Práce Linux administrátora

L.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #30 kdy: 16. 12. 2018, 09:51:18 »
Bavme se konkrétně o tom, že raději si konkrétně Computer science nastuduji dálkově na MIT, než na české VŠ.

To jako že budeš na tu MIT jednou do měsíce jezdit? Nebo si přečteš něco na webu a pak budeš hlásat, jak jsi studoval MIT? :D

Problém obecně českých škol (nejen VŠ) je ten, že studenti nejsou učeni k přenášení svých poznatků do praxe, neboť samotní kantoři tomu nerozumí. Viz. moje zkušenost s matikářkou na VŠ, která učila integrály, ale neznala žádné konkrétní použití integrálů v praxi.

Já si tedy s přenášením poznatků do praxe problém nemám. Ani mě k tomu nemuseli nějak vést. Prostě mě ve škole naučili, jak věci fungují a když se s nimi v praxi setkám, tak to vím. A že by matikářka neznala fyzikální význam integrálů, to se mi nechce věřit. Spíš bych viděl problém na straně tazatele.

... vzal jsem A4ku, udělal podvojné účetnictví a náklady za 30 minut spočítal u kafe na benzínce,

Podvojné účetnictví? :D A na jaké účty jsi v něm účtoval?

Takže myslíš, že jako SŠ na výpočetní technice zaměstnavatele hůře přesvědčím než VŠ hnojárna po gymplu na pozici programátora?

Od prvního dotazu původního tazatele se tady samozřejmě bavíme o k oboru relevantní VŠ. Je to jasné i z přínosů VŠ, které jsem uváděl. Nevím, co sem taháš hnojárnu.

Navíc schopný člověk s 5ti lety praxe, třeba i se základní školou, má vyšší hodnotu na pracovním trhu, než VŠ absolvent, to ti řekne každý personalista.

To je další z těch věcí, kterými se lidé, co nezvládli VŠ utěšují. Na začátku to velmi teoreticky může být pravda, i když jsem v oboru nikoho použitelného jen se ZŠ nepotkal, tak těžko soudit. Ale po pár letech se karta obrací.

Bavíš se tu také konkrétně o programování, jak sám uvádíš, situace s linux adminem je jiná.

Moc nevím, proč ten můj příspěvek tak zuřivě rozporuješ, když se mnou vlastně souhlasíš. Že bych narazil na nějaké osobní trauma? ;)

Navíc jak už tu řekli ostatní, kde je záruka, že bude chtít dělat (jen) admina věčně?

...tak mám dotaz, jak můžeš vědět víc o oboru jako linux admin, ...

Že se programováním živím teď znamená, že jsem se jím živil vždycky? Zkus použít trochu té fantasie :)


Kit

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #31 kdy: 16. 12. 2018, 10:24:47 »
... vzal jsem A4ku, udělal podvojné účetnictví a náklady za 30 minut spočítal u kafe na benzínce,

Podvojné účetnictví? :D A na jaké účty jsi v něm účtoval?

To je přece jedno, ne? Nemusíš se držet standardizované účtové osnovy, ale můžeš si ty účty nazvat slovně, například jmény osob a firem, ve kterých se platilo.

xhamsterr

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #32 kdy: 16. 12. 2018, 17:41:13 »
... vzal jsem A4ku, udělal podvojné účetnictví a náklady za 30 minut spočítal u kafe na benzínce,
To je jedna z nejvetsich debi.ovin co tu kdo vypustil ... .

moje jméno je rezervované

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #33 kdy: 16. 12. 2018, 20:44:36 »
Dobrý den,

