Zálohování: DVD vs Flash

KapitánRUM

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #15 kdy: 13. 06. 2011, 09:06:25 »
Jak zálohovat:

Pan Krčmář má jako obvykle pravdu, i když teď jen částečně.

A) zálohovat budete na jedno DVD-RAM a jedno DVD médium (DVD klidně levné)

B) zálohu si připravíte
Tj: velikost zálohovaných souborů je 1x Archiv rozdělený na menší části
Velikost zálohovaných dat je 2/3 oproti obsahu média

C) pro každou část si necháte vytvořit kontrolní součty pomocí PAR2
(například http://www.quickpar.org.uk/)

D) obsah vypálíte na DVD-RAM i DVD

E) DVD-RAM se odnáší do Banky, DVD do trezoru(nesmí na ně svítit sluníčko)

Celou činnost lze vhodně automatizovat!

Díky PAR2 http://en.wikipedia.org/wiki/Parchive a výhodnému poměru data/samoopravovací součty, je ztráta dat krajně nepravděpodobná.

Pokud chcete mermomocí ušetřit, vypalujte jen na 2 různá DVD media, ale pořád 2/3 jsou data a 1/3 kontrolní součty. Ovšem, pro BFU je vytváření PAR2 součtů složité (připadá jim zbytečné), ale pokud ty zálohy mají nějak vypadat, kontrolní součty tam umístíte.

Nezbytná je kontrola záloh.

Já se přiznám že z lenosti zálohuji už jen na pevné disky, přesto PAR2 součty nechávám vytvářet.
Pokud by na disku vznikly vadné sektory, stejně se mi povede data zrekonstruovat a pokud by se disk neroztočil, použiji zálohu z druhého disku.


KapitánRUM

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #16 kdy: 13. 06. 2011, 09:10:28 »
Pro ty, co to nepochopili:
- na zbytek volné kapacity média, tedy ta 1/3 se vyplní součty pro opravu archivu
- dvě různá DVD znamená 2 různá DVD různých značek!! (tím předejdete problémům s vadnou sérií)
- jeden archiv znamená, že data před vypalováním zabalíte (archivů můžete mít víc, ale kontrolní součty nechte vytvořit pro každý archiv)

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #17 kdy: 13. 06. 2011, 10:38:13 »
Pro ty, co to nepochopili:
- na zbytek volné kapacity média, tedy ta 1/3 se vyplní součty pro opravu archivu
- dvě různá DVD znamená 2 různá DVD různých značek!! (tím předejdete problémům s vadnou sérií)
- jeden archiv znamená, že data před vypalováním zabalíte (archivů můžete mít víc, ale kontrolní součty nechte vytvořit pro každý archiv)

Problém pro BFU není to, když se na archivačním médiu ztratí jeden či víc sektorů. Zpravidla to odnese jedna nebo víc fotek, či ve videu bude chybět nějaká ta sekunda či dvě ale většinou se to dá dobře rekonstruovat (když to porovnám s archivacemi fyzických fotek a filmů, tak po 20 letech jsou fotky často vybledlé, některé pomuchlané a filmy rozhrané a poškrábané). Horší je, pokud odejde celé médium, jako že u DVDčka stačí, pokud je nečitelná "nultá stopa" a u Flash odejde (levný) řadič. Teoreticky dobře se rekonstruují HDD.

A co si myslíte o uchovávání originálních fotek z foťáků na jejich SD kartách. Zatím to dělám tak, že fotky nemažu, kupuju nové média a stará uchovávám v šuplících. Zatím jsou čitelná.

KapitánRUM

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #18 kdy: 13. 06. 2011, 13:11:43 »
Ze zkušenosti:

data uložená v prvku postaveném na technologii CMOS (tedy třeba i paměti FLASH) udrží data ~20 let. Mám tu Cartridge z roku 1984 a obsah stále drží, jako i Cartridge z roku 1999 co jsou už nečitelné.

Doporučil bych 2 média 1x DVD RAM + DVD , zabalit to, přidat PAR2 a zároveň data ukládat někam na hadr. (1Tera = 1000Kč) (Média můžete schovávat do sklepa/do špajzu, stálá teplota, chlad, to se jim líbí. Vlhkost by v zásadě neměla vadit, ale dával bych je do igelitových pytlíků, co se dají uzavřít takovým tím gumovým zipem.)

Disky na zálohování kupujte jedině: pro provoz 24/7 a MTBF 1 000 000 hodin
Připlatíte si sice cca 50-200Kč oproti stejnému, ale to je fuk ne?
Třeba: http://www.alza.cz/seagate-sv35-5-1000gb-d229280.htm

Používají se na ně trochu lepší materiály (HLAVNĚ lepší ložiska ploten), výrobce pokud má špetku rozumu, nenalepí 24/7 na běžný disk. Disk připojujte podle potřeby, měl by se čas od času točit.)

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #19 kdy: 13. 06. 2011, 17:54:20 »
A co třeba DTD média ??


JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #20 kdy: 14. 06. 2011, 08:21:55 »
Archivaci dat vidim takto:

zalohovani na pevne disky nebo usb flash pameti je rychle, pohodlne, levne a v idealnim pripade jsou data dlouho citelna.

ovsem:

HDD i flash maji tu prostou nevyhodu, ze je to "moc dat na jednom miste". Kdyz vam zahuci flashka do kanalu, mate treba 16 GB dat v haji. Hdd vam do kanalu sice jen tak nezahuci, ale pokud u disku dojde k poskozeni byt jen jedne soucastky na jeho elektronice, uz jste bez napr. 1 TB dat a mate problem, ktery sice nejspis ma reseni, ale pro leckoho neni snadna vec prepajet integrac ;-).

