Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #15 kdy: 28. 12. 2018, 22:55:06 »
K plemennému názvosloví se nechci moc vyjadřovat, protože jakožto programátor jsem převážně hobbík-ochotník. Snad jen, že za našich dob se lidem, kteří identifikovali a modelovali business procesy, říkalo spíš "analytici". A lidi co dohlíželi na fungování podle metodik, těm se říkalo spíš projektový šéf nebo team leader, nebo řekněme metodik, pokud jejich pozice neměla pravomoc rozhodovat o postupu prací.

Umělá inteligence odstraní ohavnou opakující se práci? Bože, už aby to bylo! Kolika lidem se uvolní ruce pro fajnovější, tvořivější práci. Totiž ta opravdu tvořivá a extrémně zábavná programátorská práce, "základní výzkum", není kdovíjak žádaná, protože obvykle nezapadá do business plánu - nezapadá do toho že každý měsíc je potřeba mít na výplaty a dodat finální produkt v nějakém konkrétním časovém horizontu - který se líp počítá "extrapolací normovaného lopatování známými prostředky", než spoléháním na nějaký skok do vyšší dimenze programovací/modelovací černé magie  (vývoj nástroje, který opakovatelné lopatování nějak lstivě zautomatizuje).

Ohledně AI mám zatím spíš pocit, že pravdu měla ta žába výzkumnice z nějaké U.S. univerzity, kde si hrají s učením ANN pro ovládání manipulátorů, že obávat se příchodu AI je jako obávat se přelidnění Marsu. Zahlédl jsem to v nějakém videu, které jsem už druhý den nedokázal dohledat. On se ten názor asi moc nehodí do krámu při podávání grantových přihlášek.

Pokud se týče programovacích prostředků, k tomu co napsal Meh bych snad jenom dodal: ve škole koncem minulého století nás v jednom předmětu učili dělat v databázi tuším Progress, která měla jednoduché 4GL RAD prostředí. V té době existovaly i dražší databáze s mocnějšími RAD nástroji. Pak přišly weboviny a místo aby se 4GL RAD nástroje oděly do webovin, došlo k tomu, že se databázové weboviny mastí v PHP - oproti 4GL éře úkrok kamsi hodně stranou. Dnešní webové frameworky neznám, dělám do včel, ale spíš mi to přijde, že je to o škálovatelnosti napříč cloudem / farmou fyzických serverů, a o "lifecycle managementu", spíš než o 4GL/RAD - nebo se pletu? Kam se podělo dávné "dřinu nechme strojům, i v programování" ? Tohohle se teď máme *bát* ?

Moje soukromá hypotéza, kdo straší příchodem AI:
- novináři, kterým to zvedá "náklad"
- poptávková strana pracovního trhu (ti co tvrdí "každý je nahraditelný, za dveřmi stojí fronta zájemců o Vaši židličku")
- lidé, které těší řečnit o tom na konferencích (bez vazby na hloubku skutečných znalostí a zkušeností v oboru)

Můj dosavadní pocit je, že nedostatek programátorů bude trvat i na zajímavé "tvořivé" činnosti. Stejně jako nedostatek mnoha dalších profesí, kde je nám vyhrožováno příchodem AI. Prostě jakmile jsou k té práci potřeba šikovné ruce, schopnost mezilidského jednání, případně trochu šibalských postupů nebo diplomacie, nebo vysoká tvořivost, všeumělství, autonomní pohyb v prostředí apod., tak dost nehrozí, že by člověka vytlačilo nějaké dostupné AI řešení. Srovnejte si pořizovací cenu a provozní náklady dnešních největších superpočítačů, které zvládnou simulovat tak setinu lidského mozku, s cenou a provozními náklady toho superpočítače, který nám každému šplouchá mezi ušima.

