Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #165 kdy: 26. 01. 2019, 15:24:27 »
A co ten v Eclipse (Vrapper apod)?

Zkoušel jsem to už docela dávno, ale mnoho podstatných vlastností Vimu mi tam chybělo. Možná se to už mezitím zlepšilo, ale vývojáři na tohle asi moc netlačí, takže o tom dost pochybuji.


blfmpsẉẓ̌

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #166 kdy: 26. 01. 2019, 21:31:08 »
VIM je samozrejme klasika, ale pokud uz s nim neumis, tak nevim jestli ma smysl se s nim trapit. Naucit se to trva dlouho a oproti modernim editorum neprinasi nic navic, krome toho, ze funguje dobre v terminalu. Timto nechci vim schazovat, sam ho pouzivam uz vic nez 10 let kazdodenne, ale myslim, ze pokud nepotrebujes pracovat v terminalu, tak to nema smysl.

S tímhle bych úplně nesouhlasil, ač Vim také nepoužívám jako primární editor. Vim je rychlý, strašně rozšiřitelný a přizpůsobitelný. Imho když někdo obětuje ten čas a vyhraje si s tím, tak se mu vyrovná málo co (zdravím Emacsáky). Nenapadá mě moc jiných editorů, které by byly tak variabilní.

No, tak hlavně vim je velmi ergonomický, protože dokáže naplno využít schopností tvého mozku (dokonce se tyhle věci časem ještě víc zautomatizují a zrychlí), nemusíš se trápit nějakým označováním textu myší a aby ses myší strefil tam, kam je potřeba a podobnýma sračkama, prostě na jednoznačný signál z tvého mozku (stisknutí příslušné klávesy) dostaneš jednoznačnou reakci programu. Navíc se tyto "signály" dají kombinovat a mají svou vlastní syntax, takže můžeš zapojit i vyšší vrstvy mozku a tím zautomatizovat a zrychlit celou věc ještě víc. (Kterej program ti dovolí ovládání ve stylu "smaž 3 řádky, hledej zpětně řetězec 'abc' a ty tři smazané řádky dej před řádek s prvním nalezeným 'abc'" za 1-2 sekundy!).

Tohle ti nedá ani ten slavnej emacs (odhlédneme-li od toho, že pro vyvolání příkazu musíš mít stisknutou další klávesu, což není moc ergonomické). O ostatních "editorech" škoda mluvit...

(Ano, vim je potřeba se naučit. A co? Stejně všechno, co se tváří, že se to člověk učit nemusí, je vždy totální sračka - od windows až po endroida...)

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #167 kdy: 26. 01. 2019, 21:58:18 »
...
 (Kterej program ti dovolí ovládání ve stylu "smaž 3 řádky, hledej zpětně řetězec 'abc' a ty tři smazané řádky dej před řádek s prvním nalezeným 'abc'" za 1-2 sekundy!).

Tohle ti nedá ani ten slavnej emacs (odhlédneme-li od toho, že pro vyvolání příkazu musíš mít stisknutou další klávesu, což není moc ergonomické). O ostatních "editorech" škoda mluvit...

Chce to trochu cviku a silny malicek, ale emacs to da:
Kód: [Vybrat]
<C-u>3<C-k><C-r>abc<C-p><C-y>

gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #168 kdy: 26. 01. 2019, 22:12:24 »
...
 (Kterej program ti dovolí ovládání ve stylu "smaž 3 řádky, hledej zpětně řetězec 'abc' a ty tři smazané řádky dej před řádek s prvním nalezeným 'abc'" za 1-2 sekundy!).

Tohle ti nedá ani ten slavnej emacs (odhlédneme-li od toho, že pro vyvolání příkazu musíš mít stisknutou další klávesu, což není moc ergonomické). O ostatních "editorech" škoda mluvit...

Chce to trochu cviku a silny malicek, ale emacs to da:
Kód: [Vybrat]
<C-u>3<C-k><C-r>abc<C-p><C-y>

rychlejší je stisknout třikrát c-k než počítat řádky.

<C-k><C-k><C-k><C-r>abc<C-a><C-o><C-y>

« Poslední změna: 26. 01. 2019, 22:17:24 od gll »

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #169 kdy: 26. 01. 2019, 22:33:51 »
...
 (Kterej program ti dovolí ovládání ve stylu "smaž 3 řádky, hledej zpětně řetězec 'abc' a ty tři smazané řádky dej před řádek s prvním nalezeným 'abc'" za 1-2 sekundy!).