Mám takový dotaz. Jsem první rok na vysoké škole škole a již po prvním semestru mám problémy a nejsem si jistý jestli školu dokončím. Proto uvažuji že se na školu vykašlu a zaměřím se na Linux servery, které mě poslední dobou zaujaly a chtěl bych v tomto oboru v budoucnu pracovat. Jen se bojím že bez vysoké školy nebude můj plat stejný jako někoho kdo má papír z vysoké, i když budeme mít stejné zkušenosti a praxi. Proto má otázka zní, dá se slušně vydělat jako Linux administrátor bez vysoké, s tím že budu mít pár let praxi ? Děkuji.
Vystudovaná VŠ a praxe jsou 2 různé věci. Máš problémy, protože jsi hloupý? Nebo líný sedět na zadku? Tak zařaď vyšší rychlost a MAKEJ! Určitě se ti studium vyplatí. A nechoď si sem pro alibi

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #34 kdy: 16. 12. 2018, 21:03:01 »
Nie je absolvent ako absolvent.
Su studenti, ktori to naozaj myslia vazne a skutocne studuju a zaujmaju sa o problematiku.
Su studenti, ktori zuruju a kupuju zadania na semestralne projekty.
Ono je dnes blbe to, ze na zapocet/skusku si donesies BOMBU a tu bombu odovzdas a predmet mas hotovy. Niekedy ani nevies o aky predmet sa jedna. Ustna skuska sa dnes uz asi nerobi (ja som skoncil VS v 2012 a vtedy sa ustna skuska robila tak, ze ak bol po skuske cas, tak skusajuci si ta zavolal ku katedre a precital si to co si napisal (alebo odovzdal ako bombu) a ak sa mu to pacilo, tak ta ohodnotil  (niekedy s tebou neprehodili ani jednu vetu).
Na hromadnejsich skuskach z matiky, fyziky ta skusajuci ani nevidel, len si sa pozrel vecer na znamku v informacnom systeme.
Cize niektori studenti ani nevedia poriadne co vystudovali, ale hrdo sa biju do prrrs ze aky su skveli inzinieri.

Mozno ma tazatel problem s tym, ze nejak tej matike nerozumie a presla ho chut studovat.
Ani ja som tomu nerozumel, ked prednasal ch*j a cvika som mal s chu*om ^2.
Prvak som si musel zopakovat a pytal som sa strarsich, ze ci nie su nejaky lepsi prednasajuci a cviciaci.
Samozrejme, ze su, len sa treba pytat. Opakovanie dopadlo perfektne a potom to uz islo.

Takze VS urcite nie je zla vec, ale ak ju nemas a skutocne mas o nejaky obor zaujem, tak si to dokazes dostudovat, ale dost dolezite je vediet eng jazyk aspon na urovni citania dokumentacie


nick_nepodstatny

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #35 kdy: 16. 12. 2018, 21:10:39 »
Chces pracovat ako linuxovy administrator, to sa by sa malo dat aj bez vysky, pokial sa nebudes vrtat nejak hlboko v jadre a kodit si vlastne fixy, alebo vymyslat/riesit vlastne architektonicke veci. Pokial sa budes drzat osvedcenych metod (postupov), nevidim problem robit to so SŠ. Co ti da vyska, je prehlad, velky prehlad. To ze niekto ti bude davat zarucene informacie ako sa ma on super iba so SŠ a aku ma on vyhodu ze ma uz 5 rokov praxe kym vystudovany vysokoskolak ma akurat tak v ruke diplom -> zvaz si sam.

Mat vysoku skolu, sice znamena o nieco pomalsi start do zivota, ta prax na zaciatku je fakt poznat, ale ked tohto cloveka so strednou skolou v praxi dobehnes a potom ho obehnes, tak on ta uz viac menej nema sancu dobehnut, kvoli tvojim vedomostiam zo skoly.

Ano, na skole sa uci viac menej teoria, ale ta teoria je dost podstatna v momente ked sa v niecom fakt vrtas a ides az na kost, aby si vyriesil nejaky problem a vtedy ti vedomosti zo skoly pridu vhod. Pretoze ked riesis nejaky zlozity problem, tak ta trkne (kopne, stuchne, nie som si isty ci cesi poznaju slovo trkne) ze na co si mas davat pozor. Clovek co to v zivote nerobil (a nema ziadne znalosti o teoretickych/praktickych problemoch toho alebo tamtoho riesenia), to proste nejak zbastli a az ked sa to vysype, tak pochopi ze tam bolo nieco zle.

