Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?

Kiwi

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #105 kdy: 22. 01. 2019, 18:02:53 »
A to znáte, jak na polici vypovídá ta znásilněná žena. Žena: Měl kuklu přes obličej, neviděla jsem mu ani vlasy a byla hrozná tma, takže vlastně ani nevím jak byl vysoký. Ale programuje ve VIM. Policie: Jak to víte? Žena: Když utíkal, řekl mi to.
Pokud se ta žena taky ptala na textový editor, jako tazatel založivší toto vlákno, tak se podobná odpověď dala očekávat. Opravdu je to pro tebe tak překvapivé?


Dor

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #106 kdy: 22. 01. 2019, 18:12:44 »
A to znáte, jak na polici vypovídá ta znásilněná žena. Žena: Měl kuklu přes obličej, neviděla jsem mu ani vlasy a byla hrozná tma, takže vlastně ani nevím jak byl vysoký. Ale programuje ve VIM. Policie: Jak to víte? Žena: Když utíkal, řekl mi to.
Pokud se ta žena taky ptala na textový editor, jako tazatel založivší toto vlákno, tak se podobná odpověď dala očekávat. Opravdu je to pro tebe tak překvapivé?

Překvapivé to pro mě není, protože mám s VIMařema zkušenosti. Rád a často do nich rýpu. :) A z těchto zkušeností taky uvažuji, že zakladatel vlákna nepoužívá VIM, protože kdyby ho znal, tak se neptá. (A jestli ho zná, tak ho z nějakých důvodů nechce používat.) Proto mi nepřijde úplně pravděpodobné, že by si propagátoři VIMu mysleli, že až si tenhle člověk na jejich radu poprvé v životě nainstaluje VIM, tak hned poběží sem na forum a poděkuje jim, jak úžasně intuitivní editor mu to doporučili. Tudíž si myslím, že se tu prostě VIMaři jenom chlubí. Zvlášť když napíšou do komentáře jen "VIM" bez dalšího čehokoliv.

gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #107 kdy: 22. 01. 2019, 18:22:49 »
Máš pravdu v tom, že člověk by se měl nejdříve zeptat, jaký trh má ten druhý na mysli. Jinak vzniká vzájemné nedorozumění. Při smontovávání prefabrikovaných kuchyňských linek opravdu přijde více vhod moderní akuvrtačka než klasický hoblík. O tom žádná.  :)
Takže jsme se vlastně vrátili k tomu, co říkám od začátku. Uživatelé VIM nejsou jen tak nějací běžní dělníci softwarového průmyslu. Oni jsou výjimečná sorta lidí, co nad věcmi umí přemýšlet a proto zásadně nepoužívají IDE. Tak, jako by pokročilý truhlář nikdy nepoužil elektrický hoblík nebo akuvrtačku. :)

Nejhůře použitelní jsou programátoři, kteří si o sobě myslí, že jsou vědci nebo nedej bože dokonce umělci. Jenže tenhle obor už dávno není jenom věda, ale v 99% normální průmysl. A cení se ti, kteří dokáží přispívat i do kódu, který byl napsán v IDE a proto prý má složitější strukturu, než kdyby byl psán ve VIM, který by takovou strukturu svou nedostatečností ohledně orientace v kódu nedovolil vůbec vytvořit. Takže vlastně kód, který vznikl v moderním IDE, nemůže být efektivně spravován ve VIM a programátor tak musí umět pracovat i s IDE. :)

Já si samozřejmě nemyslím nic tak absurdního, jako že návrh SW architektury souvisí s editorem, ve kterém pak bude implementována, protože návrh probíhá dříve, než se editor otevře. Ale tady dodržuji danou premisu, protože mě prostě tahle debata nehorázně baví.  ;D

Navigaci v kódu zvládá libovolný editor s podporou lsp. Klasická IDE jsou mrtvá, v budoucnu budou jen integrovat externí tooling.

Dor

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #108 kdy: 22. 01. 2019, 18:25:42 »
A to znáte, jak na polici vypovídá ta znásilněná žena. Žena: Měl kuklu přes obličej, neviděla jsem mu ani vlasy a byla hrozná tma, takže vlastně ani nevím jak byl vysoký. Ale programuje ve VIM. Policie: Jak to víte? Žena: Když utíkal, řekl mi to.
Pokud se ta žena taky ptala na textový editor, jako tazatel založivší toto vlákno, tak se podobná odpověď dala očekávat. Opravdu je to pro tebe tak překvapivé?