Spíš je tady v našich končinách problém, že jsme až na pár důležitých výjimek na "přijímajícím konci logistických řetězců". Na Taiwanu a v Číně je práce vývojářů všeho druhu prostě levnější (křemík, HW, SW) - a není to zřejmě vůbec jednoduchý chlebíček. Pravda je, že z té jejich kultury mám takový pocit, že jsou dobří spíš v přejímání a cizelování již prověřených postupů, než v nějaké radikální tvořivosti a průlomové inovaci. Ale řemeslníci jsou to obstojní až vynikající a prostě ta řeka zboží (včetně produktů HW a SW inženýrství) teče bohužel převážně od nich k nám.

Mimochodem oboru "data science" se tehdy koncem století říkalo tuším "data mining", OLAP, základním uživatelským nástrojem byla multi-dimenzionální kostka apod. Módním trendem může být snad jen snaha naroubovat na to moderní "deep" neuronovou síť.

Umělé neuronové sítě nejsou zdaleka "houska na krámě". Vývoj na několika patrech skladebné hierarchie neustále probíhá a hlubší pochopení různých zapojení / algoritmů / topologií / laditelných parametrů rozhodně není o nějaké rutinní aplikaci. Je to spíš téma na dlouholeté soustředěné bádání. Konkrétně TensorFlow vypadá jako dost low-level vývojový prostředek. Potřebujete docela rozsáhlé know-how, abyste zvládl víc než jenom spustit pár hotových examplů.

A tím bych svou dnešní tapetu nejspíš ukončil...


anonym

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #16 kdy: 28. 12. 2018, 23:07:09 »
Jsem lenivy programator a proto tento problem budu resit, az budou alespon jezdit autonomni vlaky. Zatim se lidstvo nedopracovalo ani k tomuto zdanlive jednoduchemu ukonu.

Nez se tak stane, zamykam toto vlakno, neb je zbytecne.

LOCKED

Kadet

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #17 kdy: 28. 12. 2018, 23:12:33 »
ai nebude v programovani nikdy poriane fungovat. softver je tak komplexna a vzdy jedinecna zalezitost (cim viac lowlevel sa ide) ze sa to nikdy nezautomatizuje. nie je sanca.

Software je tak komplexni/komplikovany jak si ho lidi udelaji. Nad ramec skutecne komplexity.

Automatizace v programovani je realna vec. Napr. Kompilery jsou obavana vec vsech koderu v assembleru a nosicu dernych stitku.

Nebo funkcionalni jazyky strasi vsechny bastlice modelujici ontologie v oop.

Velka cast procesu v programovani je naprosto zbytecna a je to jen ochcavka spatnych nastroju. Ten moment co vzdy prijdou lepsi nastroje se objevi na trhu konkurencni firmy co udelaji z ostatnich firem dinosaury. Dinosauri se pak vetsinou drzi pri zivote diky setrvacnosti a monopolu. Ultimatne vedouci k zdimani statni kasy. Velka cast Microsoftu, IBM a techle je postavena na setrvacnosti statniho aparatu a vysokych dani.

Kadet

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #18 kdy: 28. 12. 2018, 23:23:47 »
Jsem lenivy programator a proto tento problem budu resit, az budou alespon jezdit autonomni vlaky. Zatim se lidstvo nedopracovalo ani k tomuto zdanlive jednoduchemu ukonu.

Nez se tak stane, zamykam toto vlakno, neb je zbytecne.

LOCKED

Autonomni vlaky davno existujou. Napr. metro v Norimberku jezdi plne bez ridice.

Vsechny dopravni prostredky/jezditka kde je omezeny rozhodovaci prostor uz tu mezi nami nejakou dobu jsou nebo se plne rozjizdeji. Napr. tyhle autonomni vlaky, jezditka ve skladech provadejici algoritmus 'warehouse sort' https://youtu.be/X_VLR7vU-8c . Jezditka na letistich, v dolech a jinych izolovanych zarizenich.

Autonomni vozidla jsou pouze bublina. Resi lidsky problem, ne technicky. Technicky problem uz je vyreseny, viz priklady nahore, staci omezit rozhodovaci prostor. V pripade autonomnich aut by bylo treba nejdriv zjednodusovat samotny problem dopravy, vysledkem by bylo zavest tramvaje, metro, vlaky a ty pak udelat autonomni, coz uz je
pak daleko jednodussi diky tomu ze se pohybuji po kolejich.

