Lékař v IT

DDpy

Lékař v IT
« kdy: 30. 12. 2018, 17:00:49 »
Ahoj, přicházím s asi trošku netradičním dotazem. Vystudoval jsem medicínu a kratší dobu ve zdravotnictví pracuji, ale budoucnost (má osobní) v tomhle oboru je pro mne velkým otazníkem. Nejde vůbec o to, že bych měl jako doktor nouzi o pracovní uplatnění, ale ona práce a věci s ní spojené mi prostě nesedí. Naopak jsem před několika měsíci opětovně přičichl k programování a celkem jsem tomu propadl, takže po příchodu z práce si téměř denně v tomhle odvětví rozšiřuju obzory a "hraju" si s kódem (python). Říkám si tedy - baví mě to, proč se tím časem třeba nezkusit živit? Na druhou stranu bych zase nerad zahodil všechno, co jsem do studia medicíny investoval, takže by mi přišlo ideální aplikovat IT právě v doméně zdravotnictví. Rád bych znal názor někoho, kdo se v konkrétní oblasti nebo klidně i obecně v IT pohybuje a má o tomto trochu přehled. Budu moci svoje medicínské znalosti využít i v IT? Měl bych šanci (za předpokladu dostačujícího dovzdělání se ohledně programování) takovou práci najít? Uživil bych se tím (průměrně, dobře)?


Uuuu

Re:Lékař v IT
« Odpověď #1 kdy: 30. 12. 2018, 17:23:37 »
Ja jsem zmenil z technickeho oboru na programovani. Kdyz jsi technicky typ tak to muzes zvladnout.

Danny

Re:Lékař v IT
« Odpověď #2 kdy: 30. 12. 2018, 17:25:09 »
Tak programování aplikací neprobíhá ve vzduchoprázdnu, ale vždy jde o nějakou doménovou oblast. Programátor, který navíc zná nějaký jiný obor, může být podle mě hodně cenný, protože poté může dobře programovat aplikace, které do toho oboru "padnou" a má v tomto oboru zcela jasnou konkurenční výhodu nad ostatními programátory: proto byste mohl být přínosem v jakékoli firmě, kde se programuje něco ve spojitosti s medicínou. Informační systémy, firmware medicínských přístrojů... možností je plno.

jose_D_neprihl

Re:Lékař v IT
« Odpověď #3 kdy: 30. 12. 2018, 17:51:15 »
..
jj. V Pze vím minimálně o jednom RnD centru nejmenovaného med-tech vendora, kde si tisknou na 3D tiskárnách, hrají si s VR, atp., a o lidi se tam celkem slušně starají. Tak zvaž své možnosti.. ..a klíčová slova pro google už máš :)

MMN

Re:Lékař v IT
« Odpověď #4 kdy: 30. 12. 2018, 18:28:06 »
Heh. Koukni se na životopis pražského primátora.  ;)


CoffeeMan

Re:Lékař v IT
« Odpověď #5 kdy: 30. 12. 2018, 20:21:47 »
Buď to je ten samý tazatel, nebo nevím. Už tu tenhle rok dotaz, že jsem doktor a jestli se mám živit programováním, byl.

Asi nebudete atestovaný a jste úplně na k ničemu. Jinak si to nelze vysvětlit, jestliže si neděláte totální prču.

Dotaz je kreténský.

DDpy

Re:Lékař v IT
« Odpověď #6 kdy: 30. 12. 2018, 20:33:49 »
Buď to je ten samý tazatel, nebo nevím. Už tu tenhle rok dotaz, že jsem doktor a jestli se mám živit programováním, byl.

Asi nebudete atestovaný a jste úplně na k ničemu. Jinak si to nelze vysvětlit, jestliže si neděláte totální prču.

Dotaz je kreténský.

Zaprvé, píšu na forum prvně, takže pokud tu někdo řešil něco podobného, nebylo to ode mě.

Zadruhé, neptám se, jestli se tím živit mám, ale jestli mi předchozí znalosti poskytnou výhodu.

