Lékař v IT

L.

Re:Lékař v IT
« Odpověď #15 kdy: 31. 12. 2018, 08:54:07 »
takže se přikláníte spíš k tomu jít studovat?

Spíš se snažím říct, že pokud se rozhodneš změnit obor, tak peníze a čas vložené do studia na LF a atestací z 95%-99% zahodíš. A budeš začínat prakticky od píky.

jinde mi zas bylo řečeno, že co budu potřebovat, naučím se sám a dál si mě určitá firma dozaškolí a škola je prakticky ztáta času...

Tak si to představ v oboru, který znáš. Že by se tě někdo zeptal "Chci léčit lidi, mám jít studovat? Já myslím, že co budu potřebovat se naučím sám a dál si mě určitá nemocnice zaškolí.". Co bys mu na to řekl (legislativní překážky teď pomiňme)?


CoffeeMan

Re:Lékař v IT
« Odpověď #16 kdy: 31. 12. 2018, 09:33:38 »
Moudro sem, moudro tam...

Asi nejzajímavější je to, že si má zjistit, co ve zdravotnictví chybí a to dělat. Tak takových už bylo celkem hodně. Užitečné je to minimálně. Čest výjimkám, jako byla třeba šifrovací aplikace pro komunikaci mezi lékaři, kterou vyvinul jeden lékař fanda programování. Ale neujalo se to.

A hlavně ten trh v ČR je pro tohle strašně malý a proto to tu ovládají velcí hráči se zahraničním přesahem.

DDpy

Re:Lékař v IT
« Odpověď #17 kdy: 31. 12. 2018, 09:34:32 »
Díky všem za komentáře :). Popravdě jste mi zamotali hlavu ještě víc  ;D Asi můžete LOCK... A pro rejpali - není snad jedno, kam (a z jakýho důvodu) budu svůj život směřovat? :)

CoffeeMan

Re:Lékař v IT
« Odpověď #18 kdy: 31. 12. 2018, 09:39:19 »
Půjčte si nějaké love, založte si ordinaci, nasmlouvejte si pojišťovny nebo jeďte cash (což fakt jde!). Jezděte v létě na Hawai, v zimě třeba taky na Hawai, postavte si pořádný dům... po práci choďte na golf a co já vím.

A ve volnu si hobbyíkujte IT.

dan67

Re:Lékař v IT
« Odpověď #19 kdy: 31. 12. 2018, 09:54:00 »
Nazdar,
pod několik odpovědí bych se podepsal...

Jsem na tom částečně podobně jako ty. Jen už trochu starší :-)
Medicina mě živí a to co dělám mě baví. Programování (pokud se to tak dá napsat) je pro mě koníček a zábava. Pomáhám v práci, kolegům, v rámci "své" odborné společnosti s věcma kolem počítačů a programování. Tohle bych ti taky doporučil.

Pokračuj v medicíně, ta tě vždycky uživí. A koukej kolem sebe. Co jde zjednodušit, napiš si nějaké programy pro sebe, pro ulehčení práce,... Nedá se to jednoduše napsat. Chce to čas a ono se ti to jednou pozitivně vrátí. Jako u mě.

Zakončím to malinko ironicky (rejpalové, neberte to doslova)...

Mezi slepýma jednooký králem.


CoffeeMan

Re:Lékař v IT
« Odpověď #20 kdy: 31. 12. 2018, 10:16:26 »
Mezi slepýma jednooký králem.

Tak ten je dobrej! :D

balki

Re:Lékař v IT
« Odpověď #21 kdy: 31. 12. 2018, 10:36:59 »
Ahoj, přicházím s asi trošku netradičním dotazem. Vystudoval jsem medicínu a kratší dobu ve zdravotnictví pracuji, ale budoucnost (má osobní) v tomhle oboru je pro mne velkým otazníkem. Nejde vůbec o to, že bych měl jako doktor nouzi o pracovní uplatnění, ale ona práce a věci s ní spojené mi prostě nesedí. Naopak jsem před několika měsíci opětovně přičichl k programování a celkem jsem tomu propadl, takže po příchodu z práce si téměř denně v tomhle odvětví rozšiřuju obzory a "hraju" si s kódem (python). Říkám si tedy - baví mě to, proč se tím časem třeba nezkusit živit? Na druhou stranu bych zase nerad zahodil všechno, co jsem do studia medicíny investoval, takže by mi přišlo ideální aplikovat IT právě v doméně zdravotnictví. Rád bych znal názor někoho, kdo se v konkrétní oblasti nebo klidně i obecně v IT pohybuje a má o tomto trochu přehled. Budu moci svoje medicínské znalosti využít i v IT? Měl bych šanci (za předpokladu dostačujícího dovzdělání se ohledně programování) takovou práci najít? Uživil bych se tím (průměrně, dobře)?