Z autonomnich aut sili v USA protoze se ti blbci nedokazou domluvit na stavbe metra. Podobne cela ta muskovo tragedie s boring company nebo hyperloop. Poslat jim tam komunisty at jim postavi obyc metro a zavrou vsichni hubu.

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #19 kdy: 28. 12. 2018, 23:42:00 »
Je to blbost. To je na úrovni tvrzení, že programátorů bude méně, protože počítače zrychlí a už nebude nutná optimalizace na úrovni strojového kódu.

Část vývoje bude řešit AI, ale to bude opět zase nižší vrstva, zvýší se opět nároky na kvalitu, rozsah a tak, a nad tím zase bude člověk, který bude řídit to AI.

Tenhle blábol mi přijde, že psal člověk, který navíc o AI nic neví, nemá ani 30ti minutový úvod do AI, jinak by tušil, že dělat tak něco komplexního jako vývoj software s AI pravděpodobně přijde až s kvantovými počítači, což do 10ti let spíše nebude.

Co dělám v IT tak se mi líbí, že lidé se neustále vzdělávají a posouvají, často nebojují proti pokroku, jen se překvalifikují. To je, tyhle plky, že nebudou potřeba písařky na psacím stroji, ano s rozvojem technologie zase ve spoustě firem přibyly různé asistentky, které tam jsou jen od toho, aby uměli s naprosto nesmyslným firemním softwarem, jehož ovládání často nezvládne ani běžný ajťák, a tak když si potřebujete zaplatit školení, tak to za vás vyřeší asistentka, což v historii třeba nebylo ani potřeba (nebývalo tolik byrokracie a různého třídění faktur, komplikovaného účetního softwaru a workflow pro tok faktur).

To, že je větší příklon od techniky k byznys logice je jasné. Dneska také programátor už není tak introvertní a sólo práce, ale je to často týmová práce. Doba se vyvíjí. Kdysi představa programátora byla vyhublého (nebo obtloustlého) týpka v brýlých s hrbem s nulovými sociálními schopnostmi, dneska znám spoustu programátorů, co jsou namakaní z fitek, a v pátek chodí do klubu balit holky na píchání. Doba se vyvíjí.


tralala

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #20 kdy: 28. 12. 2018, 23:42:08 »
mna by najma zaujimalo co by sa stalo ak by svet prestal programovat v tom zmysle ze by sa uz len programovali konkretne produkty a nekodili by sa uz vobec ziadne nastroje a frameworky. Proste si predstav, ze by sa zastavila akakolvek inovacia v it a zacali by sa len riesit problemy.

Odvazim sa povedat ze by sa nestalo vobec nic :D Na to aby ludstvo prezilo sme "softwerovo" dost vybaveny, ak by bolo treba napr. nakodit novy web v angulare tak by sa to spravilo, ale uz by nebolo treba napisat ani jeden riadok kodu do toho angularu samotneho,len by sa to vyuzilo.

Ide o to, ze v dnesnej dobe je uz inovacia v it viac menej zbytocna na to, aby sa mala spolocnost objektivne lepsie. Skor sa programuje a vylepsuje z roztopase a z nekonecnej ludskej zavislost na nejakom domnelom progrese.

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #21 kdy: 28. 12. 2018, 23:52:49 »
mna by najma zaujimalo co by sa stalo ak by svet prestal programovat v tom zmysle ze by sa uz len programovali konkretne produkty a nekodili by sa uz vobec ziadne nastroje a frameworky. Proste si predstav, ze by sa zastavila akakolvek inovacia v it a zacali by sa len riesit problemy.

