Zálohování: DVD vs Flash

Zálohování: DVD vs Flash
« kdy: 31. 03. 2011, 21:01:19 »
Zdar, nevím zda ten dotaz už tu byl. Nicméně s jedním kolegou jsme se bavili, na co má smysl dneska zálohovat... teď mám na mysli zejména soukromá data, jako fotky, videa, a podobně. Po vyřazení varianty zálohování na HDD (jako sice často uživanou metodu, ale méně flexibilní) přešla řeč, zda zálohovat klasicky na DVD nebo na Flash v podobě USB klíčenky.

Já mám s vypalováním špatné zkušenost, mám mnoho starých CDček, které už po deseti letech nepřečtu. Navíc mi přijdou CD/DVD hůře skladovatelná, než flasky. Cena jedná flašky rozumné velikosti už dnes není tak strašná a vzhledem k tomu, že pro přístup není potřeba žádné speciální zařízení mi přijde jako lepší volba. Jak je to s trvanlivostí záznamu?Vypalovací CDčka na tom podle mě nejsou zas tak slavně. U Flash se na jednu stranu dozvídám, že flashky trpí hlavně na zápisy, nikoliv na čtení,... zapsaná data jsou prakticky nezničitelná... na druhou stranu, běžná záruka na data je 10 let. Taky mi přijde, že flaška je skladnější a méně náchylná na drsnější zacházení (hlavně při stěhování atd).

 Co doporučujete?


Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #1 kdy: 31. 03. 2011, 21:46:49 »
DVD-RAM, mají podstatně delší životnost a automatickou kontrolu přímo při zápisu

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #2 kdy: 31. 03. 2011, 21:58:27 »
Já zálohuju cennější věci na CD-RW, CD-R a DVD-RAM. Věci, který chci zálohovat, ale v nouzi se dají znova stáhnout z webu, nebo mi na nich tolik nezáleží, pálím třeba na DVD-RW. (Obecně hodně používám přepisovatelný disky). Linux mi nikdy nevypálil nic špatně (nepřišel jsem o data), jen se mi staly dvě věci:
1) (několikrát) DVD-RW se mi po připisování uzavřelo (takže jsem měl médium zaplněné z 10% a nic na něj nešlo přidat)
2) DVD-RAM jsem musel přeformátovat z UDF na ext3, aby si s linuxem rozumělo.

Jestli chceš zálohovat na flešky, tak jich musíš mít víc, alespoň na cenná data.
« Poslední změna: 31. 03. 2011, 22:19:53 od Blaazen »

Strasidlo

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #3 kdy: 31. 03. 2011, 22:02:03 »
A pokud máte více počítačů, tak je vhodná i distribuce záloh po počítačích. Rozmělníte riziko ztráty dat. Čím více prostředků, tím méně ztrát.

Mordae

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #4 kdy: 31. 03. 2011, 22:56:02 »
A pokud máte více počítačů, tak je vhodná i distribuce záloh po počítačích. Rozmělníte riziko ztráty dat. Čím více prostředků, tím méně ztrát.

Presne. Udrzujte ta data ziva ve vice kopiich. Mrtva data na CD a podobne maji velkou nevyhodu v tom, ze nikdy nevite, jestli je jeste mate a je treba je pravidelne kontrolovat. Na druhou stranu, i na FS se data mohou poskodit, takze doporucuji oddeleny FS na ktery nejde tolik zapisu aby se snizilo riziko...


CT

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #5 kdy: 01. 04. 2011, 06:13:23 »
Vím že jste se ptal na jiná média než HDD ale z hlediska ceny a spolehlivosti a flexibility při zálohování mi vychází nejlépe HDD který má zrcadlo, a to buď jako raid nebo jiný stroj , nejlépe svou lokací jinde a synchronizovaný třeba pomocí rsync.

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #6 kdy: 01. 04. 2011, 09:51:04 »
Vím že jste se ptal na jiná média než HDD ale z hlediska ceny a spolehlivosti a flexibility při zálohování mi vychází nejlépe HDD který má zrcadlo, a to buď jako raid nebo jiný stroj , nejlépe svou lokací jinde a synchronizovaný třeba pomocí rsync.

Tou flexibilitou jsem myslel zejména to, že zazálohuju, vyndám, a uložím do krabice a v případě, že zálohu z nějakého důvodu potřebuju, tak ji z krabice vytáhnu a připojím, přečtu a zase odpojím.

Tohle lze u disku maximálně s rámečkem, ale ani to není podle mě dost flexibilní. Navíc je to mechanická součástka a netuším, co se s ní může stát, když se s krabicí bouchne při přenášení.

Co se týče flashek, tak asi nejzajímavější informaci jsem se dozvěděl, že flashky vydrží dlouho, pokud jse jednou za čas v horizontu 8 - 10 let refreshnou.

Ty DVDčka, ať už RW nebo RAM ... nevím, nějak se nedokážu zbavit obavy, že materiál na médium stářím "zkoroduje".

