hlavice má e-ink display, což je příjemné.

Hlavice a termostat komunikují radiovým signálem s bránou která je zapojena do kotle a spíná beznapěťový obvod. Brána zajišťuje komunikaci na wifi a servery Netatmo - a to je to co někomu může vadit. Pro mě naopak výhoda - aplikace krásně vyšperkovaná (mají pro iPhone, Android, Windows, Linux, Webovou...), vyřešený management uživatelů, kreslí to grafy, teploty/časová okna se nastaví velmi intuitivně... a pro toho komu by v aplikaci něco chybělo tak Netatmo umožňuje napsat si vlastní, mají otevřené API (https://dev.netatmo.com/myaccount/createanapp) a podporují IFTTT (https://ifttt.com/services/netatmo_thermostat) - např. tam jsou hotové věci jako "When you leave home switch your Netatmo home to away mode". Podporuje také propojení s Apple Homekit a Google Home a Amazon Alexa.

Jedinou zajímavou konkurencí hlavic Netatmo je v daném segmentu Tado (https://www.tado.com/gb/products/smart-radiator-valve). Zdůrazňuji v daném segmentu lenochů, kteří chtějí hotové řešení :)


MasoxCZ

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #18 kdy: 20. 01. 2019, 08:11:24 »
LIDL nárazově prodává Bluetooth hlavice a někdo už to rozchodil v Pythonu (na RPi tuším, dá se vygooglit). Jednu mám doma, ještě jsem s ní nic nedělal... Možná se dají objednat na jejich eshopu, vychází tuším na 500 za kus. Jsou na dvě tužkový baterky a víc už fakt nevím ;D

Zajimave, nejaky link na oznaceni te hlavice nebo (...)

Zkoušels gůgl nebo lidl-shop.cz? Maj to dost přehledný, dá se to najít do půl minuty. Vůbec nemusíš do fyzickýho krámu. Zkus někdy mrknout, co píšou na kalendáři.

MasoxCZ

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #19 kdy: 20. 01. 2019, 08:17:18 »
LIDL nárazově prodává Bluetooth hlavice a někdo už to rozchodil v Pythonu (na RPi tuším, dá se vygooglit). Jednu mám doma, ještě jsem s ní nic nedělal... Možná se dají objednat na jejich eshopu, vychází tuším na 500 za kus. Jsou na dvě tužkový baterky a víc už fakt nevím ;D

Zajimave, nejaky link na oznaceni te hlavice nebo (...)

Zkoušels gůgl nebo lidl-shop.cz? Maj to dost přehledný, dá se to najít do půl minuty. Vůbec nemusíš do fyzickýho krámu. Zkus někdy mrknout, co píšou na kalendáři.

Jinak UTG "silvercrest termostat" a máš to za 2 sekundy. Sice je zrovna nemají, ale časem určitě budou.
https://www.lidl-shop.cz/SILVERCREST-Programovatelna-termostaticka-hlavice/p100246397#


Yarda

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #20 kdy: 20. 01. 2019, 09:00:22 »
Jinak UTG "silvercrest termostat" a máš to za 2 sekundy. Sice je zrovna nemají, ale časem určitě budou.
https://www.lidl-shop.cz/SILVERCREST-Programovatelna-termostaticka-hlavice/p100246397#
Jednu mám doma, kdysi jsem si ji koupil, ale nemám pro ni použití (u radiátorů mám ventily co se otáčejí, koukal jsem, jestli by se ta hlavice nedala předělat, ale asi ne), tak by byla případně k mání za odvoz. Bydlím tam co se potkali dva medvědi. Na poštu s ní nepůjdu.

Mamk

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #21 kdy: 20. 01. 2019, 12:15:05 »
Mám len poznámku, že ako koníček to je fajn, ale inak strata času a peňazí. Návratnosť tam nie je, hlavne pri zateplených domoch s kvalitnými oknami.