Odvazim sa povedat ze by sa nestalo vobec nic :D

Jsi totálně mimo, do 30ti let musíme vyřešit, jak se postarat o generaci důchodců, kdo o ně bude pečovat? Musíme vyřešit robotizaci, autonomní auta, roboty na péči o staré a tak. Tady nejde o nějaké weby, tohle je furt názor magorů mimo IT, že IT je Google a Facebook, totální minimum firem, kde jsem pracoval, řešilo nějaké weby.

Do nějakých 20-30 let počítej s tím
- autonomní auta (uvolní se místa taxikářů, tiráků, autobusáků)
- samoobslužné obchody (od textilu přes potraviny)
- robotické průmyslové linky
- robotizace ve zdravotnictví a péči o starší
- rozvoz výrobků roboty
- případně roboti na stavbách

Vem si, jak se posune věkové složení populace a život v aktivním věku procentuálně z délky života se znatelně zkrátí. Reálně se za 30 let bude chodit do důchodu třeba v 70ti letech, ale budeme se dožívat třeba stovky. Těch 30 let na nás bude někdo muset dělat a pravděpodobně to budou muset být roboti.

Zapomeň na web!

tralala

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #22 kdy: 28. 12. 2018, 23:59:10 »
nepochopil si ma ... predstav si ze by sme sa vykaslalo na autonomne roboty, na autonomne auta a na autonomne predavacky, co by sa prakticky a realne stalo?

vobec nic.

uz v sucasnej dobe, ak by sme vyuzili vsetky prostriedky ktore mame si dokazem predstavit ze tej stovky by sme sa dozili. uz teraz na to technologicky mame ale problem je v samotnej strukture spolocnosti ako takej a ako funguje, to nema s technickym pokrokom nic spolocne.

napr. teraz pisem z samsungu s6. naco preboha samsung vymysla s9? co by sa REALNE stalo a ako by bol svet REALNE viac pozadu, ak by sme stale pouzivali len S6? VOBEC NIC.

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #23 kdy: 29. 12. 2018, 00:03:30 »
nepochopil si ma ... predstav si ze by sme sa vykaslalo na autonomne roboty, na autonomne auta a na autonomne predavacky, co by sa prakticky a realne stalo?

vobec nic.

Čteš co píšu nebo meleš jen to svoje? Pro tvoji představu by ti třeba nedošli vánoční dárky poštou, protože bez IT by pošta nebyla schopna odbavit tolik balíků za takovou cenu. Zdražili by se potraviny, protože bysme nebyly schopni tak efektivně sklízet úrodu.

napr. teraz pisem z samsungu s6. naco preboha samsung vymysla s9

Si ho pořiď a pochopíš. To, že jsi socka co nemá ani na novej telefon ti nedává právo sem psát takové hovadiny. Co třeba čtečka otisku prstů, Glonass, aktualizace softwaru, NFC platby. To, že ty jsi sociál kterému možná stačí Nokia 5110 nic neříká o nás ostatních, kteří ty funkce fakt využíváme.

tralala

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #24 kdy: 29. 12. 2018, 00:14:52 »
ocividne pripady ako posta alebo "triedenie potravin" chapem a tam to je jasne. ten prinks v it nepopieram, rychlost a podobne. mne sa ale zda ze uz teraz ak by sme vyuzili tie procesy na 100% tak nemame co riesit.

na s9 mam ale nic z toho co si vymenoval nepotrebujem. Naco potrebujes nfc alebo otlacky prstov? sak to je uplne zbytocna vec. Ale ok,  dajme tomu ze to fakt potrebujes :D Co ti este chyba k tej s9 aby si bol spokojny? Kedy budes?

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #25 kdy: 29. 12. 2018, 00:27:44 »
ocividne pripady ako posta alebo "triedenie potravin" chapem a tam to je jasne. ten prinks v it nepopieram, rychlost a podobne. mne sa ale zda ze uz teraz ak by sme vyuzili tie procesy na 100% tak nemame co riesit.

na s9 mam ale nic z toho co si vymenoval nepotrebujem. Naco potrebujes nfc alebo otlacky prstov? sak to je uplne zbytocna vec. Ale ok,  dajme tomu ze to fakt potrebujes :D Co ti este chyba k tej s9 aby si bol spokojny? Kedy budes?