Jadrovu fyziku, alebo raketovu vedu by si skusit nechcel? To da kazdy jouda.

DDpy

Re:Lékař v IT
« Odpověď #22 kdy: 31. 12. 2018, 10:40:16 »
Ahoj, přicházím s asi trošku netradičním dotazem. Vystudoval jsem medicínu a kratší dobu ve zdravotnictví pracuji, ale budoucnost (má osobní) v tomhle oboru je pro mne velkým otazníkem. Nejde vůbec o to, že bych měl jako doktor nouzi o pracovní uplatnění, ale ona práce a věci s ní spojené mi prostě nesedí. Naopak jsem před několika měsíci opětovně přičichl k programování a celkem jsem tomu propadl, takže po příchodu z práce si téměř denně v tomhle odvětví rozšiřuju obzory a "hraju" si s kódem (python). Říkám si tedy - baví mě to, proč se tím časem třeba nezkusit živit? Na druhou stranu bych zase nerad zahodil všechno, co jsem do studia medicíny investoval, takže by mi přišlo ideální aplikovat IT právě v doméně zdravotnictví. Rád bych znal názor někoho, kdo se v konkrétní oblasti nebo klidně i obecně v IT pohybuje a má o tomto trochu přehled. Budu moci svoje medicínské znalosti využít i v IT? Měl bych šanci (za předpokladu dostačujícího dovzdělání se ohledně programování) takovou práci najít? Uživil bych se tím (průměrně, dobře)?

Jadrovu fyziku, alebo raketovu vedu by si skusit nechcel? To da kazdy jouda.

ne, díky :)

CoffeeMan

Re:Lékař v IT
« Odpověď #23 kdy: 31. 12. 2018, 10:51:29 »
Ještě můžete zkusit dělat pro farmafirmu a nosit aktivním lékařům naprosté zbytečnosti, protože musíte jako otrok vyplýtvat rozpočet na prezentaci.

harrison314

Re:Lékař v IT
« Odpověď #24 kdy: 31. 12. 2018, 15:56:00 »
Ja som zas vzdy chcel robit zdravotnicky softwer. Hlavne nejaky zaujimavy alebo dobrovlne zadarmo.

Ajťák

Re:Lékař v IT
« Odpověď #25 kdy: 31. 12. 2018, 22:34:59 »
Vaše výhodou, oproti čistokrevným programátorům, je znalst procesů, postupů a souvislostí, ovšem zejména v oblasti praktické medicíny, je otázkou do jaké míry je po SW s tímto zaměřením poptávka. Pokud vím, ve zdravotnictví převažují v nákladech na provoz a vývoj SW spíše klasické databázové systémy pro evidenci, pak klasický SW pro automatizaci a optimalizaci dodávek léků, vybavení a podobně, k tomu (pokud chcete dělat na úplné špičce) se hodí spíše vystudované matematické nebo softwarové inženýrství, vystudovaná medicína je v takovém případě zbytečná. Ale situace je poměrně tristní, často se používá mnoho let stejný dodavatel SW, který je však udržován v existenci značnou převahou obyčejných dělníků - programátorů nádeníků, na architektuře se většinou již nepracuje, pouze se SW udržuje při životě dle aktuálních požadavků.

Ideálně byste mohl při dostatku zkušeností s IT vést tým programátorů jako IT manažer s interdisciplinárním přehledem a urychlovat proces vývoje/úpravy kódu/jejich zaškolení, v tom máte neoddiskutovatelné výhody, ale každý programátor, který specificky pro zdravotnický sektor už pár let pracujte, pravděpodobně bude disponován srovnatelnými zkušenostmi.

Jinak je ČR pro tuto oblast (výjma státních zakázek, případně výhradní smlouvou s Chrenkem nebo podobně velkým hráčem) příliš malým pískovištěm, na mezinárodní úrovni je šance s uplatněním mnohonásobně vyšší.

Medo

Re:Lékař v IT
« Odpověď #26 kdy: 31. 12. 2018, 23:15:48 »
Kombinacia IT a lekarstvo.