BTW: Jenom zvažovat možnost, že se žena při znásilňování ptá na editor pro programování, je samo o sobě 100x vtipnější, než celý ten vtip. Takovou situaci by snad nezahrála ani Whoopi Goldberg. ;D

gll

  • ****
  • 429
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #109 kdy: 22. 01. 2019, 18:29:26 »
BTW: Jenom zvažovat možnost, že se žena při znásilňování ptá na editor pro programování, je samo o sobě 100x vtipnější, než celý ten vtip.

ten vtip nebyl vůbec vtipný. Není těžké být vtipnější.


Dor

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #110 kdy: 22. 01. 2019, 18:40:22 »
Navigaci v kódu zvládá libovolný editor s podporou lsp. Klasická IDE jsou mrtvá, v budoucnu budou jen integrovat externí tooling.
Asi je zbytečné hovořit o budoucnosti. Co pamatuji, tak všechny ty Netbeans, Eclipse, Visual Studio, atd... jsou už dlouho poskládávané z mnoha pluginů. Modulárnost je určitě správný a obecně podporovaný směr.

Dor

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #111 kdy: 22. 01. 2019, 18:44:36 »
BTW: Jenom zvažovat možnost, že se žena při znásilňování ptá na editor pro programování, je samo o sobě 100x vtipnější, než celý ten vtip.

ten vtip nebyl vůbec vtipný. Není těžké být vtipnější.
Přirozeně. Pro VIMaře není nikdy těžké být vtipnější než uživatel IDE. Ale 100x? To jsem nečekal.

Kit

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #112 kdy: 22. 01. 2019, 19:09:15 »
A to znáte, jak na polici vypovídá ta znásilněná žena. Žena: Měl kuklu přes obličej, neviděla jsem mu ani vlasy a byla hrozná tma, takže vlastně ani nevím jak byl vysoký. Ale programuje ve VIM. Policie: Jak to víte? Žena: Když utíkal, řekl mi to.
Pokud se ta žena taky ptala na textový editor, jako tazatel založivší toto vlákno, tak se podobná odpověď dala očekávat. Opravdu je to pro tebe tak překvapivé?
Překvapivé to pro mě není, protože mám s VIMařema zkušenosti. Rád a často do nich rýpu. :) A z těchto zkušeností taky uvažuji, že zakladatel vlákna nepoužívá VIM, protože kdyby ho znal, tak se neptá. (A jestli ho zná, tak ho z nějakých důvodů nechce používat.) Proto mi nepřijde úplně pravděpodobné, že by si propagátoři VIMu mysleli, že až si tenhle člověk na jejich radu poprvé v životě nainstaluje VIM, tak hned poběží sem na forum a poděkuje jim, jak úžasně intuitivní editor mu to doporučili. Tudíž si myslím, že se tu prostě VIMaři jenom chlubí. Zvlášť když napíšou do komentáře jen "VIM" bez dalšího čehokoliv.

Kdyby si IDEčkaři nevšímali Vimařů, žilo by se nám lépe. Když se mě někdo ptá, jaký program pro vývoj používám, tak odpovím, že Vim. Na to hned následuje otázka proč nepoužívám IDE a začne mi nějaké IDE vnucovat. Už mě to docela nudí.

Kiwi

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #113 kdy: 22. 01. 2019, 19:21:48 »
Zvlášť když napíšou do komentáře jen "VIM" bez dalšího čehokoliv.
Překvapuje tě, že na dotaz "jaký textový editor (případně IDE) používáte pro psaní v jazyce C" lidé odpovídají, jaký textový editor (případně IDE) používají pro psaní v jazyce C... Překvapuje tě, že na jednoduchý a jasný dotaz dají jednoduchou a jasnou odpověď... S tebou musí být těžké pořízení.  :)

