Solární napájení pro Raspberry Pi

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #45 kdy: 04. 12. 2018, 17:47:58 »
Sice o problematice ESP8266 skoro nic nevím, ale nevyhovovalo by řešení, které tady už padlo a to použít ESP8266 jen coby "wifi komunikační modul", který by většinu času spal a po probuzení by se do něj po sériové lince přes AT příkazy nakrmily a odeslaly data z Arduina? Co jsem velmi letmo vygooglil, tak by mohlo na to stačit jen pár AT příkazů na nastavení sítě a vlastní odeslání dat někam na server. Já bych asi za daných podmínek zkusil jít touhle cestou.

Co je ale skoro škoda, protože ESP8266 zvládne všechno...


Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #46 kdy: 04. 12. 2018, 17:52:01 »
To je jasné, že to Arduino by tam bylo vlastně navíc. Já spíš reagoval na to, že tazatel chce daný problém vyřešit a nechce se nijak zabývat programováním něčeho, s čím nemá předchozí zkušenost - tedy ESP. Ačkoliv, ono by ho možná šlo naprogramovat úplně stejně jako to Arduino.

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #47 kdy: 04. 12. 2018, 21:16:32 »
U RPi a soláru je problém právě v tom, že neumí spát [...]
btw: ASUS Tinkerboard

Pavouk106

  • *****
  • 2 395
    • Zobrazit profil
    • Můj blog
    • E-mail
Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #48 kdy: 04. 12. 2018, 21:17:11 »
To je jasné, že to Arduino by tam bylo vlastně navíc. Já spíš reagoval na to, že tazatel chce daný problém vyřešit a nechce se nijak zabývat programováním něčeho, s čím nemá předchozí zkušenost - tedy ESP. Ačkoliv, ono by ho možná šlo naprogramovat úplně stejně jako to Arduino.
Jablka a hrušky... :)

To já tu mluvil o nahrazení ATTiny85 a 433MHz modulu za RPi Zero a wifi, ale já nejsem původní tazatel a vlastně se ani neptám - jen jsem na vlastním příkladu ukázal, že RPi a solární napájení nejde dohromady ani s celkem velkým panelem (natož nějakým prckem přilepeným na powerbance).

Ale když už, tak se optám :-) Jak se u ESP používá wifi? Já znám klasiku - SSID, WPA2, potřesou si rukou a pokecají ve smyslu "AP - klient". S klientem si pak povídají další klienti prostřednictvím AP. Já mám ale představu, že wifi u ESP funguje stylem "udělej si sám", tedy nejede klasiku "AP - klient" s IP adresou apod., ale funguje jen jako komunikační kanál.

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #49 kdy: 04. 12. 2018, 21:41:41 »
To je jasné, že to Arduino by tam bylo vlastně navíc. Já spíš reagoval na to, že tazatel chce daný problém vyřešit a nechce se nijak zabývat programováním něčeho, s čím nemá předchozí zkušenost - tedy ESP. Ačkoliv, ono by ho možná šlo naprogramovat úplně stejně jako to Arduino.
Jablka a hrušky... :)

To já tu mluvil o nahrazení ATTiny85 a 433MHz modulu za RPi Zero a wifi, ale já nejsem původní tazatel a vlastně se ani neptám - jen jsem na vlastním příkladu ukázal, že RPi a solární napájení nejde dohromady ani s celkem velkým panelem (natož nějakým prckem přilepeným na powerbance).

Ale když už, tak se optám :-) Jak se u ESP používá wifi? Já znám klasiku - SSID, WPA2, potřesou si rukou a pokecají ve smyslu "AP - klient". S klientem si pak povídají další klienti prostřednictvím AP. Já mám ale představu, že wifi u ESP funguje stylem "udělej si sám", tedy nejede klasiku "AP - klient" s IP adresou apod., ale funguje jen jako komunikační kanál.