- SW firma vyvijajuca lekarsky/nemocnicny soft.
- Firma vyvijajuca/servisujuca/predavajuca HW/SW /EKG, holtre, rontgeny, .../
- IT oddelenie v poistovni

- praca pre nejaku univerzitnu nemocnicu
- nieco na ministerstve zdr.

Tie dve veci som naschval oddelil, sice tam mozno nieco dokazes aj za tebou nieco bude vidiet, ale plat resp. korupcia /tvojich nadriadenych/ bude znacna. /sukromny sektor je bohuzial na tom lepsie, financne aj korupcne/.





balki

Re:Lékař v IT
« Odpověď #27 kdy: 31. 12. 2018, 23:43:31 »
Ideálně byste mohl při dostatku zkušeností s IT vést tým programátorů jako IT manažer s interdisciplinárním přehledem a urychlovat proces vývoje/úpravy kódu/jejich zaškolení, v tom máte neoddiskutovatelné výhody, ale každý programátor, který specificky pro zdravotnický sektor už pár let pracujte, pravděpodobně bude disponován srovnatelnými zkušenostmi.

Preboha, len to nie, ked vedu softverove timy manazeri bez IT vzdelania, je to vzdy tragedia.

Skor lekar IT-ckar moze byt prinosom v tom, aby vedel vyjadrit, co vlastne lekari potrebuju. Lebo z opisov typu "Ja chcem, aby som si to takto rozklikla tou zelenou ikonkou, ako to mam" vznika casto softver, ako je teraz. UX-ak lekar so znalostou prototypovania front-endu, to by medicinske projekty velmi potrebovali.

anonym

Re:Lékař v IT
« Odpověď #28 kdy: 01. 01. 2019, 01:00:12 »
No zalezi jestli jsi z Prahy nebo Brna, kde je tolik nabidek prace, ze se da najit ledasco. Nicmene pochybuju o tom, ze i tak uplatnis sve znalosti z mediciny z vice jak 5% a to ikdyby jsi pracoval v nejake takove domene, coz jsem teda jeste moc nevidel - jakoze uplne bych na to moc nesazel. Ty jsi jeste navic zelenac naprosty, takze, se urcite se drz dal od cehokoliv, co neni webdevelopment a vyvoj IS, takove low level veci jako je psani firmware je pro technicky zdante lidi a jeste navic fajnsmekry, protoze je to placene hure - podle clovek musi byt srdcar aby to delal, coz samozrejme nema nic spolecneho s tim, jestli jsi vystudoval kardiologii - takoveho srdcare nemam na mysli :D Tzn. pro tebe idealne smer korporat, treba bez do CGI na Java bootcamp, to by mohl byt jisty start. A na svou domenu mediciny se moc neohlizej, protoze myslim si, ze te to bude pri hledani prace jen brzdit a vynosnost bude minimalni.

A hlavne nezapominej na to, ze az budes den za dnem chodit unaveny z prace, kde jsi cely den musel programovat, tak aby te nadseni neupadlo - vsechno co se prehani se znechuti rychle, kdyz je clovek z toho vecne unaveny. Ja programuju od 6te tridy na ZS a kdyz do me ryjou v praci a chodim domu unaveny, tak i me to prestava nekdy bavit.

FrantaD

Re:Lékař v IT
« Odpověď #29 kdy: 01. 01. 2019, 20:58:38 »
Ahoj, přicházím s asi trošku netradičním dotazem. Vystudoval jsem medicínu a kratší dobu ve zdravotnictví pracuji, ale budoucnost (má osobní) v tomhle oboru je pro mne velkým otazníkem. Nejde vůbec o to, že bych měl jako doktor nouzi o pracovní uplatnění, ale ona práce a věci s ní spojené mi prostě nesedí.

Je to sice už dlouho (20 roků ?), ale třeba Vás to zaujme. Školil jsem tehdy pár let pro velmi velkou nadnárodní firmu a zažil řadu zajímavých kursistů, některého občas objevím na opravdu vysoké pozici. Mezi nimi byl přesně Váš případ, úspěšný absolvent medicíny, která [už tehdy] zběhl, na školení byl vyslán IT firmou. Hovořil jsem s ním, a byl na tom stejně jako Vy, doktořina jej vlastně nikdy nebavila. Mimochodem, nechápu, jak je to možné, ale i po těch letech se mi vybavilo se mi jméno oné firmy a pak dotyčného - nyní ve té firmě figuruje jako jednatel (justice.cz).