Miloš

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #7 kdy: 01. 04. 2011, 09:59:54 »
Nenapsal jste, jaký objem dat zálohujete celkem, a jaký objem se mění denně.

Pro zálohování celého PC s diskem o kapacitě 750 GB, na kterém se denně mění 4-8 GB dat, používám externí pevný disk 1.5TB, a inkrementální zálohování pomocí rsync mi zajistí 30-50 záloh najednou na tomto disku (takže mám doslova víc než 20 obrazů disku, tedy aktuální stavy z každého zálohovacího dne za měsíc až dva měsíce).

Ještě lepší by bylo mít dva 1.5TB disky, z toho jeden vždy offsite (na jiném místě než PC), pro případ požáru nebo krádeže jednoho záložního disku.

DVD jsou prý trvanlivější než CD, protože aktivní vrstva je pod povrchem a poškrábání lze často vyřešit leštěním speciální záchrannou pastou. Nicméně k poškrábání dochází i při opatrném zacházení a to je nepříjemné. Proto jsem zálohování na DVD+RW opustil, ačkoliv jsem měl nakoupeno 100 kusů DVD+RW.

Takže napište jaké objemy zálohujete, protože jde o cenu za GB...

Miloš

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #8 kdy: 01. 04. 2011, 10:05:36 »
Tou flexibilitou jsem myslel zejména to, že zazálohuju, vyndám, a uložím do krabice a v případě, že zálohu z nějakého důvodu potřebuju, tak ji z krabice vytáhnu a připojím, přečtu a zase odpojím.

Zdá se mi že mluvíte o archivaci, ne o zálohování. Archivací myslím např. video z dovolené nebo fotky dětí, zkrátka data, která chcete mít, ale která si prohlížíte málokdy. Na to jsou DVD vhodná, osobně tyto věci které považuju z osobních důvodů za cenné zálohuji 3x na DVD a každá kopie je v jiném domě.

Kit

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #9 kdy: 01. 04. 2011, 10:06:22 »
Tohle lze u disku maximálně s rámečkem, ale ani to není podle mě dost flexibilní. Navíc je to mechanická součástka a netuším, co se s ní může stát, když se s krabicí bouchne při přenášení.
Ohledně odolnosti je lepší používat 2,5" a menší HDD.
- jsou vyráběny pro přenášení
- komponenty jsou lehčí, při pádu je menší riziko poškození
- dodávají se i externí disky, u kterých se s pády počítá
- kapacita je obvykle vyhovující

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #10 kdy: 01. 04. 2011, 10:51:14 »
Tou flexibilitou jsem myslel zejména to, že zazálohuju, vyndám, a uložím do krabice a v případě, že zálohu z nějakého důvodu potřebuju, tak ji z krabice vytáhnu a připojím, přečtu a zase odpojím.

Zdá se mi že mluvíte o archivaci, ne o zálohování. Archivací myslím např. video z dovolené nebo fotky dětí, zkrátka data, která chcete mít, ale která si prohlížíte málokdy. Na to jsou DVD vhodná, osobně tyto věci které považuju z osobních důvodů za cenné zálohuji 3x na DVD a každá kopie je v jiném domě.

Aha, sorry, tak jsem s tím myslel spíš archivaci. Zálohování ve smyslu pravidelné zálohování, inkrementální zálohování a podobně, to nepotřebuju. Protože se zabývám programováním, používám subversion a vyvíjím na vícero strojích, takže i kdyby odešel server se subversion, vždycky jsem schopen někde vytáhnout relativně aktuální verzi. A server občas zarchivuju (nebo zazálohuju) manuálně.

Ale ono to i něco mezi. Většinou archivuju, třeba fotky, videa, ale nechávám na původním médiu, dokud je tam místo, takže jde o zálohu, protože už jsem takhle přišel o nějaké fotky po tom, co mi odešel disk. V případě, že dojde na disku místo, archivuji podruhé a uvolňuji místo na disku a pak mám vlastně archiv a zálohu archivu. Nicméně v minulosti jsem to nedělal a mělo to své důsledky, včetně situace, kdy mi odešel disk a já následně zjistil, že zálohy (tedy archivy) na DVDčku nejsou také čitelné, většinou proto, že mechanika vůbec médium nepozná.

Ovrscout

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #11 kdy: 01. 04. 2011, 14:01:52 »
Na dlouhodobé zálohování používám "kvalitní/archivační/Gold" DVD" např něco jako http://www.verbatim-europe.cz/cz_17/product_dvd-r-gold-archival_27.html
Zatím jsem s tím neměl problém. Ale je pravda že důležité věci (programový kód) vypaluji každý rok znova včetně starších věcí a udržuju kopii na disku a denně na flashce.
Pro archivaci právě zkouším DVD-RAM. Zatím to jede v pohodě na Linux i WinVista akorát je občas třeba  je přeformátovat tak aby si to rozumělo s tou správnou verzí UDF v různých OS.Dokonce mně překvapilo jak velká je podpora DVD-RAM v běžných vypalovacích mechanikách.