USB Flash mi prijde jako nejmene vhodne medium. Ztratit flashku behem par stehovani muze byt jednodussi nez se zda. U HDD je to o neco lepsi. Ale jak uz sem psal, porad moc dat na jednom miste.

DVD/CD nepojmou tolik dat, musite jich tedy mit vic. Ztrata jednoho vas nepripravi o tolik dat. Mechanicke poskozeni (poskrabani i hrubsi) velmi pravdepodobne znamena zniceni nekterych dat na disku. Prijdete o par fotek, ne o celou dovolenou.

CD disky po 10 letech prectu, at uz hooodne stare noname (medium za 400 Kc) nebo Verbatimy. Jini vyrobci to tak dobre nedali ;-). Ale precist jde vzdy aspon neco. Po 5 letech je vhodne udelat kopii, treba i na nove typu medii (napr. nekolik CD na jedno DVD). Tim ziskate jednak kopie, coz se hodi a jednak "cerstve" kopie na media, pro ktera bude za 5 let porad k dispozici cteci zarizeni.

Dostupnost cteciho zarizeni je dle me take jednou veci, na kterou je dobre vzit ohled. Pokud bych si pred 5 lety udelal zalohu na PATA HDD, tak musim doma stale pestovat desku, ktera PATA ma, spolu s procesorem, pameti (a asi grafickou kartou). Je to uz extrem, ale je vhodne se nad nim trosku zamyslet.

KapitánRUM

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #21 kdy: 14. 06. 2011, 09:47:08 »
2 JmJ
Proč i lidé, kteří nemají k tématu co říct, se za každou cenu snaží něco říct.

Pokud jsem v roce 1995 zálohoval na klasický ATA disk s paralelním konektorem dnes to přečtu pomocí standardního zařízení: http://www.alza.cz/qcp-konvertor-redukce-usb2-d66597.htm

Nebo pomocí levnějšího interního zařízení z Číny za ~kilo!
http://www.dealextreme.com/p/sata-ide-bilateral-converter-board-57840

(PATA je píčovina, co říkají nejčastěji idioti a prudí mě, když to někdo vypouští z huby -  je prostě ATA a SATA žádný PATA a SATA http://cs.wikipedia.org/wiki/SATA a http://cs.wikipedia.org/wiki/ATA ATA/ATAPI nebo je PATA a PATAPI? co?)

Omlouvám se za přímost, s věkem mi ubývá trpělivost s deb*****, nic ve zlém, nevztahujte to na sebe za ve větší míře, než si zasloužíte.

Jinak mám tyto zkušenosti:
Disk uložený v bance od roku 1993 a čtený v roce 2008 naběhl.
Diskety z té doby byly nečitelné.
Ovšem považuji to za risk, disk by se měl čas od času zapnout a zkontrolovat, jak a jestli startuje.

I hodně levná CD/DVDmedia vydrží obvykle dlouho, pokud jsou skladována za ideálních podmínek.
Tj. chráněné před teplem, UV zářením a obecně jakýmkoliv zdrojem tepla.

Než přišlo DVD-RAM - vlastně oficiální medium pro zálohování - lidé si chválili CD se zlatým povrchem. Ano, věřím že barvivo založené na zlatu vydrží víc, než organická barviva, která se mohou rozpadat.

Velký problém umělé hmoty jsou ,,měkčidla", která plast obsahuje, aby nebyl křehký.
Pokud dáte vystárnuté CD/DVD do mechaniky, může se vysokou rychlostí roztrhnout.
Naštěstí máte možnost pomoci si SW řízením otáček, těch programů je dost.
Viděl jsem nedouka, absolventa ČVUT, který byť plný tisíců chytrých pouček, strčil jedno z prvních (velice staré CD se zálohou) CDček do mechaniky a divil se, když se ozvalo RUP. Šéf ho vyrazil, málem si nestačil sbalit cvičky. Vzal místo něj kluka, který sice nemá CISCO certifikát, ale než něco udělá, přemýšlí. Firma by platila pokutu, kdybych už předtím medium nezazálohoval, ale to přece nebudu šéfovi říkat, když tak pěkně řve na toho Jantara, co se nafukuje, že dodělal ČVUT.

Nemám čas a ani chuť se víc rozepisovat.

JmJ

  • ****
  • 315
    • Zobrazit profil
Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #22 kdy: 14. 06. 2011, 10:26:38 »

Pokud jsem v roce 1995 zálohoval na klasický ATA disk s paralelním konektorem dnes to přečtu pomocí standardního zařízení: http://www.alza.cz/qcp-konvertor-redukce-usb2-d66597.htm


Ano, takove zarizeni je uzasne. Zvlaste tehdy, pokud k nemu pripojeny disk nepracuje, ale pri pripojeni primo k radici disk pracuje. Takove zarizeni je pak velmi uzitecne a duveryhodne. Nerikam, ze je to problem tohoto konkretniho vyrobce/typu, ale ze zkusenosti vim, ze tento problem je.

Vase zkusenosti jsou jiste prinosne, ale ja se nemuzu zbavit dojmu, ze se tu resi archivace "v domacich podminkach". Proto mam obavu, ze vase rady jsou spise na nic, nez rady vetsiny ostatnich. Coz ovsem nic nemeni na tom, ze si vase zkusenosti rad neprectu.