Zatřetí, atestovaný jsem (a i kdybych nebyl, do toho vám nic není, s tím dotaz nesouvisí).

Začtvrté, prču si nedělám.

Zapáté, kreténská je vaše odpověď.

Doufám, že většina lidí v IT není jako vy, jelikož si očividně potřebujete léčit nějaký mindrák.

Ostatním lidem děkuji za komentáře :)

Kiwi

Re:Lékař v IT
« Odpověď #7 kdy: 30. 12. 2018, 21:14:39 »
kde se programuje něco ve spojitosti s medicínou. Informační systémy, firmware medicínských přístrojů... možností je plno.
Pro boha, jen to ne!!! Fakt bys chtěl své tělo svěřit přístroji, jehož firmware programoval nějaký hobbybastler? Protože spolehlivost a správná funkce takového přístroje bude záviset na bezchybnosti technického provedení a správného provázání HW a SW, tedy na profesionálních technických znalostech a dovednostech autora kódu, nikoli na jeho medicínských znalostech.

Tím samozřejmě neříkám, že by si vzděláním lékař nemohl napsat nějakou aplikaci, která může být nápomocna v medicínské praxi, nebo jinde. Ale firmware medicínského přístroje tou vhodnou doménou fakt v žádném případě není!

DDpy

Re:Lékař v IT
« Odpověď #8 kdy: 30. 12. 2018, 21:43:53 »
kde se programuje něco ve spojitosti s medicínou. Informační systémy, firmware medicínských přístrojů... možností je plno.
Pro boha, jen to ne!!! Fakt bys chtěl své tělo svěřit přístroji, jehož firmware programoval nějaký hobbybastler? Protože spolehlivost a správná funkce takového přístroje bude záviset na bezchybnosti technického provedení a správného provázání HW a SW, tedy na profesionálních technických znalostech a dovednostech autora kódu, nikoli na jeho medicínských znalostech.

Tím samozřejmě neříkám, že by si vzděláním lékař nemohl napsat nějakou aplikaci, která může být nápomocna v medicínské praxi, nebo jinde. Ale firmware medicínského přístroje tou vhodnou doménou fakt v žádném případě není!

Tak samozřejmě si to takhle nepředstavuju... Opravdu si to nepředstavuju jako Hurvínek válku, ani se nechci někam cpát se znalostmi "hobbybastlera" ... Vidím to ještě na měsíce učení, pak pokud by se mě ujala nějaká firma jako juniora, možná si udělat i (alespoň) bakaláře v oboru... A to je všechno velké KDYBY. Prostě o tom uvažuju, bavilo by mě to víc, než současná práce. Kdo má trošku přehled, tak ví, jak jde české zdravotnictví do háje a pokud budu mít možnost, chci dělat něco, co mě bude víc bavit.

tralala

Re:Lékař v IT
« Odpověď #9 kdy: 30. 12. 2018, 22:17:02 »
obehaj si rozne ambulancie a prevadzky a zisti si co tam chyba za softver, potom to formalne vypracuj na papier a chod za firmou ktora to vie japrogramovat. na ten tvoj vynalez si sprav nejaky patent alebo podobne aby ti to nevykradli, dohodni sa s nimi na slusnej odmene a na odmene za pouzivanie / licenciu. sprav takto 5 - 6 projektov a postupne to rozsiruj medxi dalsich doktorov. Do 10 rokov mozes zit len z toho.

L.

Re:Lékař v IT
« Odpověď #10 kdy: 31. 12. 2018, 00:08:29 »
Už před dvaceti lety jsem slýchal od jistých "moudrých hlav", že profesionální (studovaní) programátoři nebudou skoro potřeba a že mnohem větší uplatnění budou mít lidé, co jsou odborníci primárně v nějakém oboru a k tomu jako "vedlejšák" programují. No a stále to není pravda. Takovíhle lidé mají i dnes uplatnění spíš okrajové, například tam, kde se programují podpůrné aplikace pro vědecký výzkum. Tam je potřeba opravdu výborná znalost domény a jelikož aplikace jsou poměrně malé a jednoúčelové, tak nevadí, pokud to dotyčný poněkud naprasí.