Tohle ti nedá ani ten slavnej emacs (odhlédneme-li od toho, že pro vyvolání příkazu musíš mít stisknutou další klávesu, což není moc ergonomické). O ostatních "editorech" škoda mluvit...
Chce to trochu cviku a silny malicek, ale emacs to da:
Kód: [Vybrat]
<C-u>3<C-k><C-r>abc<C-p><C-y>
rychlejší je stisknout třikrát c-k než počítat řádky.

<C-k><C-k><C-k><C-r>abc<C-a><C-o><C-y>

Opravdu to vloží všechny 3 řádky nebo jen ten poslední?


gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #170 kdy: 26. 01. 2019, 22:42:06 »
...
 (Kterej program ti dovolí ovládání ve stylu "smaž 3 řádky, hledej zpětně řetězec 'abc' a ty tři smazané řádky dej před řádek s prvním nalezeným 'abc'" za 1-2 sekundy!).

Tohle ti nedá ani ten slavnej emacs (odhlédneme-li od toho, že pro vyvolání příkazu musíš mít stisknutou další klávesu, což není moc ergonomické). O ostatních "editorech" škoda mluvit...
Chce to trochu cviku a silny malicek, ale emacs to da:
Kód: [Vybrat]
<C-u>3<C-k><C-r>abc<C-p><C-y>
rychlejší je stisknout třikrát c-k než počítat řádky.

<C-k><C-k><C-k><C-r>abc<C-a><C-o><C-y>

Opravdu to vloží všechny 3 řádky nebo jen ten poslední?

všechny 3

karpi

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #171 kdy: 26. 01. 2019, 23:19:15 »
Tak jsem to přečetl skoro celé až sem. S vimem jsem se setkal díky nějaké podobné diskuzi před mnoha lety, když jsem začínal s linuxem. První věc, kterou jsem od něj chtěl, jakmile jsem trochu pochopil jak funguje, byla, aby na každej režim (respektive alespoň na ty základní dva) navázal jiný barevný schéma. Když už to bez toho nejde, tak ať mám alespoň jsou vizuální vazbu, kde zrovna jsem... Když toto neuměl, (nebo uměl jenom obezličkami, které zase rozbily něco jiného jinde, rozhodl jsem se zapomenout všechno kromě :q.

Abych úplně nekřivdil, potom na serveru se mi ještě hodil, ale skřípal jsem zubama. Nakonec i dnes občas spustím gvimdiff.

Co se ale editace textu v terminálu týče, dnes existuje editor Micro, který skřípání zubů celkem řeší.



Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #172 kdy: 27. 01. 2019, 00:01:43 »
S vimem jsem se setkal díky nějaké podobné diskuzi před mnoha lety, když jsem začínal s linuxem. První věc, kterou jsem od něj chtěl, jakmile jsem trochu pochopil jak funguje, byla, aby na každej režim (respektive alespoň na ty základní dva) navázal jiný barevný schéma. Když už to bez toho nejde, tak ať mám alespoň jsou vizuální vazbu, kde zrovna jsem... Když toto neuměl, (nebo uměl jenom obezličkami, které zase rozbily něco jiného jinde, rozhodl jsem se zapomenout všechno kromě :q.

Zajímavý požadavek. Režim se mi zobrazuje v rohu a to mi stačí. Obvykle se tam ani nedívám, prostě si aktuální režim pamatuji. Postupem času jsem si zvykl i na to, že základním režimem je normal mode, do kterého se vracím po každé změně v insert mode. Pracuji s ním tedy jinak než s ostatními editory, ve kterých je defaulním insert mode.

Pro zapamatování povelů používám mnemotechniku, u které jednomu znaku odpovídá jedno slovo, například "d3w" znamená "delete 3 words", resp. 3dw znamená "3× delete word" - výsledek je stejný. Podobně "yts" znamená "yank to 's'", neboli "zapamatuj si vše až ke znaku 's'". Není tedy nutné znát všechny kombinace povelů, stačí umět popsat slovy, co chci udělat.