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #114 kdy: 22. 01. 2019, 19:24:06 »
Zvlášť když napíšou do komentáře jen "VIM" bez dalšího čehokoliv.
Překvapuje tě, že na dotaz "jaký textový editor (případně IDE) používáte pro psaní v jazyce C" lidé odpovídají, jaký textový editor (případně IDE) používají pro psaní v jazyce C... Překvapuje tě, že na jednoduchý a jasný dotaz dají jednoduchou a jasnou odpověď... S tebou musí být těžké pořízení.  :)
+1
:)

Jantarr

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #115 kdy: 22. 01. 2019, 23:42:33 »
Vim zacinaji bohuzel pouzivat uz i lopaty, takze pokud chces byt cook, tak jedine Emacs

PokornyTomas

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #116 kdy: 23. 01. 2019, 07:51:34 »
Vim zacinaji bohuzel pouzivat uz i lopaty, takze pokud chces byt cook, tak jedine Emacs

Smaž si to jedno "o" a jsi tam, kde máš být.

esparky

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #117 kdy: 23. 01. 2019, 10:50:04 »
Netbeans + jvi

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #118 kdy: 23. 01. 2019, 12:38:39 »
... Mozna bychom to mohli srovnat jako sportovni auto vs auto pro duchodce, ktere samo radi, samo brzdi, samo parkuje a mozna i je rizeno ai - analogie k ide, ktere chrli spoustu automatickeho kodu.

Rozumím: takže VIM je vlastně nepohodlné sportovní náčiní, které ohrožuje řidiče i okolí, pokud není uzavřeno v izolovaném zabezpečeném okruhu. Moderní IDE je samořiditelné auto s klimatizací a HiFi přehrávačem. Takže pro 99% případů užití volím IDE. Sice ze mě nikdy nebude dobrý závodník, ale svoje potřeby splním s minimálním úsilím a rizikem. A ego už se holt bude muset ukojit jinde.

Nicméně vzhledem k době, kdy vznikal VIM (resp. VI), ho stejně pořád vidím spíše jako modernizovaného trabanta, co se chlubí dobrou dynamikou díky plastové lehkosti a smradlavě dvoutaktní akceleraci. A vzhledem k tomu, jak je vývoj v IT rychlý, tak možná ještě více mi to připomíná amišský koňský povoz z dob, kdy už bylo všechno potřebné vynalezeno. Myslím ten koňský povoz, který dělá z lidí lepší kočí. :D
Nebude z tebe nejen dobry zavodnik, ale ani dobry ridic. Coz je ovsem na zvazenou, kdyz rizeni je tvoje profese. Neni to vec ega. Ja uz se parkrat poohlizel po necem jinem, ale nic me nepresvedcilo ke zmene. Jedna z veci, kterou po editoru chci je, aby umel manualni folding dle zncek {{{ a }}}. Co mi muzes doporucit?

Neni podstatne kdy Vim vznikl, ale jaky je. Primer s trabantem i starodavnym konskym povozem je nelogicky, protoze Vim se stale vyviji, je moderni. Mozna bys ho mohl prirovnat k modernimu prestiznimu kocaru, jakym stale jezdi aristokracie. To se pak hodi byt dobrym kocim.