Nechcem ti tu davat zarucene rady ci zostat na skole, alebo odist, to si musis uvazit vzdy ty sam. Ono taketo rady sa v principe ani moc davat nedaju, pretoze zivot kazdeho cloveka je iny, kazdy ma vo svojom zivote ine prilezitosti, niekomu sa moze podarit stat sa miliardarom aj so zakladnou skolou, a niekto z profesorskym titulom moze prist na bubon - o tom je zivot.

nick_nepodstatny

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #36 kdy: 16. 12. 2018, 21:20:18 »
Este dodam, ked vidim prispevok od Darebacik-a, prvy rok dva na snad kazdej vyske su hrozne sita, kedy bezne vyleti polovica ludi, lebo bud to nedavaju (inteligencne na to nemaju), alebo nie su ochotny dostatocne sa snazit aby to dali. Nas nastupilo na zaciatku oboru rovnych 120, prvak nas skoncilo asi 65 ak si dobre pametam a tretiak (Bc) asi 35 (celkovo asi 45, ale zhruba 10ludi tam bolo uz 4 roky). na Ing to uz ale bolo inak, nastupilo nas 40-50 (presne si nepametam) a dokoncili sme takmer vsetci (odisli mozno dvaja ludia, kvoli comu neviem, predpokladam praca/nejake ine zavazne dovody).

Takze ak vidis sancu na uspesne dokoncenie skoly, nevzdaval by som to tak lahko, ja sam som prvak trochu preflakal a skoro som vyletel zo skoly, presiel som o par kreditov nad ciarou do dalsieho rocnika, a predmety co som dal boli jak vyfonka (same Ecka) - najma kvoli predmetom ako matika, fyzika, ktore u nas boli nutne zlo -> na vyhadzovanie studentov, proste ma nebavili. Dalsie roky som ale zabral, lebo konecne nastupili predmety k mojmu oboru co ma bavili a nebol problem mavat znamky A az C.

L.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #37 kdy: 16. 12. 2018, 22:39:17 »
... vzal jsem A4ku, udělal podvojné účetnictví a náklady za 30 minut spočítal u kafe na benzínce,

Podvojné účetnictví? :D A na jaké účty jsi v něm účtoval?

To je přece jedno, ne? Nemusíš se držet standardizované účtové osnovy, ale můžeš si ty účty nazvat slovně, například jmény osob a firem, ve kterých se platilo.

Já bych hlavně řekl, že se o žádné podvojné účetnictví nejednalo, ale udělal to jako já nedávno v podobné situaci. Prostě vzal sumu nákladů, podělil počtem lidí, od toho pro každého odečetl, kolik ze společných nákladů doposud zaplatil a vyšlo mu, kolik má kdo doplatit (nebo naopak dostane).

Cx

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #38 kdy: 16. 12. 2018, 23:34:34 »
Vysoká škola dá nějaký mindset, který se přenese do pracovního života, ale že by člověk, který má vejšku, byl pro pracovní trh v IT v nějaké extrémní výhodě, to se říct nedá. Už vůbec bych neříkal, že bez vejšky by člověk neměl vyvíjet jádro. To je takové in-the-box myšlení, které jen pomáhá škatulkovat lidi, ale s realitou nemá nic společného.

Studoval jsem dvě vejšky, první jsem nedokončil. Druhou ano. Bylo to hodně stresující období. Co se týče znalostí, tak mi sice zůstal nějaký přehled, ale pochybuju, že bych dnes udělal jedinou zkoušku bez přípravy. Nakonec jsem skončil ve stereotypu a co nepoužívám to neovládám. Před deseti lety jsem uměl programovat v PHP, v C a v C++, dneska jsem tak zavalený Pythonem a Go, že bych v těch třech jazycích už nic pořádného nenapsal. Makroekonomii nebo diferenciální rovnice, které v mém životě skončili zkouškou, bych dneska nedokázal ani popsat.