Je to pro vlastni poteseni a abych to ovladat jak na na dalku pres telefon pres MQTT dashboard a trochu to planovat kdy to ma topit, protoze casto jezdime pryc. O usporu mi nejde, barak je zateplen a okna plastova (kvalitu nejsem schopen posoudit).

Potvrzuji, že je to ztráta času a peněz a další kravina navíc o kterou je třeba se podvědomě starat. Každou místnost stačí nastavit manuální hlavicí a při odjezdu na dovolenou v referenční místnosti ( obvykle obývák) přepnout termostat na teplotu např. 15 st.C. Jediné co asi smysl má, je dálkové ovládání topení, že se zapne přes aplikaci např. 2 hodiny před návratem domů. Ale dnešní domy se vytopí celkem rychle, takže ani tam mi to nepřijde zajímavé.

ES`

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #22 kdy: 20. 01. 2019, 13:57:35 »
2 Jarda
>> Jo, jiste. Ale ono je neco jineho mit to vymyslene a kalibrovane od vyrobce a neco jineho vymyslet to doma. Pricemz
>> pribastlit tam odpor na to, aby se treba v noci snizila teplota na najakou pribliznou hodnoty, neni tak velky problem. Ale
>> zkuste se srat s kalibraci tak, abyste reguloval s presnosti treba na 1 stupen. Pricemz je jeste podezreni, ze vam kazda
>> hlavice v kazde cimre vyjde jinak, protoze tam muzou byt rozdily v proudeni vzduchu, protoze tady skrin, tamhle
>> okno.... Netusim, jak velky vliv by to mohlo mit.

V mistnosti je prachobycejny termostat v kohoutu jsou 4 odpory "podle oka" okolo toho "termostatickyho vnitrku"
zadna kalibrace nebo neco podobnyho, podle ohmova zakona jsem si proste rekl ze pul watu tepla na odporu
je hooodne ale protoze zdroj je centralni spoustu metru daleko slabouckym dratem kde bube nejaky ubytek napeti
(nemeril jsem, nepocital jsem) a podle logiky bezi kotel? je sepnuty termostat? (v modu chlazeni aby spinal pri vetsi
teplote nez..) ano  ano > sepni proud do kohoutu > kohout se zavre. pokud kotel netopi nebo termostat neni sepnuty
nedelej nic.
za tech cca 8 let nebylo potreba cokoliv menit a bezi to presne tak jak jsem ocekaval.
Mam rad jednoduche funkcni veci.

dustin

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #23 kdy: 20. 01. 2019, 14:21:28 »
Zajímavé řešení. Takže reguluješ ON-OFF? Nebo řešíš i nějaké stavy mezi?

gp

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #24 kdy: 21. 01. 2019, 02:10:09 »
Termostatický hlavice plněný plynem už většinou máte, takže sloupnout víčko a přilepit pod něj odpor je výrazně levnější než pořizovat motorovou hlavici, baterky, bezdrát a kdovíco. Krom toho, původní hlavice funguje, i když vás přestanou experimenty s řízením bavit. Kouzlo celé inteligentní regulace spočívá v tom, že nemusíte topit, když nejste doma, což se trochu ztrácí, pokud chodíte do práce na jedenáctou a děti se ze školy vrací v jednu a chcete, aby měly na psaní úkolů komfort. Zábavné je, když tatínek parchantům vypne topení a oni mu šlohnou sikovky a topí si jak chtějí.

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #25 kdy: 21. 01. 2019, 09:57:15 »
Mám len poznámku, že ako koníček to je fajn, ale inak strata času a peňazí. Návratnosť tam nie je, hlavne pri zateplených domoch s kvalitnými oknami.

Tak asi takhle... Manželka si udělala vedle průjezdu v kumbále nehtový studio (ze třech stran barák, venkovní strana plastový dveře, okýnko s dvojsklem, Porothermy a 10cm polystyrenu). Dvě podobný zimy po sobě, fixovaná cena plynu. Rozdíl mezi oběma zimama byly MT4 + hloupý termostat od Elektrobocku v táhle jedné cimře (testoval jsem to, ve zbytku baráku to ještě nebylo), rozdíl cca 2300. Hlavice 1300, termostat low cost za 300 a pár drátů, co se válely doma.

