Domácí automatizace - hlavice k topení

max5

Domácí automatizace - hlavice k topení
« kdy: 17. 01. 2019, 21:00:09 »
Ahoj, máte někdo zkušenosti s idealně bezdrát hlavicemi k topení ?
Nemohu nic takové rozumnéno najít, mám v baráku Domoticz pro řízení vypínačů a osvětlení, vrata ovládána přes sonoff, dvěře otevíra NUKI systém, google assistent taky docela maká, řeším ještě detekci SPZ, ale ty hlavice doteď nevím jak vyřešit, aby mohl v místnostech topit na hodnoty které chci,podle plánovače nebo nárazově.
Díky za nakopnutí. Max5


Dzavy


Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #2 kdy: 17. 01. 2019, 21:51:49 »
LIDL nárazově prodává Bluetooth hlavice a někdo už to rozchodil v Pythonu (na RPi tuším, dá se vygooglit). Jednu mám doma, ještě jsem s ní nic nedělal... Možná se dají objednat na jejich eshopu, vychází tuším na 500 za kus. Jsou na dvě tužkový baterky a víc už fakt nevím ;D

max5

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #3 kdy: 17. 01. 2019, 23:00:09 »
LIDL nárazově prodává Bluetooth hlavice a někdo už to rozchodil v Pythonu (na RPi tuším, dá se vygooglit). Jednu mám doma, ještě jsem s ní nic nedělal... Možná se dají objednat na jejich eshopu, vychází tuším na 500 za kus. Jsou na dvě tužkový baterky a víc už fakt nevím ;D

Zajimave, nejaky link na oznaceni te hlavice nebo ideal link na diskuzi kde to nekdo rozchodil na RPI/Pythonu ?

Jose.d-neprihl

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #4 kdy: 17. 01. 2019, 23:11:56 »
Jestli si to chceš regulovat sám, tak si můžeš nastrkat topné odpory do existujících hlavic.. Když zatopis odporem, hlavice se zavře. Viděl jsem i komerční hlavice takhle udělané..


JardaP .

  • *****
  • 11 064
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #5 kdy: 18. 01. 2019, 00:03:37 »
Jestli si to chceš regulovat sám, tak si můžeš nastrkat topné odpory do existujících hlavic.. Když zatopis odporem, hlavice se zavře. Viděl jsem i komerční hlavice takhle udělané..

"hlavice doteď nevím jak vyřešit, aby mohl v místnostech topit na hodnoty které chci,podle plánovače nebo nárazově."

A to by se pomoci odporu v hlavicich delalo kurevsky blbe. To by musel asi ke kazdemu kousku v kazde cimre udelat hafo mereni a navrhnout extra regulaci. A ty odpory by musely byt zivene z regulovatelneho zdroje proudu.

Ty odpory jsou dobre tak na srazeni teploty ci uplnemu uzavreni hlavic.

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #6 kdy: 18. 01. 2019, 06:53:53 »
Automatizace má fungovat spolehlivě, a to s bezdrátem nikdy neuděláš. Na 433MHz a 868MHz se to bude prát děckám s hračkama, s bezdrátovýma zvonkama a podobnýma blbinama, 868 navíc používají IoT sítě, Z-Wave, ZigBee a podobně, takže tam je plno. Na 2,4GHz zase hračky, BT, WiFi,..., nemá smysl to dráždit. VYšší pásma už mají přes zeď problém i s radiátorem jako protiváhou. A když už tam vedou trubky, tak pokud nejsou zazděný, dá se k nim nenápadně přihodit i kousek dvojlinky.

Pokud drátový, tak se mě osvědčil typ MT4 od Honeywellu (cca 600/kus, provedení NO i NC, na 230V i 24V). Je to vlastně ta odporem vyhřívaná hlavice a díky teplotní setrvačnosti si můžeš pohrát i s PWM řízením, klidně na jednotkách Hz.

Atlantis

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #7 kdy: 18. 01. 2019, 09:58:39 »
Ty bezdrátový na baterky mají problém v tom, že při změně stavu dělají hluk (je tam motorek)-zatímco ty drátové jsou prostě topení a nějaký bimetal/vosk a zavírají se naprosto bez zvuku.

Dzavy

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #8 kdy: 18. 01. 2019, 10:16:33 »
Pokud drátový, tak se mě osvědčil typ MT4 od Honeywellu (cca 600/kus, provedení NO i NC, na 230V i 24V). Je to vlastně ta odporem vyhřívaná hlavice a díky teplotní setrvačnosti si můžeš pohrát i s PWM řízením, klidně na jednotkách Hz.
To vypada super, mel bys nekde vic info k tomu PWM rizeni, prosim?