Ale jak jsem kdesi/kdysi četl(nyní už na nedohledatelných stránkách), i u značkových DVD se prý občas najde nějaká ta špatná série, takže nejspíše budu pálit dvojmo na DVD-RAM i DVD-R(ArchiveGold) a po čase zkontrolovat.Ale ne zas tak moc často, manipulace, světlo,teplo,vlhkost, to všechno může snížit životnost dat.

co se týká flash a klasických disků už se mi stalo že se data "jen tak" poškodila, takž na nějakou dlouhodbou archivaci bych to neviděl, ale na zálohy je to super pokud se často kontroluje "integrita" pomocí MD5/SHA nebo podobně, a máte odkud vzít nepoškozená data.

Myslím že to podobně bude všude i u DVD-(jakýchkoliv)  data prostě "stárnou" takže je asi nejlépe po nějakém čase je načíst, a znovu vypálit(ne že bych to dělal) nebo si aspoň napsat datum :)
Co jsem tak četl, tak DVD-RAM by na tom měla nejlépe, no uvidím, ale stejně než uplyne dvacet let abych si to ověřil už budou nejspíše jiné technologie.



Jinak pro opravdu důležitá data může být i zajímavé použít SW pro přidání samoopravných kódů typu http://dvdisaster.net/en/ či http://sourceforge.net/projects/recoverystar/

Pro případnou obnovu ze špatně/hůře čitelných DVD  pak je pak skvělý http://www.free-codecs.com/IsoPuzzle_download.htm obzvláště máte-li více kopií stejného CD/DVD či možnost použití více CD/DVD mechanik
Pro jistotu si tyto programy také zálohuji protože ne vše na webu vydrží dvacet a více let :)

Pokud nechcete používat nějaký speciální program je dobré zajistit si alespoň MD5/SHA kontrolní součty aby se dalo jednoduše zkontrolovat zda jsou data v pořádku.

Huff, to jsem se nějak rozepsal, snad to nevadí.škoda že stránky ze kterých jsem kdysi(několik let zpět) čerpal již nejsou k nalezení.Holt co si nezazálohuji to nemám.

Ovrscout

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #12 kdy: 01. 04. 2011, 14:21:10 »
Ještě poznámka:
 To že mechanika disk vůbec nepozná se mi u kvalitních CD/DVD zatím nestalo.Zato jsem toto a podobné poruchy mnohokrát viděl u "levných" a neznačkových.Dokonce i půl roku po vypálení(podle tvrzení dotyčné).Pomocí IsoPuzle jsem ale zachránil většinu dat.Snad jen jedno DVD bylo tak poškozené že systém odmítl dělat s ním cokoliv rozumného.

Jinak častý prohřešek(co jsem viděl) je používat stará media.Nejlépe ta co leží v krabici od PC opřené o topení alespoň pět/sedm let:) nejlépe "Gigabite", tím nechci říci že je to váš případ, ale setkal jsem se s tím až neuvěřitelně mnohokrát,hlavně u běžných uživatelů.Ale i přesto teď koukám na krabičku prázdných ArchivačíchDVD co jsem koupil před dvěma lety a je mi líto je vyhodit:) i když jich je málo.Mám je sice relativně slušně uskladěné,...

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #13 kdy: 01. 04. 2011, 16:27:43 »
K výdrži těch disků - mám 2.5" externí disk k notebooku a při přenášení notebooku na něj často zapomenu. Při pádu z desky stolu se samozřejmě vytrhne kabel, takže cca 80 cm už padá bez proudu (0.5 s?). Zažil jich zatím ... tak 15 ať nemám velké oči a bez problémů žije dál. Samozřejmě jim nešetrné zacházení škodí, ale doby, kdy na disk stačilo sáhnout a už přestal fungovat, jsou pryč, tím spíše když je vypnutý v nějaké bedně, takový bych se nebál hodit z okna prvního patra. (Pro informaci, tento konkrétní je ADATA Superior SH02.)

Na druhou stranu, pevné disky jsou stále mechanické součástky, které mohou zkolabovat a dělají to, s tím mám také své bohaté zkušenosti. Například jeden Seagate (opět 2.5" externí), co jsem měl, se odporoučel po pár měsících, aniž bych se na něj byť jen zle podíval.

CT

Re: Zálohování: DVD vs Flash
« Odpověď #14 kdy: 01. 04. 2011, 17:10:33 »
Proti mechanickemu poskozeni HDD jej mam dvakrat na ruznych lokacich. Co se tyce pohodlnosti zalohovani i archivace , prijde mi to nejelegantnejsi reseni (saskovat s DVD mi neprijde prilis zuzo) . A nejlevnejsi v pomeru k zalohovanym datum.