Pokud tě škola nebaví a máš třeba nějakou příležitost jak se seberealizovat, tak běž do toho. Vejška je náročná a nemá smysl tam trávit život, pokud tě to nenaplňuje. Nic ti to nedá, bude to jen boj o každý předmět. Já jsem tu první také opustil kvůli práci. Pokud chceš kariérně přerůst všechny ty vysokoškoláky, kteří tu vykřikují, jak to pro ně je odrazový můstek jejich budoucnosti, vývíjej open source projekty (i ty existující), piš články, občas o něčem povídej na konferencích. Historie v téhle komunitní činnosti je mnohem důležitější při získávání práce, která za něco stojí, než jeden řádek o tom, že máš diplom. Na některé zahraniční školy, se bez takové historie ani nedostaneš. Neboj se používat nové nástroje, technologi, občas změň programovací jazyk, netrvej jen na adminování, ale dej se i na vývoj. Zaměř se na angličtinu, najdi si nějakou práci v zahraničí, třeba na https://remoteok.io toho je hromada. Nemusíš být nejlepší, ale výsledky musí být stabilní a ideálně stabilní v růstu.

Nesoustřeď se na peníze, v zahraničí dostaneš minimálně tolik, kolik je v ČR strop. Důležitý je tým, ve kterém budeš dělat.

korczisek

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #39 kdy: 17. 12. 2018, 00:09:54 »
Vysoká škola dá nějaký mindset, který se přenese do pracovního života, ale že by člověk, který má vejšku, byl pro pracovní trh v IT v nějaké extrémní výhodě, to se říct nedá. Už vůbec bych neříkal, že bez vejšky by člověk neměl vyvíjet jádro. To je takové in-the-box myšlení, které jen pomáhá škatulkovat lidi, ale s realitou nemá nic společného.

Studoval jsem dvě vejšky, první jsem nedokončil. Druhou ano. Bylo to hodně stresující období. Co se týče znalostí, tak mi sice zůstal nějaký přehled, ale pochybuju, že bych dnes udělal jedinou zkoušku bez přípravy. Nakonec jsem skončil ve stereotypu a co nepoužívám to neovládám. Před deseti lety jsem uměl programovat v PHP, v C a v C++, dneska jsem tak zavalený Pythonem a Go, že bych v těch třech jazycích už nic pořádného nenapsal. Makroekonomii nebo diferenciální rovnice, které v mém životě skončili zkouškou, bych dneska nedokázal ani popsat.

Pokud tě škola nebaví a máš třeba nějakou příležitost jak se seberealizovat, tak běž do toho. Vejška je náročná a nemá smysl tam trávit život, pokud tě to nenaplňuje. Nic ti to nedá, bude to jen boj o každý předmět. Já jsem tu první také opustil kvůli práci. Pokud chceš kariérně přerůst všechny ty vysokoškoláky, kteří tu vykřikují, jak to pro ně je odrazový můstek jejich budoucnosti, vývíjej open source projekty (i ty existující), piš články, občas o něčem povídej na konferencích. Historie v téhle komunitní činnosti je mnohem důležitější při získávání práce, která za něco stojí, než jeden řádek o tom, že máš diplom. Na některé zahraniční školy, se bez takové historie ani nedostaneš. Neboj se používat nové nástroje, technologi, občas změň programovací jazyk, netrvej jen na adminování, ale dej se i na vývoj. Zaměř se na angličtinu, najdi si nějakou práci v zahraničí, třeba na https://remoteok.io toho je hromada. Nemusíš být nejlepší, ale výsledky musí být stabilní a ideálně stabilní v růstu.

Nesoustřeď se na peníze, v zahraničí dostaneš minimálně tolik, kolik je v ČR strop. Důležitý je tým, ve kterém budeš dělat.