Na ESP funguje WIFI úplně normálně: SSID, WPA2, potřesou si rukou a pokecají ve smyslu "AP - klient"... Jsou na to i AT příkazy. Nebo se to nastaví pár řádkama třeba v LUA, v Arduino IDE nebo jinak, dle nahraného firmware. Dokonce jsou firmwary, kde si člověk nakliká i tu obsluhu čidel. Dá se na tom spustit http server. Atd. Slabinou je třeba zrovna ta spotřeba, kde pro dosažení nízké spotřeby se musí trochu hackovat (ale pochopitelně v porovnání s RPI je nebe a dudy i ta výchozí spotřeba).


aabb

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #50 kdy: 05. 12. 2018, 10:29:42 »
K ESP8266 aj ESP32, v podnikovej wifi sieti, kde je vela zariadeni mi zvyknu zamrzat, alebo sa ani neviem dostat na ich webove rohranie po zadani ich IP do prehliadaca. Mam dojem, ze nestihaju obsluhovat broadcast traffic. Vecer, ak je firma vyludnena uz funguju pekne. Skusal som viacero "standardnych prikladov" z webu na platforme arduino. Niekde som zaregistroval, ze pri pouziti ESP-SDK to ide ok, ale nemam to vyskusane, tiez som neskusal LUA, micropython...
K spotrebe, vidi sa mi, ze ESP32 ma v spanku nizsiu spotrebu, mozno by stalo za pokus skusit posielat data cez bluetooth a wifi vobec nepouzivat, len dosah bude mensi...
Tiez mam v plane riesit podobny bateriou napajany projekt, a jednoznacne tam vedie komunikacia na 433, alebo 868MHz. Npr moduly BTM112, BTM96, LoRa moduly..., je ich vela... Nad uplne najlacnejsimi modulmi z ciny za 1$ neuvazovat.
Pre info, aj na 2.4GHz existuju long-range moduly s dosahom jednotiek Km pri priamej viditelnosti, akurat maju trochu vyssiu spotrebu (pri vysielani aj cez 100mA), ale aj vyssiu prenosovu rychlost - tym padom staci vysielat kratsi cas, a tiez v tomto pasme nieje limit na cas vysielania, pri priamej viditelnosti, mimo zastaveneho uzemia to tiez stoji za zvazenie. Su to moduly Npr NRF24L01, A7105, CC2500, alebo velmi dobre vyzerajuci SX1280.
A este, v kazdom pripade je vhodna a dobre prisposobena antena VELMI dolezita, na co sa casto krat zabuda.

jaro123

a co takhle rs41 ?
« Odpověď #51 kdy: 05. 12. 2018, 13:03:23 »
Co takhle pripojit radiosondu Vaisala rs41 k solarnimu panelu?
Padaji denne zdarma z nebe...
Prijem je GFSK? mozna trosku problem, ale SDR to vyresi.
  https://github.com/rs1729/RS/tree/master/rs41
Bude chtit preprogramovat, ale vsechny seznory uz obsahuje. Priklad kodu je na githubu.
  https://github.com/df8oe/RS41HUP

Zelenohlav

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #52 kdy: 08. 12. 2018, 12:31:11 »
k3dAR: jeste me napada jeden dotaz k Tinkerboardu - kolik to zere ve sleepu?

Nejde mi ani tak o presna cisla, jako spis o to, aby se neopakovala situace s GPD Pocket, ktere sleep sice ma, ale je prakticky nepouzitelny, protoze v nem zere asi polovinu toho, co v idle. Je to samozrejme lepsi nez nic, ale neni to zarizeni, ktere ma smysl vecer uspat a strcit do kapsy s tim, ze pristi pouziti bude rano.

Pomer spotreby sleep/idle treba 1:10 by bohate stacil. Potazmo - pokud to provozujes na baterku - jestli to na tu baterku vydrzi spat mnohem dele, nez bezet.

Diky

k3dAR

  • *****
  • 2 838
  • porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    • Zobrazit profil
    • E-mail
Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #53 kdy: 08. 12. 2018, 21:34:29 »
k3dAR: jeste me napada jeden dotaz k Tinkerboardu - kolik to zere ve sleepu?
Tak nepotesim, meril sem levnym usb "merakem", v idle (Xfce chvili po nabehnuti plochy) 380mA, kdyz dam suspend tak 160mA

Zelenohlav

Re:Solární napájení pro Raspberry Pi
« Odpověď #54 kdy: 09. 12. 2018, 13:03:08 »
To si oproti GPD Pocket moc nepomuzu. V zasade vubec. A to jeste pokud ten merak nekecal (cetl jsem clanek od nekoho, kdo snizil spotrebu Raspberry Pi zero na 30mA, ale pak prisel na to, ze mu keca USB merak a kdyz to zmeri normalnim multimetrem, tak to je asi 80mA).

V kazdem pripade je i takovy sleep lepsi, nez nic. Diky za tip.