ES

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #9 kdy: 18. 01. 2019, 10:29:37 »
> A to by se pomoci odporu v hlavicich delalo kurevsky blbe. To by musel asi ke kazdemu kousku v kazde cimre udelat
> hafo mereni a navrhnout extra regulaci. A ty odpory by musely byt zivene z regulovatelneho zdroje proudu.
> Ty odpory jsou dobre tak na srazeni teploty ci uplnemu uzavreni hlavic.

Ono se to ale tak dela naprosto bezne. Videl jsem systemy od jednoho kohoutu po cca stovku kohoutu v panelaku.

Domu jsem si jich nekolik udelal z obycejnyho termostatickyho aby snizily teplotu tam kde se nemusi tolik topit, treba
v loznici. Vpodstate staci jen tupe zapinat vypinat napajeni. Pri 12V 50mA fungujou uz leta. Reakce mistnosti je stejne tak od 10minut minimalne takze pwm a pod je podle me uplne zbytecny.

Yarda

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #10 kdy: 18. 01. 2019, 11:24:30 »
Automatizace má fungovat spolehlivě, a to s bezdrátem nikdy neuděláš. Na 433MHz a 868MHz se to bude prát děckám s hračkama, s bezdrátovýma zvonkama ...
Já mám bezdrátový termostat z Jablotronu TP-60, programovatelný termostat s vysílačem je v pokoji, přijímač se zapínáním plynového kotle je o patro výš a zatím jsem si nevšimnul, že by to někdy nezafungovalo. Předtím jsem tam měl nějaký bezdrátový termostat koupený v Conradu a ten nezafungoval každou chvíli.

Switch1

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #11 kdy: 18. 01. 2019, 13:02:45 »
LIDL nárazově prodává Bluetooth hlavice a někdo už to rozchodil v Pythonu (na RPi tuším, dá se vygooglit). Jednu mám doma, ještě jsem s ní nic nedělal... Možná se dají objednat na jejich eshopu, vychází tuším na 500 za kus. Jsou na dvě tužkový baterky a víc už fakt nevím ;D

Zajimave, nejaky link na oznaceni te hlavice nebo ideal link na diskuzi kde to nekdo rozchodil na RPI/Pythonu ?

v lidlu se prodavaly bluetooth COMET Blue (LIDL tomu rika jinak, ale vnitrek je comet blue, ovladaci program je primo pro comet blue). Ja to zatim ridim jen rucne pres telefon

PetrM

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #12 kdy: 18. 01. 2019, 13:44:25 »
Pokud drátový, tak se mě osvědčil typ MT4 od Honeywellu (cca 600/kus, provedení NO i NC, na 230V i 24V). Je to vlastně ta odporem vyhřívaná hlavice a díky teplotní setrvačnosti si můžeš pohrát i s PWM řízením, klidně na jednotkách Hz.
To vypada super, mel bys nekde vic info k tomu PWM rizeni, prosim?

Info? No pokud je vypnuto napájení, je výkon 0%. Pokud to zapneš natvrdo, máš 100%. Pokud to zapínáš a vypínáš, tak je to otevřeno na (T / To)*100 %, kde T je perioda (1 minuta až co já vím 500Hz) a To je doba, jakou je to zapnutý.V praxi je tam troch vůle při tevírání, tak to dáš na začátek jako offset a je to.

No a vzhledem k tomu, že to funguje na stejnosměrný i střídavý, stačí zdroj 24V DC s tranzistorovým spínačem. Odběr 3W, tj. 125mA - malej darlington na GPIO a máš to...

Rado2

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #13 kdy: 18. 01. 2019, 15:18:53 »
Mám len poznámku, že ako koníček to je fajn, ale inak strata času a peňazí. Návratnosť tam nie je, hlavne pri zateplených domoch s kvalitnými oknami.

max5

Re:Domácí automatizace - hlavice k topení
« Odpověď #14 kdy: 19. 01. 2019, 17:48:44 »
Mám len poznámku, že ako koníček to je fajn, ale inak strata času a peňazí. Návratnosť tam nie je, hlavne pri zateplených domoch s kvalitnými oknami.

Je to pro vlastni poteseni a abych to ovladat jak na na dalku pres telefon pres MQTT dashboard a trochu to planovat kdy to ma topit, protoze casto jezdime pryc. O usporu mi nejde, barak je zateplen a okna plastova (kvalitu nejsem schopen posoudit).