operator

Re:Jaký editor pro psaní zdrojáků v jazyce C?
« Odpověď #119 kdy: 23. 01. 2019, 13:30:24 »
Byly na nich implementovány základní regulační smyčky. Dnes tu samou elektrárnu taky řídí lidé ručně - jen při tom klikají myší a místo hlavního panelu si přepínají obrazovky na monitorech. Viz výše - to je spíš inovace na oko. Pokud jde o spolehlivost, tak tam bych se hodně hádal. Viděl jsem fabriky, kde dosluhovaly stroje, jejichž stáří přesahovalo i 100 let! Tedy ne že by dosluhovaly, s patřičnou péčí by tam mohly fungovat i nadále, ale narazily na ten problém flexibility. Ale pokud jde o spolehlivost a náklady, tak na tu úroveň se ty současné nemají šanci dostat ani náznakově.
Fungovaly jako kontrolni/informacni system, neregulovaly nic. Alespon tam, kde jsem to poznal ja. Spustily alarm, ale zasah obsluhy byl rucni. Automatickou regulaci delaly releove a elektronicke regulatory. Dnes jsou tyto regulatory digitalni a programovatelne. Bavime-li se o elektrarnach, podivejme se traba na regulaci napeti v prenosove soustave. Celou dobu byla rucni, dispecer volal na veliny elektraren a zadal obsluhy o pribuzeni nebo podbuzeni. Pak se zavedla automaticka regulace skrze (A)SRU. Prvni verze byla na pocitacich z nemecka s nejakym unixovym, jestli se pamatuji dobre, tak AIX od IBM a riscovymi procesory. Dalsi generaci to prevzalo nejake PLC (siemens?) + wintel a tento koncept si to drzi dodnes. Regulace napeti ve vlastni spotrebe, drive autonomni elektronicke HRTy od Orgrez Praha, dnes ruzne digitalni programovatelne regulatory napojene do dágitalnich ridicich systemu. Ridici systemy, drive relatkovo/zarovkovy DUS (dispecersky univerzalni system, vyrobce jsem uz zapomnel, byval i po rozvodnach), plne rucni obsluha, vcetne fazovani, a k tomu ADT jako informacni system, dnes unifikovane digitalni ridici systemy (ZAT, GeFanuc, Siemens) s automatizaci cinnosti. Regulace vykonu, drive rucni, maximalne nejake jednoduche automaty udrzujicá nastavenou hodnotu. Dnes z dispecinku (centralniho ridiciho systemu) dalkove a automaticky regulovane PpS bez zasahu obsluhy. Videt je to i na rozvodnach, drive kazda s obsluhou, vsechno se manipulovalo rucne, dnes rozvodny bez obsluh, dispecer si je dalkove ovlada sam. Za tim vsim stoji ohromny technologicky pokrok a digitalizace.
Citace
Ekonomické důvody se omílají dokola, ale je to taková mantra jak s globálním oteplováním - žádná tvrdá data, a když se na to někdo podívá pečlivěji, tak dojde spíš k opačným závěrům. V současném IT panuje přezaměstnanost a nízká odbornost, nepoužívají se inženýrské metody, řešení jsou neefektivní a předražená - jak z hlediska fixních nákladů, tak provozních, navazující IT služby taktéž. Provozní náklady moderní výrobní linky jsou paradoxně vyšší než u staré. Dokonce se ukazuje, že pokračující "automatizace" nevede k eliminaci lidské práce, ale na údržbu nové linky je zapotřebí více lidí než u staré mechanické. Holt bude trvat pár let, než si toho všimne dostatečně velký počet lidí na vedoucích pozicích. Počítám, že příští vážnější ekonomická krize bude dobrou příležitostí s tím neutěšeným stavem něco udělat.
Inzenyrske metody se nepouzivaji ani v jinych oborech. Mam extremne spatne zkusenosti s projektanty. Nejsou inzenyri. Nasi stari personaliste bez nadsazky tvrdi, ze to, co dnes leze z vysokych skol a ma titul ing, v prevazne vetsine dosahuje odborne urovne stredoskolaku pred 30 lety.

Ekonomicke duvody plati. Upravit system DUS bylo tak drahe, ze se to proste nedelalo. Upravit obrazovku v ridicim systemu, dotahnout tam novy signal po optice, to nestoji ani za rec (ekonomicky). Relatka se opotrebovavala, jejich latence byla zavisla na pocasi, porad se to muselo spravovat. Elektronicke automaty zrovna tak, porad se to muselo ladit, menit kondenzatory, permanentne bylo neco v oprave. Dnesni digitalni automaty (ale treba i ochrany, PLC atd.)  jedou spolehlive roky. Zastaravaji spis moralne nez technicky, protoze spatna sw kompatibilita.

Vyrobni linky nevim, ale imho to bude podobne, spousta rucni prace nahrazena digitalne rizenymi automaty. Znam je ale jen z televize, treba vyroba automobilu. Vlastne ne, znamy me zeny ma soukromou vyrobni linku na ponozky, byl jsem na exkurzi. Ma jednoho technika, asi 4 svadleny a dve haly stroju (30 az 40). Programuje (vzory) si to sam a je spokojeny. Stroje kupuje nove, v nemecku a francii. Mel za hubicku stare z nejake rusene fabriky a zbavil se jich, i zadarmo byly drahe, delaly hodne zmetku.