Doporučení IT střední

Tomáš Chour

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #30 kdy: 10. 01. 2019, 11:27:07 »
Ale zase to muze byt tak, ze ti stari ucitele jsou dobri a ostrileni pardalove a cloveka muzou naucit
old school veci jako assembler, (ja uz jsem stary dedek a hral jsem si s opravdovym analogovym pocitacem kondiky, odpory, oscilator) analog, fortran, stare technologie na kterych jde pochopit co a jak.

Jo, to je samozřejmě pravda, třeba na Elektro a Elektro dílny jsem měl 2 suprové starší profesory, kteří mi toho hodně dali.
Já se špatně nebo spíš neúplně vyjádřil v tom smyslu, že je tam spousta starých učitelů, kterým už buďto zdraví nedovoluje kvalitně předat znalosti, nebo za ta léta učení to už vzdali.


Tommm

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #31 kdy: 10. 01. 2019, 17:22:53 »

Invoukr

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #32 kdy: 11. 01. 2019, 14:42:40 »
SPŠE Pardubice.
Kdybych mohl vrátit čas, jdu tam zase (s jiným přístupem)...

mno

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #33 kdy: 11. 01. 2019, 16:02:49 »
Ahoj,
začnu statistikou.

Do třídy nás chodilo okolo 30 - každý rok někdo(k nám nebo od nás). Na VŠ šli skoro všichni. Po prvním roce vydrželo 6 lidí. Na ČVUTu byla úmrtnost velmi vysoká. Pokud plánuješ jít na vš (což velmi doporučuji hlavně pokud budeš cítit že tě škola nic nenaučila - jako v případě mě i mnoha mých spolužáků) tak se připrav na to že pro tebe bude nejtěžší matematika a fyzika. Matematika jde vždy dobře gymnazistům (oproti tobě budou mít výhodu že se už naučili učit) zatímco v odbornosti je vždy předeženeš. Takže po prvním ročníků na vš vyhodili skoro všechny průmyslováky. Pár nás tam zbylo... Z těch kteří šli do práce si našlo v oboru pár lidí.

Můj osobní názor: ve třídě s námi studovali lidi kteří o obor neměli naprosto zájem. Maturita bohužel taktéž získali ale v hlavě pořád díra. Kdyby nás ve třidě bylo třeba 15 tak myslím že by hodiny měly větší uroven. Na ječné tě nikdo nebude moc nutit se učit (cca dva předměty asi jo - databáze a měření :) ). Ty 4 roky se dají prožít vcelku v pohodě a našel jsem si tam docela dobré kamarády a hlavně jsem si užil spoustu srandy. Do dneška na to vzpomínám. O to byl těžší přechod na vš. Když se něco chceš naučit tak tě to tam naučí...ale jinak je to všem tak nějak u zadeke.

Je to už nějaký pátek co jsem tento ustav opustil tak je možné že se tam toho mnoho změnilo. Je vcelku jedno kterou z pražských si vybereš..

Petr

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #34 kdy: 11. 01. 2019, 18:33:40 »
Řeknu to takhle:
Na matfyzu na informatice jsou prakticky jenom lidi z gymnázií. Z průmky vím jenom o jednom člověku. (Nepočítám ty, kteří skončili někdy brzo v prváku, protože většinu z nich jsem nestihl poznat.)

Na matice a fyzice by ty výsledky byly stejné.


gp

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #35 kdy: 11. 01. 2019, 19:08:13 »
Ano, to platilo už před dvaceti lety, prostě jsou vejšky, kam se dostanou přes přijímačky z matiky prakticky jenom gympláci (matfyz, favka,fi) a to jenom ti chytřejší (a s větším pérem). A taky jsou vejšky, třeba elektro v Plzni nebo strojní v Liberci, kam se sice ze stejné průmyslovky dostanete v poho, ale kde vás vykostí odbornou otázkou typu "Jakej dáš vodpor před ledku? Jo, 330 ohmů? A na trolej?" nebo "Můžu dát ložisko 6005 na tisíc otáček? Fakt, jo? Za vteřinu?"
Paralelně tady běží diskuse o české IT literatuře, která buď nevychází, nebo stojí za houby, protože přece všichni anglicky umí a angličtina se dneska všude učí. Ovšem počet rodilých mluvčích vyučujících v Ječné podle výroční zprávy nula. Pak se divme, že  sem chodí ze západu jak do krmelce  pro práci za třetinovou mzdu, když jim krmelivo nemůže utéct ani ke konkurenci ani přímo k zákazníkovi, páč se s ním nedomluví.

Jenda

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #36 kdy: 11. 01. 2019, 21:54:34 »
jsou vejšky, kam se dostanou přes přijímačky z matiky prakticky jenom gympláci (matfyz

Reality check: matfyz přijímačky nějakou dobu neměl vůbec, a i teď se dají obejít na sto způsobů (maturita z matematiky/+, průměr známek, krajské kolo nějaké olympiády, řešení různých seminářů).