Další věc je komfort. Dokud v baráku byl jenom jeden termostat v obýváku, tak v zimě při pečení se vyhřálo přízemí a nahoře v patře, kde netopila trouba, to padlo na 12°C a nebylo boha, který by zapnul kotel, bez průvanu v přízemí.

Tož asi tak...

MasoxCZ

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #26 kdy: 21. 01. 2019, 10:05:59 »
Kouzlo celé inteligentní regulace spočívá v tom, že nemusíte topit, když nejste doma...

Což je v moderním baráku stejně irelevantní, protože ani při odjezdu na víkend to nemá smysl vypínat. Když to necháš vystydnout a nejseš pryč aspoň tejden, při znovuvytopení propálíš víc, než kdybys to držel na +10ti.

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #27 kdy: 21. 01. 2019, 10:34:05 »
Tak asi takhle... Manželka si udělala vedle průjezdu v kumbále nehtový studio (ze třech stran barák, venkovní strana plastový dveře, okýnko s dvojsklem, Porothermy a 10cm polystyrenu). Dvě podobný zimy po sobě, fixovaná cena plynu. Rozdíl mezi oběma zimama byly MT4 + hloupý termostat od Elektrobocku v táhle jedné cimře (testoval jsem to, ve zbytku baráku to ještě nebylo), rozdíl cca 2300. Hlavice 1300, termostat low cost za 300 a pár drátů, co se válely doma.

To by mě ještě zajímalo, jestli je to v přízemí, jak vypadala izolace odspoda (podlaha a základy proti podloží nebo do sklepa). Ve starším domě asi nic moc. Tam pak dává smysl, netopit do matičky země.

Další věc je komfort. Dokud v baráku byl jenom jeden termostat v obýváku, tak v zimě při pečení se vyhřálo přízemí a nahoře v patře, kde netopila trouba, to padlo na 12°C a nebylo boha, který by zapnul kotel, bez průvanu v přízemí.
Jojo. Teoreticky je řešením, mít obyčejnou termohlavici na každém topném tělese = v každé místnosti. Ale pak taky bacha na to jaký máte kotel, jak moc se dá jakožto zdroj tepla regulovat = o kolik se dá přiškrtit z maximálního výkonu a jak dlouho trvá, než zhasne. Třeba uhelný kotel bych se bál připojit na rozvod, kde jsou na všech radiátorech termohlavice. Jo kdyby byl v systému ještě pořádný bojler, nebo spíš tepelný zásobník = nádrž několika m3 vody, kterou plná nálož uhlí ohřeje o 10*C, tak bych se asi nebál :-) Plyn je asi v poho, elektřina naprosto.

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #28 kdy: 21. 01. 2019, 10:59:49 »
Potvrzuji, že je to ztráta času a peněz a další kravina navíc o kterou je třeba se podvědomě starat. Každou místnost stačí nastavit manuální hlavicí a při odjezdu na dovolenou v referenční místnosti ( obvykle obývák) přepnout termostat na teplotu např. 15 st.C. Jediné co asi smysl má, je dálkové ovládání topení, že se zapne přes aplikaci např. 2 hodiny před návratem domů. Ale dnešní domy se vytopí celkem rychle, takže ani tam mi to nepřijde zajímavé.

Nestačí. "Referenční místnost" je stejná pitomost, jako ekviterma. Potvrdí každý, kdo má víc než jednu místnost.

To by mě ještě zajímalo, jestli je to v přízemí, jak vypadala izolace odspoda (podlaha a základy proti podloží nebo do sklepa). Ve starším domě asi nic moc. Tam pak dává smysl, netopit do matičky země.