Ale u většiny programů je naopak potřeba, aby dotyčný byl hlavně kvalitní programátor. Doménová znalost je také potřeba, ale většinou na poměrně obecné úrovni, která se dá získat za pár měsíců. Tu část práce, kde je potřeba doménová znalost do hloubky totiž stejně (u)dělají analytici případně lidé z businessu.

Tedy pokud by jsi chtěl využít svoje doménové znalosti a programovat, tak někde v lékařském výzkumu, kde si budeš psát programy. Nebo můžeš být analytik, ale to není striktně vzato programování, to nevím jestli by tě uspokojilo.

DDpy

Re:Lékař v IT
« Odpověď #11 kdy: 31. 12. 2018, 00:23:25 »
Už před dvaceti lety jsem slýchal ...
takže se přikláníte spíš k tomu jít studovat? jinde mi zas bylo řečeno, že co budu potřebovat, naučím se sám a dál si mě určitá firma dozaškolí a škola je prakticky ztáta času... tak nevím. nechci něco dělat napůl a neprofesionálně...

Kadet

Re:Lékař v IT
« Odpověď #12 kdy: 31. 12. 2018, 01:05:43 »
Nejuspesnejsi lidi jsou multidisciplinarni.

Doktor bez technickych znalosti nikdy nebude vedet, co je s technikou mozny udelat. Naopak programator bez znalosti nejakyhk oboru je akorat tele, ktery jen busi do klavesnice co mu rekne byznys analytik, manazer nebo obchodak, protoze sam si to nedokaze zjistit napr. obycejnou komunukaci s u
domenovym expertem. (uz se tesim na negativni reakce mistnich po zasahu do cernyho).

V tvym pripade bych setrval v medicine, snazil se pochopit, jak funguje celej ten system, kde jsou trhliny, kde se plytva casem a zdroji, jak v ty oblasti tecou penize a mezitim se ucil programovat a tim jak poznavas tu oblast tak si vytvarej vizi nejakyho software produktu nebo sluzby ktera by mohla ty neefektivity odstranit. V CR spis narazis na politickej odpor. Tj. po par letech ti bude jasny ze celej zdravotni system je deravej jak cednik, ale pokud se nebudes znat s nejakym papalasem, tak sotva neco zmenis. Porad jsou tu trhy kde je zdravotnictvi do jisty miry trzni, USA a nekde v Asii, Singapur napr. je leader v zdravotnictvi obecne. V CR je zdravotnictvi (a skolstvi) obor, kterej se od sociku prakticky nezmenil. Podobne jako se driv staly fronty na banany, tak se dneska stoji rocni fronty na kloubni protezy a jediny jak to urychlis je znat primare pres znamyho nebo tzv. podpultovy prodej (penize pod stolem primarovi). Tj. podnikat v CR ve zdravotnictvi je jako zkouset zalozit byznys v CSSR 80. let. Hodne stesti.


aabb

Re:Lékař v IT
« Odpověď #13 kdy: 31. 12. 2018, 01:36:09 »
uvazuj co sa da v tvojej lekarkej praxi automatizovat, co by urychlilo, zjednodusilo pracu. Avsak pri digitalizacii a zmene procesov cakaj velky odpor od kolegov - to plati vseobecne vsade

nemaproblema

Re:Lékař v IT
« Odpověď #14 kdy: 31. 12. 2018, 02:44:02 »
Pokud jsi opravdu atestovaný v nějakém rozumném oboru a nyní přemýšlíš nad tím, zda jít místo toho programovat, tak jsi jistě buď mizerný lékař (čehož by si atestační komise všimla) nebo skvělý programátor (čehož by si všimla nějaká nadnárodní společnost) nebo nemáš hluboko do kapsy (a pak je úplně jedno co chceš).
Mám dost zkušeností s obojím (hluboko do kapsy mají všichni), ale abych potkal atestovaného lékaře, který zvažuje kariéru junior programátora (viz dotaz), tak to se mi ještě nestalo...