honzikk

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #37 kdy: 11. 01. 2019, 23:05:57 »
Ano, to platilo už před dvaceti lety, prostě jsou vejšky, kam se dostanou přes přijímačky z matiky prakticky jenom gympláci (matfyz, favka,fi) a to jenom ti chytřejší (a s větším pérem). A taky jsou vejšky, třeba elektro v Plzni nebo strojní v Liberci, kam se sice ze stejné průmyslovky dostanete v poho, ale kde vás vykostí odbornou otázkou typu "Jakej dáš vodpor před ledku? Jo, 330 ohmů? A na trolej?" nebo "Můžu dát ložisko 6005 na tisíc otáček? Fakt, jo? Za vteřinu?"
Paralelně tady běží diskuse o české IT literatuře, která buď nevychází, nebo stojí za houby, protože přece všichni anglicky umí a angličtina se dneska všude učí. Ovšem počet rodilých mluvčích vyučujících v Ječné podle výroční zprávy nula. Pak se divme, že  sem chodí ze západu jak do krmelce  pro práci za třetinovou mzdu, když jim krmelivo nemůže utéct ani ke konkurenci ani přímo k zákazníkovi, páč se s ním nedomluví.
Odborna literatura v cestine nevychazi protoze ji lidi nechteji a nevyplati se ji vydavat. Kdyby byla poptavka tak tisknou jak o zivot.

gp

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #38 kdy: 11. 01. 2019, 23:43:25 »
Úspěšným účastníkům olympiády a seminářů se to započítávalo vždycky. Nic divnýho, chcete chytré studenty a je jedno, jak se to pozná.

Nereálné požadavky

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #39 kdy: 12. 01. 2019, 09:20:20 »
jsou vejšky, kam se dostanou přes přijímačky z matiky prakticky jenom gympláci (matfyz

Reality check: matfyz přijímačky nějakou dobu neměl vůbec, a i teď se dají obejít na sto způsobů (maturita z matematiky/+, průměr známek, krajské kolo nějaké olympiády, řešení různých seminářů).

Možná se ale těmi přijímačkami myslí první ročník studia :-)

nehrn to

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #40 kdy: 12. 01. 2019, 12:49:30 »
ja chodil na SPSE V uzlabine a matfyz udelali ctyri spoluzaci.
pak nekdo sel FEL a nekdo na hnojarnu.

zbytek co nebyl na uceni tak sel makat.

tiskar

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #41 kdy: 12. 01. 2019, 12:59:22 »
Ono je uplne jedno jakou stredni. Stejne to chce vysokou. Stredoskolaci vydelaaji vyrqzne min a jsou radi tam max za 80k kdyz se snazi ... .

Uzlabinacek

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #42 kdy: 17. 01. 2019, 11:28:26 »
Ahoj, vystudoval jsem  Úžlabinu +-2 roky zpátky na oboru IT. A řeknu ti to asi takhle, pokud se chceš zaměřit na programování tak co jsem slyšel na středních obecně tě naučí jen základy a zbytek se musíš doučit doma, jestli se o to budeš chtít zajímat nějak do hloubky, to samé platí i o Úžlabině, ale pokud se  chceš raději zaměřit na síťařinu, popř. administrátorskou činnost, tak si myslím, že tě Úžlabina připraví velmi dobře, výuka sítí probíhá podle sylabu CCNA (mám tušení že ve 4. se končí CCNA3), pak máš i možnost udělat jejich certifikát, takže to se může hodit a proč to nezkusit. Hlavně je tam bezvadná učitelka Mullerová, která ti to osvětlí prostě tak abys to pochopil. Servery jsou klasika, naučí tě základy, takže nějaká základní konfigurace LAMP, DHCP, DNS, AC ... jak ve Win tak Linuxu, pak se tam pořádal i linux workshop od jedné hostingové firmy, který tě naučil mnohem víc.
Celkově bych Úžlabinu doporučil, ano má své mouchy např. velmi oblíbenou elektrotechniku na IT, ale s tou se dá nějak popasovat. Učitelé, až na některé výjimky jsou celkem v klidu, i když za poslední roky se to dost změnilo a učitelský sbor se dost změnil (odchod starých učitelů a příchod nových) co jsem tak koukal.



nzn

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #43 kdy: 17. 01. 2019, 20:06:17 »
Přispěju tvojí trochou do mlýna. Vychodil jsem SPŠ Jičín a pak informatiku na matfyzu. Z ročníku na průmce jsme šli na matfyz 3, dostudoval jsem jedinej. Měli jsme dobrou matiku, takže jsem se na výšce necítil nijak znevýhodněnej. S mnohýma zkušenostma co tu zazněli souhlasím. Hlavní nevýhody průmyslovky - téměř čistě mužský kolektiv (na střední mi přijde hodně důležitý se naučit nějaké normální sociální interakce s holkama, což je v takovejch podmínkách těžký); na průmku často chodí lidi, co by na gympl neměli, úroveň studentů ve třídě byla hodně kolísavá a podle toho to často v hodinách vypadalo (třeba v angličtině to byla tragédie hlavně proto, že to hodně lidem nešlo, takže jsme se moc daleko nehnuli); programování v porovnání s vejškou naprosto elementární; uteklo mi spousta zajímavých věcí, např. nějaké základy buněčné biologie jsem se mimoděk dozvěděl na vejšce během evolučních algoritmů a bioinformatiky. Asi nejpřínosnější na průmce mi přišly elektroměření a programování mikročipů.

Re:Doporučení IT střední
« Odpověď #44 kdy: 25. 03. 2019, 17:16:58 »
https://www.kmacek.eu/category/student-it-stredni-skoly/

Psal jsem o výběru své střední a o prváku a druháku na blogu :). Mám v plánu dopsat i třeťák a čtvrťák ale první je na pořadí nový web, tedy na konci pořadníku za milionem dalších věcí.. Třeba ti to pomůže si trochu udělat představu.