Přízemí, podsklepeno, v podlaze 3cm PS. Jedna stěna příčka do průjezdu (bez průvanu, ale nevytápěno), protější nalepená na vedlejší barák, vzadu ještě jedna místnost, kde se cíleně netopilo (tam je jenom bojler atd.) a nad tím normální pokoj.

Jojo. Teoreticky je řešením, mít obyčejnou termohlavici na každém topném tělese = v každé místnosti. Ale pak taky bacha na to jaký máte kotel, jak moc se dá jakožto zdroj tepla regulovat = o kolik se dá přiškrtit z maximálního výkonu a jak dlouho trvá, než zhasne. Třeba uhelný kotel bych se bál připojit na rozvod, kde jsou na všech radiátorech termohlavice. Jo kdyby byl v systému ještě pořádný bojler, nebo spíš tepelný zásobník = nádrž několika m3 vody, kterou plná nálož uhlí ohřeje o 10*C, tak bych se asi nebál :-) Plyn je asi v poho, elektřina naprosto.

Termohlavice jsou pitomost. Termohlavice nedá kotli info, jestli je nebo není potřeba topit. Navíc díky prostředí (u zdroje tepla, ale obvykle současně i pod oknem - ventilace zvenčí), někdy na ni přímo dopadá sluneční světlo je přesnost pro kočku.

Nutnost při regulaci zapnout/vypnout (a ideálně plynule regulovat) zdroj tepla je snad samozřejmost. Opravdu bych neriskoval zastavení  proudění vody v jakýmkoliv zapnutým kotli...

Zrzka

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #29 kdy: 21. 01. 2019, 11:21:53 »
Já jsem pořídil Tado (tado.com) „pro lenochy“ a funguje k plné spokojenosti. Mám termohlavice na topení. V jedné místnosti je možné mít těch hlavic víc a případně přidat i teplotní senzor na zeď, apod.

Teplota v místnosti se odečítá v hlavici. Což není úplně přesné, ale dá se tam nastavit „offset“. Dal jsem teploměr doprostřed každé místnosti a podle toho ten „offset“ nastavil. Teplota osciluje +- 1 stupeň. Pokud nevyhovuje, dát senzor na zeď.

Dál to umí věci jako:

* detekce otevřeného okna (přestane topit na X minut, X se dá nastavit pro každou místnost zvlášť)
* detekce Home / Away podle polohy telefonů, dá se nastavit
  * poloha domova
  * poloha kdy „jsem ještě doma“
  * kdy to má začít topit jakmile se blížím k domovu
* den se dá rozdělit na úseky a v nich mít jinou teplotu (per místnost)
  * dá se určit i den, tj. Po - Ne
* dá se nastavit co to má udělat když na to člověk ručně hrábne (přímo na hlavici)
  * nová teplota se bude držet X minut
  * nová teplota se bude držet do další automatické změny

Mám to napojený i na HomeKit, takže můžu mít scény typu „Koupání“, která mi vyžene teplotu na chodbě, v koupelně a v dětském pokoji na 30 minut, apod.

Koupil jsem to jako hotové řešení „pro lenochy“, protože se mi to nechtělo dělat. Má to i statistiku kolik člověk ušetří. Já mám průměrně 30%, ale je otázka jak moc se tomu dá věřit a co to číslo přesně znamená. No, stálo to přes 10k a nějaká rozumná návratnost se tam asi čekat nedá. Koupil jsem si to jako hračku, abych vyzkoušel co se dá dneska pořídit, co to umí a jak je to s HomeKitem.

Pozor - u V3+ došlo ke změně podmínek a kromě nákupu HW je potřeba platit i předplatné. Teda pokud chce člověk plnou automatizaci. Dá se to i bez předplatného, ale potom místo automatizace chodí notifikace - otevřené okno - nic to neudělá, člověk musí v appce přepnout sám - k prdu. Což tu teoretickou návratnost ještě prodlužuje.

Jak tu někdo psal, motorek je slyšet, ale žádná tragédie to není. Už to nevnímám, ani v noci.