Nic jsme na 100% nevyužili, je to teprve na začátku, vždyť v IT teprve začíná nějaká regulace, ale je to v plenkách, porovnej to s obory jako zdravotnictví nebo advokacie, kde je mnohem více regulace.

Jinak s každou novou technologií přicházejí nové problémy, nové otázky. Já mám Huawei P20, telefon měním každý rok, vždycky se to o něco zlepší, ale začíná se to usazovat. Spokojenější budu, až se ty telefony přestanou "tak srát".

Hlavně třeba moje hlavní problémy nejsou v technologii, nedostatku peněz a prostředků, ale v nekvalitním sociálním kontaktu, to technologie paradoxně spíše zhoršuje.

stepan

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #26 kdy: 29. 12. 2018, 00:37:52 »
Ja jsem to tusil ze ajtaci jsou neni normalni. A ono joo, staci zajit na root a tady je hafo magoru. Kdyz tak premyslim, mozna by to AI nebylo naskodu kdyby to nahradilo nektere debili tady na foru

tralala

Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #27 kdy: 29. 12. 2018, 00:38:20 »
no vida, super prispevok ...

nemyslis si ale, ze niektore inivacie su odveci? nikto nema nic proti zlepsovat tvoj mobil "az sa prestane srat" ale nemozes popriet ze ti vela krat vyzera ze sa nieco "zlepsi" len aby sa to zlepsilo. pre tu zmenu samotnu. napr. Apple, tie rozdiely su uz minimalne, uz nevedia co tam vymyslat. len potrebuju tocit prachy.

tren problem so socialnom je tiez validny, len teda neviem, ci to ci bude nfc a otlacky to nejak vylepsi ...


Re:Nejrizikovejsi povolani vuci automatizaci? Programator
« Odpověď #29 kdy: 29. 12. 2018, 01:02:09 »
no vida, super prispevok ...

nemyslis si ale, ze niektore inivacie su odveci? nikto nema nic proti zlepsovat tvoj mobil "az sa prestane srat" ale nemozes popriet ze ti vela krat vyzera ze sa nieco "zlepsi" len aby sa to zlepsilo. pre tu zmenu samotnu. napr. Apple, tie rozdiely su uz minimalne, uz nevedia co tam vymyslat. len potrebuju tocit prachy.

tren problem so socialnom je tiez validny, len teda neviem, ci to ci bude nfc a otlacky to nejak vylepsi ...

V IT je spousta návazností, někdo aktualizuje framework na kterém máš postavený produkt, pak knihovnu, a tvůj produkt je založený na 20ti externích součástech, které jdou kupředu, a ty logicky toto musíš reflektovat.

K točení peněz, ve výsledku by bylo dražší podporovat starší produkty, než je obměňovat. Ono to tak i je, pokud chceš podporu třeba software 10 let, tak to vyjde dráž než naprogramovat něco znova, ale někde to dává logiku - třeba core systémy Temelína.

Co se týká sociálních změn, tak to těžce nesu, vůbec už to nepobíraj moji rodiče. Dneska když chci najít kamaráda, přítelkyni, sehnat práci, prodat věc na bazaru, tak se ozve 10 lidí, ale většina jsou imbecilové a musí nastat tvrdá selekce. Vůbec se z počátku do vztahů neinvestuje, kolikrát dneska radši nahradíš vztah, než abys do něj něco investoval.

To je prostě doba, no. Můžeš si zaplatit psychologa nebo psychoterapeuta, ale zjistíš, že to taky není ono, tihle lidé se tváří, jako že jim můžeš cokoliv říct a oni tě nehodnotí, ale po čase zjistíš, že to je jen jejich divadélko, že naopak lidé z psychologických profesí škatulkují snad nejvíc. Dneska je svět holt jiný, proto lidi mají tolik psychických problémů, totální rozpad hodnot, ale materiálně se máme skvěle.