Je to tedy zcela jiný přístup, než u ostatních editorů, které obvykle používají Ctrl+něco apod. Je to na zvyku.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #173 kdy: 27. 01. 2019, 07:46:34 »
Tak jsem to přečetl skoro celé až sem. S vimem jsem se setkal díky nějaké podobné diskuzi před mnoha lety, když jsem začínal s linuxem. První věc, kterou jsem od něj chtěl, jakmile jsem trochu pochopil jak funguje, byla, aby na každej režim (respektive alespoň na ty základní dva) navázal jiný barevný schéma. Když už to bez toho nejde, tak ať mám alespoň jsou vizuální vazbu, kde zrovna jsem... Když toto neuměl, (nebo uměl jenom obezličkami, které zase rozbily něco jiného jinde, rozhodl jsem se zapomenout všechno kromě :q.

Abych úplně nekřivdil, potom na serveru se mi ještě hodil, ale skřípal jsem zubama. Nakonec i dnes občas spustím gvimdiff.

Co se ale editace textu v terminálu týče, dnes existuje editor Micro, který skřípání zubů celkem řeší.

Pokud jsi skripal zubama, tak jsi prave jeste nepochopil, jak funguje. Zacatek s vimem je tezky. Nic pro dnesni povrchni dobu, kdy kazdy chce mit vsechno a hned a levne.

Co se tyce barev, asi mas na mysli neco takoveho? Neni to jine barevne schema, jen jinak nakonfigurovana statusline. Pred tim jsem jeste pouzival ruznou barvu kurzoru. Neni to neresitelny problem.



operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #174 kdy: 27. 01. 2019, 08:00:07 »
BTW by me zajimalo, jak bys v jinych editorech nakonfiguroval zmenu barvy jejich status line podle rezimu insert / replace. Co ten micro, umí to?

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #175 kdy: 27. 01. 2019, 13:10:37 »
První věc, kterou jsem od něj chtěl, jakmile jsem trochu pochopil jak funguje, byla, aby na každej režim (respektive alespoň na ty základní dva) navázal jiný barevný schéma.

Googlil jsem cca 30 sekund a našel jsem tohle:
Kód: [Vybrat]
:autocmd InsertEnter * set cul
:autocmd InsertLeave * set nocul

Není to sice přesně totéž, ale s trochou snahy se to dá předělat třeba na
Kód: [Vybrat]
:autocmd InsertEnter * colorscheme desert
:autocmd InsertLeave * colorscheme default

tomasss

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #176 kdy: 27. 01. 2019, 14:14:31 »

Nic pro dnesni povrchni dobu, kdy kazdy chce mit vsechno a hned a levne.


Bezva argument bez expirace. Dá se používat po staletí a taky na všechno.

Na C/C++ mám kdevelop. Mimochodem, jde tam nějak přepínat vstupní režim do 'vi', takže by si na své možná přišli i kultisti vimu :)
Přepínat jde i kwrite a asi i kate (kwrite to dělá zkratkou ctrl+shift+v).

Já Vim nikdy nepoužíval, teď jsem si s tím chvilku hrál a zatím nevidím žádnou výhodu. Co umí Vim a IDE ne? Co z vimu dělá ve Vašich očích ten ultimátní programátorský nástroj?
Tohle je jak u blbejch na dvorečku. Asi po sto padesáté - vim není IDE, vim je textový editor. Textový editor je nástroj usnadňující manipulace s textem. Program je většinou zapsán ve formě zdrojového textu (v české odborné terminologii skutečně textu; anglické "code" je v dnešní době asi přiléhavější, protože s pokračující debilizací IT jde čím dál častěji o dekódování než o čtení zdrojáku). Při vývoji se s tímto textem často poměrně intenzivně manipuluje, pročež je nabíledni, že textový editor může být vývojáři velmi nápomocen. Ale rozhodně ne jenom při vývoji a ne jenom programátorovi - to je snad zřejmé.


A víš ty vůbec jaká byla otázka? Tak ji připomenu: "A tak jsem se chrěl zeptat, jaký textový editor (případně IDE) používáte pro psaní v jazyce C?".





xa

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #177 kdy: 27. 01. 2019, 14:18:35 »
Notepad pod Wine.

xa

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #178 kdy: 27. 01. 2019, 14:19:40 »
Sry, notepad++
Notepad pod Wine.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #179 kdy: 27. 01. 2019, 17:38:14 »
Nic pro dnesni povrchni dobu, kdy kazdy chce mit vsechno a hned a levne.
Bezva argument bez expirace. Dá se používat po staletí a taky na všechno.
Je to platne pro nasi dobu, v minulosti to neplatilo a co prinese budoucnost nevis.