Konecne nejaka rozumna odpoved.
Souhlas.
Pacik.

xhamsterr

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #40 kdy: 17. 12. 2018, 06:59:30 »
Vysoká škola dá nějaký mindset, který se přenese do pracovního života, ale že by člověk, který má vejšku, byl pro pracovní trh v IT v nějaké extrémní výhodě, to se říct nedá. Už vůbec bych neříkal, že bez vejšky by člověk neměl vyvíjet jádro. To je takové in-the-box myšlení, které jen pomáhá škatulkovat lidi, ale s realitou nemá nic společného.
...
Zalezi kam se chces posunout. Pro lepsi mista je vysoka v oboru podminka ... ale jako php opoce nebo oprasovac serveru ve smetakove mistnosti ji opravdu nepotrebujes.

xvd7

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #41 kdy: 17. 12. 2018, 08:10:42 »
Pro zamestnavatele je VS signal, ze uchazec o praci umi dokoncit to, co zacal. Proto ve firme nebereme lidi, co zacali VS, ale nedodelali ji. Obcas kvuli tomu prijdeme o SS, ktery by byl dobry zamestnanec, ale vyhneme se lemplum, coz je statisticky pravdepodobnejsi a pro firmu nakladne. VS take cloveka nauci nezhroutit se pod navalem prace/informaci, ale oddelenim “zrna od plev” a metodou “rozdel a panuj” se dostane k vysledku. Nic me me nepripravilo na budouci zivot vic, nez projit narocnyma zkouskama na VS.

L.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #42 kdy: 17. 12. 2018, 10:47:02 »
Před deseti lety jsem uměl programovat v PHP, v C a v C++, dneska jsem tak zavalený Pythonem a Go, že bych v těch třech jazycích už nic pořádného nenapsal.

Naučit programovat v konkrétním jazyku je přesně to, co cílem vysoké školy není.

Co se týče znalostí, tak mi sice zůstal nějaký přehled, ale pochybuju, že bych dnes udělal jedinou zkoušku bez přípravy.

Samozřejmě, že pokud znalosti nepoužíváš, tak ti detaily zanikají. Ale pokud bys na danou problematiku narazil, tak by se ti to vybavilo a začal by ses v ní docela rychle orientovat, stačilo by si přečíst pár věcí.

Já třeba v praxi nepoužívám AI, ale přesto jsem rád, že jsem na ni na škole narazil, protože když čtu nějaký článek z té oblasti, tak alespoň tuším, o čem tam píší.

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #43 kdy: 17. 12. 2018, 11:14:23 »
Vysoka skola nic nezarucuje, ale ak ju nemas tak zaklada urcite podozrenie ze Ti chyba nejake koliesko v hlave..Tak to proste je..

Hlavne dnes ked ma VS kazdy druhy clovek. A zo zivota takisto viem, ze s VS vzdelanymi ludmi sa omnoho lepsie komunikuje  a riesia problemy ako s ludmi bez VS.  Ak nemas na tuto VS, tak si sprav nejaku lahsiu ale ked ju nebudes mat vobec som si isty, ze v buducnosti budes lutovat.  Jasne, ze dobreho linux admina mozes robit aj bez VS, ale ak sa budes chciet v buducnosti niekam posunut s VS mas otvorene viacere dvere ako bez nej..
« Poslední změna: 17. 12. 2018, 11:16:10 od snuff1987 »

starej Vajtyngr

Re:Práce Linux administrátora
« Odpověď #44 kdy: 17. 12. 2018, 13:34:09 »
Ak nemas na tuto VS, tak si sprav nejaku lahsiu

Tak tak, nezáleží na tom co umíš, důležité je "mít papír". Podívej se na politiky, ti se snaží absolvovat nějakou VŠ, jakoukoliv, plzeňská práva nebo VŠ J.A.Komenského v Horní Dolní.